Şimdi Ara

Havlupan için uygun vana nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
1
Favori
8.116
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Evimiz merkezi sistem ısıtmalı, bireysel ödemeli ısı sistemi ile ısınıyor. Banyoda fotoğrafta görüldüğü gibi vanaları olmayan yerden girişli havlupan var. Isı kontrolü sağlamak için radyatör girişlerine vana takılabilir mi? Yorumlarınız benim için çok değerli. Teşekkür ederim.Havlupan için uygun vana nedir?

• İlk defa gördüm vanasız direk bağlantıyı.
    Neden böyle birşey yapılmış acaba?

Vana bağlantısı yapılması için direk ana kazanın durdurulması hatta içerisindeki suyun boşaltılması gerek.
    Diğer apartman sakinleri izin vermeyebilir. Sonuçta ısınma duracak belki 30 dk belki 40 dk.
    Yazın daha rahat yapabilirsiniz.

Eski evimde merkeziydi, banyoda standart radyatör vardı havlupan taktırmak istediğimde yönetici izin vermemişti. Yalvar yakar yaptırmıştım tabii diğer komşularla tartışmıştık. Ustanın elide ağırmış 2 saat sürdü. Kazandaki su boşaltıldı, felan filan derken...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 23 Ocak 2018; 16:2:28 >
  • Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Daire içinde her radyatörün vanası var. Buradan suyunu kesmek olası. Örnek bir fotoğraf paylaşıyorum.

Benim sorunum bu havlupanın girişine bir vana takılıp takılamayacağı.Havlupan için uygun vana nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinquanta

Daire içinde her radyatörün vanası var. Buradan suyunu kesmek olası. Örnek bir fotoğraf paylaşıyorum.

Benim sorunum bu havlupanın girişine bir vana takılıp takılamayacağı.Havlupan için uygun vana nedir?

Anladım o halde tamamdır. Pay ölçer (kalorimetreli) sistem kullanıyorsunuz.Takılabilir.
    Kolektördende ayar yapabilirsiniz. Bence uğraşmayın derim vana ile.
    Havlupana giden boruyu bulun ve vanasını kısın bu şekilde ayar yapın derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 23 Ocak 2018; 16:42:17 >

• Havlupanı kısmak istemenizin sebebi nedir? Banyo fazla mı ısınıyor? Eğer fazla ısınmıyorsa çok gerekli olduğunu düşünmüyorum, kalorimetreli bir sistemde havlupanın harcadığı enerji miktarı çok fazla bir şey farketmez, çünkü havlupanlar ısı transferi fakiridir, kalorimetre de giden ve gelen su ısısını ve miktarına göre hesap yapar. İlla da kısacağım diyorsanız bir üstski arkadaşın dediği gibi kollektörden vanasını kısabilirsiniz. Bunun dışında normal vana takmak anlamsız, illa vana takacaksanız TRV olmalı ki ayarlanan dereceden sonra kapatsın ve tasarruf sağlasın.
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    quote:

Havlupanı kısmak istemenizin sebebi nedir? Banyo fazla mı ısınıyor?

Havlupan el değmeyecek kadar ısınıyor ve banyo hamam gibi oluyor. Faturayı düşürmek için kısmak, hatta evden uzak kalacağımız zamanlarda tamamen kapatmak istiyorum.

TRV vana nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinquanta

quote:

Havlupanı kısmak istemenizin sebebi nedir? Banyo fazla mı ısınıyor?

Havlupan el değmeyecek kadar ısınıyor ve banyo hamam gibi oluyor. Faturayı düşürmek için kısmak, hatta evden uzak kalacağımız zamanlarda tamamen kapatmak istiyorum.

TRV vana nedir?

TRV termostatik radyatör vanasıdır, aslında sizinki gibi merkezi sistemli ve kalorimetreli yerlerde muhtemelen diğer radyatörlerde vardır. Ayarlanan sıcaklığa gelince kapanır sıcaklık düşünce tekrar açılır. Sizin için en masrafsız çözüm kollektördeki havlupanın vanasını bulup kısmak olur.
  • Kollektördeki vanayı bulup kapatın ve çok az bir miktar açın. Vana bağlanmanın hiçbir avantajı yok dediğim bu yöntemden. Banyonuz kuzeye bakmıyorsa, eviniz genel olarak şoğuk olmuyorsa veya çok ısı kaybına neden olan bir banyo pencereniz yoksa havlupan hiç çalışmasa bile banyonuz soğuk olmaz.

Isıyı ayarlayamayacak kadar değişkense o zaman termostatik vana taktırmayı düşünebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Evet, banyo hariç evdeki bütün radyatörlerde termostatik vana var. Havlupanın vanasını kollektörden kontrol edebiliyoruz ama kollektör rahat erişilebilir yerde değil. Vanayı aça kapaya su damlatmaya başlarsa hiç iyi olmaz. Kollektör değişimine kadar gider. Bu yüzden havlupana vana taktırmak istiyorum. Ancak vananın tipinin ne olması gerektiğini bilmiyorum.
  • l.a.c.i.w.e.r.t kullanıcısına yanıt
    quote:

Isıyı ayarlayamayacak kadar değişkense o zaman termostatik vana taktırmayı düşünebilirsiniz.

Termostatik vanada olur, aç/kapada olur ama tipi, ölçüsü ne olacak, onları bilmiyorum.
  • Pex boru bağlantısına uygun düz radyatör vanası lazım. ama araya vana koymak için ya radyatör yukarı alınmalı ya da boru kesilmeli, boru mesafesi kurtarmayabilir gibi fotoğrafda görüldüğü kadarı ile.
    İnternette biraz araştırdım. Pex boru bağlantısının bir ucu normal dişli, diğer ucu hortum girişine uygun gibi görünüyor.

Bu işe kalkışınca herhangi bir bağlantı noktasından su kaçağına sebep olmaktan endişe ediyorum. Arakadaşların söylediği gibi hiç dokunmayıp, kollektörden mi kumanda etsem?
  • Hocam boşa uğraşmış olacaksınız.
    Kolektörden kısın uğraşmayın...
  • Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Uyarınızı dikkate alıyorum.
    Kollektörden kısıp, açacağım. İlginize teşekkür ederim.
  • Havlupan a giden ayrı bir boru yok bizim evde. Durmadan cayır cayır yanıyor. Kapatınca payölçer nerdeyse 1/3 e düştü.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.