Şimdi Ara

HD 4850 Autofanspeed ve problemler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yaklaşık 3 ay önce, ATI HD 4850 1 GB 256 bit ekran kartı aldım, Bilgisayar IDLE durumunda iken fan sesinden şikayetçiyim. Autofan speed olarak asla %40'ın altına düşmüyor, sıcak olmamasına rağmen durum bu.

Şu link'te http://forum.donanimhaber.com/m_42673253/tm.htm IDLE iken %25-30 lara düştüğünü okudum ama aşağıda gördüğünüz üzere CCC'den ayarlamadığım sürece, otomatik olarak düşme söz konusu değil.

Bunlar da TechPowerUp fotoğrafları
    %27 ile çalışırken
    %47 ile çalışırken

Size sorum şu
    1- Autofan speed'i ayarlamanın bi yolu var mı?
    2- Fazla ekstrem bi oyun oynamıyorum, starcraft ve wow dışında, fanspeed'in de auto düzeyde %55'in üzerine çıktıgını, sıcaklıgın da %60'ın üzerine çıktıgını hiç görmedim. Dolayısıyla sıcaklık problemim yok, soru şudur ki ; "Sabitleme yapmalı mıyım? Yaparsam % kaç civarında olsun?" (%37-38 ve üzerinde fan sesi duyulmaya başlanıyor, %25-35 arası gayet normal ama oyunlarda problem yaratır mı sıcaklık açısından?)
    3- Fotoğraftaki "GPU clock settings ve High Performance Memory Clock settings" da bi problem var mı ? Ellemedim hiç

Teşekkür ederim şimdiden;
    -Flaren

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Flaren -- 10 Şubat 2011; 7:23:56 >

• Riva Tuner ya da MSI Afterburner ile fan hızlarınla oynayabilirsiniz. Sizi rahatsız etmeyecek seviyeye getirip öyle kullanabilirsiniz. Sanırım kartınız özel soğutmalı. Eğer marka model verebilirseniz hangi ayarlarda kaç derece kalabiliceğini söyleyebiliriz.
  • ATI HD 4850 olarak geçiyor, kutu üzerinde sapphire, powercolor v.s yazmıyor yani.
  • Yardım yok mu?
  • Bu kartlarında fan hızlarının, voltajların v.s. yazıldığı bir biosları var. Sizin kartınki bu şekilde ayarlanmış olabilir.

MSI afterburner proğramını yükleyin ve hangi sıcaklık durumunda % kaç fan devrinde çalışacağını ayarlayın, işinizi görecektir.

Aşağıdaki resimde örnek bir grafik yapılmış mesela. Sizde kartınızın ve kulağınızın durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

• Çok teşekkürler,
    % ayarlamalarında öneriniz ne düzeyde olur?
  • ben sc oynarken %70 e cekiyorum fanı...ses zor olur tabi ama kulaklık kullandıgımdan duyulmuyor %50 seviyeleri iyidir bence sc icin...enable maual fan speed solundaki kutucugu isaretliyosun oradan ayarlıyosun fan hızını istedigin gibi..(yani ilk sorunda bunu sormussun galiba)...ccc de bir kac profil yaratırsın fan hızlarına gore oyunlara girerken ya da masaustune donunce kolayca ayarlarsın...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.