Şimdi Ara

Hukuk vs Bilgisayar Müh

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese selam. Çok ayrı kulvarda bir konu olsa da okuyan arkadaşlar varsa görüşlerini almak benim için avantajlı olacaktır. Durumum şu: sayısalcı bir öğrenciyim (en azından öyle düşünüyorum) ea sıralamam 14.7k sayısal sıralamam 53.9k. Tercihlerimi birkaç gün önce hukuk yönüne yaptım fakat dün aklıma bilgisayar müh geldi ve tereddüte düştüm. Geçen sene dokuz Eylül hukuk 15.800 den almış hukuk yazarsam muhtemelen orası gelecek. Eğer bilgisayar yazmayı düşünüp onu yazarsam da büyük ihtimal ESOGÜ (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi) gelecek. Geçen yıl 53.550den almış 400 kişi düşer diye düşünüyorum. İş imkanları konusunda bilgisayar ve hukuk nasıl karşılaştırılabilir? İkisinde de verilen eğitim sizce yeterli düzeyde mi? (Tabii ki öğrencinin katacağı ekstra şeylerden bahsetmiyorum onları her bölüm için öğrenci kendisi ekleyecektir. Özellikle DEU Hukuk ve ESOGÜ bilgisayarda okuyan arkadaşlar varsa cevaplarsa sevinirim. @esogüceng

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

• Öncelikle hevesinizi kırmak gibi olmasın fakat o sıralamaya esogü bilgisayar mühendisliği yüksek ihtimal gelmez.
    Bilgisayar mühendisliğinde eğitim her okulda yetersizdir yani öğrenmenizin faydalı olduğu birçok bilgiyi okulda öğrenemiyorsunuz.
    İş imkanları konusunda bilgisayar mühendisliğinde alternatifler gün geçtikçe artıyor ve genişliyor yani iş bulma şansınız giderek artıyor. Hukuk okursanız ve hakim olursanız hayatınız boyunca rahat edersiniz, babamdan biliyorum,arkanızda devlet olur itibarınız olur vs.Güncel olarak hukuk mezunları bilgisayar mühendisliği mezunlarından daha rahat iş buluyor fakat 5 sene sonra bunun tam tersine dönüşeceğini düşünüyorum.
    Ayrıca konumu okumadıysanız buyrun
    https://forum.donanimhaber.com/esogu-ve-esogu-bilgisayar-muhendisligi-kim-nerede-calisiyor-eklendi--134286236?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Hukuk mezunu enflasyonu oldu 5 yıldır vakiflar yüzünden is bulmak zorlasti işsizler bile var bilgisayar daha da gelişio bilgisayar bnce

• esogüceng E kullanıcısına yanıt
    Hukuk 4 degil mi

• Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Konunuzu detaylı olarak tekrar inceleyeceğim. Hukuk okursam evet hakimlik düşünüyorum. Sıralama konusuna gelirsek de dediğinizin olma ihtimali tabii ki var. Ben sadece kendi görüşümü belirttim. Genelde sorduklarım sayısalda 50-70k civarında 1-2k gibi bir düşme olacak diyorlar ki benim için gereken de 350-400kişi falan. Peki şunu sormak istiyorum dersler nasıl neler öğretiliyor ilk yıllarda? Hiç bilgisayar yazdığınız için pişman olduğunuz oldu mu? @esogüceng

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkayco -- 28 Temmuz 2019; 14:7:7 >
  • berkayco kullanıcısına yanıt
    Hocam bilgisayar mühendisliği yükselişte sizin bahsettiğiniz 1 2 k lık düşüşler diğerlerinde olabilir.
    Bilgisayar mühendisliği 3 er 4 er k artarak devm ediyor

Pişman olmadım.
    İlk yıllarda daha çok matematik ağırlıklı dersler gösteriliyor calculus1-2,linear algebra, discrete computational structures, numerical methods, probability, differential equations, algorithms and complexity,gibi. Bu dersler tamamiyle matematiği temel olan ve analitik düşünmeye odaklandıran dersler.
    Mesleki olarak da bilgisayar da ilk yıl kod yazmanın mantığı kod nasıl yazılır ve kod ne işe yarar bunları öğreniyorsunuz ayrıntılı bir şekilde diğer yıl ise yavaş yavaş proje yapmaya başlıyorsunuz nesne tabanlı programlama ve veri yapıları dersleri sizin öğrendiğiniz kod yazma bilgilerinizi geliştirerek ilk yıl öğrendiklerinizin üzerine daha somut daha bilgisayara hükmedecek ve daha kompleks birikimler sağlayarak sizi birazcık yoracak.Örneğin bu derslerde verilen bir projeye bakacak olursak bu projenin konsepti öğrenciden bir sanal müzik market yapmasını istemekti. Yani bir arayüz var bu arayüzde çeşitli müzik isimleri ve posterleri var kullanıcı bir tanesini seçiyor ve 10snlik kısa bir kesitini dinliyor ve satın alırken kart bilgilerini giriyor sonrasında o müziğin kim tarafından alındığı ne zaman alındığı kaç tlye alındığı veri tabanına kaydediliyor. Bu ve buna benzer projeler..

• Durum güncellemesi, puanlar o civara düşmez dendiği için tercih listemde esogu ye yer vermedim. Anadolu Hukuk kazandım

Tebrik anadolu hukuk yukarı cekmis diolar

• meraklıkuzucuk M kullanıcısına yanıt
    Evet benim sıralamam 14.700 idi dokuz Eylüle yerlesemedim Anadolu'ya yerleştim yaklaşık 2-3k arası bir oynama var geçen seneye göre

• Hayırlısı olsun. Ben 12.400 le Gaziyi istemiştim.Anadolu geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wixersia -- 7 Ağustos 2019; 17:42:52 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.