Şimdi Ara

Hayatımda ilk defa Linux kullanıyorum. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
2.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Resimlerde degil , alltaki mesajlarda Geforce 6100 demis

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Resimlerde degil de alltaki mesajlarda Geforce 6100 demis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstü boş. Altta kullanılabilir olan sahipli sürücü yok yazıyor. :( .

• Şuan Mint 18 xfce kurdum. Ekran kartı driverlarını sürücü yöneticisinden kurdum. Windows 7'de çözünürlük 1366x768 idi. Linux'ta 1366x768 yapınca ekranın altı boş kalıyor.
    Monitör altında auto config tuşuna basıyorum. Durum aynı.

Hayatımda ilk defa Linux kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 4 Ağustos 2019; 10:10:12 >
  • Vallahi ilk defa boyle birşey goruyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gen2

Vallahi ilk defa boyle birşey goruyorum.
    Çözdüm hocam. Şuan Linux üzerinden yazıyorum. :))

Mozilla Firefox'a girip monitörden auto config yaptım. Ekran düzeldi. Şu nvidia-304 altındaki driver nedir tam olarak?

Hayatımda ilk defa Linux kullanıyorum.

• Hocam beğenmezseniz ya da sorun yaşayıp çözemezseniz zorinos u öneririm. Ben de yeni linux kullanıcısı sayılılrım. Mint i ubuntuyu da kullandım. Ama en çok beğendiğim zorinos oldu. Tavsiye ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: devrimsel

Hocam beğenmezseniz ya da sorun yaşayıp çözemezseniz zorinos u öneririm. Ben de yeni linux kullanıcısı sayılılrım. Mint i ubuntuyu da kullandım. Ama en çok beğendiğim zorinos oldu. Tavsiye ederim
    Herşey ekran kartında bitiyor hocam.
  • O açık kaynaklı sürücü pek kullanışlı değil.
  • - A.selam iyi hayırlı olsun öncelikle Bilgisayarı kullanım amacınız nedir?

- Düz kullanıcı mısınız? önce ihtiyacınızı belirleyin sorun yardımcı olmaya çalışırız olmadı LinuxMint ve Ubuntunun forum sayfalarından sorunlarınıza destek çıkar.

- Sistemin çalışıyorsa ellemeyin işinizi görn bir sorun olursa yardım talep edin 2005 den beri linux kullanan bir acemiyim.

- ilk defa karşılaştığınız bir sistemi yavaş yavaş öğrenirsiniz "sudo apt-get install" ne indirip kuracaksınız bence erken az kendinize zaman tanıyın...

- genelde sosyal medyaya girecek film müzik dinleyecek forum sayfalarına takılacaksınız çalışan bir sistemi kurcalamayın derim...

- sıkıntılarınızda buralardan destek sağlar ve sorunu çözümlerler.

https://forum.linuxmint.net.tr/

https://forum.ubuntu-tr.net/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KOVA_ÇAĞI_KARTALI -- 4 Ağustos 2019; 23:17:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gen2

o adamı pek muhattab alma
    Adam RAM disk üzerine ilginç ve doğru şeyler yazmış. İlginç ve doğru bilgileri muhatap alma mı, demek istiyorsun yani ?
  • 1)Bilgisayar ev bilgisayarı olarak kullanıyorum.

2)Düz ve yeni kullanıcıyım.

3)Sistem çalışır vaziyette.

4)Komutları ve linux sistemlerini merak ettiğim için öğrenmek istiyorum.

5) :S

6)Tamamdır.

• Benim cok eski PC'me (1999 model) Ubuntu 10, Knoppix 8 kurdum ve WiFi, Grafik kartı gibi tüm donanım default kurulumda yani ek sürücü kurmadan çalıştı. RAM 512MB, VRAM 16MB ile gayet hızlı da çalışıyor.

ilk defa Linux kullanacaksanız öncelikle Ubuntu, Knoppix gibi yaygın sürümleri denemelisiniz. Ubuntu ve Knoppix'in cok yaygın olmasının bir sebebi var.
  • ne var ne yok anlamıyla bakmak için evet ama gerçek performansı fazla anlaşılmıyor.

ilk defa linux a geçecek olanlar amaçlarına uygun kurulum yapmalıdır.

örneğin hem windows hemde linux ta çalışan uygulamaları 1. aşamada kullanmaları bunlara alışmaları lazım.

yoksa bodoslama geçişlerde linux u anlayamazlar ve iyi kavrayamazlar.

verimliliği yakalamak önemli, yoksa linux un artılarını fark edemezler.
  • bu sorun %99 monitörün ekran kartından gelen sinyali doğru tanımlayamamış olmasına bağlayabilirim.

diğer çözünürlükler özellikle 1024 te ki tepkisi nasıl oluyor !? tam ekran oluyor mu ! ?

veya monitörün linux tanımuyor olabilir. o da ayrı bir konu !
  • quote:

Orijinalden alıntı: InspectorGadget03

1)Bilgisayar ev bilgisayarı olarak kullanıyorum.

2)Düz ve yeni kullanıcıyım.

3)Sistem çalışır vaziyette.

4)Komutları ve linux sistemlerini merak ettiğim için öğrenmek istiyorum.

5) :S

6)Tamamdır.
    - Ne istediğini ne yapmayı amaçladığını biliyorsanız, çabuk kavrar ve öğrenirsiniz.

- İlk kural çalışan sistemi asla pırkalamamak ve bol bol araştır öncelikle oku en eksik yönümüz araştırıp okumamak...

- hemen her denileni yapma şunu unutma Donanımın farklı olabilir sistem her donanıma aynı tepkiyi vermeye bilir...

- Önce araştır aynı proplemi yaşamışların donanımı aynı mı ve sorun çözümlenmiş mi?

- yardım etmeye çalışan iyi biri olabilir, yetersiz bilgisi olan bir nakilci bir yerden kopyaladığını sana naklediyor bilgi düzeyi yetersizde olabilir..

- terminal ve komutları öğrenmek için önce bol bol okuyup araştırın bu link size bilgi verir Kurdum dediğiniz LİnuxMint temel olarak Debian ve Ubuntuyu esas alır .

- kolay gelsin

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_nedir%3F

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

benim övmem önemli değil !

istediğin linux u kullan
    ama genelde diğer linuxlar
    full paket ne varsa ekliyorlar iso ya

ama gel görki ram kullanımı kadar dosyayı bir fiil kullandığın için
    aslında gereksizleri silersen !

toplasan toplasan en çok kullandığın uygulamalarla birlikte
    500mb ı pek geçmeyen bir iso dosyası oluşturuyorsun bunda

birde bunu usb veya sd-kart a yüklersen
    sistem ram disk modunda açılıyor ki

özetle kimse linux kullanmaz
    herkes linux üzerinde program kullanır.
    ram alanı önemlidir çünkü gerçekten dijital veri burada dır.

HDD manyetik tozla mekanik diskin dönüş hızıyla
    SSD ile elektrokimyasal yapıyla çalışır.

işlemci hızı dediğimiz şey bile bu yavaş donanımların veri aktarma hızına bağlı olarak düşer.
    RDD yani RAM disk drive olayı tarihsel açıdan C64 amiga500 e kadar gidiyor.
    bu sistemler nasıl hala bu gün aynı hızda çalışıyor diye biraz düşün

çünkü bunlarda ne HDD var nede SSD var !
    varsa yoksa ram üzerinde çalışıyor
    tüm sistemler evet ram üzerinde çalışıyor
    ama mesele rami iyi optimize edebilmekte
    yoksa bir kütüphane yüklenirken dur bir 12 cild ansiklopediyiz gibi davranan çok fazla saçma dosya yapısı yüzünden
    1 gb ram isteyen uygulamalar bile 8gb tan aşağı çalışmaz olmuş

özetle ben burada bir şeyler yazdım ama işte bunların tam ne demek olduğunu insan zamanla yaşaya yaşaya farkı fark ede ede öğreniyor .

youtube üzerinden ramdisk diye aratırsan ram disk ile SSD yi mukayese etmenin ne kadar saçma olduğunu anlarsın !
    Önerebileceğiniz ("güvenilir") yazılı bir kaynağa yönlendirmeniz mümkün mü? Çünkü internet üzerinden yaptığım araştırmalar bana biraz sığ gibi geldi ya da belki ben ne aradığımı tam olarak bilemiyorum ancak bahsettiğiniz TLC ile ilgili bir arama yaptığımda karşıma çıkan sadece tv kanalı :/ muhtemelen sizin takip ettiğiniz ("güvendiğiniz") bilgilendirici bir kaç blog ya da kişisel web sitesi vardır yönlendirebilmeniz mümkün mü acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Harold.Ffinch

Önerebileceğiniz ("güvenilir") yazılı bir kaynağa yönlendirmeniz mümkün mü? Çünkü internet üzerinden yaptığım araştırmalar bana biraz sığ gibi geldi ya da belki ben ne aradığımı tam olarak bilemiyorum ancak bahsettiğiniz TLC ile ilgili bir arama yaptığımda karşıma çıkan sadece tv kanalı :/ muhtemelen sizin takip ettiğiniz ("güvendiğiniz") bilgilendirici bir kaç blog ya da kişisel web sitesi vardır yönlendirebilmeniz mümkün mü acaba ?

Alıntıları Göster
    - Sanırım bahsedilen konu: TCLinux http://www.tinycorelinux.net/ ve gözatarsınız http://tinycorelinux.net/faq.html bilgi amaçlıdır kurup denemediğim bir sistem.

• Harold.Ffinch kullanıcısına yanıt
    linux ile ilgili tüm dökümanlar internette ve ingilizce olarak yazılı
    google çeviri bu konuda güzel çeviri yapıyor.

ama linux anahtar teslim bir sistem değil.
    lego misali entegre ola ola çalışan sistemlerde var
    ama onlarda da gerekli kitapları almak yerine tüm kütüphaneyi sisteme ekliyor.

hal böyle olunca 500 mb dosya nere, 5gb dosya nere misali bir şekil ortaya çıkıyor.

4gb ram in varsa haliyle bunu 2 ye bölüyor 1gb sıkıştırılmış sistem dosyası yapıyor
    geri kalanı ram oluyor.

TCL forumu ingilizce google çeviri ile giriyorum bakıyorum
    bir çok kişi dünya üzerinden her yerden yorumlar yazıyor
    şu ana kadar çalışan en temiz en sorunsuz linux olarak görenler var
    yorumları tekrar etmeme gerek yok.

forumdan anladığım kadarıyla projeyi zaten 3-4 kişilik bir ekip götürüyor.
    bu açıdan çok büyük bir alt yapı yok bu sayede proje toplantı kararları çok hızlı alınıyor.
    neredeyse foruma gelen bir eleştiri üzerine bir sonraki versiyonun mimarisi şekilleniyor.
    öyle ulaşılamaz tipler değil, zaten sistemin ana fikri ne kadar kolay o kadar basit

altı üstü 26mb lık bir linux dağıtımı ve 2 hafta biraz kafa yormanız gerekiyor ki kendi istediğiniz
    linux u yapabilmeniz için ;

basit 5 fonksiyonu öğrendiğiniz zaman 16 mb lık komut satırlı çekirdekten -0- dan inşa edebiliyorsunuz.

internet dosya deposu yanlış okumadıysam aklımda kalan uygulamalar ve kütüphaneler anlamıyla
    toplasan 12gb bir kütüphane var, bunu açarsanız 120gb falan eder haliyle bunlar ihtiyaça göre ram üzerinde açılıyor.

TCL nin en sevdiğim özelliği aynı risk işlemciler gibi
    Risk işlemci kısıtlanmış komutlu işlemci demek yani normal bir işlemcinin kasılacağı kayan sayılarda hesap makinesi gibi 8 haneden sonrasına ne gerek var, zaten bu derece hassas bir işlem anca nobel ödülü alacak bilim adamlarının işidir. misali risk işlemcilerinin mantığı diğer işlemcilere göre yüksek performanslı oluşu misali.
    gereksiz ayrıntılara girip ayrıntılarda kaybolmamak anlamında. mantıklı son kullanıcı anlamıyla yeterli.
    bu kaba bir örnek tabi ki nasıl bir işlem yapmak istiyorsanız işlemcini kasıla kasıl o noktayı sizin talebiniz doğrultusunda el verdiğince çözümleyecektir. bu konuyu anlamanız için kabaca bir yorum örneği :)

tek sorun şu ki ; standart linux birleşenlerini bilmeyenler haliyle toplama linux sistemlerini yapma konusunda
    neyi arayacaklarını neyi ekleyecekleri pek bilemiyorlar.

ram disk bir mucize değil ama en sorunsuz çalışan sürücü.
    güvenlik önemline gelince işletim sistemi içinde kişisel bir bilgilerin kalmasını mantıklı bulmuyorum.

zaten şifre dediğiniz şey kaç kb lık bir veri ki ! bunu kesinlikle temiz bir açılış sonrası isteğe bağlı bir şekilde usb gibi isteğe bağlı fiziksel anahtarı olan bir veri depolamada bulunması gerçekten önemli, çünkü var olan sistem
    ister ram ister hdd ister ssd veya her an gibi bir depolama sisteminde bulunsa bile temiz bir oturum açılmadığı sürece
    hiç bir zaman güvende olmaz !

örneğin bir x sitede bir virüs girip ram de durabilir sonra bankacılık verilerinize erişe bilir
    veya bir bankacılık işlemi sonrası bellekte gölge gibi kalan bilgiler x bir site tarafından okuna bilir
    %99.99 güvenlik anlamıyla reset attığınızda hiç bir kişisel verinin bilgisayarınızda olmaması gerekli.
    bu açıdan iso üzerinden çalışan ve her reset attığında hiç bir veriyi kaydetmeyen bir sistem çok önemli.

çok yakında ram üzerinden çalışan sistemlerin ciddi bir şekilde artacağını düşünüyorum.
    kişisel bilgilerinizi güvende tutmanın en önemli noktası bilgileri bir yerde tutmamaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: KOVA_ÇAĞI_KARTALI

- Sanırım bahsedilen konu: TCLinux http://www.tinycorelinux.net/ ve gözatarsınız http://tinycorelinux.net/faq.html bilgi amaçlıdır kurup denemediğim bir sistem.

Alıntıları Göster
    Şimdi anladım TCL'nin açılımı Tiny Core Linux çok teşekkür ederim artık daha doğru bir şekilde arama yapabileceğim :)

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.