Şimdi Ara

Hayvanlar güler mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
8.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • - bazı hayvanlar acı çekince ağlarlar bunu hepimiz görmüşüzdür,

insanlar mutlu olunca , mutluluk sevinci kahkahaya döner,

hahaha şeklinde yada hohoho şeklinde güleriz ?

buraya kadar tamam da hiç hayvanın sevinçten güldüğünü gördünüz mü ?

yada hayvanlar güler mi ?
    hayvanlar deyince çok genel oldu (matrak bir konu) ,mutluluk işaretleri nedir sizce,
    bildiğiniz tanık olduğunuz örneklerler varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orkunorkun -- 8 Mart 2008; 0:59:43 >

• Güler.Misal maymun.Ama Recep İvedik gibi güleni var mıdır onu bilemem.
  • yaz aylarında hayvnlarla hsır nesir oldugumdan canları yandıgında gözlerinden yaş geldiğini biliyorum ama insan gibi bariz gulmezler

ancak uzun sure ahırda kapattığınız atı bi anda dışarı salınca hareketleri ve kişnemesiyle mutlu olduğunu anlıyosun yada eğitimdeki atın bacaklarını ipten çözünce

ama hic kahkaha atan hayvan görmedim
  • walla güler diyorsanız bi ss koyarmısınız çok merak ettim gerçekten güzel bi konu..
  • Hayvanlardan insansı bir gülümseme beklemek anlamsız olur ama aynı duyguları farklı bir şekilde yansıtabilirler. Uzun süredir sahibini görmeyen bir köpeğin onu ilk gördüğü yerde sürekli etrafında koşuşturması gibi.

Hayvanların da aynen insanlar gibi duygu sahibi olduklarına, insanlar kadar komplike olmasa bile düşünebildiklerine inanırım. Bazı gözlemler hayvanların ne kadar akıl sahibi canlılar olduklarını da gösteriyor.

Sistematik olarak düzenlenmiş bir deney ortamında maymunların yerdeki kasaları kullanarak ödüle ulaşması, yine operant koşullama yolu ile bazı temel bilgilerin öğretilebilmesi. Bir kuşun plan yapıp marketten cips çalması, bir maymunun birden ona kadar olan sayıları bilgisayar ekranına dokunarak sıraya düzmesi v.s daha birçok örnek hayvanların da aslında düşünebildiklerinin somut kanıtlarıdır.

Ama bilinçlerinin olduğu konusunda pek fikir sahibi değilim. Acaba kendilerini, çevrelerindeki diğer hayvan ve insanlardan farklı olarak algılayabiliyorlar mı? Mesela bazı hayvanlar kendi bölgelerini de koruma altına alıyorlar belki bu bilinç konusunda bir ipucu olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Relusion -- 8 Mart 2008; 1:03:46 >
  • gülme eğilimi içgüdüsel mi yoksa sonradan öğrenilebilir mi bunu bilmek lazım önce,
    daha önce woody allen in farelerin boğazına peynir kaçmasını sağlamak için güldürmeye çalışmaları ile ilgili bir kitap okumuştum, fareleri güldürüp peynir boğazında kalacak, ve ekmek boğazında kalmış insanları kurtarma adına bilimsel çalışma yapıyorlardı, tek sorun fareyi peynir yerken güldürmeye çalışmak, tabii bu bir mizah ve komediydi.

insanın gülme hareketi bence içgüdüsel çünkü, gerizekalı veyahut daha küçük bebekler bile ilkönce gülerler.
    bilincini yitirimiş bir insan geriyi hatırlamasa bile gülme eğilimi vardır.
    hayvanlarda da bir takım tepkiler olmalı
  • quote:

Orjinalden alıntı: Relusion

Hayvanlardan insansı bir gülümseme beklemek anlamsız olur ama aynı duyguları farklı bir şekilde yansıtabilirler. Uzun süredir sahibini görmeyen bir köpeğin onu ilk gördüğü yerde sürekli etrafında koşuşturması gibi.

Hayvanların da aynen insanlar gibi duygu sahibi olduklarına, insanlar kadar komplike olmasa bile düşünebildiklerine inanırım. Bazı gözlemler hayvanların ne kadar akıl sahibi canlılar olduklarını da gösteriyor.

Sistematik olarak düzenlenmiş bir deney ortamında maymunların yerdeki kasaları kullanarak ödüle ulaşması, yine operant koşullama yolu ile bazı temel bilgilerin öğretilebilmesi. Bir kuşun plan yapıp marketten cips çalması, bir maymunun birden ona kadar olan sayıları bilgisayar ekranına dokunarak sıraya düzmesi v.s daha birçok örnek hayvanların da aslında düşünebildiklerinin somut kanıtlarıdır.

Ama bilinçlerinin olduğu konusunda pek fikir sahibi değilim. Acaba kendilerini, çevrelerindeki diğer hayvan ve insanlardan farklı olarak algılayabiliyorlar mı? Mesela bazı hayvanlar kendi bölgelerini de koruma altına alıyorlar belki bu bilinç konusunda bir ipucu olabilir.

tüm yazdıklarını zaten biliyoruz, elbet sevinirler üzülürler.. soru; gülme eylemini gerçekleştirebilirlermi/gerçekleştirirlermi fiziksel olarak?? hayırsa hepsimi yokmudur istisnası?
  • Onur sen bilebilirsin ama bu foruma günde kaç tane insan giriyor biliyor musun?

En azından onlarda okusunda hayvanların asalak olduğunu düşünmesinler. Çünkü böyle düşünen insanlar da var.

Bilmiyorum ben daha insansı bir gülümseme gösteren hayvan görmedim. Kaldı ki gülme o kadar basti bir eylem değildir ve yüz yapıları da buna uygun olmayabilir. Gülerken yüzdeki birçok kas kasılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Relusion -- 8 Mart 2008; 1:14:33 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: orkunorkun

gülme eğilimi içgüdüsel mi yoksa sonradan öğrenilebilir mi bunu bilmek lazım önce,
    daha önce woody allen in farelerin boğazına peynir kaçmasını sağlamak için güldürmeye çalışmaları ile ilgili bir kitap okumuştum, fareleri güldürüp peynir boğazında kalacak, ve ekmek boğazında kalmış insanları kurtarma adına bilimsel çalışma yapıyorlardı, tek sorun fareyi peynir yerken güldürmeye çalışmak, tabii bu bir mizah ve komediydi.

insanın gülme hareketi bence içgüdüsel çünkü, gerizekalı veyahut daha küçük bebekler bile ilkönce gülerler.
    bilincini yitirimiş bir insan geriyi hatırlamasa bile gülme eğilimi vardır.
    hayvanlarda da bir takım tepkiler olmalı

bence de gülme eylemi içgüdüsel doğuştan gelir ve sonradan öğrenilmez mevcut fiziksel yapıylada desteklenir..

Ama bir güvercinin güldüğünü sanmıyorum, yani insan gibi fiziksel olarak..buna yüz kasları yani fiziği el vermez sanırsam, ama elbet hüzünlenebilir yada mutlu olabilir, mutluluğunu başka bir fiziksel belirtiyle gösterirmi?

quote:

Orjinalden alıntı: Relusion

Onur sen bilebilirsin ama bu foruma günde kaç tane insan giriyor biliyor musun?

En azından onlarda okusunda hayvanların asalak olduğunu düşünmesinler. Çünkü böyle düşünen insanlar da var.

Bilmiyorum ben daha insansı bir gülümseme gösteren hayvan görmedim.

pardon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 10ur -- 8 Mart 2008; 1:14:45 >
  • ellerini birbirine vurarak ve ses çıkartarak gülen şempanzeler var. ama bunun haricinde bariz bir şekilde gülen bir hayvan ben de bilmiyorum. gerçi yunuslar da kuyrukları ile su üzerinde durarak ve gülme benzeri sesler çıkartarak memnuniyetlerini belirtiyorlar ama buna gülmek denmez sanırım. ama şempanzelerin bariz şekilde güldükleri malum.

bir kedi yakalanmadan evden bir şeyler çalacak ve çaldığı zaman da yakalanmadan rahatça yiyebileceği bir yere sıvışacak kadar akıl sahibidir ama ne olursa olsun ne kadar memnun kalırsa kalsın gülmez. zaten evden kıymayı aşıran kedinin bir de üzerine "hıhahahah" diye gülmesi hiç çekilmezdi
  • quote:

Orjinalden alıntı: C4

bir kedi yakalanmadan evden bir şeyler çalacak ve çaldığı zaman da yakalanmadan rahatça yiyebileceği bir yere sıvışacak kadar akıl sahibidir ama ne olursa olsun ne kadar memnun kalırsa kalsın gülmez. zaten evden kıymayı aşıran kedinin bir de üzerine "hıhahahah" diye gülmesi hiç çekilmezdi

• quote:

Orjinalden alıntı: 10ur

walla güler diyorsanız bi ss koyarmısınız çok merak ettim gerçekten güzel bi konu..

benim köpeğim hiç somurtmuyor ki

Hayvanlar güler mi?

Hayvanlar güler mi?
  • Köpekler gülüyor ve surat asıyor. Daha bir çok ifadeyi köpeklerin yüzünde gördüm. Bunu anlamak için onlarla vakit geçirmek, tanımak lazım. Kedilerde de gözlemlediğim kadarı ile; köpek gibi değişken ifadeler yerine, huylarına, karakterlerine göre sabit ifadeler oluyor. Ama yinede avlanırken onlarında ifadeleri değişiyor.
  • Şempanzeler aynı insan gibi güler. Hatta kahkahalar atarak gülerler. Köpeklere gelince, o yüz ifade dillerini serinletmek için sıcak havalarda sürekli ağızlarını açık tutmaları yüzündendir.
  •  Hayvanlar güler mi?

Komikaze'den alıntı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caadas -- 11 Mart 2008; 0:11:42 >
  • hayvanlar yuzlerinde gülümseme göstermeselerde insanlarn hissetigi tüm duguları hissettiğine inanıyorum. bizim ciftlikteki hayvanlardan bazılarına fazla sevgi verildiginde mutluluktan süt vermesi gibi. deneme yanılma yapılmıstr uzun zaman ve bu hayvanlar inek...mutlu oldugumz zamanlarda gülme hissi uyanır bizde o tebessüm vermeselerde yakın duygular içindeler muhakkak
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.