Şimdi Ara

Hoparlörlerin Bağlantı Noktaları Arasına Konulan Aparat Nedir Ne İşe Yarar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
26.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Merhaba bir deneme yaptım, vakit bol nasıl olsa.
    Kulelerin her birinde ve center içinde bir tane tiz, 2 tane de mid hop , top 3 tane var.
    Hop içindeki kapasitörün değerini farklı yazmıslar bilmiyorum.
    İnt bilgilerine göre kolonlar 180 W lık. ama hop arkasında watt değerleri yazmıyor.
    Ön sol-sağ ve center kolonları söktüm ve her birinden sadece bir tekine artı + ucuna 4,7 Uf luk kapasitor seri bağladım.
    tizdeki orj kapasitorü de sökmedim duruyor.
    % 40 civarında orta sesleri kesti ve bir miktar tizzler öne çıktı, ama yeterli değil halen.
    N11 den çapı benimkine uygun tweeter aldım, gelsin uyarsa onlardan bir şey tasarlayabilirim.
    Şu an amatörce oylesine vakit geçiriyorum.
    deneme resmi ekte.
     Hoparlörlerin Bağlantı Noktaları Arasına Konulan Aparat Nedir Ne İşe Yarar?

• Kolay gelsin...
    Anladığım kadarı ile tweeter üzerindeki orijinal kondansatör 1.2 mF/100V
    0.68 - 1.2 mF arası kondansatörler genellikle "super-tweeter"larda kullanılır.
    Super-Tweeter'ların amacı tiz ses vermekten ziyade sese "ambians" vermektir.

Tweeter'ın empedansını bilmiyorum, ortalama 6 ohm kabul eder ve 1.2 mF kondansatörün hangi frekanstan itibaren etkin olduğuna hesaplarsak...
    Tweeter'a giden sinyal 22 kHz'de -3 db,
    bir oktav altında, 11 kHz'de -3 + (-6) = -9 db seviyededir.

Bunun anlamı, hoparlör sisteminizdeki tweeter 11 kHz'nin üzerinden itibaren çalışmaya başlıyor...
    Bu çok yüksek bir frekans, tiz seslerin uç noktası...
    Bu nedenle, bu hali ile tweeter fazla bir tiz vermez.
    Tizler daha ziyade 4-5 kHz civarında yoğundur.

LG hatalı mı davranmış? Hayır, hoparlörlerinin fazla tiz verip bas ağırlığını azaltmasını istememiş...

* Mid-tweeter'a koyduğunuz 4.7 mF kondansatörü çıkarmanızı, eski haline getirmenizi,
    * Tweeter üzerindeki 1.2 mF kondansatörü çıkarıp, yerine 3.3 mF kondansatör denemenizi öneririm. Tweeter'ınız ne tip bir tweeter (koni, dome, piezo gibi), bu modifikasyonu kaldırıp kaldırmayacağını, yani daha alt tiz frekanslara inip inemeyeceğini bilmiyorum. Ancak kaldırdığı takdirde istediğiniz sese daha yaklaşmış olursunuz.
    * Hoparlör sistemlerinde kutuplu elektrolitik kondansatör kullanmanızı tavsiye etmem. Alternatif olarak polyestren tip kullanabilirsiniz.

• Ek Bilgi
    Kuplaj kondansatörü hesaplanması

Formül ile:
    C = 1000000/2xPixRLxF
    F = 1000000/2xPixRLxC

C: Kondansatörün mikrofarad cinsinden değeri
    F: Frekans
    Pi: Pi katsayısı
    RL: Hoparlörün empedansı

Alternatif olarak internet üzerinden hesaplayıcı:
    https://www.v-cap.com/coupling-capacitor-calculator.php
  • Çok eski bi başlık, sona okudum ve soracagım sorunun cevabını burdaki arkadaşlardan alabileceğimi kanaat getirdim 😀aracımdaki kapı hoparlörlerinden çok memnunum ancak ses yükseldikçe sesde bozulma oluyor.. bas yükseldikçe ses netliğini kaybediyor..bu tarz bi kondansatör yada kapasitör ile sadece tiz ve mid sesleri alabilmem mümkün mü? Şayet mümkünse kaç mikrofarad olmalı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can akcay -- 1 Nisan 2021; 21:28:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Can akcay C kullanıcısına yanıt

Düşünceniz doğru.

Kapı hoparlörlerinize giden sinyalden basları filtre ederseniz mid ve tizlerde daha rahat çalışır.

Ana ünitenizde veya varsa ek harici amfide crossover varsa bu konuyu en basit yoldan halledebilirsiniz.

Yoksa seri kondansatör kullanabilirsiniz. Yalnız büyük değerli kondansatör çıkar.

Kapı hoparlörlerinizin çapını biliyorsanız daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir.

Not: Kondansatör ve kapasitör aynı kelimedir. ilki Fransızca, ikincisi İngilizce'den alınmıştır.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.