Şimdi Ara

Hpet mode nedir? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
6
Favori
57.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 17 Temmuz 2020; 23:22:32 >
  • ???
  • Ne intel ne amd hiç bir şekilde açmayın.

Bu bir zamanlayıcı ve sistemi senkronize ediyor. Sonuç ise yüksek delay + fps düşüşü ve takılmalar oluyor. Kullanmayın kullandırtmayın. Kapatın gitsin.
  • Suppordle kullanıcısına yanıt
    Windows dan baktım kapalıydı biosdan kapattım diyenler var da biosda öyle bir ayar yok neresinden kapatıyorlar ilginç
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

Windows dan baktım kapalıydı biosdan kapattım diyenler var da biosda öyle bir ayar yok neresinden kapatıyorlar ilginç
    biosta yoksa aygit yoneticisi sistem aygitlarindan bulup devre disi yapin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    teşekkürler bu meretin tam adı nedir baktım benzer sadece hyper adında bir şey var alt resimde görülüyor

Hpet mode nedir?
  • Daha önce intel sistem kullanırken hpet kapat aç bi değişiklik hissetmemiştim. Ryzen 2700x ve MSI x470 kartla denedim BIOS'dan kapamayı şimdi başta sistem açılıyor açılınca masaüstünde fare daha rahat hızlı gibi geldi (belkide sadece ben öyle hissettim). Sadece AC Origins'de denedim hiçbir değişiklik görmedim. Yalnız bilgisayarı yeniden başlat deyince sistem açılmıyor direk siyah ekran takılı kalıyor. CMOS resetleyince öyle açıldı. Gerçekten biosdan hpet disable yapıncamı sistem açılmıyor diye 3-4 sefer denedim. Her seferinde CMOS resetlemek zorunda kaldım. Benim sistemde anakarttan disable yapınca olmuyor anlaşılan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drhiziracil -- 11 Ekim 2018; 19:9:11 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    yüksek duyarlılıklı süre ölçer
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    EYVALLAH sağ olasın
  • drhiziracil kullanıcısına yanıt
    RYZEN de yüzde 5 fark oluyormuş
  • quote:

BIOS'dan hpet disable yapınca ya hiç açılmıyor veya açılırsa sonra yeniden başlat dersem açılmıyor. Boot ekranı bile gelmiyor yani. O %5 fark olsada bana yok anlaşılan
  • quote:

BIOS'dan hpet disable yapınca ya hiç açılmıyor veya açılırsa sonra yeniden başlat dersem açılmıyor. Boot ekranı bile gelmiyor yani. O %5 fark olsada bana yok anlaşılan
    valla ben biosda bulamadım yada adı farklı kart bu ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO şu meretin biosda tam adı nedir açıkça yazan bulamadım
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Her anakartta farklı tabi bende Integrated Peripherals içinde direk HPET diye yazıyor. Ama hpet araştırıken bazı asuslarda biosda hpet seçeneğinin olmadığını görmüştüm sanırsam
    sağ ol bende bir bakayım dediğin isme benzer yazı varmı
  • Pc windowsta donuyodu 2600x ve msi x470 procarbon anakartla kapattım bakalım nolacak 😢

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

birde biosda nerede ve w10 da cmd komutundan açık yada kapalı nasıl yapılır onu yazsaydınız yıllardır anlaşılamayan HPET nedir ne işe yarar sorusu biterdi. şimdide bunlar sorulacak 9 yıl
    Konu hort olacak ama son zamanlarda bu olay yine kafama takıldı. Bir tane yabancı forum sitesinde "sadece Bios'tan açmak tek başına işe yaramaz" denmiş. Windows'ta komut satırından da aktif etmek gerekiyormuş aynı anda. Oradaki konu da baya bir eski 2012'de açılmış.

Komutları ekliyorum aşağıya:

bcdedit /set useplatformclock true (ardından yeniden başlat) - HPET'i açar
    bcdedit /deletevalue useplatformclock (ardından yeniden başlat) - HPET'i kapatır

Ayrıca yine oradaki kişi birtakım ekstra bilgiler vermiş:

""Enabling HPET in BIOS is just half way of enabling HPET, it needs to be enabled in OS too, and in a way that it's the only timer used.

By default windows uses combination of TSC+ACPI timers, not matter if HPET is enabled in BIOS.

TSC+LAPICs Low performance (slow timers + syncing) = 2.76MHz

LAPICs low performance (slow timer - no syncing) = 3.5Mhz

TSC+HPET medium performance (slow and fast timer + syncing) = 3.8Mhz

HPET high performance (fast timer - no syncing) = 14.3MHz

HPET + platformclock=true will give you best timer resolution, frame rate and lowest DPC latency.""

---------------------------------

TSC+LAPICs (useplatformclock false)*

LAPICs (useplatformclock true)**

TSC+HPET (useplatformclock false)***

HPET (useplatformclock true)****

* Windows default.

**platformclock=true and HPET disabled in BIOS will default to LAPICs, which is good compared to TSC, but doesn't not have not so high resolution and so low DPC latency as HPET.

*** Windows default with HPET enabled in BIOS.

**** HPET enabled in BIOS and in OS.""

ÖZET: HPET'i açmazsak Windows default olarak TSC ve LAPICs denen timer yani zamanlayıcıları kullanıyormuş. Ve tek tek bütün bu zamanlayıcıların verdiği frekansları yazmış. "platformclick=true" dediği HPET'in komut satırından aktif edilmiş olması demek, "=false" ile biterse de kapalı olması demek.

Alttaki kısımda da HPET modun hem bios hem de Windows üzerinden (OS dediği işletim sistemi) açık ve kapalı olması durumlarına göre sistemin hangisini kullandığını göstermiş.

Ha bana sorarsanız yıllardır pratikte, görünürde bir farkını hissetmedim. Bazı sitelerde de Windows 10'un kendisinin HPET'ten daha iyi bir zamanlayıcı kullandığını ve HPET'in gereksiz olduğunu söylemişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 18 Aralık 2018; 1:50:13 >

• Galiba üsteki eleman fulton çözmüş olayı evet 12 sene oldu
  • kardeşlerim bende denedim ve sonuç şu bende bios da 32 bit olarak açıktı win 10 64 bit sistemim olmasına rağman, dün gözüm takıldı araştırınca burda konuyu buldum bende uyguladım önce sadece biosdan yapıp en alttaki sayacın 1.0000 a sabitlendiğini ve üstteki frekansın 10.00000 den 14.31818 e çıktığını gö Hpet mode nedir?rünce daha stabil olduğunu düşündüm ve oyunlar ve internet performansına baktım gayet iyi daha doğrusu olumsuzluk yok gt racing2 forza Street grid 2 aspahalt 9 legend gibi oyunları tekrar çalıştırıp denedim sıkıntı yok performans artışı çok hissedilmiyor, daha iyi test için sistemimi 15 gün boyunca takip edip sıkıntılar var ise sonradan çıkar ise buraya yazarım.

sistemim:
    intel Quad Q9650 1333
    gigabayt gm41 combo
    hi level 2*4gb 1333
    asus geforce gt 630
     Hpet mode nedir?

• biostaki 32 biti 64 e ve sonrada Windows da yukarda yazıldığı gibi yaptım
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.