Şimdi Ara

Hinduizim(Kast Sistemi Hakkında)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle tam araştırmadığımdan pek bilgim olmadığı için sorma ihtiyacı duydum.Hintlilierde çokça bilinen 3-4 din var.Yani en çok bilinen diyeyim.Yoksa sayısız din var nerdeyse bildiğim kadarıyla.Kast sistemine sahip olan en önemli dinlerden ikisi de Hinduizim ile Budizim'dir öyle değil mi?
    Asıl sormak istediğim konu ise hinduizime geçen ünlü sayısı az değil.Birçok ünlü bu dine geçiyor.Bu dine geçme sebepleri nedir?
    Yani bu dine geçtiklerinde kast sistemedinden dolayı mı?Bu dine geçince ne oluyorlar?Brahman olacak halleri yok herhalde?Dediğim gibi bunlarla alakalı pek bilgim yok.Belki de çok cahilce konuşuyorum ama amacım öğrenmek.
    Ayrıca sadece bu dine ünlü değil de halktan birisi geçse kast sisteminin neresinde olacak?
    Bir yandan bazen denk geliyorum hint dizilerinde pekte takmıyorlar gibi bu sisteme.Yani bir köle üst sınıftan zengin ve soylu bir ailenin kızı veya oğlu ile evlenebiliyor.
    Kast sistemi eskisi gibi değil mi yoksa?Bu konularda biraz bilgilendirirseniz sevinirim.
    NOT:Amacım bilgi edinmek ve biraz da merak ettiğimden.Asıl olarak müslümanım(Elhamdülillah).Evet forumda ateist olan müslüman olan hrstiyan olan belki de hinduizim veya budizim dinine mensup olan da olabilir.Ben hinduizim ve budizim hakkında bilgi edinmek istiyorum.Mensubu olduğum dinimi karıştırmadan cevaplamanızı rica ediyorum.
    Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hinduizm,çok tanrılı bir dindir.Milyonlarca tanrısı vardır ama bütün tanrılarının üzerinde en kudretli bir tanrıları vardır ki ona da Brahma denir.Bir televizyon programında bir araştırmacı-yazar Brahma'nın aslında Hazret-i İbrahim(aleyhisselam) olduğunu söylemişti.Yani güzel kardeşim bir çok müşrik toplulukta olduğu gibi geçmişte yaşamış bir insanı putlaştırmışlar.Zaten belki biliyorsundur Hazret-i Muhammed(sallallahu aleyhi ve sellem)'den önce bazı Arapların taptığı putlar daha önceden yapılmış insanların heykelleridir aslında.Kast sistemi 1975'te yasal olarak Hindistan'da kalktı ama kırsal bölgelerde geleneksel yaşam sürdürenler arasında hala devam ediyor.Ayrıca Budizm'de kast sistemi olduğunu hiç duymamıştım.Öyleyse Çin'de kast sistemi olması lazım çünkü budistler orada çok diye biliyorum.Ayrıca güzel kardeşim dünya üzerindeki hiç bir dini tek parça olarak düşünme hele hele Hinduizm gibi çok sayıda inananı olan bir dini.Kim bilir kaç çeşit mezhepleri vardır.Belki senin dediğin ünlüler kast sistemsiz mezheplere geçiyorlardır.Ayrıca kardeş ALLAH-U TEALA'ya şükürler olsun ki müslümanız ama dinimiz hakkında yeterli bilgimiz yok maalesef özellikle biz gençler arasında.Din konusunda sağlam bilgisi olan alimlerden daha çok istifade edelim.1400 yıllık dine yeni şeyler ekleyen Kur'an-ı Kerim'i kendi keyfine ve ideolojisine göre yorumlayanlara da karşı çıkalım.ALLAH bizimle beraberdir.ALLAH bizi doğru yoldan saptırmasın.Sürekli ALLAH'tan bunu isteyelim.

• Dostum sana tavsiyem git kaynağından oku ,araştır kendi uğraş çabala eğer bir şey öğrenmek veya bilmek istiyorsan .Kulaktan dolma bilgilerle veya başkalarına danışma .Yanlız o konu hakkında bilgisi olana danışabilirsin ama yine kendin araştırmalısın .

Mümkünse bu araştırmayı yaparken kendi dinine göre değilde tarafsız olarak düşün ve yorumla .
  • Kutup Tilkisi kullanıcısına yanıt
    Hocam taa eskiden kalan açtığım konuyu görüp mesaj yazmışsınız çok sağolun Allah razı olsun.Hocam zaten elimden geldiğince İslam'ı araştırıyorum.Yani şuan LYS için hazırlanıyorum 2.senem ve İlahiyat istiyorum.Evde Kur'an okuyorum Türkçe mealli.Ayrıca Hadis kitapları okuyorum(Riyazus Salihin),Diyaner İlmihali okuyorum vs.Zaten elimden geldiğince araştırmaya çalışıyorum çok şükür.Bilgileriniz için de çok teşekkür ediyorum tekrardan hocam.Yazımda da belirttiğim gibi merak ettiğinden sordum hocam.Aslında merak ettiğim kast sistemi ve ünlülerdi.Yoksa o dinin çok tanrılı bir din olduğunu biliyorum.Brahman vs. onları da az çok biliyorum.

• Dediğiniz doğru hocam.Şimdilik pek zamanım olmuyor.Kendi dinim olan Müslümanlık ile ilgilenebiliyorum şuan.Hani zamanım olsa hem kendi dinim hemde diğer bilgiler hakkında bilgi sahibi olmak isterim.Zaten ilerleyen zamanlarda fırsatta buldukça incelemeye çalışacağım.Bide hocam objektif olma konusunda da size katılıyorum.Önemli olan da zaten bu.İslam hakkında yanlış bilgiler de görsem ne diyor diye bakarım.Ateist Deist Yahudi Hristiyan hangi sine mensup olursa olsun dinelerim.Dini olarak etkilenmem fakat.Bilim konusunda zaten müslüman olup olmaması önemli değil ehlini dinlemeye çalışırım genel itiabari ile.Sağolun hocam.

• Budizmde kast yok. Hinduizmde var, Hinduizmde çoklu tanrıcılık, Budizm'de putçuluk var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.