Şimdi Ara

Hiç Kimsenin Çözemediği 4 İşlem Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir poşet üretim fabrikasının ön fizibilite çalışmasının yapılması istenmektedir. Bu amaçla aşağıdaki bilgiler derlenmiştir.

a. Yatırım maliyeti: 800.000 TL
    b. Personel gideri 15.000 TL/ay
    c. Yönetim gideri: 2.000 TL/ay
    d. Bakım onarım gideri: 2.000 TL/ay
    e. Güvenlik gideri: 4.000 TL/ay
    f. Satış ve pazarlama gideri: 4.000 TL/ay
    g. İşletme yılda 300 gün ve günde 8 saat çalışmaktadır.
    h. İşletmenin ekonomik ömrü 10 yıldır.
    i. Günlük hammadde işleme kapasitesi (maksimum): 10 ton/gün
    j. Hammadde fiyatı: 4 TL/kg
    k. Üretim gideri: 0.5 TL/kg hammadde
    l. Fire oranı: %15 (fire proses edilerek tekrar hammaddeye dönüştürelebilmektedir. Bu prosesin maliyeti: 1 TL/kg fire)
    m. Ürün fiyatı: 6 TL/kg

1) İşletmenin kâra geçebilmesi için işlemesi gereken minimum hammadde miktarı ne kadardır?
    2) İşletme kendini kaç senede amorti edebilir?

• türevini al sifira esitle bunu da biz mi soyleyelim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu soruyu kimse çözmez çünkü sorunun ince bir tarafı yok. Uzun süre uğraş ve soruyu çöz. Sonuç olarak sadece yorulmuş ol. Sana hiçbir şey öğretmesin bu soru.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgisayarların saniyesinde çözdüğü soruları kimse çözmez

• Taktiğin çok kötü kardeş.

Al muhasebe ödevini koy buraya kimsenin çözemediği 4 işlem sorusu diye.

Belki inanan birisi çıkar da çözer diye ummuşsun da senin bu söylediğine inananacak zekada birisi bu soruyu çözemez zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: neuro

Taktiğin çok kötü kardeş.

Al muhasebe ödevini koy buraya kimsenin çözemediği 4 işlem sorusu diye.

Belki inanan birisi çıkar da çözer diye ummuşsun da senin bu söylediğine inananacak zekada birisi bu soruyu çözemez zaten

Muhasebe ödevi mi?!

Bu soru Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü son sınıf dersi olan Gıda Mühendisliğinde Tasarım dersi final sınavı 1. sorusu idi. Soruyu 80 kişilik sınıfta tek bir kişi bile çözemedi.

Ortada taktik falan yok, mezun olalı aylar olmuş bu sorunun çözümünü görsem nolur görmesem nolur?! Sadece gerçekten bu soru çözülebiliyor mu bunu merak etmiştim.. Bunu da konuya yazmadım çünkü bu perspektiften bakılınca "ulan adam sınav sorusunu bize çözdürtmek istiyor." denmesin istedim.

Ben de o 80 kişi içerisindeydim, o sınav günüde çözemedim bu soruyu bugün hala da çözebilmiş değilim.

Eğer bu soruyu çözerseniz sizi gönülden tebrik ederim. Ha ama yok ben çok bilmişlikte ve insanları küçümsemekte daha iyiyim, benim uzmanlık alanım bu diyorsan size söylenecek bir şey kalmıyor ne yazık ki..

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SirQuadhros -- 9 Kasım 2015; 18:06:55 >

• Aynen bu soru sadece işlem hiçbir faydası olmaz insana

• Aylık 27.000 TL sabit gider var. 0,75 kg kg hammadde üretmek 4.5 TL'ye mal oluyor. 0,15 kg da ekstra 1 TL maliyet var. Dolayısıyla 5.5 TL'ye mal ediliyor 1 kg hammadde. 8 saatte yani 1 günde 1000 kg hammadde üretebiliyorlar. Dolayısıyla günlük maliyet 5.500 TL. Aylık 165.000 TL üretim maliyeti var eğer tam kapasite çalışırsa. Buna sabit giderler de eklendiğinde 192.000 TL/ay. Soruda eksiklik var. Şirketin kara geçebilmesi için minimum işlemesi gereken hammadde miktarını sormuş. Şirketin belirli bir zaman içinde ne kadar hammaddeyi satabileceği söylenmemiş. Dolayısıyla şirketin gelirini belirleyemiyoruz. Eğer minimum karı kaç hammadde satarak sağlarız denirse 192.000,01 TL'lik satış yapmaları gerekli. Bunun içinde 6 TL'ye sattıkları hammaddeden 32.001 adet satmaları gerek. Günde 1.067 kg satmaları gerekli. Ama soru başında maksimum 1000 kg üretebildiği söylenmiş. Eğer bu şekilde olayı ele alırsak şirket kara geçemez. Günlük 67 kg zarar yazar. Bu da günlük 369 TL. 800.000 TL sermayeyle yaklaşık 6 sene idare edebilirler. Sonra sermaye arttırımı yapmaları gerek. Kısacası yol yakınken dükkanı kapa hocam.

Olaya şöyle de bakabilirsin 1 kg hammaddeden 0.5 TL gelir elde ediliyor. Günlük tam kapasiteyle çalışırsa 500 TL gelir. Ayda 15.000 TL gelir. Bu sabit giderlerle kara geçilemez.

Sonuç olarak daha detaylı incelenirse belki zararı daha düşük çıkabilir. Ama bu işlemler sonucunda şirketin ay sonunda zarar edeceği bence bir kesin sonuçtur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.