Şimdi Ara

POŞET 30 KURUŞ OLDU... HEM POŞETE PARA VERECEĞİM HEM DE FİRMALARIN REKLAMINI YAPACAĞIM... (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
3
Favori
30.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
440 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • almayın arkadaşım o zaman üzerinde marka yazan poşeti mecbur musun ? nasıl ki üzerinde marka yazan deterjanı, çikolatayı, peçeteyi alıp almamak müşteri olarak senin tercihinse üzerinde marka yazan poşeti alıp almamak da senin tercihin. Dersen ki X firması bana poşetlerini vererek bunlarla dolaşmamı istiyor o zaman istediğin şeyi isteyebilirsin karşılığında ama satın alıp almayacağının kararı sende olan bir şey için reklamı beleşe yapmam demek de boşuna cıngar çıkarmak.

Asıl cıngar çıkarılması gereken konu şu : Herkesin bildiği üzere bu poşetler çöp poşeti olarak kullanılıyor evlerde. Dar gelirli vatandaşlar gidip de 10 lira verip ne çöp poşeti alır, ne de böyle dandik poşete 25 kuruş verir.Evlerde biriken çöpleri insanlar/devlet/belediyeler doğru şekilde bertaraf edemezse o zaman ciddi sağlık problemleri oluşacaktır. Yani diyeceğim şu ki poşeti paralı yapmak mesele değil, ilk olarak insanlarda çevre bilinci oluşturulması sonrasında da evdeki atıkları bertaraf edecek alt yapının tıkır tıkır işliyor halde olması gerekir.

• O zaman aldığın çikolatanın kabı da reklamsiz olsun. Sonuçta ona da para veriyorsun ve onda da reklam var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • POŞET 30 KURUŞ OLDU... HEM POŞETE PARA VERECEĞİM HEM DE FİRMALARIN REKLAMINI YAPACAĞIM...

• En iyisi sonra tekrar gelerek poşet iadesi biraz utanan çıkar ama tepki tepkidir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mayhoş

Bu mesaj silindi.
    Aferin mi bekliyorsun?
    Asgari ücretle çalışan emekçiye böyle davranarak mı protesto ettin?
    Allah aşkına uzak dur
  • Poşete ödedığınız her 25 kuruş ücretın 15 kuruşu hazıneye vergi olarak ,10 kuruşu ıse satan işletmeye kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eryıl34 -- 4 Ocak 2019; 23:47:38 >
  • Arkadaşlar lütfen alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalışalım, heryer naylon oldu balıkların bile midesinden naylon çıkıyor,okyanuslarda plastik adacıkları meydana gelmeye başladı. İnsanlık bugüne poşetle gelmedi binlerce yıllık insanoğlu doğaya bu kadar geri dönüşümü zor bir atık bırakmadı.
    5 milyar poşet tüketmişiz bir yılda!! bu poşetlerin geri dönüşüm oranı %1, her türlü kimyevi atık maddi olarakta zarar.

Okyanusları her yıl 8 milyon ton plastiğin kirlettiğini ve dakikada okyanuslara karışan atık plastik miktarının bir çöp kamyonu büyüklüğünde olduğunu duymuş muydunuz?

POŞET 30 KURUŞ OLDU... HEM POŞETE PARA VERECEĞİM HEM DE FİRMALARIN REKLAMINI YAPACAĞIM...Yaşamın vazgeçilmezi olan plastikler, maalesef çevre kirliliğini de artırıyor.

Plastik ayak izimizi azaltacak 10 öneri
    Kullandığımız plastiklerin yarısının tek kullanımlık ve atılan ürünler olduğunu aktaran Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, plastik ayak izimizi azaltarak çevre kirliliğinin önüne geçmek için 10 öneri sıraladı.

1- Plastik yerine paslanmaz çelik çatal, kaşık ve bıçak kullanalım.

2- Plastik pipet kullanımından vazgeçelim.

3- Alışverişe giderken yanımıza file veya pamuklu alışveriş çantaları alalım.

4- Ofisimizde plastik ya da içi plastik film kaplı karton bardaklar yerine kendi bardaklarımızı götürerek çayımızı, kahvemizi tüketelim.

5- Plastik şişeden su içmek yerine; bir su kabı ya da matara edinelim.

6- Biyobozunur diş fırçası tercih edelim.

7- Bulaşık ve çamaşır deterjanları ile sıvı sabunların ambalajlarını yeniden kullanalım. Bunun için deterjan ve temizlik malzemelerinin satılan büyük boy yedek şişelerini alıp küçük şişelerimize dolduralım.

8- Kulak temizleme çubuklarını ihtiyacımız kadar kullanalım.

9- Plastik ambalajları kullandıktan sonra geri dönüşüme göndermeden önce evimizde yeniden nasıl değerlendirebileceğimize bakalım.Kullanım ömürlerini uzatalım. Hamarat ev hanımlarımız plastik ambalajlardan çiçekleri için çok şık saksılar ya da sokak hayvanları için su ve mama kapları yapabilir.

10- Kullandığımız plastikleri sadece birer atık olarak görmeyelim. Plastiklerin döngüsel ekonomide geri dönüşümün en önemli hammaddelerinden biri olduğunu bilerek, atık endüstrimiz için geri dönüşüm kutularına atalım.

kaynak:https://www.temizmekan.com/plastik-tuketmeye-devam-ederek-gelecegimizi-tuketiyoruz/

• Lirikal Militan kullanıcısına yanıt
    Ben de çok kez kasiyer hatasıyla karşılaştım. Efendim en sık karşılaştığım hatalar:

1-Etiketleri güncellemeyip kasada sürpriz yapan kasiyerler.

2-Marketi babasının bakkalı zannedip 15-25 kuruş gibi para üstünün üstüne yatmaya çalışan kasiyerler.

3-Kasayı boş bırakıp diğer elemanlarla personel odasında laklak yapan veya dışarı çıkıp telefonda sevgilisiyle laklak yapan kasiyerler.

4-Kasada ürünleri yanlış geçip fazla fiyat gecirten paranoyak gibi her alışverişte fişi didik didik incelememize sebep olan kasiyerler.

Hiçbirinde de ilgililere şikayet etmedim ama hakkımı aradım. Dışarıda da genelde boynum öne eğik yürürüm evet.

• Legends06 L kullanıcısına yanıt
    Evet önemli bir konuya değindiniz,

Şimdilik kendi aldığım önlemleri açıklıyorum.

Mutfağa olabildiğince uzun ince çok kaba olmayan çöp kovası aldım. Bunun içine karton cam geri dönüşebilir sembolü olan plastik gibi birçok şeyi atıyorum. İçinde gıda maddesi varsa sıyırıp atıyorum. Bu kovada birikenler temiz ambalaj olduğu için kokmuyor, dolunca poşete falan doldurmadan kovasıyla direkt gidip varile döküyorum.
    Bu kova dolarken bana oldukça fazla bana gıda artıklarını sebze kabuklarını atmak üzere ambalaj çıkıyor. Nasıl mı? Mesela dün süt kutusunu üstten kestim bunu gıda çöpü yaptım. Dolunca ağzını yine bükerek kapatarak gidip çöpe attım.
    Sokaktaki çöp varilinin içinde herşeyin karışma imkanı var mı? Evet malesef var burada da belediyenin ilave kapaklı gıda çöpü varillerinden bırakmaları lazım. Hem belki de bu gıda atıkları bir şekilde gübre üretimine gönderilebilir.
    İnsanlar çok umursamaz, ilçemizde belediye yıllar önce herkese torba dağıttı. Biz geri dönüşümlü atıkları bu torbalara doldurup kapının önüne bırakıyorduk. Adamlar ayrı şirketle anlaşıp araç kiraladılar bu atıkları kapının önünden topluyolardı, ama bununla ilgilenen insan sayısı azaldığı için uygulama iptal edildi.

Şimdilik yapabileceğim bunlar varsa önerisi olan buyrun

• Tamam da burda arkadaş kasiyerle alakalı bir yorumda bulunmamış ki ?!? Hemen kasiyere şunu yapmayın vb. gibi savunmaya geçiyorsunuz. Durumun kasiyer ile ilgili olmadığı zaten biliniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elaysilver -- 4 Ocak 2019; 17:40:46 >
  • amaçları doğaya faydalı olmak olsaydı kese kağıdına geçerlerdi
    en azından ücrete değer bir şey olurdu
  • Aldığınız her ücretli ürünün üzerinde zaten markası var. Aldığınız poşet de bir ticari ürün statüsüne girer ve üzerine marka yazılabilir. Bu tepki şuna benziyor.: "Eskiden suyu bedavaya alırdık şimdi para veriyoruz bir de üstüne üstelik adamların reklamını yapıyoruz". Ya da aldığınız bisküviye "para veriyorum madem niye reklamını yapıyorum ki paketinde ismi olmasın" gibi bir şey. O yüzden çok gerçekleşeceğini düşünmüyorum.
  • Üzerinde market adı yazmayan alışveriş torbası alın. Sorun her zaman bir kişiden başlar toplumlara yayılır. Kendinizi düzeltin, gerisi gelir.

• yeter artik bir kabullenin poset parali gelismis ulkelerde de kullanilmiyor ne kafasi bu

• Burda asil parayi Alan devlet.10kurus markets 15kurusta geri donusum vergisi..25 kurusu market alsa gocunmam..burdada amac cevre olmadigi apacik ortada..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mayhoş kullanıcısına yanıt
    Kasiyerin sucu ne bunda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mayhoş

Bu mesaj silindi.
    Bunun gibiler piyasada çoğaldı. Beyindeki amigdala kortex kısmına invaze olup kortexi inhibe etmiş herhalde.

• Evet hem para verip hem reklamını yapacaksınız.

Poşet 25 kr değil. Taban fiyat 25 Kr.

Market, düz reklamsız poşet 1₺ reklamlı poşet 0,25₺ der. Siz de ya reklamsız poşeti alır 1₺ ödersiniz ya da 0,25₺ verip reklamlı alırsınız.

• "sepeb" olacaksak sıkıntı büyük.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.