Şimdi Ara

Heavy'ci Arkadaşlara Soruyorum...Geleceğimiz Hakkında... (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
2.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: TroopeR

komiklikle bilinçsizlik arasında cizgi vardır normal olarak ama şimdi kalmamıs.

bir insan neden metal dinler soruya bak

haydaa bence gayet mantıklı bir soru sana hic neden metal dinliosun diyen olmadı mı ya da gel bi de su muzik turunu dinle metal daha iyi ne bu bole gurultu diyen olmadı mı
  • kimse bana neden metal müzigi dinliyorsun demedi, allahtan bunu sorcak kadar kotu bir akradas grubum yokmus. gel bu müzik türünü dinle ne demek ya sanki golden elma seciyoruz.

konu dagılmasın diye üstüne gidip cevap vermiyorum, lütfen uzatma daha fazla.
  • O'may... Konu başlığına bak, yorumlara bak, ondan sonra iki kilo çiğ köfte siparişi ver. Çiğ köfteler gelene kadar, otur ağla. Ondan sonra çiğ köfteleri ye, ardından rahatla...

Kusura bakmayın arkadaşlar ama olayın kurgusal özeti aynı yukarıda dediğim gibi. Aslında çok büyük tartışamalar kopacağını bile bile bu konuya hiç bulaşmam lazım ama bulaştık artık bir kere...

Adım 1: İlk mesaj hakkında...

@ VGroove kardeşim... Bir kere, hem "Ben çok pis det dinlerim lan!" diyen dolgusal organizmalara laf çattırırken, bir yandan da "Heyvi Medıl öldü! Frenk Hoppa her şeyi bildi..." gibi söylemlerde bulunup; ben çok pis heyvi dinlerim, babam da heyvi dinlerdi; sülalecen heyvi dinleriz tarzı bir profil çizip aynı tongaya düşmeyeceksin. Seni bilmem ama TroopeR'la biz bu tartışmayı bilmem kaç defa daha önceden yaptık, çok güzel dejavular yaşadık. Ondan sonra yine aynı noktaya gelip, iki kadeh devirdik. Hiç unutmam en güzel özetlemeyi ve noktayı kujeste şu sözlerle koymuştu o tartışmaların birinde; TroopeR, 1990'dan sonra da yeni gruplar çıktı. İnsanlar 1990 yılının ocak ayında kepenkleri kapatıp gitmediler...

Yani demek istiyoruz ki; siz istediğiniz -Pure'ün deyimiyle- zırvayı dinleyin. Ama şunu da bilin ki bu müzik türü sizin düşlediğiniz gibi aynı yerde kalmadı. Kalmayacak da hiç bir zaman. Eğer nostalji yapmak isterseniz, takarsınız bir "Number of the Beast" keyfiniz gelir yerine. He diğer adam Avustralya'dan çıkmış grindcore grubunu dinler, bir diğeri Ukrayna'dan çıkmış black/ambient grubunu dinler o ayrı. O adamın müzik kültürü ve kapasitesi onları kaldırabiliyor diye o adama "Siyah tişörtü çeken, ben det'çiyim deyip atlıyor!" deme hakkını vermez. Bir de şunu paşa paşa kabul edeceksiniz -ki biliyorum bir çoğunuz buna burun kıvaracak- heavy metal başlangıç idi. Temel idi. Standart idi. Bir başka deyişle ağacın gövdesi idi. (Kökler rock'n roll ve jazz'a gider ama konu o değil.) O ağaç dallandı budaklandı ve başka başka türler meydana çıktı. Ne çıktı? Thrash çıktı. Black çıktı. Death çıktı. Doom çıktı. Progresif çıktı. Ve bu dallar da diğer dalcıklara bölündü. Drone doom, sludge, raw black metal, groove thrash, teknik death ve yüzlerce dahası...

Varmaya çalıştığım nokta şu; heavy metal gövdedir. Ayağını atıp çıkarsın. Üzerine oturursun. Kolaydır. Zahmetsizdir. Kütüktür. Algılanması kolaydır. Dallara gittiğin zaman iş değişir. Çünkü dallar kırılgandır. Algılanması zordur. Dalcıklarda ise durum çok daha vahimdir. Yani diyorum ki açık açık; heavy metal mainstream'dir. Algılanması kolaydır. Ama öte yandan grindcore'un mainstream ile alakası yoktur. Algılanması çok zordur. Yine bu bağlamda tekrar ediyorum; girndcore'u anlayamıyorsunuz diye "Ay bu ne bea? Müsik mi bu? Nerde Ayrın Meydin, te hey!" demeniz gerekmez. Çünkü istemeden de olsa, metal müziği anlamadan dinlemeden "şeytan işi" diye kestirip atan yarım ay bıyıklı abilerden farkınız kalmıyor.

Adım 2: Tanrılar (!) hakkında...

Orada Dave, Meyv bir sürü adam saymışsın. He sen şimdi akşamdan sabaha kadar ezanlara müteakip tapıyorsundur da bu adamlara. Bu yüzden onlara basitçe "adam" dememde pek hoşuna gitmemiştir. Yok yani. Ben mi anlayamıyorum yoksa bu adamların katılımı olmayan zilyon tane grubu dinleyen adamlar mı çok salak? Siz söyle mi sanıyorsunuz yoksa; gelmiş geçmiş metal müzik adına ne varsa hepsi bu adamların sayesinde oldu. Bu adamlar öldüğü zaman metal müzik bitecek. Biz de dağılacaz; işte ne bileyim, birilerimiz arabeske girecek, diğerleri punk, pop falan böyle devam edecez. Uyanın ya!

Ayrıca Frank Zappa bilmem kaç sene öncesinden 2000'leri göremezdi çünkü yaşadığı zamanlarda da burnunun ucunu göremeyecek kadar sarhoştu. İkincisi "şu şu arkadaşların yorumlarını alayım" gibi forum kurallarına aykırı bir davranış sergilemişsin. Burası myspace değil; yorumları kapayıp sadece arkadaşların yazacak. Gören, duyan, isteyen istediğini yazar. Ayrıca imzandaki o "Kurban" fan kılabıyla heavy metal adına söylediğin her şey havada kalıyor, bunu da bil...

Adım 3: Veletler hakkında...

Bunlar nedir arkadaşlar biliyor musunuz? 14 yaşında -veya hadi 15 olsun- bir kız gider; BM adına bildiği tek şey ironik bir biçimde Marilyn Manson'dur, DM adına bildiği tek şey ise Death grubudur. Bu kız iki WASP, iç dört tane Alice Cooper çeker altına, biraz da Maiden. Ondan sonra sağda solda ahkam kesmeye başlar. Sorsan Maiden'ın iki parçasını sayamaz ama ondan kral hevi medılcı yoktur bu yeryüzünde. Bunlardan haberdar olan erkek müsvetteleri de "Ya şimdi ben bilek dinliyodum ama onlar satanistmiş, en iyisi heyvi; seks, drags, rak ın rol" nidaları atmaya başlar sağda solda. Hatta oturup, beraber sevişirken Whitesnake falan dinlerler v.s. Ondan kralı yoktur ama diğer türevleri dinleyen herkes; muhtelif öküz, salak, metal kafa, satanist, manyak ve de vesaire'dir gözlerinden. Sadece onların kavrayamadığı hatta kavramak istemediği bir müzik türünü dinliyorlar diye... Esef...

Yani şu şöyle izah edilebilir. Şimdi sorsan ezbere Maiden'ın diskografisini sayarım, Alice Cooper'ın doğum tarihine kadar bilirim, Gene Simmons'ın bass'ının markasını bile bilirim ama şu an İsveç'ten çıkmış adı sanı bilinmemiş bir BM grubunu dinliyorum. Yaşım da bu yukarıda bahsettiğim kızların neredeyse iki katı. Çünkü ben bir salağım... (Geçin be!)

Adım 4: Başlık hakkında...

Konu kısır bir konu. Bahsedilecek bir şey yok. Türler ölmez. Akımlar ölür. Heavy metal de bir tür -hem de ana tür- olduğu için ölmez. Boşuna ağıt yakmayın. Kırk senelik punk bile hala ayakta... Bunu da geçin...

Adım 5: Yorumlar hakkında...

Burada en güzel müdahaleyi sağolsun Pure yapmış. Yukarıda izah ettiğim duruma paralel bir tez sunmuş. Hiç bir gruptan bir müziği yıllar boyunca yapmasını bekleyemezsiniz. Şimdi bu "kvlt hevi medılcı" gençlik Maiden'ın her albümünü pure heavy metal falan sanıyordur. Oysaki "Killers" bir absinte ise, "Brave New World" meyve likörü bile değildir. Ama üzerinde Maiden logosu var diye, Kur'an gibi bir şeydir. Laf edene çarparlar... Çıssss...

Black metal'i metal'den saymıyorum, onu şundan saymıyorum, Ferrari arabalı yatak istiyorum, iki kilo yumuşak şeker istiyorum diyen arkadaşlara hiç bir şey demiyorum. Yazık... Onlara değil, parmaklarıma...

Adım 6: Black Metal ve Varg hakkında...

Ben Altuğ'un tam tersi -yani reverse- bir yaklaşıma sahibim Burzum konusunda. Müzik her ne kadar Filosofem'e kadar güzel ve ölçülü olsa da Varg Norveç'ten çıkmış en çakma adamlardan bir tanesidir.

Zaten yapılan röportajlarda Varg'ın devamlı ün ve şöhret peşinde olduğu; dahası bu durum yüzünden devamlı Euronymous'la takıştığı aşikardır. Ve şimdiye kadar Varg'ın ağzından böyle bir şey çıkmadı ama Euronymous cinayeti tamamen planlı ve de programlı bir şeydi. Bir tek gerizekalı bir şekilde tüm kilise yangınlarının üzerine kalacağını hesaba katamadı. Zaten ilk etapta 21 yıl -ki Norveç'teki en yüksek cezadır- yemişti ki; bunun bir çoğu cinayetten değil, bilmem kaç tane kilise yangınından yedi. Ondan sonra içeri girdi, ben Nazi'yim ayaklarına yattı. Garip garip kıyafetler, homo homo saç şekilleri. Bu yetmezmiş gibi, sırf bu yüzden bir sürü doğu Avrupalı -çoğu moron ve bir halta yaramaz- NSBM grubu peydahlandı başımıza. Ondan sonra yok ben Nazi değildim aslında, şöylede böylede derken birden Wotan şövalyesi oldu başımıza. Bu sefer saçları tam kazıttı. Pagan rahibi gibi gezdi ortada. Sonra gitti hapisten kaçtı -kaçma dediği de, zaten tek başına ailesini görmesi serbest; gidiyor geri gelmiyor, kaçma bu! Bilmem kaç tane el bombası, bir o kadar silah ve de GPS -ne alaka?- ile yakalandı. Bütün bunlara rağmen yüzsüzce gitti tahliyesini istedi. Mahkeme "otur lan oturduğun yerde!" dedi. Buna rağmen gitti tahliye oldu. Bunun yanında bir sürü eski saga çakması kitap yazdı. Şimdi bir de gidip, Burzum'u toplayıp; Burzum'un St. Anger'ı gibi bir BM albümü yaparsa o zaman cidden koparım işte...

Black metal'e gelince... Çok geniş, karanlık ve de yüksek bir boyuta adım atıyorsunuz. Bu yüzden öyle "Black metal, metal değildir!" diyen adamların eline Venom'un ilk albümünü verip, susmak en iyisi...

Adım 7: Kapanış...

Kimse darılmasın, güncenmesin. Sadece kişisel yorumlarımı yazdım. Kimseye veya herhangi bir olguya da laf çakma niyetinde değilim. Ama bence siz siz olun, konu açmadan önce, acaba mantıklı bir şey mi bu yaptığım diye düşünün. Ondan sonra da negatif yorumlar ile karşı karşıya kaldığınız zaman hiç köpürmeyin. OK.

Bu arada dikkat ettim. O kadar yazmışım, hiç gülücük kullanmamışım. Noktayı iyi koyalım;
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

•  Heavy'ci Arkadaşlara Soruyorum...Geleceğimiz Hakkında...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barbar -- 30 Ocak 2009; 10:59:02 >
  • @algol

güzel yazmıssın adım adım olması biraz bana ilkokul fişlerini hatırlattı ama neyse dedigin gibi bu konuyu eskiden bayagı tartıstık senle, ama ikimizde bir sonuca varamadık fikirlerin kursun geçirmeyecegi gerçegi diyelim buna atalım. 1990' dan sonra iyi gruplar elbetteki cıktı ozellikle orphaned land, blind guardian, cc' nin onerdigi raintime, the answer, haggard vs. ama bunların hiç biri heavy metal konusunda degil be algolum yada olanların hiç biride heavy metali tasıyabilecek seviyede degiller. cidden soyluyorum bunu sen uzak diyarlarda oldugun sürece mainstream olmayan heavy metal gruplarına kadar arastırdım onyargısız olarak ama elimde kalan 0' a yakın. bu dusuncem dogrultusunda tanrılar konusunda epey bir yanlıs düşünüyorsun.

şimdi heavy metalin gelişme donemleri geçtikten sonra insanlar bu grupları ornek alarak kendi gruplarını kurdular sonra degiştiler degiştiler farklı türler ortaya cıktı diyorsun, gitti california' dan thrash cıktı, tavuktan yumurta cıktı vs vs. buna katılmamak elde degil kabul ediyorum ama şimdi 20 yıl sonrasını düşünelim yeni yeni gruplar kurulacak degil mi. peki sen bunların kacının priesti ornek alacagını düşünüyorsun. yada soyle soyleyim su anki gruplardan kacı the who' yu ornek alıp grup kuruyor şimdi ? yada geçtim ornek almayı kim the who' yu biliyor kim my generation sarkısını biliyor, kacı bu sarkıdaki kekelemenin nedeninin uyusturucu içmiş bir genci canlandırmak oldugunu biliyor. işte 40 yıl onceden grubu the who bu bilinirlikte iken ve müzikal bilinç git gide düşerken 40 yıl sonra birinin judas' ı ornek alacagını sanmıyorum. şimdi ornek almasa ne olur heavy metal yapamaz mı demeyim, teorik dünyadan cıkıp pratik dunyaya yelken acalım.

heayv metal ruhu ölmez ama 20 yıl sonra müzikal kalitesinin olecegini düşünüyorum

• Gelecek on ve ya yirmi sene içinde Heavy Metal zarar görecek,bu malum bir olay çünkü Metallica'nın,Sabbath'ın,Priest'ın,Mercyful Fate'in devamı olabilecek kadar büyük gruplar yok.Çıkmıyor.Çıkamayacak.Aynı ders Hard Rock için de geçerlidir,AC/DC,Aerosmith,Deep Purple dağılınca Hard Rock eski gücünde kalmayacak.Zayıflayacak.Bu grupların açtığı yolu devam ettirecek kadar büyük isim yok.Ama ölmeyecek bu türler,devam edecekler.Sadece ana akımda geri plana düşecekler.Thrash Metal'in '90lar boyunca yaşadığı bunalımı yaşayacaklar.

Öncelikle olaya sadece ve sadece Heavy Metal olarak bakmamak gerekiyor.Black Metal'de Death Metal'de kim ne derse desin metal müziktir ve bu tarzların da zirveleri vardır.Tek fark,Heavy Metal' bugün 50-60 yaşında bir adam dinleyebilirken,Death Metal'i öyle herkes -genç bile olsa- dinleyemez.Bu da müziğin underground dediğimiz yapısından kaynaklanmaktadır.Heavy Metal'in kendisi ile beraber en ana akım olabilmiş tarzları hep '80ler dönemine kadar olan tarzlardır.Yani Speed Metal,NWOBHM,Thrash Metal ve Power Metal.'90lar ile birlikte metal piyasasının da belli plak şirketleri,MTV,internet şeklinde kontrol edilmeye başlamasıyla yeni bir Metallica'nın doğması ve ya yeni bir tarzın ana akım olması engellendi.Metallica'nın büyümesi grubun kendi şanslarını çok iyi kullanmasından dolayıdır mesela ama şu an hiçbir grup,Metallica'nın büyüdüğü şekilde de büyüyemez.Çünkü,metalin dayandığı anlayış,'80lerin sonunda ve Sovyetler Birliği ile birlikte zarar görmüştür.Şöyle diyeyim,metal kendi içinde komünist bir müziktir,kendi içinde yarattığı kurallar ile büyük gruplarını ve tarzlarını yaratmıştır,dışarıdan etkilenmemiştir ve ne yazık ki kapitalizm bu kalkanı kırmış,metale yaramamıştır.Thrash Metal gibi ekstrem bir tarzdan '80lerde beş büyük isim çıktı,hala birçok yerde adları anılıyor ama bir Death Metal grubu çıkmaz,çünkü kontrol metal camiasından çıkınca ekstrem tarzlara kapı kapanmıştır.

'90larda çıkan gruplarda da büyük dediğimiz gruplar var ama nasıl var?Misal Paradise Lost,önünde saygıyla eğilenecek adamlar ama bu grup metal dünyasında büyük,Metallica gibi değil,Metallica ismini popçuya dersin,en kötü "Nating els medııırrzzzz..." der,Paradise Lost dersin "He mi?" der.Farklı şekilde,Paradise Lost,metal dünyasında büyük grup ama dünyanın en büyük metal kalesi (!) Türkiye'de bilinmiyor,dünyanın bir tarafında takmadığı Anathema burada neredeyse stadyum konserlerine girişecek.

Lord Westside'ın görüşüne bende katılamayacağım çünkü ortalık Power Metal grubundan geçilmiyor ve çoğu Power Metal grubu,zaten tıkanmış tarzı iyice tıkamaktan başka birşey yapmıyor.Üstüne üstlük günümüzde Power Metal bir Black Sabbath,Judas Priest,Mercyful Fate tabanlı Heavy Metal'e dayanmıyor.Iommi gibi Blues soloları atan Power Metal grubu yok neredeyse,%95'i Malmsteen gibi klasik müzik tabanlı shred sololarına kafayı takmış.Aynı sololar,aynı teknikler...Neo-Classical Metal'i al,üstüne hızlandırılmış Manowar tarzı Heavy Metal ya da Speed Metal riffleri ekle,bol tarama,bol çift pedal,birde tiz vokal,tamam bitti.Power Metal bu!Bu tarz kendini kurtaramaz durumda,Heavy Metal'i kurtarması çok zor...

Yeni nesil de böyle Bullet For My Valentine gibi müzikler yaparsa daha Heavy Metal'in üstüne çok mum dikersiniz yani,hadi MTV'ye falan sövüyoruz da,dinleyici tabanında ve yeni nesilde de pek iş yok açıkçası...Bu müziği seven adam araştırmalı çünkü ana akımın dışında en fazla kolu olan tarzladan birisi metal müziktir.Öyle standart grupları bilmekle bitmiyor bu iş...

• Benim anlatmak istediğimi maalesef kimse anlayamamış... Ben Heavy yi Power yaşatıcak derken yanında başka şeylerde söyledim onları maalesef anlayamamışsınız.. Heavy nin önümüzdeki 10 yıl içinde biteceğini söyledim ve Heavy ye en yakın tarz siz ne derseniz deyin Power dır.. Kısır olması, ıvır olması, zıvır olması mühim değil... Benim ima etmeye çalıştığım şeyi kimse anlamadı... Kendi ağzınızla söylüyorsunuz Kısır ve Önü Tıkalı bir tarz.. Ama buna rağmen şuan birtane bile heavy yapan grup çıkmazken gün aşırı yeni Power grubu çıkıyor.. Bu gruplar söylediğiniz gibi tıkanınca başka tarza yönelicekler... Bu tarz ne olabilir sizce tabiki % 90 Heavy...

Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur bu sefer...

Ekleme : biraz gerginim kusura bakmayın bir gökcismi var ve beni fena geriyor... yörüngeden çıkmış nereye çarpacağı belli değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barbar -- 23 Ocak 2009; 18:09:59 >

• *Metal müzik araması yapınca adından dolayı ve popüler olmasından dolayı insanlar çoğunlukla ilk metallicayı buluyorlar kanımca arıyorlar bir müzik sitesinden metallica ne çıktı karşılarına nothing else matters oo süper metalciyiz metal müziği metallica müzik zanneden adam var yahu sonra hem metallica özenti grubu olup çıkıveriyor m.o.k yağmuruna tutuluyor hem de etraf özentilerle dolup taşıyor veya birisi death black power gibi metal türlerini dinliyor oo süper hareketliymiş hoşuma gitti ertesi gün siyah tişört siyah şu siyah bu sonra kap gitarı devam bu tipler de çok
    *Rolling Stones gibi çok okunan bir dergi kalkıp müzisyenler arasında şarkılar arasında saçma sapan kıyaslamalara girişiyor yayınlıyor kardeşim iki takıma futbol maçı mı yaptırıyorsun sen bu kadar saçma bir olay olabilir mi
    *Bulunduğum ilin en çok gidilen rock kafesinde Scream/Brutal yapan adama anca böğürtü derler
    *Çıkar Steve Vai-Crossroads falan çalarsın veya Buckethead, Malmstenn (?) falan çalarsın millet mal mal bakar anca
    *Olay bu mu asıl olay çıkıp piyasa çalmak piyasa grubuysan en iyi rock grubusun çoğunluğun gözünde
    *Metallica baya bir metal grubunun arasında ilahi grubu gibi açıkçası metallica tişörtüne rozetine tip tip bakarlar Allah bilir Amon Amarth Lordi falan giysek taksan netcekler herifler bizi
    *Bu gidişle bir Maiden Judas Metallica Megadeth Children falan çıkmaz dikkatimi çeken ülke şu anda Finlandiya bu konuda

• quote:

Orjinalden alıntı: slash7895123

*Bu gidişle bir Maiden Judas Metallica Megadeth Children falan çıkmaz dikkatimi çeken ülke şu anda Finlandiya bu konuda

• brutal/scream vokal' e bogurtu diye sayıyorsan o zaman nasıl childen cıkmaz dersin ? zira children' ın heavy ile ne alakası var ? scream vokali power metaldir zira kendileri.
  • quote:

Orjinalden alıntı: дltuğ

quote:

of Bodom
  • quote:

Orjinalden alıntı: TroopeR

brutal/scream vokal' e bogurtu diye sayıyorsan o zaman nasıl childen cıkmaz dersin ? zira children' ın heavy ile ne alakası var ? scream vokali power metaldir zira kendileri.

kusura bakma ama düzgün okumadığın çok belli Allah aşkına bak bakam bir orda ben Children heavy grubu demiş miyim hadi bak nolur bak genel olarak metalden bahsettim hoşuma giden bir grup olduğu için ekleyiverdim kardeşim
    ayrıca zaten ben brutal/scream böğürtü demedim "bulunduğum şehrin en çok gidilen rock cafesindeki insanlar bile çıkıp birisi brutal/scream yapıldığında böğürtü diyor" dedim
    ayrıca melodic black metal falan da diyorlar ama o şekilde abartılı bir müzik kategorizasyonuna tamamen karşıyım
    (bkz: atmosferik ............. metal)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slash7895123 -- 23 Ocak 2009; 20:00:03 >

• quote:

quote:

quote:

of Bodom

o zaman iki tane

• quote:

quote:

quote:

quote:

of Bodom

o zaman iki tane

ne var kardeşim childrenda la bir grup adı yazdık herkes çullandı üzerimize yazık yav valla yazık cık cık cık

• Slash'e saygı gösterin.Bodom metal gods'dır!

sdffasdf
  • quote:

Orjinalden alıntı: Chuck Schuldiner

Slash'e saygı gösterin.Bodom metal gods'dır!

sdffasdf

• O grupların arasına Kondomun Cocukları'nı yazmak bile hataların en büyüğü...
  • adamlarla maziniz mi var kardeşim aklıma esti o anda yazıverdim tövbe tövbe birşey dedik artık iki sayfa olay yaparsınız

beni tanımadan yargılamayın ağzınızı toplayın ota m0ka tartışma çıkarmaya çalışmayın gidip kondomun çocukları yazıp seviyesizlik yapmana da gerek yok

ayrıca o grubu oraya koymamın tam amacı o mesajda scream/brutal vokali milletin böğürtü olarak yorumlamasından bahsetmemdi aklıma ilk o geldi onu yazdım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slash7895123 -- 24 Ocak 2009; 18:26:37 >
  • Herkese selamlar,

Normalde Donanımhaberi okuyan ama neredeyse hiç yazmayan biriyimdir. Kendimi halen sıkı bir metal müzik dinleyicisi olarak gördüğüm için bu konuya birkaç şey yazmak istedim.

İlk başta Heavy metal ölmez, öldürülemez...Pop, rap vs vs her müziği ister mtv ister coca cola ister bilmem kim bitirirler, rock ve/veya metal müziği asla bitiremezler.
    Ben ortaokuldaken abim sayesinde dinlemeye başladım halen dinlerim, şu an 29 yaşındayım.

Kusra bakmayın ama bence bitiyor dediğiniz şey heavy metal değil sadece onun bir akımıdır. 80 lerde 90 larda yapılan müziklerle şu ankiler birbiri ile çok farklı. Yani yenisi çıkmaz denilen Iron Maiden'ın, Manowar'ın, Metallica'nın müziği bile 80-90 lardaki ile çok farklı. Ben genellkle thrash seviyorum ama ne Megadeth ne Slayer ne Metallica hiçbiri eskisi gibi müzik yapmıyor. O zamanın müziklerini dinlediğim zamanlarda herifler o zamanlarda ne müzikler yapmış diyip kalıyorum ama şu zamanda da bence çok iyi gruplar var. Yok genç grup yok diyenlere Nocturnal Rites, Dream Evil, Masterplan gibi hemen birkaç öneri yapabilirim. Haa o zamanın müziği gibi değiller ancak bence yinede çok sıkı gruplar.

Bu arada halen daha metal dinlemeye başladığım ilk zamanlarda konserlere gittiğim zaman şikayet edilen ve halen devam eden şeyi görüyorum. Nedir bu "yok death iğrençtir bizden değildir, yok black iğrençtir bizden değildir yok heavy metal neymiş çoluk çocuk müziği" hareketleri / lafları. Pardon ama hepsi aynı yerden aynı şeyden gelmiyor mu? Haa bende birçoğunu beğenmiyorum ama kesinlikle dışlamıyorum. Buda onların zevki. Arada sevdiklerimde var hatta. Komik ama gerçek evimde ne Slayer'ın ne Megadeth'in ne Iron Maiden'ın ne Manowar'ın orjinal albümü yok ama Dissection'ın Storm of the Lights Bane ve Stratovarius'un Visions of Europe orjinal albümleri var. Aklıma ilk gelen Children of Bodom bence iyi bir grup, Hatebreed'in çok sağlam parçaları var. Bununla beraber kimi grupların şarkıları varki bana böğürüden başka bir anlam ifade etmiyor.

Heavy Metal çok kalın gövdeli bir ağaçtır ve bir sürü kalın ve ince dalları vardır, her dalındaki meyve farklı tatta ve farklı kişilere hitap eder. Ve bence bırakın 10 yılı 20 yıl sonra bile Heavy metal denen ağacın gövdesi daha da kalınlaşacak, ve inanıyorum ki hiçbir ormancının gücü onu kesmeye yetmeyecek!!!

• eskiden cekme kasetten baika kasete çekim yapar müzik dinlerdik.cekme kaset bitti.korsan cdlere bayıldık bütün paramızı.onun da devri gecti.artık lime wire dan aresten carttan curttan dinlr olduk müzigimizi.biz de degiştik yani.

arkadaşlar alınmayın gücenmeyin ama popüler kültür denilen lanet şey de degişir eger biz degişebiliyorsak.ben lisedeyken herkes eminem gibi rnb-hiphop(arasındaki farkı bilmiom) dinlerdi.abim lisedeyken de herkes over kill dinlermiş.abim hala iiileemiiineyyyyşın diye bagırır.ben de hala afraid to stranger diye bagırırm.

ama insanlar artık heavy-metal in black ya da death metal e karşı daha yumuşak oldugunu düşünüo.bu da bi popüler kültür sorunudur.yani 5 yıl önceki genclik rnb dinliyodu.bu genclik de death yada black dinleyip daha saglam metalci olduklarını ispatlama cabasındalar.

bu laf yüzünden cok küfür yicegimi biliyorum ama yazmak da zorundayım.insanlar genel itibariyle aptal yaratıklardır.ve gene genel itibariyle modern karşılıgı trend olan sürü psikolojisiye hareket ederler.

bi sonraki jenerasyonun ne dinlicegiini bilmem ama kesinlikle black ya da death olmicaktır 20 tane iron maiden ayarında heavy metal grup cıksa da ya da 20 tane en kıralından black metal grubu cıksada:)

yani özetle (cok sacmaladıgımın farkındayım:) metal müzik kavramın bile yavaş yavaş degişmesi normal bizim cekme kasetlerimiz gibi.

ama ne olursa olsun

rak forevır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sivıl encınyır -- 24 Ocak 2009; 20:07:35 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.