Şimdi Ara

HUKUK FAKÜLTESİ HAKKINDA TÜM MERAK EDİLENLER (Sadece gerçekçi yanıtlar) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
28
Favori
29.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hedefin ne bilemem. Düz bir Avukat olmak istiyorsan bir şey kaybetmezsin. Yok ben ilerlemek istiyorum diyorsan gene gir, hayvan gibi ders çalış ortalamanı yüksek tut, yatay geçiş mi dikey geçiş mi onlara başvurursun.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam tavsiyeleriniz için

• Son up

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam 21k sıralama yaptım hangi üniversite gelir bilmiyorum fakat sınır olarak gördüğünüz Anadoludan daha kötü sıralamaya sahip olan bir hukuka gideceğim gibi. hiç mi önermezsiniz?

• morgothh1 M kullanıcısına yanıt
    Gidebilirsin, sonuçta puanın yetiyorsa yazar girersin ama anla diye oldukça basitleştirip anlatacağım. Şu an mevcut 160 bin tane Avukat var. Senelik 12-13 bin mezun veriyor fakülteler. Bunların en az 10 bini Avukatlık istiyor. Sen mezun olduğunda nüfus 200 bini aşacak muhtemelen. Herkes Hukuk okumak istiyor, çünkü eşit ağırlıkta seçilebilecek en iyi fakülte Hukuk olduğu yanılgısı var. Ailen de muhtemelen Hukuk yönünde baskı yapacaktır sana. Herkes bu durumu yaşıyor ve fakülteleri dolduruyor. Bu kontrolsüz artış nedeniyle patlayan Avukat sayısına devlet yetişemiyor, mezun sayısı artmasına rağmen Hakimlik-Savcılık ve devlet kurumlarına Avukatlık istihdamları gittikçe daha da azalıyor. Özel sektörde ise şu an bir Avukatın aldığı maaş 3500 TL. Asgari ücret kaç lira? 2800 TL. Düşünsene hayvan gibi çalışıp Hukuk kazanıyorsun, 4 sene hayvan gibi çalışıp fakülteyi bitiriyorsun sana reva görülen maaş asgari ücretin bir tık üstü. Ha bir de sonuçta özel sektörde de istihdam bir noktadan sonra kısıtlı. Bir büroya 50 kişi başvuruyor, e sen Patron Avukat olsan İstanbul, Marmara, Ankara mezunu ile atıyorum senin gidebileceğin neresi olsun, Kırıkkale diyelim, Kırıkkale arasında olsan, bu ilk saydığım okulları mı Kırıkkaleyi mi tercih edersin. Bu şu an 50 kişi ise sen mezun olduğunda artan nüfus nedeniyle 150 olacak belki de. Rekabet artacak. Aynı İİBF'liler gibi Hukukçular da işsizlik krizine doğru sürüklenecek. O nedenle durum bu, sonra ben bilmiyordum kimse bana bunları anlatmadı diye kimseye isyan etme, tercihini ona göre yap kardeşim. Bak yanlış anlama, onca öğrencinin arasında iyi sıralama yapmışsın, hak etmişsin, keşke gönlün rahat girsen okusan ama devletin yanlış politikaları yüzünden bu stresi yaşamak zorunda kalıyorsun, üzgünüm. Yine de ben okumak istiyorum diyorsan kimsenin sana engel olmasına izin verme, oku ama bu söylediklerimi hiç unutma. Kendini sağlama al, derslerini sıkı çalış, ben zaten sınavdan yeni çıktım dinleneyim deme, bu yıldan itibaren gece gündüz ders çalışman gerekecek, İngilizceyi 4 yılın sonunda en iyi seviyeye getireceksin, onun için de nefes almadan çalışman lazım, yine yazları bir Hukuk bürosu bulup çalışman lazım. Yani 4 sene boyunca göz açmayacaksın. Eğer böyle okuyacaksan gir oku, o zaman sıkıntı olmaz. Sağlıcakla. :)

• Ailem herhangi şekilde bi baskı kurmuyor direkt seçimi bana bıraktılar. Babam yurt dışına çıkabilmemi kolaylaştıracak bir bölümü seçmemi istiyor hatta ama tercihim ne olursa olsun arkamdalar. Senelerdir tek bir hedefim var aslında o da hukuk. Sayısal öğrencisi olsam daha farklı şeyler üzerinde yoğunlaşırdım ama yaklaşık 11. sınıftan beri -bu sene mezun senem- hukuk isteyip kendimi ona göre hazırlıyorum. Başka bölüm düşün tavsiyelerine de daha önce kulak asıp bakmıştım ama ilgimi çeken bir şey yok gibi hukuktan başka. Amcam yaklaşık 30 senedir avukat kendisiyle konuştuğumda o da avukat sayısının her sene arttığını iş bulmamın zorlaşacağını falan anlattı ama çok istiyorsan yaz yine çabalarsan yaparsın mevzusuna getirdi. Kendisinin camiada çevresi geniş biraz o yüzden staj sıkıntısı falan çekeceğimi pek sanmıyorum ama yine de o kadar şikayet gördüm ki hukuk hakkında acaba yanlış yolda mıyım düşüncesi var bir yıldır falan. Tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam

• morgothh1 M kullanıcısına yanıt
    Tm de maalesef yurt dışı imkanı çok olan bölüm yok. İibf de psikoloji de yurt dışı imkanları yüksek bölümler değil

• quote:

Orijinalden alıntı: morgothh1

Ailem herhangi şekilde bi baskı kurmuyor direkt seçimi bana bıraktılar. Babam yurt dışına çıkabilmemi kolaylaştıracak bir bölümü seçmemi istiyor hatta ama tercihim ne olursa olsun arkamdalar. Senelerdir tek bir hedefim var aslında o da hukuk. Sayısal öğrencisi olsam daha farklı şeyler üzerinde yoğunlaşırdım ama yaklaşık 11. sınıftan beri -bu sene mezun senem- hukuk isteyip kendimi ona göre hazırlıyorum. Başka bölüm düşün tavsiyelerine de daha önce kulak asıp bakmıştım ama ilgimi çeken bir şey yok gibi hukuktan başka. Amcam yaklaşık 30 senedir avukat kendisiyle konuştuğumda o da avukat sayısının her sene arttığını iş bulmamın zorlaşacağını falan anlattı ama çok istiyorsan yaz yine çabalarsan yaparsın mevzusuna getirdi. Kendisinin camiada çevresi geniş biraz o yüzden staj sıkıntısı falan çekeceğimi pek sanmıyorum ama yine de o kadar şikayet gördüm ki hukuk hakkında acaba yanlış yolda mıyım düşüncesi var bir yıldır falan. Tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam

Hukuk yurtdışına çıkabileceğin bir bölüm pek değil. Tabi para her şeyin ilacı. Para varsa yüksek lisans için çıkabilirsin. Para derken 3-5 kuruştan bahsetmiyorum. Blok gibi para gerekiyor. Senelik 25-30 bin dolar gerekecek minimum. Bu döviz kurlarında babanın şirketi falan yoksa ocağına incir ağacı diker.

Hukuku babamın zoruyla hakim savcı olmak amacıyla yazmıştım. Benim de hakim savcı olma hayalim vardı tabi ama genel olarak baba zoruyla yazmıştım. Hakim savcılığa referans gerekiyor diyince iyice bölümden soğudum ve bölüm değiştirdim. Babam bana hala bu konuda kızgın, vatan haini olduğumu, devlete güvensizlikle suçluyor ve söylüyor :) Kuzenim bu sene hukuktan mezun oldu, hakim savcılık sınavına girecek. Durumları da iyi değil yani referans bulamazlar gibi. Bakalım kim vatan hainiymiş :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kararsızadam123 -- 30 Temmuz 2021; 2:16:35 >
  • kararsızadam123 K kullanıcısına yanıt
    En iyisini yapmışsın. Baban muhtemelen siyasal iktidarı destekleyen iyi niyetli bir adam. Kendince senin için iyisini istemiş ama maalesef iyi niyetiyle gerçekler bağdaşmıyor. Referans olmadan o iş zor. Eğer senin için Hakim Savcılığı bu kadar isteyen bir baba, sen o sınavı kazanıp da mülakatta referanssızlıktan elenseydin muhtemelen en azılı muhalif olurdu. :)

Aynen hocam dediğiniz gibi iktidara hayran biri. Onların nefret dilinden de pek etkilenir, herkesi hainlikle suçlar. Yine dediğiniz gibi iyi niyetle hakim savcı olacağımı düşündü ve yine dediğiniz gibi "eğer sen sınavdan yüksek bir puan alıp mülakatta elenseydin en azılı muhalif olacaktım" diyordu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kararsızadam123 -- 30 Temmuz 2021; 3:15:55 >
  • Evet soru cevapları kapatıyoruz gençler, tercih döneminizde kolaylıklar dilerim, hakkınızda hayırlısı olsun. Kafanıza takılanları yine buraya yazın, vaktim olursa yanıtlarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Det.Harvey Bullock -- 30 Temmuz 2021; 16:42:5 >
  • Kısa süreliğine müsaitim. Soru varsa alabilirim gençler.

• Önceki konu başlığı ilgi çekmedi herhalde. :) Varsa sorular alalım.

• Benim de sıralamam iyi değil yani yukarıda bi arkadaş var onun gibi küçük şehirde bi ünv okuyacağım yani bir şirkete veya büroya başvursam girme imkanım düşük mü yatay geçiş yapmak zorlar mı çok

• quote:

Orijinalden alıntı: tabiatimböyle

Benim de sıralamam iyi değil yani yukarıda bi arkadaş var onun gibi küçük şehirde bi ünv okuyacağım yani bir şirkete veya büroya başvursam girme imkanım düşük mü yatay geçiş yapmak zorlar mı çok

Zor. Torpilin yoksa hayata 20-0 geride başlayacaksın maalesef.

Torpil dediğiniz nasıl bi torpil aile yakını savcı hakim olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: tabiatimböyle

Torpil dediğiniz nasıl bi torpil aile yakını savcı hakim olur mu?

Yani aile dostunuzun bir bürosu olur, alır seni işe. Yahut bir şirkette tanıdığın olur, o şekilde olur.

Cumhuriyet savcısı tanıdığımız var ödül falan almış Türkiye çapında

• Yirikalische kullanıcısına yanıt

Bence desteğe tekrar yazın veya bekleyin, bazen bir süre sonra geri dönüş yapıyorlar. Benim de haksız yere konum silinmişti yazdım geri açtılar konuyu kısa sürede. Bazen konu sildiriyorum bir günü falan bulabiliyor veya daha fazla. Şikayet yemiş olabilirsiniz belki.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.