Şimdi Ara

Hem içeriden hemde dışarıdan yapılacak mantolama (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
71
Cevap
3
Favori
35.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Perlit esaslı Dış cephe plakası hakkında bilgisi olan varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Arkadaşlar ilave mermer koyulurken kalınlık fazla geliyor deyip tahliye deliğini kapatarak mermeri yapıştırıp gidenlere teslim olmayın. İlave mermeri eski mermer üzerine koyunca plastik doğramadaki yağmur suyunu tahliye edecek olan delikler kapanıyormu ? Çözüm çok basit yarım daire şeklinde oluk şeklinde sadece o kısmı çukurlaştırmak..Deliğin tam önünde oluk şeklinde oyuk olacak..Bu kadar basit...Bir bıçakla oyulur..Mermeri koymadan önce avuç içi taşlama ile o kısım oluk yapılır..Mermer yüzeyinden aşağıda olması sakıncalı değil tepeden camların kenarından süzülüp doğramaya giren su o delikten dışarı çıkınca üstteki suyun ağırlığı ile oradan yukarı damla şeklinde çıkacak.. Matkapla kenardan doğramadaki deliğin seviyesine kadar 1 cm derinlikte oyuk açılabilir...Çözüm var...Bile bile lades olmayın....Ama olmaz olmaz diyen yarım ustalarla uğraşmak lazım..SÖYLEDİĞİM BUDUR. SU TAHLİYE DELİĞİNİ KAPATAN MERMERİN TAM PLASTİK DOĞRAMAYA BİRLEŞME NOKTASINA elmas bir matkap ucuyla MERCİMEK TANESİ KADAR BİR ÇUKUR..Yapılacak delik kapanmayacak,.hepsi bu kadar. Demokrasilerde çare tükenmez..Düşünüp bulacaksınız....Saygılarımla..mantolamamantolama

Faydalı bilgilerin ve tavsiyelerin için teşekürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kantar35 -- 5 Temmuz 2011; 14:37:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Arkadaşlar ilave mermer koyulurken kalınlık fazla geliyor deyip tahliye deliğini kapatarak mermeri yapıştırıp gidenlere teslim olmayın. İlave mermeri eski mermer üzerine koyunca plastik doğramadaki yağmur suyunu tahliye edecek olan delikler kapanıyormu ? Çözüm çok basit yarım daire şeklinde oluk şeklinde sadece o kısmı çukurlaştırmak..Deliğin tam önünde oluk şeklinde oyuk olacak..Bu kadar basit...Bir bıçakla oyulur..Mermeri koymadan önce avuç içi taşlama ile o kısım oluk yapılır..Mermer yüzeyinden aşağıda olması sakıncalı değil tepeden camların kenarından süzülüp doğramaya giren su o delikten dışarı çıkınca üstteki suyun ağırlığı ile oradan yukarı damla şeklinde çıkacak.. Matkapla kenardan doğramadaki deliğin seviyesine kadar 1 cm derinlikte oyuk açılabilir...Çözüm var...Bile bile lades olmayın....Ama olmaz olmaz diyen yarım ustalarla uğraşmak lazım..SÖYLEDİĞİM BUDUR. SU TAHLİYE DELİĞİNİ KAPATAN MERMERİN TAM PLASTİK DOĞRAMAYA BİRLEŞME NOKTASINA elmas bir matkap ucuyla MERCİMEK TANESİ KADAR BİR ÇUKUR..Yapılacak delik kapanmayacak,.hepsi bu kadar. Demokrasilerde çare tükenmez..Düşünüp bulacaksınız....Saygılarımla..

taşkafa dostum selam. konu ile ilgili pm yapıcam size selamlar.

• hocam birde resim ekliyim piyasada alüminyum ve plastik uzatmalar var. sizde konu hakkında tecrübeli olduğunuzdan forum için katkı yapmış olursunuz. ürün görseli çok ama uygulama hakkında görsel bulamadım sadece bir adet buldum onuda diğerleri ile işledim siz mermeri nasıl yaptırdınız onu merak ettim selamlar.

Hem içeriden hemde dışarıdan yapılacak mantolama
  • Mantolamanin iceridenmi, disaridanmi yapildiginin isi transfer teknigi/bilimi acisindan bir farki yoktur. Yani ayni isi yalitim malzemesini ister ic cepheye, ister dis cepheye koyun, duvarin isi iletim katsayisindaki iyilesme, yani duvarin isi yalitimi ayni degerde olacaktir.

"Yalitim iceriden yapilirsa nem yapiyormus" ne demektir bunu soyleyen arkadaslar biraz daha aciklama yaparsa memnun olurum. Nem nerede olusuyor ? duvarla yalitim paneli arasindami yoksa en iceriye bakan yuzeyde, boyanin uzerindemi ?

Yalitim yapildiginda duvar hava almaz iceride nem olur gibi temelsiz bir bilgi ortalikta donup duruyor. Yalitim yaptik nem oldu diyenler lutfen buyursun bu nemin kaynagi nedir bulalim, bende merak ediyorum.

Binaya distan styropor kaplattiranlara tavsiyem balkonlara dikkat etmeleri. Balkon eger acik balkonsa balkonun zemini, tavani ve disa bakan kiriside dahil, acikta kalan her tarafi eksiksiz olarak aynen herhangi bir dis duvar gibi yalitim malzemesi ile kaplanmali. Yoksa bu yapilar aynen bir klimanin icinde gordugunuz o ince plakalar gibi birer isi koprusu olarak calisacak. Mesela balkonun kirisi yalitimsiz birakilirsa bu kirisin devami olan ic yuzeyde, odada tam burada soguk kalan yuzeyde, nem yogusumu dolayisiyla o kara kuf olusacak.

Bunlarin hepsini komsulara anlatip, cahil yalitimciya karsi tek vucut olarak dogru bir uygulama saglamak cok zor. Bizi apartmanlarda, ustelik sonradan tadilat ihtiyaci yaratan yarim yamalak uretilmis aprtmanlarda yasamaya iten sartlarin gozu kor olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

Mantolamanin iceridenmi, disaridanmi yapildiginin isi transfer teknigi/bilimi acisindan bir farki yoktur. Yani ayni isi yalitim malzemesini ister ic cepheye, ister dis cepheye koyun, duvarin isi iletim katsayisindaki iyilesme, yani duvarin isi yalitimi ayni degerde olacaktir.

"Yalitim iceriden yapilirsa nem yapiyormus" ne demektir bunu soyleyen arkadaslar biraz daha aciklama yaparsa memnun olurum. Nem nerede olusuyor ? duvarla yalitim paneli arasindami yoksa en iceriye bakan yuzeyde, boyanin uzerindemi ?

Yalitim yapildiginda duvar hava almaz iceride nem olur gibi temelsiz bir bilgi ortalikta donup duruyor. Yalitim yaptik nem oldu diyenler lutfen buyursun bu nemin kaynagi nedir bulalim, bende merak ediyorum.

Binaya distan styropor kaplattiranlara tavsiyem balkonlara dikkat etmeleri. Balkon eger acik balkonsa balkonun zemini, tavani ve disa bakan kiriside dahil, acikta kalan her tarafi eksiksiz olarak aynen herhangi bir dis duvar gibi yalitim malzemesi ile kaplanmali. Yoksa bu yapilar aynen bir klimanin icinde gordugunuz o ince plakalar gibi birer isi koprusu olarak calisacak. Mesela balkonun kirisi yalitimsiz birakilirsa bu kirisin devami olan ic yuzeyde, odada tam burada soguk kalan yuzeyde, nem yogusumu dolayisiyla o kara kuf olusacak.

Bunlarin hepsini komsulara anlatip, cahil yalitimciya karsi tek vucut olarak dogru bir uygulama saglamak cok zor. Bizi apartmanlarda, ustelik sonradan tadilat ihtiyaci yaratan yarim yamalak uretilmis aprtmanlarda yasamaya iten sartlarin gozu kor olsun.

cengiz bey buraya bir yazı yazdım kaldırdım çok uzundu. nem vb gibi konulara sonradan vaktim olduğunda detaylı değinicem öğrenmek istediğim baya durumlar var .

yanlız yazınızın sonunda

keşke bir mail adersiniz olsada yaşana komediyi size iletebilsem. yarım yamalak diyorsunuz hala yarım yamalak yapmakta iddia eden zihniyetler artarak var düzeleceği yere kötüye gidiyor. şartlar demişsiniz. şartlarıda gene bu kiiler oluşturuyor. komşulara anlatmak ne kelime size karşı tek vücut oluyorlar. selamlar hayırlı bayramlar diliyorum herkeze konuyu hortlattım sadece denizlikler hakkında bilgi alabilmek için taşkafa nickli arkadaştan.

• Çok basit bir termodinamik kuralından bahsedelim,ısı her zaman yüksekten düşüğe dogru hareket eder,yani sıcak soguğa ,yani +,- ye doğru akar.Aynen elektrik akımında olduğu gibi.

Şimdi gelelim konu ile alakasına ,bina dıştan yalıtım yapıldı vede mükemmel oldu yalıtımda.Siz başladınız evi ısıtmaya ,alt ve üst kat komşu ısıtma kullanmıyor yada tek bir odayı ısıtıyor.Şimdi sizin ısı nereye gidecek yada gidiyor.Dıştan yapılan izole kışın sadece dışarıdan gelecek soğuğu keser,diğer katlar arasındaki ısı iletimini kesmez.

şöyle bir örnekle açıklamaya çalışalım aynı konuyu.Bina gibi katlardan oluşan metal yada camdan bir akvaryum yapalım.Dıştan komple çok iyi ısı izolesi yapalım.Şimdi 3 katlı düşünelim.1 ve 3 kata 10 derece de su dolduralım,2 kata ise 30 derecelik su dolduralım.Sizce ne olur. Ben söyleyeyim 1-2 saat sonra her kat aynı ısı olur mesela hepsi 20 derece olur.Peki 1 ve 3. katı kim ısıttı, tabiki de 2 kat.

Aynı örnek elektrik akımı izolesi içinde geçerli,iletken maddeden yapılmış 3 lü bir bölümü dıştan akım geçmeyecek izole yaptınız ve iletkene 2. kattan enerji verdiniz ,dıştan elinizi dokunun elektrik çarpmaz,hadi bakalım 1 katın tavanını elleyin ne olur.Nemi olur 2 kat Pozitif yani faz sizde nötr köprüsüsünüz çarpılırsınız.

Yani bana göre dıştan izole hikaye.Sadece merkezi sistem ısıtılan binalarda uygun olur bence....

• merhabalar;

mantolama konusunda uzman olan kişilere ufak bir sorum olacaktı.

Müstakil 3 katlı evime mantolama yaptırmak istiyorum.Fakat en alt kat ve yan duvarın belli bir bölümümde taş örme var.
    resimlerini aşağıdaki paylaştığım bu gibi bir durumda mantolama yapılabilir mi?

eğer ki bu işi Bursa'da yapan bir arkadaş varsa;şartlarda anlaşırsak beraber de çalışabiliriz.

not:resim eklemeyi şimdilik beceremedim.en kısa zamanda tekrar deneyeceğim.
    ama anladığınız kadarıyla yardımlarınızı rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ups_81 -- 16 Eylül 2012; 21:53:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ups_2003

merhabalar;

Müstakil 3 katlı evime mantolama yaptırmak istiyorum.Fakat en alt kat ve yan duvarın belli bir bölümümde taş örme var.

eğer ki bu işi Bursa'da yapan bir arkadaş varsa;şartlarda anlaşırsak beraber de çalışabiliriz.

Taş örme mi taş kaplamamı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

quote:

merhabalar;

Taş örme mi taş kaplamamı?

haklısınız.

duvar üstüne taş kaplama...

• quote:

haklısınız.

Nasıl olsa mantolama yaptıracakmışsınız, komple kaplamayı söktürün hocam. Sökmesi kolay arkasından çok fazla tamirde etmeye gerek yok nasıl olsa mantolama için kapatılacak. Ama siz bu taş görünüm kalsın falanmı istiyorsunuz bu kısmı anlayamadım
  • quote:

quote:

haklısınız.

Nasıl olsa mantolama yaptıracakmışsınız, komple kaplamayı söktürün hocam. Sökmesi kolay arkasından çok fazla tamirde etmeye gerek yok nasıl olsa mantolama için kapatılacak. Ama siz bu taş görünüm kalsın falanmı istiyorsunuz bu kısmı anlayamadım

öncelikle resimler aşağıda;bu benim ev değil ama site oldugu için hepsi aynı zaten.
    söylediğim gibi burası bir site ve ben evin görünümünü bozmak ve diğerlerinden ayırmak istemiyorum.
    öğrenmek istediğim bunlar sökülüp mantolama yapılıp,manto üstüne uzun vidalarla tekrar takılabilir mi?yani bu görüntünün korunma ihtimali var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ups_81 -- 17 Eylül 2012; 9:04:18 >

• quote:

öncelikle resimler aşağıda;bu benim ev değil ama site oldugu için hepsi aynı zaten.
    söylediğim gibi burası bir site ve ben evin görünümünü bozmak ve diğerlerinden ayırmak istemiyorum.
    öğrenmek istediğim bunlar sökülüp mantolama yapılıp,manto üstüne uzun vidalarla tekrar takılabilir mi?yani bu görüntünün korunma ihtimali var mı?

Ok, hocam bu kaplamaları nasıl olsa mantolama için söktüreceksiniz. Hazır söktürmüşken bir dahada yaptırmayın. Hazır dekoratif söveler var illa eski ev görüntüsü verilecekse bunlarlada verilebilir.

O zemin kattakileri demiyorum ama tüm ev boyunca köşeden çıkanlar mesela onlar direk kalekim tarzı şeylerle direk yapıştırma şeklinde yapılmışlardır vida falan atılmamıştır, mesela böyle şeyler tehlike arz eder zamanla. Size mantolama üstüne bu kaplama tekrardan yapılamaz demiyorum sadece bu kaplama olayından komple site olarak vaz geçin demek istiyorum yada başka birşey düşünün. Her şekilde o taş kaplama mantolama üstüne yapılır.

Şu anda tükürükle bile ev yapılacak konuma geldi :) fayansmı düştü , kaplamamı düştü sür arkasına silikonu çek git , o derece yapılıyor artık işler. Bu gibi zamanla tepenize düşebilecek gereksiz ayrıntılardan bence kaçının, deprem olur düşer soğuk sıcak olur su alır arkasına düşer vs vs Allah muhafaza

• quote:

quote:

Ok, hocam bu kaplamaları nasıl olsa mantolama için söktüreceksiniz. Hazır söktürmüşken bir dahada yaptırmayın. Hazır dekoratif söveler var illa eski ev görüntüsü verilecekse bunlarlada verilebilir.

O zemin kattakileri demiyorum ama tüm ev boyunca köşeden çıkanlar mesela onlar direk kalekim tarzı şeylerle direk yapıştırma şeklinde yapılmışlardır vida falan atılmamıştır, mesela böyle şeyler tehlike arz eder zamanla. Size mantolama üstüne bu kaplama tekrardan yapılamaz demiyorum sadece bu kaplama olayından komple site olarak vaz geçin demek istiyorum yada başka birşey düşünün. Her şekilde o taş kaplama mantolama üstüne yapılır.

Şu anda tükürükle bile ev yapılacak konuma geldi :) fayansmı düştü , kaplamamı düştü sür arkasına silikonu çek git , o derece yapılıyor artık işler. Bu gibi zamanla tepenize düşebilecek gereksiz ayrıntılardan bence kaçının, deprem olur düşer soğuk sıcak olur su alır arkasına düşer vs vs Allah muhafaza

ya şimdi sitede bir sürü ev var ve ortak bir karar almak hiç kolay değil.
    o sebepten benim halihazırda var olana uymam daha gerçekçi bir senaryo.

peki son olarak şunu sorayım;sizi de daha fazla rahatsız etmeyeyim;
    bahsettiğiniz düşme riski şu anda da geçerli mi yoksa mantolamadan sonra taşları tekrardan silikonlasak mantolamanın taşımaması gibi bir durum mu olur diyorsunuz?
    çünkü açıkçası o görüntüyü bozamayacagım için ya taşları geri koyacağım ya da aynı renkte söve bulmaya çalışacağım..

• quote:

bahsettiğiniz düşme riski şu anda da geçerli mi yoksa mantolamadan sonra taşları tekrardan silikonlasak mantolamanın taşımaması gibi bir durum mu olur diyorsunuz?
    çünkü açıkçası o görüntüyü bozamayacagım için ya taşları geri koyacağım ya da aynı renkte söve bulmaya çalışacağım..

:( Evet sizde haklısınız, herkesle oturup karar almak zor. Ama sizin gibi muhtemelen hem zorunluluktan hemde ihtiyaçtan dolayı ısı yalıtımı yaptırmak isteyen düşünen bence çok insan vardır. Gende konu komşuyla konuşmakta fayda var

Estağfirullah rahatsızlık ne demek, evet o düşme riski her zaman var.Sonuçta bunlar kaplama malzemesi işçilik ve kullanılan malzeme kalitesi çok önemli.
    Silikon olayını ben espiri olsun diye söyledim hocam, malesef şu anda inşaat sektörü bazılarında bu şekilde, ufaktan bi şekilde yapıştırıyorlar yada tutturuyorlar sonrası düşene bozulana kadar.

Nasıl bir mantolama malzemesi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama anladığım kadarı ile xps strafor tarzı birşey yapacaksınız herhalde. Bunların üstüne file uygulaması yapılır gerçi tüm taşyünü ve strafor malzemelerindede bu yapılıyor, file üzerine ve altına yapıştırma amaçlı kalekim benzeri diyelim bir sıva yapılıyor ve boyaya hazır hale getiriliyor. Zemin kat için çok prblem olacağını düşünmüyorum ama o boydan giden kısımda iyi bir detay çalışması lazım yada dediğiniz gibi tek tek o taşları dübellemek lazım, hani derler ya para var çare var diye işte o şekil bir şey. Takdir edersinizki bunlar ağır malzeme ve sadece bir altındaki elemana yükünü bindire bindire gidiyorlar düşey olarak, bu belli mesefelerde araya L şeklinde köşbentler atılarak bu yükler ara ara taşıttırılabilir. Bu detay mantolanmış olsun yada olmasın hepsi için geçerli. Sonuçta bunu sadece altına sürülen kalekim tarzı yapıştırıcılar tutuyor,her hangi bir olumsuzlukta düşmesi çok normal.

Gerçek cephe kaplamalarında mesela çelik konstruksiyondan taşıyıcı kısımları olur ve bu cephe kaplama malzemelerinin yükü ona taşıttırılır ama sizin evdeki tipte sanmıyorum direk yapıştırmadır.

Şöyle düşünün hocam birde, bu malzemelerin ağırlığı aşağıyadır, her cisimde olduğu gibi, yerçekimi olayı. Mantolama malzemesinin ağırlığı dübellenmiş vidalar vede yapıştırma harcına taşıttırılır, sonra üstüne sürülen harç file ve bir harç daha ile bitirilir. Sizin bu bitmiş yüzeye yapacağınız her yük bu file ile izoalsyon malzemesindeki harcın tutunmasına sürtünmesine taşıttırılır ordanda strafora ordanda vida ve yapıştırma harcına ve duvara aktarılır. Bu yükü aktarmanın azaltmak ve sağlamlaştırmak için düşey yükü başka şeylere taşıtmak iyi olur, araya atılacak profil (yukarda dediğim gibi) tek tek vidalama yada ara ara vidalama gibi. Bunlar normal şartlar altında geçerli, işçilik hatalarında yapacak birşey yok

• quote:

quote:

:( Evet sizde haklısınız, herkesle oturup karar almak zor. Ama sizin gibi muhtemelen hem zorunluluktan hemde ihtiyaçtan dolayı ısı yalıtımı yaptırmak isteyen düşünen bence çok insan vardır. Gende konu komşuyla konuşmakta fayda var

Estağfirullah rahatsızlık ne demek, evet o düşme riski her zaman var.Sonuçta bunlar kaplama malzemesi işçilik ve kullanılan malzeme kalitesi çok önemli.
    Silikon olayını ben espiri olsun diye söyledim hocam, malesef şu anda inşaat sektörü bazılarında bu şekilde, ufaktan bi şekilde yapıştırıyorlar yada tutturuyorlar sonrası düşene bozulana kadar.

Nasıl bir mantolama malzemesi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama anladığım kadarı ile xps strafor tarzı birşey yapacaksınız herhalde. Bunların üstüne file uygulaması yapılır gerçi tüm taşyünü ve strafor malzemelerindede bu yapılıyor, file üzerine ve altına yapıştırma amaçlı kalekim benzeri diyelim bir sıva yapılıyor ve boyaya hazır hale getiriliyor. Zemin kat için çok prblem olacağını düşünmüyorum ama o boydan giden kısımda iyi bir detay çalışması lazım yada dediğiniz gibi tek tek o taşları dübellemek lazım, hani derler ya para var çare var diye işte o şekil bir şey. Takdir edersinizki bunlar ağır malzeme ve sadece bir altındaki elemana yükünü bindire bindire gidiyorlar düşey olarak, bu belli mesefelerde araya L şeklinde köşbentler atılarak bu yükler ara ara taşıttırılabilir. Bu detay mantolanmış olsun yada olmasın hepsi için geçerli. Sonuçta bunu sadece altına sürülen kalekim tarzı yapıştırıcılar tutuyor,her hangi bir olumsuzlukta düşmesi çok normal.

Gerçek cephe kaplamalarında mesela çelik konstruksiyondan taşıyıcı kısımları olur ve bu cephe kaplama malzemelerinin yükü ona taşıttırılır ama sizin evdeki tipte sanmıyorum direk yapıştırmadır.

Şöyle düşünün hocam birde, bu malzemelerin ağırlığı aşağıyadır, her cisimde olduğu gibi, yerçekimi olayı. Mantolama malzemesinin ağırlığı dübellenmiş vidalar vede yapıştırma harcına taşıttırılır, sonra üstüne sürülen harç file ve bir harç daha ile bitirilir. Sizin bu bitmiş yüzeye yapacağınız her yük bu file ile izoalsyon malzemesindeki harcın tutunmasına sürtünmesine taşıttırılır ordanda strafora ordanda vida ve yapıştırma harcına ve duvara aktarılır. Bu yükü aktarmanın azaltmak ve sağlamlaştırmak için düşey yükü başka şeylere taşıtmak iyi olur, araya atılacak profil (yukarda dediğim gibi) tek tek vidalama yada ara ara vidalama gibi. Bunlar normal şartlar altında geçerli, işçilik hatalarında yapacak birşey yok

benim gibi bu işlerden hiç anlamayan bir insana durum daha iyi anlatılamazdı heralde.
    gerçekten hem bu degerli bilgiler hem de vakit ayırıp üşenmeden yazdıgınız için çok teşekkür ediyorum.

bence bu konularda eğitim vermeyi düşünebilirsiniz. :)

bir ustam var;söylediklerinizi bir konusayım kendisiyle.bakalım o da anlayabilecek mi?? :D

tekrardan teşekkürler.
    iyi günler

• quote:

benim gibi bu işlerden hiç anlamayan bir insana durum daha iyi anlatılamazdı heralde.
    gerçekten hem bu degerli bilgiler hem de vakit ayırıp üşenmeden yazdıgınız için çok teşekkür ediyorum.

bence bu konularda eğitim vermeyi düşünebilirsiniz. :)

bir ustam var;söylediklerinizi bir konusayım kendisiyle.bakalım o da anlayabilecek mi?? :D

tekrardan teşekkürler.
    iyi günler

Bildiğim gördüğüm kadarını bilebiliyorum hocam :) Akıl akıldan üstündür her daim, görmüş geçirmiş tecrübesi olmuş bir usta ise daha iyi çözümde sunabilir. Dediğim gibi bu işlerde para var çare var, ama siz siz olun bu tip eklemeli işlerde dikkatli olun, işçi kısmı atar koyar geçer, sonuçta kullanacak olan kendisi değildir. Hem o işte bugün çalışıyordur yarın başka işte iş yerinde çalışır. Mutlake ek önlem alın, sadece yapıştırma harcına güvenmeyin

• mantolama yaparken kullanılan straforun densini sorun kac oldugunu ogrenin mutlaka..

cunku rengi kalınlıgı onemli degil onemli olan densidir. onuda pek kimse bilmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxelll

mantolama yaparken kullanılan straforun densini sorun kac oldugunu ogrenin mutlaka..

cunku rengi kalınlıgı onemli degil onemli olan densidir. onuda pek kimse bilmez.

densi nedir?Densite olmasın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: loko

quote:

Orijinalden alıntı: maxelll

mantolama yaparken kullanılan straforun densini sorun kac oldugunu ogrenin mutlaka..

densi nedir?Densite olmasın?

density işte yogunluk yani ama ustalar densi derler .. ona gore sorunda ogrenin siz.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.