Şimdi Ara

Hepinizin bir derdi var ÜZÜLME gelde dert gör

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
2
Favori
1.988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kısaca hikayemi anlatıcam sizi sıkmıycam.

98 doğumluyum şehrimin 10. Sıralamasındaki anadolu lisesinden 12. Sınıfta Final temel lisesine geçtim hayatımın en büyük hatasıydı.

Mezuna kaldım dedem vefat etti, babamlar ev almak istiyordu sürekli baskı yapıyorlardı kazanda git diye.

Tercih listemde, gelmez dediğim şehir geldi köy gibi bir yer.

Üniversitede tekrar hazırlanıyorum ve cidden yıpratıcı bu durumu aileme söylemedim çünkü beni meslek sahibi yapıp emekli olmak isteyen bir babam var.

Abim tıp okuyor 5.sınıf, ona verdikleri değeri bana vermiyorlar maddi,manevi olarak hep daha önde.

İnsana ne koyuyor biliyor musunuz babanız abinizin derslerini merak edip sorar geçtimi kaldımı diye size derslerinizi bile sormaz.

Şehir nasıl muhabbeti yapar seninle yapmaz.

Çevresinde gururla tıp okuyor diyeceği bir oğlu vardır.
    Ben ise mühendislik okuyorum bir utanç olarak görülür söylenmez.

Artık içimde kendimi kanıtlama isteği var çalışmamın bir nedenide bu
    Diyeceğim o ki kendinize güvenin en iyisini hakediyorum diyin korkmayın kaybeden siz olmazsınız sıkıntılar üzüntüler hep olacak hayatınızda önemli olan onlarla mücadele etme isteğinizin olması.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben de Final'den mezunum, pişmanım, benim de eski lisem ilk 10'daydı (zaten en fazla 20 lise vardır ) YGS'ye 2-3 ay kala dedem ve amcam ardarda vefat etti, LYS'ye 2 ay kala başka ailevi problemler çıktı, taşındık. Sonuç olarak mezunum.

Ben en büyüğüm ama durumlarımız yine benzer. Buraya yazamayacağım sorunlar da yaşadım/yaşıyorum.

Kendini kanıtlamayı ve saygın olmayı istemek kötü bir şey değil. İnsanlar içten içe yine saygın olmak için alçak gönüllülük kasmayı çok severler ama herkesin yaptığı birçok eylem farkında olsun/olmasın, gizlemek istesin/istemesin başkalarından takdir toplamak veya başka kazançlar elde etmek içindir.

Bireyselciliğin dibine vurmuş kişilerde bile bu istek beyinlerinin köşe bucak bir yerlerinde bulunur.

Ha senden benden kötüsünü yaşayan da var bunlar nedir ki. Bir dostum yazmış zaten.

Başarılar
  • O hataya ben de çok sık düşüyorum. Birilerine kendimi kanıtlama ihtiyacından bahsediyorum, daha doğrusu bunu bi ihtiyaç olarak gördüğüm zamanlardan. Hiçbir işe yaramıyor, sadece biraz daha fazla stres biraz daha fazla yıpranma. Bir de işin içine insanların beklentisi girince her şey daha da boka sarıyor. Anlamadığım şey geçmişim bile parlak değilken geleceğimle ilgili nasıl büyük isteklerde bulunabiliyorsunuz.

Neden olmadığını bu dönem çok sorguladım. Her şey dümdüz giderken bi anda her şeyin karman çorman abuk subuk bi şekle girişini. Sebep çoktu aslında ama en büyüğü sanırım birilerinin beklentilerini karşılamaya çabalamamdı, birilerine kendimi kanıtlama ihtiyacı hissetmemdendi.

Ben sana söyleyeyim, bu kafayla devam edersen sene sonunda bi sik kazanamayacaksın. Net söylüyorum birader bak, aksini ispatlayacak %1 lik bi ihtimal bile yok. Yapacaksan kendin için yap. Benim söyleyeceklerim bu kadar hadi eyvallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IST_PSY -- 23 Nisan 2018; 0:57:26 >

• Bir de sen şöyle düşün.

Sana az olarak görsen de maddi, manevi destek veren bir baban var Moralin bozulunca en azından derdini dinleyecek bazı durumlarda seni senden iyi bilecek bir baban var.

2017 Ağustosta yani bu maraton başlamadan 1 2 ay önce en sevdiğim uğrunda can alıp can vereceğim kişiyi gözlerimin önünde kaybettim (vasıfsız, işini savsaklayan, lakayt bir doktor yüzünden)

Gel bir de benim yerinde kendini düşün.
    Yaşadığın derdin 10 katını her gece yastığa başımı koyunca başlıyor. Elektrik, su, doğalgaz faturaları, kardeşimin yurt borcu, taksitler, mutfak masrafı hepsini planlamam ödemem ve kötü durum için 3 5 kuruş arttırmalıyım. Kimseden 1 kuruş destek almadan Tüm bu yük ile kendi ve ailemin hayatını sırtlamalıyım.

ve tüm bunlar olurken ders çalışmalıyım.
  • abinle aran nasıl hocam ?

sen de tıp kazanarak durumu eşitleyebilirsin tabi istiyorsan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

abinle aran nasıl hocam ?

sen de tıp kazanarak durumu eşitleyebilirsin tabi istiyorsan.
    Ben kıskanmam hocam abimle aram iyi ama babamın banada aynı ilgiyi göstermesini isterdim.

Onun gözünde asgari ücrete tamah edecek biriyim galiba

• Ben de Final'den mezunum, pişmanım, benim de eski lisem ilk 10'daydı (zaten en fazla 20 lise vardır ) YGS'ye 2-3 ay kala dedem ve amcam ardarda vefat etti, LYS'ye 2 ay kala başka ailevi problemler çıktı, taşındık. Sonuç olarak mezunum.

Ben en büyüğüm ama durumlarımız yine benzer. Buraya yazamayacağım sorunlar da yaşadım/yaşıyorum.

Kendini kanıtlamayı ve saygın olmayı istemek kötü bir şey değil. İnsanlar içten içe yine saygın olmak için alçak gönüllülük kasmayı çok severler ama herkesin yaptığı birçok eylem farkında olsun/olmasın, gizlemek istesin/istemesin başkalarından takdir toplamak veya başka kazançlar elde etmek içindir.

Bireyselciliğin dibine vurmuş kişilerde bile bu istek beyinlerinin köşe bucak bir yerlerinde bulunur.

Ha senden benden kötüsünü yaşayan da var bunlar nedir ki. Bir dostum yazmış zaten.

Başarılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 23 Nisan 2018; 16:56:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

Ben de Final'den mezunum, pişmanım, benim de eski lisem ilk 10'daydı (zaten en fazla 20 lise vardır ) YGS'ye 2-3 ay kala dedem ve amcam ardarda vefat etti, LYS'ye 2 ay kala başka ailevi problemler çıktı, taşındık. Sonuç olarak mezunum.

Başarılar
    Bu hayata bir kere geliyoruz ve zaten çok kısıtlı bir hayat yaşıyoruz.

Eğer bulunduğumuz konumdan memnun değilsek onu değiştirmeliyiz diye düşünüyorum kendimizi nerde daha verimli hissediyorsak orada olmalıyız.

Bu tarz kararları almak her zaman zor oluyor fakat sizi olgunlaştırdığıda bir gerçek.

• quote:

Orijinalden alıntı: fenyapamayansayısal

Bu hayata bir kere geliyoruz ve zaten çok kısıtlı bir hayat yaşıyoruz.

Eğer bulunduğumuz konumdan memnun değilsek onu değiştirmeliyiz diye düşünüyorum kendimizi nerde daha verimli hissediyorsak orada olmalıyız.

Bu tarz kararları almak her zaman zor oluyor fakat sizi olgunlaştırdığıda bir gerçek.

Alıntıları Göster
    Kesinlikle katılıyorum.

Ama bir anlamda sıkıntılı hayatlar yaşamanın avantajlı olduğunu düşünüyorum. İyi bir konuma gelebilirsek geçmişimize bakıp bu günün değerini anlayabilmemiz için.

• Aman aman derde bak.Ne büyük dertmiş yav böyle, dünyam başıma yıkıldı

• quote:

Orijinalden alıntı: Clexa

Aman aman derde bak.Ne büyük dertmiş yav böyle, dünyam başıma yıkıldı
    Dostum arka planda neler hissettiğimi bilemezsin ben kendimi gerçekten zor bir durumda hissediyorum ,herkesin dayanma gücü farklıdır unutma :)
  • Senin yine iyiymiş benim babam yok =) Başlığı görünce cidden dert görücem sandım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bağdatlı Ruhi

Senin yine iyiymiş benim babam yok =) Başlığı görünce cidden dert görücem sandım.
    Dostum allah mekanını cennet eylesin diyecek sözüm yok ben o başlığı bilerek öyle koydum dikkatinizi çeksinde okuyun diye farkındaysan olumlu şeylerden bahsettim sizi motive etmek için forumda çare arayan birçok arkadaşımız var onlara yardımcı olurum diye açtım konuyu.
  • Derde bak ölüyom gülmekten :D okuyom okuyom ne zaman anlatcak derdini diye yazı bitti bişi yok :D adamı babası özel okulda okutmuş. buda gittiği şehri beğenmiyor. Ulan ben itü 3. sınıfta dondurdum askere gittim parasızlıktan babam hapse girince. Allahtan hobi olsun diye açıktan 4 yıllık bitirdim de askerlikte sorun yaşamadım. :D beyefendi şehri beğenmiyor karı kız az, mekan mı yok? öldüm gülemkten. Abim benim doctor olucak en çok ben gurur duyarım sende cocuk gibi abini kıskan :D. Neyse kafana takma hayatta hep senin gibi insanlar kazanır bir yerlere gelir.senin sonun daha iyi .
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.