Şimdi Ara

HP Victus 15 Fan Islık Sesi Sorunu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
1
Favori
506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Pencerenin PVC kasasına pencere kanadı tam oturmaz veya kasada boşluk olur ya hani, fırıtınalı havalarda gelen aynen öyle bir ses.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • crepeer39 C kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam çok ilginç milyar dolarlık koskoca şirket şu cihazı piyasaya sürerken hiçmi testten geçirmedi anlamıyorum, youtube de bir sürü tanıtım videosu var almadan önce hepsini izledim hiçbiri bu sorundan bahsetmedi herkes parasına bakar olmuş, aldırmamak için her platformda bu durumu dile getirmeye çalışıyorum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Nudorean N kullanıcısına yanıt
    Ne gerek var zaten satiliyor ne diye tasarimi degistirmeye ugrassinlar. Maalesef boyle. Bize de bu denk geldi.

• Selamlar, bu sorunu kimse yaşamıyor mu diye düşünenlerden biri de bendim. Rasgele bu konuya denk geldim.

Üzücü bir şekilde, aynı ıslık sorunu şu an kullandığım Omen 17'de de vardı. Karşıdan bakınca sağda kalan, hem arkaya hem de sağa doğru hava çıkışı veren fan. Laptop masanın altında durduğundan ıslık sesini daha önce çok fark etmemiştim.

Bir gün rutin fan temizliğini yapmak için masanın üstüne aldım, açmadan önce çalıştırdım, ıslık sesini o zaman fark etmiştim. Sonra arka kapağını çıkardım, tozunu attım ve bir de öyle çalıştırdım, ve o anda fanlardan gelen sesin çok daha az olduğunu fark etmiştim. Tozunu aldığım için diye düşündüm ama kapağı geri takınca aynı ıslık sesini yine yaptı. Özellikle 2400-3000 devir arasında net belli oluyordu bu ses.

Konuya şerbetliyim, çünkü daha önce kullandığım Huawei bir ultrabookta da aynı sorun vardı. Fanlarından birinin hava aldığı yerdeki ızgara hava geçişi sırasında akustik bir problem yaratıyor, daha teknik bir açıklama getiremiyorum, ama onda ızgaranın küçük bir kısmını bantla kapatarak (yine Reddit'ten keşfettiğim bir çözüm) ıslık sesini halletmiştim. Omen'da bu çözüm işe yaramadı, çünkü muhtemelen kasa çok daha kalın olduğundan ve içinde daha büyük boş hacim olduğundan hava geniş bir alanda hareket ediyor.

Ben çözümü arka kapaktaki filtre ızgarayı komple çıkarmakta buldum. Islık sesi tamamen kesildi, hiçbir devirde ıslık yapmıyor. Bu çözümün bir dizi artısı ve eksisi oldu, uygulamak isterseniz buna göre karar verin;

+ Islık sesi tamamen kesildi

+ Fanların genel olarak gürültüsü bir tık azaldı, fan sesi daha az rahatsız edici bir hava sesine dönüştü

+ Oyunlardaki tepe sıcaklıklar, GPU (RTX 4080) için 82-85 dereceden 76-80 dereceye, işlemci için (13700HX) 80-82 dereceden 68-72 dereceye indi

- Garanti ihtiyacım olduğunda bu filtre kısmını yeniden takmak gerekecek, garantide sorun yaşanabilir. Ancak laptop servislerine zaten pek güvenim olmadığından (kötü Asus ve Huawei servis deneyimleri) bunu sallamadım. Tamamen mağdur olduğunuz bi konuda dahi hizmet alamama ihtimali yüksek maalesef

- Bilgisayarın alt kısmının %35'lik bir kısmı tamamen açık oldu, toz girme riski daha yüksek. Etrafını daha temiz tutmak ve makinenin daha sık tozunu almak gerekiyor

- Toz filtresinde ince plakayla kapatılan yerler hava çıkışını arkadaki heatsink borularının üzerinden dışarı yönlendirme amaçlıymış, ama şimdi hava çıkışı biraz daha dağınık. Ancak genel sıcaklıklar düştüğünden umursamadım

HP muhtemelen Victus veya Omen fark etmeksizin aynı veya benzer kasa yapılarını kullanıyor. Hatta daha ileri gideyim, muhtemelen işlemci ve GPU nesli fark etmeksizin aynı ya da çok benzer soğutma aksamlarını da kullanıyor. Bu şekilde maliyetten kısıyorlar diye düşünüyorum, her türlü konfigürasyonda en ucuz gamingleri HP satıyor çünkü.

CPU ve GPU'ya watt kısıtlaması getirdiklerini de okumuştum, mesela benim kullandığım Omen'da 13700HX için PL2 ve PL1 değerlerinde HP tarafından getirilen yapay kısıtlamalar var, bu durum Victus serisinde de var. Son dönemde BIOS güncellemeleriyle bu kısıtlamaları hafiflettiklerini okumuştum. Ki yukarıda atıf yapılan Reddit konularından bir tanesinde de bir kullanıcı aynı bantlama yöntemini kullanarak sesi azaltmış.

Yani soğutma sisteminin yetersiz kalabileceği noktada donanımın gücünü kısıtlayarak çözüm getiriyor olabilirler.

Bu durumlar benim laptopu aldıktan sonra, kullanım sırasında fark ettiğim fan sesi, benchmark sonuçları vb. gibi şeylerden dolayı araştırma yapıp tespit ettiğim durumlar. Kullanıma çok bir etkisi var mı, ideal bir ürün olmuyor tabii bu şekilde ama ekmek-köfte dengesi oldu biraz. Bu bilgileri edindikten sonra yine HP alır mıydım? Hayır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ed - -- 7 Mart 2024; 13:28:38 >

• Bende HP victus 15 kullanıcısıyım, maalesef bende de bu ıslık sesi sorunu var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DieselQuattro -- 7 Mart 2024; 16:18:53 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.