Şimdi Ara

...:::HONDA JAZZ FUN CVT SEYİR DEFTERİ:::... (74. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.489
Cevap
25
Favori
170.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2017 Yılının En Sağlam İkinci El Küçük Otomobilde Lider: HONDA JAZZ

Bu sınıfta ödülün sahibi Euro NCAP’ten de 5 yıldızlı Honda Fit, yani ülkemizdeki adıyla Honda Jazz.

Şehri keşfetmenin en keyifli yolunun küçük otomobiller olduğunu düşünenlerdenseniz Honda Jazz’a bir şans verebilirsiniz.

Tarz sahibi Honda Jazz, gerçek bir şehir otomobili. Dinamik sürüş keyfi sunan otomobil, esnekliği ve pratikliğiyle de dikkat çekiyor. Gizli bölmeleri ve saklama gözleri iç mekanda ferah bir yaşam alanı yaratıyor.

https://www.ikinciyeni.com/blog/oto-hayat-detay/2017-yilinin-en-saglam-ikinci-el-otomobilleri?utm_medium=ClickAd

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Jazz’cıların seveceği suv; SUBARU XV

Yılbaşından önce birçok SUV test ettim. Daha önce de fikirlerimi paylaşmıştım. Jazz’ı terketmemi sağlayacak bir suv beğenememiştim. Ta ki Subaru ile karşılaşana kadar.

Subaru hiç aklımda yoktu. Kağıt üstündeki verileri çok hantal bir araç olduğunu gösterdiğinden Subaru’yu elemiştim (Atmosferik motor, 0-100: 13,9 sn, 115 beygir vs). Bu da eksik kalmasın dedim ve test ettim.

Tabii ki bir turbo motorlu araç performansı yok ama beklediğim hantallıktan da eser yoktu. Araç gayet sessiz ve konforluydu. Sürekli dört çeker ve alt yüksekliğinin piyasadaki suvlardan daha yüksek olması gerçek bir arazi aracına bindiğinizi hissettiriyor. Güvenlik donanımları çok çok iyi (Çarpışma önleyici, şerit takip, adaptif hız sabitleyici vs). EuroNcap yolcu %94 puan. Jazz'dan alışık olduğumuz Lineartronic denilen CVT şanzımana da sahip.

Benim gibi senede 10-15 Bin km yapıyorsanız ve performans beklentiniz yoksa SUV'larda en mantıklı araç bence. Orta paket olan XTREME 131 Bin civarı ama bayiler yılbaşından önce 125'e veriyorlardı. Ama yine de emsal suvlardan daha makul bir fiyatı var.

İmkanım olursa ve fiyatlar aşırı artmaz ise ilerde jazz’ımı ancak bu suv için terk ederim. Tabii ki daha iyileri vardır ama fiyatlarda o zaman uçuşa geçiyor.

Her aracın bir üstün tarafı var. Bazısı dışına bakar, bazısı içine. Bazısı performansa, bazısı yakıta bakar. Ben ise bana verdiği his (parasının ederi mi?) ve kullanım zevkine göre testleri yaptım ve şöyle bir sıralama oluşturdum;

1. Subaru XV

2. Peugeot 3008 (Dizel)

3. Seat Ateca

4. Nissan Qashqai (Dizel)

5. Skoda Kodiaq

6. Toyota CHR (Hybrid)

7. Ford Kuga (Dizel)

8. Seat Arona

9. Kia Sportage

10. Hyundai Tucson

11. Renault Kadjar

12. Mazda CX-3 (Dizel)

13. Suzuki Vitara GLX

(Tamamı Otomatik)

• çok faydalı bir sıralama yapmışsınız. Benim de 3. nesil jazıım var zaten 2. nesilden geçiş yapmıştım. Jazz a alışınca farklı bir araca geçmek oldukça zor. Subaru'ya mutlaka bakıcam ben de.
  • ornapsen kullanıcısına yanıt
    Jazz'dan sonra bizi sedan, hb arabalar kesmez dedik suvlara yöneldik. Eee jazz da tüm dünyada Mini SUV veya MPV (çok amaçlı araç) olarak geçiyor. Dolayısıyla başka tür araçlar bizi pek ilgilendirmiyor.

JAZZ'ı 6 yıl 2 aydır sorunsuz sıkıntısız kullanınca insan araba değiştirirken 40 kere değil 40 Bin kere düşünüyor. Bu durumda almak istediğin arabanın kusursuza yakın olmasını ve jazz'dan kat kat daha fazla zevk vermesini bekliyor. Yok mu böyle araba!? Tabii ki var. Ama 150, hatta 200 bin liraların üzerine çıkmak gerekiyor.

Parayı sokakta bulmadığımızdan daha makul fiyatlı araçları araştırınca yukarıda verdiğim sıralama çıkıyor. Hoş Peugeot kendini premium zannederek fiyatları uçurdu. Onun da belki 2.el 2017 Active Sport Pack'ını alırız belki diyoruz. Ama o da bildiğin boşline. Hayalet ekran hariç insanı cezbeden birşeyi yok. Bir de son aylarda harıl harıl araçları geri çağırıp motorla ilgili bir sorunu halletmeye çalıştıklarını duyunca bu aracı almak artık pek mantıklı gelmiyor.

Seat ise dolu paket fiyatını 151'den 141'e çekti. Sunroof hariç bayağı dolu ve atik bir araç. Ama 4x4 değil.

Nissan multimedyası demode. Servisleri de sıkıntı.

3008, Ateca, Qashqai sürüşünü beğendiğim araçlardı. Listedeki diğer araçları hiç beğenmedim zaten. İşte bu durumlar insanı Subaru'ya daha fazla yaklaştırıyor. Onda da düşük viteslerde silkeleme olduğunu söylüyor bazıları. Hoş ben test sürüşünde böyle bir durum farketmedim.

İnsan bu paralara çıkınca "15-20 bin lira daha bulur 1-2 yaşında premium bir araba alır" diyorum. Ama onlar da sorunsuz değil. Hem onların bir bakım ücreti benim jazz için yaptırdığım 6 yıllık bakım masraflarının toplamı kadar.

• Akünüz bittiğinde çaresizce yardım aramayın. Takviye kablonuz olsa da başka bir arabaya ihtiyacınız var. Ama şu ürün belki 4-5 yılda bir işinize yarayacak ama belki de çok zor durumdan sizi kurtaracak. 4-5 kere kullanma durumum oldu ve her defasında işe yaradı. Ben aldığımda 199 liraydı şimdi 179,90 lira.

Codegen Powerx JS-80 12V Akü Takviye Cihazı + Powerbank + Led Işık (Beyaz)

http://www.hepsiburada.com/codegen-powerx-js-80-12v-aku-takviye-cihazi-powerbank-led-isik-beyaz-p-OTTRI1700188?magaza=Codegen%20Shop&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=EAIaIQobChMI-azv-IPJ2AIVRKQYCh3oxg75EAQYAiABEgILZPD_BwE

• Güncel fiyatlar hayırlı olsun ...:::HONDA JAZZ FUN CVT SEYİR DEFTERİ:::...

• stompanato kullanıcısına yanıt
    Üstelik 2017 diyor. 2018'i de 100'e satarlar artık.

• Tüm araç fiyatları tavan durumda. Ve satışlarda talebin olduğunu gösteriyor. B sınıfı 90 bin bandını geçti. bu fiyatları 5 yıl sonra uygun çok arıyacağız. ( Turbo olaydı ) daha bir zevkli olurdu.

• stompanato kullanıcısına yanıt
    94,000 e jazz
  • 1,3 ile 1,5 aynı Fiyat olacaksa makyajlı kasada çok fazla donanım eksiği olmalı .
  • ornapsen kullanıcısına yanıt
    Büyük ihtimalle dediğiniz gibi olacak. Dolusu 100 Bini kesin geçer.

• Tam bir sene önce 74e almıştım, şimdi olmuş 94.
    Bugün yıllık bakıma girdi, 760 tl tuttu. Sın zamanlarda 3. Nesile bakım yaptıran var mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2017 YILININ SINIFINDA EN İYİ ARABALARI
    https://www.euroncap.com/tr/derecelendirmeler-ve-oedueller/sınıfının-en-İyisi/2017/
    2017'de teste giren arabalar değerlendirilmiş.

JAZZ en son 2015'te teste girmiş ve Süper Mini kategorisinde 1.olmuştu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 53*MURAT -- 17 Ocak 2018; 20:19:25 >
  • Bosch eco sileceklerimden (muz tip değil) sağdaki ve arka camdaki ses yapıyordu. Hem de az kullanmama rağmen.
    Ters çevirsem ses kesilir mi dedim ve değiştirdim, SES KESİLDİ.
    Öndeki her iki yönde de takıldığından kolay değiştirdim. Arkadaki tek yönlü olduğu için lastik kısmını esneterek yuvasından çıkarttım ve ters çevirerek tekrar çengellerine ittirerek taktım.
    Hepi topu 2-3 dakikada iş bitti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 53*MURAT -- 22 Ocak 2018; 22:52:34 >
  • 53*MURAT kullanıcısına yanıt
    ben hala 5 yıllık orjinal silecekleri kullanıyorum
  • Maşallah.
    Ben camdaki en ufak kire dayanamadığımdan silecekleri çok çalıştırıyorum.
    2 senede bir değiştiriyorum.

valla ben daha lastikleri silecekleri filan hiç değiştirmedim
    ama seneye vakti geliyo sanki
  • geçen yıl aracımı pert ettiğim için 4 lastik kaldı elimde. 2012 jazz fun 4 mevsim lastiğe ihtiyacı olan varsa ankarada elden verebilirim. 40bin km yaptı. aracı sıfır aldığımda üzerinde gelen lastikler.
  • salagil kullanıcısına yanıt
    Bridgstone lastikler çok dayanıklı çıktı. Ama az kullanılmış da olsa 5 yılı geçince kullanmayı pek tavsiye etmiyorlar.

5,5 yıl ve 40.000 km kullandığım bridgestone lastiklerimi ben de yaz başında değiştirmiştim.

Ama yine de birisinin işine yarar belki. 1-2 yıl daha belki kullanılabilir.

2013 ocak - 2017 mart arası kullanıldı. alan olmazsa çöpe atacağım. balkonda yer işgal ediyor.
  • 
Sayfa: önceki 7172737475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.