Şimdi Ara

Hoparlör(subwoofer) için kabin yapıyorum YARDIM (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
0
Favori
5.720
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Görmediğim şey için nasıl kesin yorum yapim.
    Şimdi cihazınızda 2 adet ana çıkış var. Siz woofırı şuanda L kanalına bağlamışsınız. Diğer R kanalı boşta.
    Sorun anfinin Sağ/sol balans ayarından yada kırmızı-beyaz ses kablonuzdan olabilir.
    Anfinin ön tarafta solda balance ayarı var-- onu ortaya tam ortaya getirin.
    Elinizdeki cihaz 5+1 değil,, 2.0 ve sanal olarak arka sağsol ve merkez sesi veren çıkışları var. 2 adet woofır çıkışı var demeniz den anladım

şaka takıldım hocam alınmana gerek yok.ilk mesajdaki sorumu hala anlamamışsınız üzüldüm açıkçası. anfinin özellikleri , çıkışı vs. önemli değil benim anlatmak istediğim kabin farkı. 2 aynı kolon ama farklı kabin.hal böyle olunca insan merak ediyor acaba sunta kabin farklı bass vururmu diye.Anfiye gelecek olursak 2. resimdeki çıkışlardan bahsediyorum ; SL kısmı çalışmıyor yani çalışıyorda yarım seste bile çok az ses veriyor(balance düğmesi ile alakası yok denedim) MAIN SPEAKER yazan çıkışlar ise bass çıkışı L olanlar çalışıyor , R yazana bağladıgım zaman L çıkışına nazaran az bass veriyor ve başka ses gelmiyor. R çıkışı hem sub bass veriyor hemde ara ses veriyor ama bassı ezmiyor yani.umarım anlatabilmişindir

Ekleme : bass portu açmak zorundayım. elimdeki orj. kabine uymak açısından. dediğiniz gibi bozuk ses verirse kapatırım yine orayı sorun değil.Buarada kabinin bütün eklem yerlerini silikonladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HoneyBadger82 -- 1 Temmuz 2013; 19:57:02 >

• Anladım. Şimdi normalde hem L hemde R tarafının- aynı olması gerekiyor. Biranormallik var açıkcası.
    Sunta kabin- mdf gibi sesi tam olarak tutamaz, haliyle %40 daha verimsiz olur. Ben size kötü olur demem, önemli olan hoparlörün kabinlenmesi.
    Sizin imkanınız bukadar, yaptığınız ile idare edeceksiniz. Mdf kabin yapılsa bile 100 kere düşünenler-karmaşık hesaplar içine girenler varki bunlar en aşağı 2000$ gözden çıkaranlar. 200tl ye alınan kabinlerde belli bir ölçüde kabataslak oluşturulmuş sistemler. Sizde elinizden geliyorken ve malzemeniz varken en iyisini yapmışsınız. Şimdi ikiside tutar, birisi demir, diğeri aliminyum misali.. Deneyin bakalım nasıl olacak, elinize sağlık.
  • quote:

Anladım. Şimdi normalde hem L hemde R tarafının- aynı olması gerekiyor. Biranormallik var açıkcası.
    Sunta kabin- mdf gibi sesi tam olarak tutamaz, haliyle %40 daha verimsiz olur. Ben size kötü olur demem, önemli olan hoparlörün kabinlenmesi.
    Sizin imkanınız bukadar, yaptığınız ile idare edeceksiniz. Mdf kabin yapılsa bile 100 kere düşünenler-karmaşık hesaplar içine girenler varki bunlar en aşağı 2000$ gözden çıkaranlar. 200tl ye alınan kabinlerde belli bir ölçüde kabataslak oluşturulmuş sistemler. Sizde elinizden geliyorken ve malzemeniz varken en iyisini yapmışsınız. Şimdi ikiside tutar, birisi demir, diğeri aliminyum misali.. Deneyin bakalım nasıl olacak, elinize sağlık.

aynen hocam sonunda anladınız beni dediğim gibi sıfır maliyet ile anca bukadar yarın yada öbürgün kolon elimde olur deneyip fark varmı yokmu size bildiririm.belki diğer arkadaşlarada bi faydası olur bu konuştuklarımızın.

• Hocam kolonu bekleyemedim vala kabini bitirdim sayılır.öteki kabindeki kolonu söküp test ettim de ses hissedilir derece farklı geliyor eski kabine göre.dediğinizi hatırlayıp idareten açtıgım port deliğini kapatıp test yapayım dedim iyice vasatlaştı ses.sanırım port deliğini büyüteceğim.eski kabinde görülen kırmızı hava portunu söküp aynısını alayım dedim hiç bi yerde yok.sonra iyice baktım ki o port su tesisatı için kullanılan pimaş mış bugün içersinde bi nalbura gidip aynı ölçülerde alıp takıp bide öyle denicem bakalım sonuç ne olacak.Ama anladıgım bişey var ; kabindeki hava portu ebatı sese ciddi etkisi bulunuyor

Hoparlör(subwoofer) için kabin yapıyorum YARDIM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HoneyBadger82 -- 2 Temmuz 2013; 15:07:17 >

• Aynı ölçüde port yapın ozaman, sizin tercübenize sabit.. Kolay Gelsin
  • em
    quote:

Aynı ölçüde port yapın ozaman, sizin tercübenize sabit.. Kolay Gelsin

şimdi nalburdan geldim.tam dediğim gibi su gideri için kullanılan pimaşmış orj. kabindeki hava portu gerekjli malzemeyi aldım birazdan montaja geçicem.umarım tahmin ettiğim gibi olur

Ekleme : hocam kabin bitti.ses farklı olarak orj. kabine göre %5 ile %10 arasında bi fark var(müzik kulağım iyidir) farkın sebebi ; orj. kabine göre yanlardan 1.8cm biraz geçiş olması ve materyal farkı diye düşünüyorum.netice olarak yine gümbür gümbür çalmakta öteki bass da gelip bağladığım zaman ikisi birbirini çok iyi dengeleyecektir.O da gelsin resmi ekliyip tezimi dogruladıgım zaman rahatlıcam
    Sonuç : dışarda 100TL ye satılan MDF kabinin aynısını suntadan yaparsanız verim alırsınız.Tek dikkat edilmesi gereken husus ölçüler birebir olmalı %1 sapma olabilir tabi.Bide 2 kabindede kullanılan hava portu aynı ölçülerde olmalıdır !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HoneyBadger82 -- 2 Temmuz 2013; 19:02:52 >

• Hocam kolon demin geldi ve hemen montaj yapıp deneme yaptım.Sonuç dediğim gibi harika ötesi.2 kabin birbirini çok iyi dengeliyor ve ses rahatsız edici düzeyde fazla (eskiye nazaran) allahtan müstakil evde oturuyorum ama yine sağda ve soldaki evlerden "sesi biraz kısın yav" bagırtıları kulagıma gelmekte benim anlamadıgım olay resimlerde görülen 100TL lik anfinin bukadar güçlü olması.Minton ucuz , yanınca atarız çöpe diye aldıgım anfi beni çok şaşırttı.anfinin aynısından arıyorum ama bulamıyorum
    Sonuç olarak aynı kolonlar ama farklı materyaldeki kabinler birbirini çok iyi tamamlıyor.
    Bunlarda son resimler :

• En az 50w, en fazla 100w lık sistemden çıkan ses işte.. birde derler 1000w 1200w. 100w bile ev için fazla olabliyor. ben 2x22w ı evde açamıyorum
  • quote:

En az 50w, en fazla 100w lık sistemden çıkan ses işte.. birde derler 1000w 1200w. 100w bile ev için fazla olabliyor. ben 2x22w ı evde açamıyorum

aynen,kolonda yazan değilde anfide yazan wattlar dogru demekki
  • Tam olarak kolondakilerde doğru, sağdece sizin kolonlara anfi tarafından verdiğiniz güç okadar. 400w kolona,, 80w güç ile =80w lık ses. Siz en iyisini yapıyorsunuz,, anfinin sesini %90 a kadar açtıkça, kolonlara 10 sene birşey olmaz. Rahatça çalışırlar. Elektronik cihaz kesin konuşmayim. Seri bağlantı yaptınız değilmi, paralel bağlantıda hoparlor drenci 2 kat azalacağından, anfi çıkış drencine göre kısadevre konumda olacaktır. seri bağlantıda hem empedans aralığı geniş olur hemde güç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 9 Temmuz 2013; 3:53:25 >
  • quote:

Tam olarak kolondakilerde doğru, sağdece sizin kolonlara anfi tarafından verdiğiniz güç okadar. 400w kolona,, 80w güç ile =80w lık ses. Siz en iyisini yapıyorsunuz,, anfinin sesini %90 a kadar açtıkça, kolonlara 10 sene birşey olmaz. Rahatça çalışırlar. Elektronik cihaz kesin konuşmayim. Seri bağlantı yaptınız değilmi, paralel bağlantıda hoparlor drenci 2 kat azalacağından, anfi çıkış drencine göre kısadevre konumda olacaktır. seri bağlantıda hem empedans aralığı geniş olur hemde güç.

hocam üstten anfinin arka resmini gördünüz sanırım?ordaki büyük baglantılar varya LEFT olan,onlara bağladım bassları. R de sorun var zaten anlatmıştım önceden.şuan için bi sorun yok yani gümbür gümbür çalışıyo hocam.Acaba diyorum bitane 40cm lik 1200W lık bass mı daha güzel bass verir yoksa bendeki 2 bass mı?

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.