Şimdi Ara

Hız koridoru hurafe mi? Var mı ceza yiyen? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
0
Favori
37.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Otomatik kesiliyorsa ceza online olarak cezayı görebilmeliyiz. Sonuçta ekip cezayı kesip postalamıyor ki bize. Sistem otomatik kesiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLLyC

Trafik teröristleri sadece hız yapip kendi başına geverse trafikte bence de radara ihtiyaç yok. Trafikte hepimiz varız, sen gidersen masumu götürme riskinden bu kurallar konuluyor zaten.

Biraz evvel sollama yasak olan tek gidiş- tek gelis orman yolunda Vespa ile önünde giden iki kız arkadaşı 20KM boyunca takip ettim. 20-25dk suren yolu Ortalama 35km/h ile 35-40dk da yol aldik.

Arkamızda sıra oldu ama yine de öndeki motoruyla takip mesafesini korudum.

Neden?

Çünkü trafik kurallarina uymayarak benim 20 25dk kazanmam, trafikte acemilerin canına malina keşfetmenizi gerektirmez.

Bunu neden yaziyorum onumdeki hayvan motosiklet sürücüsünü ve yolcusunu virajda disa dogru atarak karsidan arac geliyor olmasina ragmen sıkıştırdı.

Hayvan olmayın insan olun. Aklinizi kullanın kurallara uyun.

• Konuya bakılırsa bayram dönüşü yollar yine kan gölüne dönecek. Kurallara uymaktansa kendi kuralını koymaya çalışan insanlar yine terör estirecek.
  • uykr kullanıcısına yanıt
    Süre konusuna takılma sebebim kurallara uysam bile ceza gelecek olması ihtimali. Şu anda mahkemde dosyam var sebebi evde uyurken sabahın köründe hız yapmışım plakama ceza gelmiş. Geçen sene de hiç gitmediği bi yerde babama kırmızı ışıktan ceza yazılmıştı, iptal ettirdik. Siz hala bu ülkede sistem eksiksiz çalışıyor mu sanıyorsunuz?

Orta şeritteki kuyruk konusu da benim gözlemlediğim bişey. Bu olan bişey solu hızlı gidenlere sağı kamyonlara bırakıp sınır 120 olduğu için 120 ile birbirine yakın mesafede seyreden araçlar size tehlikeli gelmiyor olabilir. Bence önde olacak bi kaza zincirleme felaket olur.

Konu başlığında ve her mesajımda belirttiğim şeyi tekrar yazayım. Ben hızı savunmuyorum. Bende aile babasıyım. Kurallara mümkün olduğunca uyarım. Fakat sistemde oturmamış şeyler var.

Herkese kazasız belazsız güvenli sürüşler dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: SayınOzi

Mahmutbey Lüleburgaz giseleri arasinda ortslama 170km hızla gitmistim. 130tl ceza geldi.

130 tl ceza?

Hız cazası en az 206 tl diye biliyorum??

• quote:

Orijinalden alıntı: ridleyscott

Çeşme otobanında bazen giriş kaydı almıyor. Hgs den baktığımda sadece çıkış görüyorum. Hatta gişeden çıkarken giriş yok diye ibare çıkıyor ve 3 tl alıyor. İşte bu durumda mesafe kontrol sistemi çalışmıyor. Dolayısıyla radar cezası olmuyor.

Kısaca işin çözümü cihazı girişte okutmayıp uzak mesafe ücreti ödemekten geçiyor.

Bir de bu sistemin bizim yararımıza olduğunu da kimse iddia etmesin. Öyle olsa ihale otobanı olan Yalova Bursa dahil olurdu. Ben ceza yemedim hiç şu ana kadar. Geçen gün de Yalova'dan İzmir e geldim Yeni otoyoldan. Köprüden Bursa çıkışına kadar 186 km cruise geçtim.

Dostum bir önceki hgs etiketimde sıkıntı vardı ve genelde okumuyordu. İstanbul içi ve ankara-İstanbul arası çoğu gişede okumazdı, fakat sistem hgs(etiketten) okuyamadığında plakadan okuyor.

2 yıl kadar bu durumda hep plakadan okudu ve doğru ücreti ödedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ugo

quote:

Çeşme otobanında bazen giriş kaydı almıyor. Hgs den baktığımda sadece çıkış görüyorum. Hatta gişeden çıkarken giriş yok diye ibare çıkıyor ve 3 tl alıyor. İşte bu durumda mesafe kontrol sistemi çalışmıyor. Dolayısıyla radar cezası olmuyor.

Kısaca işin çözümü cihazı girişte okutmayıp uzak mesafe ücreti ödemekten geçiyor.

Bir de bu sistemin bizim yararımıza olduğunu da kimse iddia etmesin. Öyle olsa ihale otobanı olan Yalova Bursa dahil olurdu. Ben ceza yemedim hiç şu ana kadar. Geçen gün de Yalova'dan İzmir e geldim Yeni otoyoldan. Köprüden Bursa çıkışına kadar 186 km cruise geçtim.

Dostum bir önceki hgs etiketimde sıkıntı vardı ve genelde okumuyordu. İstanbul içi ve ankara-İstanbul arası çoğu gişede okumazdı, fakat sistem hgs(etiketten) okuyamadığında plakadan okuyor.

Ben hgs etiketi hiç yapıştırmadım eski aracıma. Hep kaçak geçiş yaptım ama sistem sonra hep uzun mesafe ücreti tahsil etti. Hiç hgs ceza olmadı. Ama gerçekte girdiğim gişeyi de yazmadı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bazı mesajlara istinaden burada duyar Kasmanın, akıl vermenin lüzumu da Yok. Vaktiniz çok değersiz olabilir benim vaktim kıymetli arkadaşım.

Hayatında zerre trafik kuralına uymamış , eskort araçlarla her türlü kuralı ihlal eden yetkili kişiler kafasına göre hız sınırı belirleyip benim vaktimi de çalamaz. Ayrıca 120 hız sınırı hangi yıldan beri var bu ülkede ? Teknoloji nereden nereye geldi 120 nedir otobanda ?

Ha bir de madem bu kadar önemli bir konu , madem kamu spotu bir olay neden ihale ile peşkeş çekilen İstanbul İzmir otobanında Yok bu uygulama ???? Cevap bekliyorum duyar kasan arkadaşlardan.

Ben kendi cevabımı da vereyim, çünkü kimse otobana para falan ödemez oraya radar koyarsan. 90 km yola 17 tl ücret alınıyor şu an. O otoban bitince İzmir İstanbul 50 tl olur , köprüyle 140-150 tl olur. O parayı verip bir de 120 dersen babayı alırsın çok net. Bunu bildikleri için sistemi özel otobanda çalıştırmak işlerine gelmiyor.

Onun yerine toplasan 5 yılda 5 kazası olan çeşme otobanı gibi yola elektronik sistem kuruyorsun. Bunların hepsi soygun , boşa ağlamayın. Tekrarlıyorum vaktiniz çok değersiz olabilir , benim vaktim kıymetli. Her hızlı giden kişi de trafik canavarı değildir. Aksine otobanın sol şeridine geçip 80-100 ile yol alan dingiller çok daha fazla tehlike saçıyor.

Ha bir de ne oldu , tüm sistemler devrede madem beden bayram boyu kazalar vahşet boyutta ? Aşırı hız mı sanıyorsunuz ??? Gülerim.

Son olarak İzmir den çıkıp Ortaköy de kahvaltıya oturuyorum 4 saatte. Köprüyü de kullanmıyorum Körfez'i dolaşıyorum keyfine.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ugo

quote:

Ben hgs etiketi hiç yapıştırmadım eski aracıma. Hep kaçak geçiş yaptım ama sistem sonra hep uzun mesafe ücreti tahsil etti. Hiç hgs ceza olmadı. Ama gerçekte girdiğim gişeyi de yazmadı.

Etiket hiç olmadığı için öyle olmuş olmalı. Çünkü etiket olsaydı ya giriş ya da çıkıştan birisini okursa, diğerini plakadan tespit ediyordur(teori:)

• ridleyscott kullanıcısına yanıt
    Yanlis yapiyorsun.

• macropolo kullanıcısına yanıt
    Kendin soyluyorsun, orta seritte dip dibe gidiyorlar diye. Yine kurallara uymayanlari elestiriyorsun. Takip mesafesine dikkat ederim sahsen.

Istanbul nasil bilmem. Ben genelde ege kiyi seridinde seyahat ediyorum ve goruyorum ki insanlar suratten, kuralsizliktan gitgide uzaklasiyor. Hiz sinirini gecen arac sayisi yok denecek kadar az. Bakiyorum diger konuya, millet gurbetcilerin turkiyeye geldiklerindeki kural tanimaz hallerinden dert yaniyor. Buraya bakiyorum, nasil yapariz da ceza yemeden dip gaz gideriz diye planlar planlar...

Sistemdeki aksakliklar konusundaki elestirine katiliyorum.

• Hızlı gitmek değil, doğru hızda gitmek lazım. Bazen yavaş gitmek daha çok kaza yaptırıyor...

• Dövletimize gayme gayme para lağzım.

• şu gelen cezalardan birini suraya yükleseler keşke de görsek bilsek, 15 senedir istanbul - edirne otoban gider gelirim, şimdi artık 120'ye sabitleyip gelmek acaip darlıyor adamı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykr

Yanlis yapiyorsun.

Fırsat buldukça Almanya'ya da gidiyorum oto fuarı ve nürburgring için. Her gittiğimde orada araç kiralıyorum ve otobanları kullanıyorum. Tabiri caizse otobana girip hız sınırı kalktığı andan itibaren gaz pedalını döşemeye yapıştırıp öyle gidiyorum. 250 limitöre takılı halde giderken beni geçen araçlar var. 300+ gidenler var.

Demem şu ki Almanya'da 400-450 km iki şehir arası mesafeyi 2 saatte geçince anlıyorsun otobanın ne demek olduğunu ve ne için yapıldığını. Bir kere dahi kaza görmedim.

Kurallara uymak önemli tabii ama sırf soygun yapmak için hazırlanmış düzeneği, kuralı da eleştirmek benim hakkım. Ayrıca ceza dediğin de böyle olmaz. Benim cebimde para olduğu sürece istediğim kadar hızlı gidebiliyorum var mı böyle düzen ??? Hiç bir caydırıcılığı Yok.

Yunanistan da binlerce km araba kullandım sadece 1 defa radar aracı gördüm. O da İpsala'dan gelenleri avlıyordu. Avrupa'da da var radar sistemleri ama hepsinin yeri navigssyonda bile belirli ve uyarı veriyor. Ceza yazmak için kurmuyorlar sistemi.

Bizde adam otobana girdiğin andan çıktığın ana kadar seni takip ediyor acaba hız yapacak mısın diye ? Ortada bir şüphe Yok , kuşku yok , sebep Yok ama sen takip ediliyorsun sürekli kameralar ile. İnsan haklarına bile aykırı bana sorarsan bu sistem. Acaba hukuksuz bir şey yapıyor Musun diye cep telefonunun dinlenmesi gibi bir şey bu.

• Keske bizde de oyle olsa... maalesef olmuyor.

Istatistikleri inceleyin. Bu bayram tatilinde gerceklesen kaza sayisi 1800 civarinda. Bunlarin 1200 e yakini yol hava ve trafik durumuna uygun olmayan surattlerde arac kullanmaktan meydana gelmis. Boyle bir gercek varken onumizde, ben minicik cocuklarimi surat yaparak tehlikeye atamam. Beni tehlikeye atana da insan gozuyle bakmam. Sinir kaposinda bekleyen gurbetcilerin refuju cope cevirdikleri fotoyu gormussunuzdur. Avrupada yapmadiklarini burada yapiyorlar. Maalesef almanya gibi sinirsiz surat ozgurlugunu asla savunamam. Biz kelle koltukta yasiyoruz bu ulkede.

• Az onve izmir aydin yaptim, neredeyse kimse hiz sinirini asmiyordu. Bu benim hosuma giderken bazisina batiyor. Caliskan ogrenciyi sevmeyen, ona inek diyen hasari ogrenci tribi. Dogruyu guzeli savunun arkadaslar. Siz kurala uyun, elestirinizi gene yapin. Kural kotu degil, kurali koyan kotu

• Atatürk havalimanı ışıkların orada koridor cezası yemiştim geçen sene. Haricinde bu sene Edirne-Mahmutbey Gişeler arası ceza yiyen arkadaşım oldu. Karbey dinlenme tesisine gelmeden kamera ile hız kontrolü yapılıyor dikkat edelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykr

Keske bizde de oyle olsa... maalesef olmuyor.

Istatistikleri inceleyin. Bu bayram tatilinde gerceklesen kaza sayisi 1800 civarinda. Bunlarin 1200 e yakini yol hava ve trafik durumuna uygun olmayan surattlerde arac kullanmaktan meydana gelmis. Boyle bir gercek varken onumizde, ben minicik cocuklarimi surat yaparak tehlikeye atamam. Beni tehlikeye atana da insan gozuyle bakmam. Sinir kaposinda bekleyen gurbetcilerin refuju cope cevirdikleri fotoyu gormussunuzdur. Avrupada yapmadiklarini burada yapiyorlar. Maalesef almanya gibi sinirsiz surat ozgurlugunu asla savunamam. Biz kelle koltukta yasiyoruz bu ulkede.

Hocam ben istatistiklere inanmıyorum. He bana 3-5 tane yol kusuru , tabela kusuru yüzünden kaza oldu deyip devletin tazminat ödediği örnek gösterirsen belki fikrim değişir ama ben duymadım öyle bir şey. Varsa yoksa aşırı hız yüzünden kaza deniyor.

Bu kısım edit: zaten devlet kolayına kaçtığı için istatistik böyle. Adamlar şehirler arası otoyolu 5 kişinin yaşadığı köyün içinden geçirip 90-70-50 tabelası koyuyor , 56 ile kaza yapsan aşırı hızdan yaptı diyebilir. Mevcut tabelalara uyarak İzmir den İstanbul a bir günde gidemezsiniz. Çünkü mantıken araç kullanımının belli bir güvenli süresi olması lazım. 7 saat 9 saat direksiyon başında olmak zaten başlı başına kaza sebebi. Yani o tabelalar devlet yarın öbür gün tazminat ödemesin diye , o radarların tamamı ise tahsilat noktaları. Dümdüz yola radar koymanın mantığı yok, adam bütün Balıkesir - Bursa rampa virajlarında tam gaz gidiyor sonra her düzlükte 90. Bu mu trafiğin huzurunu sağlamak ? Otobana radar sistemi düzmek zaten başlı başına bir konu. Adam otobanda 120 sonrası koyverip gidiyor. Ayrıca yukarıda yazmıştım. Madem bu kadar önemli olay neden yap işlet devret otoban hariç tutuşmuş ? Onun cevabını henüz kimse vermedi.

Başka bir konuya da yazdım. Facialar oluyor trafik terörü oluyor her bayram, kaza resimlerine bakıyorum Toros , Tempra , broadway, bilimum Tofaş serisi... nerede bu bmw Mercedes Porsche ferrariler. Sadece 1 tane eski ferrari hatırlıyorum kaza yapıp ölen bir genç vardı. Manşet manşet haber olmuştu.

Tamam bakın otobanlarda radar sistemi var artık. Her yer radar , utanmasalar otobana kurt kapanı koyacaklar ama dünya kadar insan öldü yine bu bayram. Demek ki bir şeylerde hata var.

Ben sadece Almanya dan gözlemimi söyleyelim , bu iş bir kültür işi. Bu kültür ülkemizde Yok onun için yavaş gitmemiz gerekiyor dediğinde sana hak veririm.

Yoksa bugün bir bmw , audi veya Mercedes'in bilimum modellerinin , hatta orta sınıf tabir edilen araçlarda dahi profesyonel bir sürücünün yanına otursanız ve limitlerini , yapabildiklerini görseniz ağzınız açık kalır. Teknoloji çok gelişti. Ama bizim sürücülerimizin yeterli tecrübesi , eğitimi maalesef Yok. Adam köyünden çıkmamış , bayramdan bayrama Toros station içine 8 kişi dolup bayram yoluna çıkıyor facia oluyor. 80 yaşında adam gözü görmüyor kuşağı duymuyor 1960 yılında ehliyet almış trafiğe çıkıyor. A2 ehliyetini aldığı gibi 1000 cc 0-100 hızlanması 3 Saniye olan motorsiklet alabiliyor. ( Almanya da 5-6 seneden önce almak yasak vs ) .

Devletin bir an önce sürücü kurslarına el atması , düzenli olarak ehliyet sahiplerine refleks vs kontroller yapması ve en önemlisi hurda yasası gibi bir yasa çıkarıp bütün eski arabaları yenileri ile değiştirmesi gerek, gerekirse vergi almadan KDV almadan. Yazık günah ölen insanlara.

Yoksa 200-250 gayet doğal sürüş sürati Almanlar için. Uygun altyapı ile uygun eğitim ile 500 km ilk yolu 2 -2,5 saatte girmeyi kim istemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ridleyscott -- 4 Eylül 2017; 1:2:53 >

• Bolu duzce arasi otabanda hiz cezasi yedim. 28 agustos gunu. 420 tl. 130 km hizi gecmemek lazim...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.