Şimdi Ara

Hayatımda ilk defa Linux kullanıyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
1
Favori
2.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarıma ilk defa Linux Mint kurdum. Linux içinde yapılabilecek ne varsa bana anlatırmısınız? Mesela masaüstünü özelleştirme. Driver güncellemekten tutup uygulama yüklemeye kadar. sudo apt install komutu nasıl kullanılır? vs. Örnekler verebilirmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 1 Ağustos 2019; 21:34:35 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• hepimiz hayatımızda ilk defa linux kullandığımızı sandığımız anlar olmuştur.

linux nedir ne değildir.

öncelikle bir işletim sistemi kerneldir.

yani son kullanıcının muhatap olduğu bir sistem yapısı değildir.

linux çekirdeği üzerine bir işletim sistemi birleşenlerini yüklemek vardır.

bu ihtiyaça göre şekillenir.

genelde insanlar internetten 2gb civarı bir iso dosyasını indirir.

bunda linuxun kendi özünü ve ruhunu yansıtmayan gb'larca mb çöp denilecek

hiç bir zaman kullanmayacağınız piyasada var olan heran gibi bir donanımı kullanırsınız diye sisteme eklenmiş başta sürücü çöplüğü vardır. 2. olarak yazılımların çalışa bilmesi içinde gereksiz kütüphane çöplüğü vardır.

kullanılan uygulamaya bağlı gerekenden 1 kb fazlasını istemiyorum diyenlerin 2 seçeneği vardır.

Arch Linux kullanıcı arabirimi ilk defa linux kullana birine göre çok karmaşık kalıyor.
    birde TCLinux bu daha basitleştirilmiş iso şeklinde ram disk üzerinde çalışır
    mekanik HDD, veya elektrokimyasal yapısı olan SSD'ler gibi zaman içinde oluşan performans kayıplarını hiç bir zaman yaşamazsınız. ve gerçekten gereksiz hiç bir kütüphaneyi yüklemez

sen bile şu an sistem kaynağının 200mb ını kullandığın halde ortalama kurulumla 20gb alanı heba ettiğinin bile farkında değilsin ! zamanında bizde bu yollardan geçtik :)

eğer linux verdiğin zamanın boşa girmesini istemiyorsan ; Arch Linux veya TCL arasında bir seçim yapmalısın ! yoksa boşuna zaman ve emek verdiğini zaman içinde öğreneceksin herkes gibi :)

• Valla bunları araştırarak bulabilirsin.

Ekran kartın AMD veya Intel ise ek sürücü kurmana gerek yok. Kurulu gelir , yalnızca güncellemek için PPA ekleyebilirsin. Padoka Stable veya Valve ACO gibi.

Nvidia sürücüsü ( kapalı kaynak ) kurulu gelmez ama Sürücü Yöneticisi'nden kurabilirsin. En güncel versiyonu istersen de Graphics Driver PPA'yı sisteme ekleyebilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Sürücü yöneticisinde böyle bir şey çıkıyor.

Sudo ile yaptığımda böyle bir şey çıkıyor.

Ekran kartı Nvidia. Linux Mint içindeki sürücüler grafiksel takılmalar yapıyor. Aynısı Windows 8.1'de oluyor. Driver güncelleyince düzeliyor. Fazla linux tecrübem yok. Arch Linux'u şimdi kullanırsan zorlanırsın diyenler var. TCL'yi kurmayı denerim ileride.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 2 Ağustos 2019; 13:2:56 >

• hayatımda gördüğüm en kolay ve hatta beni tekrar linux u sevmemi sağlayan şey TCL

sistem sadelik üzerine kurulu !
    -0- dan kurar gibi kuruyorsun.
    çok öğretici !

başkalarının yorumu eleştiri üzerinedir.

herkes bilgi işlem depratmanında çalışacakmış gibi full linux kurma meyillisi
    ama adam ramdisk'in ne olduğunda tam haberi yok !
  • http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/downloads.html

Hangisini indireyim sizce? Core/Tiny Core/CorePlus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 2 Ağustos 2019; 15:18:19 >
  • isterseniz iso dosyasını ; usb flash üzerinde de çalıştırabiliyorsunuz

google çeviri !

Çekirdek
    (11 MB) Çekirdek, yalnızca bir komut satırı arayüzü sağlayan ve bu nedenle yalnızca deneyimli kullanıcılar için önerilen temel sistemdir. Komut satırı araçları sağlanmıştır, böylece grafiksel masaüstü ortamına sahip bir sistem oluşturmak için uzantılar eklenebilir. Sunucular, cihazlar ve özel masaüstleri için idealdir.

TinyCore
    (16 MB) TinyCore, kablolu ağ bağlantısı olan yeni kullanıcılar için önerilen seçenektir. Dinamik bir FLTK / FLWM grafik masaüstü ortamı için temel Çekirdek sistemini ve X / GUI uzantılarını içerir.

CorePlus
    (106 MB) CorePlus, bir dağıtım görüntüsü değil dağıtımdır. Yalnızca kablosuz bir ağa erişimi olan veya ABD dışındaki bir klavye düzenini kullanan yeni kullanıcılar için önerilir. Aşağıdaki seçeneklerle kurulum için temel Çekirdek Sistem ve kurulum araçlarını içerir: 7 Pencere Yöneticisinin Seçimi, Birçok ürün yazılımı dosyası ve ndiswrapper ile kablosuz destek, ABD dışı klavye desteği ve bir yeniden biçimlendirme

• Benim ev internetim yok hocam. 3. Olanı Kursam olurmu

• açık ve net konuşmam gerekirse

örneğin olmazsa olmaz

firefox
    libreoffice
    gimp2

bunlar internetten indiriliyor

tabi kurulum şekline göre iso yapabiliyorsunuz

açıkcası 1 hafta sizi biraz uğraştırıyor
    ama inanın ram disk hızını farkına bir kere varınca
    TCL ne demek olduğunu çok iyi bir şekilde anlayacaksınız ! :)
  • Çok övdüğünüz için bi deneyeyim. Sonra olmazsa Arch>Mint şeklinde ilerlerim

• benim övmem önemli değil !

istediğin linux u kullan
    ama genelde diğer linuxlar
    full paket ne varsa ekliyorlar iso ya

ama gel görki ram kullanımı kadar dosyayı bir fiil kullandığın için
    aslında gereksizleri silersen !

toplasan toplasan en çok kullandığın uygulamalarla birlikte
    500mb ı pek geçmeyen bir iso dosyası oluşturuyorsun bunda

birde bunu usb veya sd-kart a yüklersen
    sistem ram disk modunda açılıyor ki

özetle kimse linux kullanmaz
    herkes linux üzerinde program kullanır.
    ram alanı önemlidir çünkü gerçekten dijital veri burada dır.

HDD manyetik tozla mekanik diskin dönüş hızıyla
    SSD ile elektrokimyasal yapıyla çalışır.

işlemci hızı dediğimiz şey bile bu yavaş donanımların veri aktarma hızına bağlı olarak düşer.
    RDD yani RAM disk drive olayı tarihsel açıdan C64 amiga500 e kadar gidiyor.
    bu sistemler nasıl hala bu gün aynı hızda çalışıyor diye biraz düşün

çünkü bunlarda ne HDD var nede SSD var !
    varsa yoksa ram üzerinde çalışıyor
    tüm sistemler evet ram üzerinde çalışıyor
    ama mesele rami iyi optimize edebilmekte
    yoksa bir kütüphane yüklenirken dur bir 12 cild ansiklopediyiz gibi davranan çok fazla saçma dosya yapısı yüzünden
    1 gb ram isteyen uygulamalar bile 8gb tan aşağı çalışmaz olmuş

özetle ben burada bir şeyler yazdım ama işte bunların tam ne demek olduğunu insan zamanla yaşaya yaşaya farkı fark ede ede öğreniyor .

youtube üzerinden ramdisk diye aratırsan ram disk ile SSD yi mukayese etmenin ne kadar saçma olduğunu anlarsın !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 2 Ağustos 2019; 16:9:51 >

• Hocam yetişin. Ekran kartı driverlarını güncelleyemedim.

Ekranın sağ kenarı 1cm kadar boş. Hatta sağ altta saat 12:34 olsun. 4'ün yarısı görünmüyor. Ekran kartı: Nvidia Geforce 6100 nForce 405

• o adamı pek muhattab alma
  • Böyle saçma sapan linux dağıtımlarını indirme linuxtan soğursun. Böyle dağıtımlar son kullanıcıya hitap etmez. Uğraşır durursun bir program kuracağım diye. İnternet varken ekran kartı sürücülerini gösterdiğin kısımdan indir keyfine bak. Takıldığın kısımlar olursa yanıtla seçeneği ile sor yardımcı olurum.
  • Sürücü yöneticisinin tamamının fotoğrafını atabilir misin? Alt taraftaki yazıdan bir şey anlaşılmıyor.
  • Oba , o ne kadar eski bir ekran kartı yahu.

Boşver ona kapalı kaynak sürücü kurmaya gerek , kendi kurulu gelen Mesa ( Nouveau ) yeter de artar bils

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TCL Forumunda her şey yazıyor.

emeksiz yemek olmaz :)
  • nedense cicili bicili linux dağıtımları
    beni linuxun ana felsefesinden uzaklaştırdığını fark etmemi sağlayan
    bir linux dağıtımı bu oldu !

linux son kullanıcının pekte muhatap olmaması gereken bir OS alt yapısıdır.

hiç birimiz linux kullanmayız linux alt yapısı üzerinde programlar kullandığımız gerçeğinden başka bir şey yok

verimlilik için ise sadelik inkar edilemez bir gerçektir.
  • Sen saçma saçma kodlarla uğraşıp dur. Ben kullanıcı dostu arayüzler ile devam edeceğim.

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Ekran kartını nereden gördün yahu? Ben resimlere bakıyorum bakıyorum modeli göremiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugursimsek_03 -- 3 Ağustos 2019; 11:53:32 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.