Şimdi Ara

Harika bir denge: Erkek-Kadın oranı...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
3.988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli arkadaşlar, Dünya'daki insan türünün iki cinsi (erkek-kadın) arasındaki yaklaşık %50 lik oran tüm tarihsel veriler sonucunda nerdeyse çok kısa zaman aralıkları hariç hiç değişmez...

Hatta bilimsel veriler aşırı erkek kayıplarının olduğu ağır savaşlar sonucu azalan erkek nüfusu sonraki erkek doğumlarının artmasıyla kısa sürede dengeye gelir..
    Ayrıca yine tıbbi araştırmalar göstermiştir ki yoksulluğun hüküm sürdüğü bölgelerde erkek doğumu artarak dolayısıyla erkek nüfüsü artmasına karşılık refah ülkelerde de kız doğumun artarak kız oranı aşoro artmış görünür fakat dünya toplamında bakılır ki bu yine dengeyi bulmuş...
    Bilim çevresinde bunun bazı açıklamaları mevcuttur. Beslenme rejimi ve stress koşulları arttıkça erkek doğumun artttığı tersi durumda kız nüfusun etkili olabilieceği varsayılmaktadır. Bu konuda araştırmalar yapılmakta istatistik verilieri alınmaya devam etmektedir...

Şimdi acizane şahsım şu tesbitleri yapmış durumdayım:

1. Bu durum kaosçulara bir destek gelebilecek bir olay gibi de algılanabilir. Çünkü iki ihtimalin olduğu % 50 olasılık altında deney sayısı arttıkça bu % 50 korunur. Bu istatistik biliminin öngörülerine uyar.

2. Kaosçular umutlanabilirse de kanaatımca böyle birşey detaylı incelenirse kabaca bir deney sayısı artışıyla açılanamaz. Zira yoksul-refah kesim oranının birbirini dengelemesi savaşların nerede olduğu bilinmeden dünyanın taaa ötesinde bu dengeye katılım olacak tarzda birden örneğin kız doğumunun artıyor olması kuru bir olay sayısı artışıyla açıklanması mümkün değildir...

3. Ayrıca yoksul kesimde üretici ve koruma yanı daha güçlü olan erkek doğumun yükselmesi. Refah ortamında ise tersi olması sanki bilinçli bir dengeye getiren olduğu izlenimi vermiyor mu size?

4. Ayrıca farklı farklı bölgelerde bu farklı nüfus farklılaşması aynı zamanda insanların ırk ve renk üzerine değil insanlık olgusunda buluşturulmasını çağrıştırmıyor mu? Adeta biri, finli bir kızla pakistanlı bir erkeği bulıuşturmak istemiş olabilir mi?

Bunlar çoğaltılabilir. İşte size gene güzel ve köklü bir konu. Bilimsel güzel fikir katılımıyla derinleşeceğini umut ediyorum..

Bu konuda bir yazı var onu da alayım:

Ölenler daha çok erkeklerse, peki, denge nasıl sağlanıyor?

Hakkı Devrim

31/07/2004 (Radikal)
    Erkekler niye kadınlardan daha erken ölüyor sualinin cevabını konuştuk ya geçen gün. Arif Bilgin soruyor:
    – Dediklerinizden gayri savaşlarda, trafik kazalarında, kavgalarda, kan davalarında da daha çok erkekler ölüyor. Ama dünya nüfusunda oranın hiç açılmadığı, erkek ve kadın sayısının aşağı yukarı dengeli olduğu gözlemlenmektedir. Bozulmayan nüfus dengesini, doğumlarda daha çok erkek çocuğunun dünyaya gelişine mi bağlamak lazım?
    Demografinin konusu, insan nüfusunun özellikle sayı bakımından incelenmesidir. İlgi çekici sualinizin muhatabı ben değilim. Ama biraz yarenlik edelim istiyorsanız, bakın ona varım.
    Ben yaştakilerin bildiği bir nüfus olayı var. İkinci Dünya Savaşı'nda 5 milyon kadar Alman öldü; 4 milyonu çeşitli cephelerde can veren askerler, yani erkeklerdi. Bu yüzden savaş ertesi Almanya'sında kadın-erkek nüfus dengesi, erkekler aleyhinde adamakıllı bozulmuştu. Amerikalı askerlerden pek çoğunun o yıllarda Alman analardan çocuk sahibi olması da buna bağlandı.
    Tam süresini bilmiyorum ama on yıla varmadan kadın-erkek dengesinin Almanya'da yeniden kurulduğu o tarihte çok yazıldı, çizildi, konuşuldu.
    Nasıl oldu bu, sualinin tek bir cevabı vardı, benim bildiğim:
    – Tabiatın akıl ermez sırlarından biri. Tabiat bu, hikmetinden sual olunmaz ki!
    Bilimin verdiği, benim bilmediğim bir cevap olduysa bu arada, noksanımı telafi edecek bir dost nasıl olsa çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nakka -- 12 Şubat 2006 5:02:58 >

• Peki dinciler yazabilir mi!
  • Türkiyede bu durum biraz daha farklı, kadınların sayısı erkeklerden daha fazla Türkiyede öyle biliyorum.
  • Bir ülkede 4 milyon kişi yaşasın diyelim. Bir savaş çıktı ve bu ülkedeki 2 milyon erkeğin yarısı öldü. Yani geride 2 milyon kadın 1 milyon da erkek kalsın. Savaştan önce de sonra da doğan bebeklerin yarısının kız yarısının da erkek olduğunu düşünelim.

Kadınlar sadece kız, erkekler de sadece erkek bebek dünyaya getimiyorlarki. Kadın sayısının savaş gibi bir sebeple erkeklere oranla fazla olmasının dengeyi bozucu nasıl bir etkisi olabilir ben bağlantıyı kuramadım. Kadın erkek farklı canlıların farklı türlerimi oluyor ki. Yukarda verdiğim örnekte ülke birkaç yıl içinde eski kadın/erkek oranına döner, zamanla o eski orana gitgide yaklaşır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pacman -- 11 Şubat 2006 22:19:25 >
  • kadınların veya erkeklerin çoğunluğu üstünlük değilki madem kadınlar çoğunlukta forumdaki kızların sayısı neden az

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celaleddin Ari -- 11 Şubat 2006 22:23:32 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: pacman

Bir ülkede 4 milyon kişi yaşasın diyelim. Bir savaş çıktı ve bu ülkedeki 2 milyon erkeğin yarısı öldü. Yani geride 2 milyon kadın 1 milyon da erkek kalsın. Savaştan önce de sonra da doğan bebeklerin yarısının kız yarısının da erkek olduğunu düşünelim.

Kadınlar sadece kız, erkekler de sadece erkek bebek dünyaya getimiyorlarki. Kadın sayısının savaş gibi bir sebeple erkeklere oranla fazla olmasının dengeyi bozucu nasıl bir etkisi olabilir ben bağlantıyı kuramadım. Kadın erkek farklı canlıların farklı türlerimi oluyor ki. Yukarda verdiğim örnekte ülke birkaç yıl içinde eski kadın/erkek oranına döner, zamanla o eski orana gitgide yaklaşır.

%50 dogum orani oldugunu kabul edersek arkadas mantikli bir noktaya deginmiş.
    bu 2milyon kadin ve 1 milyon erkek 100 yila kalmadan ölecek bu da bu 3 milyon insanin olmesini ve geriye sayilari esit olan erkek ve kadin nüfusunu getirecektir. bence bu kadar basit bi olay.
    Hatta daha iyi anlaşilmasi icin örnegi daha uc noktalara getireyim.

10 milyon kadin ve 1 erkek kaldigini düşünelim. Bu 10 milyon kadin ve 1 erkekin son kişisine kadar ölmeden 2 milyon cocuk yaptigini varsayalim.Tabi ki % 50 oldugunu varsayip yarisi kiz yarisi erkek olucak. Ve bunlarinda dogurduklari gene %50 %50 kiz-erkek olucak. Bu 10 milyon +1 kisinin son bireyide öldügünde geriye %50 lik bir oran kalacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi girmiyor -- 11 Şubat 2006 23:34:35 >

• Üç aşağı beş yukarı 35 milyona 35 milyon!
    Elbette ciddi bir takip var.Tesadüf yok,tevafuk var.
  • bence de kadın/erkek oranı "doğal bir mekanizma" ile sabit kalıyor...

"doğal mekanizma" nın ardında bir Tanrı var mı yok mu, bu konuda herkesin kendince bir inancı var
  • quote:

Orjinalden alıntı: girmiyor

quote:

Bir ülkede 4 milyon kişi yaşasın diyelim. Bir savaş çıktı ve bu ülkedeki 2 milyon erkeğin yarısı öldü. Yani geride 2 milyon kadın 1 milyon da erkek kalsın. Savaştan önce de sonra da doğan bebeklerin yarısının kız yarısının da erkek olduğunu düşünelim.

bu 2milyon kadin ve 1 milyon erkek 100 yila kalmadan ölecek bu da bu 3 milyon insanin olmesini ve geriye sayilari esit olan erkek ve kadin nüfusunu getirecektir. bence bu kadar basit bi olay.

10 milyon kadin ve 1 erkek kaldigini düşünelim. Bu 10 milyon kadin ve 1 erkekin son kişisine kadar ölmeden 2 milyon cocuk yaptigini varsayalim.Tabi ki % 50 oldugunu varsayip yarisi kiz yarisi erkek olucak. Ve bunlarinda dogurduklari gene %50 %50 kiz-erkek olucak. Bu 10 milyon +1 kisinin son bireyide öldügünde geriye %50 lik bir oran kalacaktir.

İyi diyorsun da alıntı yazıda da söylendiği gibi bu insanların çoğunun ölmesi ya da yüzyıllar sonra dengelenme olmuyor ki....

• quote:

Orjinalden alıntı: nakka

quote:

quote:

İyi diyorsun da alıntı yazıda da söylendiği gibi bu insanların çoğunun ölmesi ya da yüzyıllar sonra dengelenme olmuyor ki....
    100 yila gerek yokki o 10 milyon nufus ortalama ömür 70 desen e coguda 20 yaşindan yukarida olacak 50 yila kalmadan belkide 1 milyona düşecek. Dengelenmenin 1 günde olmasini beklemek zaten saçma bi düşünce olur.

• @girmiyor:Evet güzel söylüyorsun teşekkür ederim. İkna oldum. Bu durumda bu dengenin nasıl sağlandığı çok açık şekilde tarafınızdan çözüldüğü için derhal bilim çevresine haber edelim bu konuda artık daha fazla araştırma yapıp zaman ve para kaybetmesinler...

Selam.
  • dünya da çok ufak bir farkla erkek bebek doğum hızı daha fazla bunun da y kromozomunun x kromozomuna göre daha küçük ve dolayısıyla hafif olduğundan y kromozomu taşıyan spermlerin daha avantajlı olmasına bağlandığını okumuştum.
  • quote:

@girmiyor:Evet güzel söylüyorsun teşekkür ederim. İkna oldum. Bu durumda bu dengenin nasıl sağlandığı çok açık şekilde tarafınızdan çözüldüğü için derhal bilim çevresine haber edelim bu konuda artık daha fazla araştırma yapıp zaman ve para kaybetmesinler...

Selam.

Şimdi savaş zamanlarında erkek nüfusunun kadın nüfusuna oranının azalması ile yeni doğan bebeklerdeki oranın daha sonra da aynen devam etmesi durumunda gelecekte kadın/erkek oranın neden dengeye gelmemesi gerektiğini anlayamadım. İlk yazıda anlatılan bütün mucize bu fikrin üstüne kurulmuş o bakımdan.

Böyle bir denge kaybı sonrasında daha çok erkek bebek dünyaya gelmeseymiş kadın erkek arasındaki denge hiç sağlanamazmış, sağlanmaması gerekirmiş ama mucize her defasında devreye girip dengeyi kuruyormuş deniyor ya. Bu nasıl oluyor peki. Kadınlar çoğunlukta olursa hep kız bebek mi dünyaya getirecekler diyorsunuz.

Bir de anlayamadım neden herzaman tek tek kelimelerin canım cicim diyor ama cümlelerinden karşındaki insanı susturmaya çalıştığın, ayar verici, alaycı ve asabiyet taşıyan anlamlar çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pacman -- 12 Şubat 2006 13:23:28 >

• Ey yeter artık lütfen içimi okuyacak alet mi geliştirdin. Belki ikna oldum sana ne. Oraya alayvari birşey yazmış mıyım? Sen ikna olmadıysan ne diye arkadaşa karşı beni küçük düşürmeye çalışıyorsun. Bir de nereye neyi nasıl yazacağımı lütfen dikte etmeyin. Bunu muhatabı değerlendirir.

Ayrıca girmiyor çok açık inanarak ve iddia ile yazmadı demek mi istiyorsun ben dediğini şuurla demiştir kabul ediyorum. Sorun nerde? Lütfen öküzün ardında buzağı armayalım diye bir atasözümüz vardır. Açık şekilde hakaret alay vs. yoksa zorla var demek için suçlayıcı olmak yanlıştır.

Çünkü ben yukarıda konuyu ve bilim çevresindeki durumunu vermişim bir yazar da buna kafa yormuş üniversitlerde, tıp fakültelerinde bu niye nasıl oluyor diye hala tartışılıyor, ama girmiyor arkadaş çok emin ifadeyle ben çözdüm bu kadar basit deyince başka denecek birşey var mı? Yazalım insanlar duysun para ve zaman harcamasınlar demekten başka? Yoksa sen mi onun dediğini tuhaf buldun ve inandırıcı gelmedi diye bana böyle bir atıfta bulundun...

Yani sana göre ne demeliydim. Öğren de gel mi demeliydim. Bana mantıklı ve ikna edici geldi ben de katıldım olay bu kadar !

quote:

Pacman:
    Bir de anlayamadım neden herzaman tek tek kelimelerin canım cicim diyor ama cümlelerinden karşındaki insanı susturmaya çalıştığın, ayar verici, alaycı ve asabiyet taşıyan anlamlar çıkıyor.

• ben buldum felan demiyor. size acikliyorum %50 oranini kabul ederseniz böyledir diyorum eger açiklamam yanlişsa gösteriniz.

Yok konu çok daha karmaşik olup erkek dogum oraninin az bile olsa %50 den fazla olup ölüm yaşi ortalamasi ise tam tersine kadinlardan daha azsa daha karmaşik durumlar olur.
  • quote:

ben buldum felan demiyor. size acikliyorum %50 oranini kabul ederseniz böyledir diyorum eger açiklamam yanlişsa gösteriniz.

Yok konu çok daha karmaşik olup erkek dogum oraninin az bile olsa %50 den fazla olup ölüm yaşi ortalamasi ise tam tersine kadinlardan daha azsa daha karmaşik durumlar olur.

@girmiyor: bana mantıklı geldi haklısın gerçekten. o açıdan ve diğer durumlara da bakalım bu sanki daha mantık kazanacak gibi duruyor. selam.
  • Bildiğim kadarıyla kadın nüfusu artık erkek doğumlara fark atıyor.
    Belki de işin sırrı burada gizli.
    Kız doğumunda bir baskın gen mi var?
  • quote:

Şimdi savaş zamanlarında erkek nüfusunun kadın nüfusuna oranının azalması ile yeni doğan bebeklerdeki oranın daha sonra da aynen devam etmesi durumunda gelecekte kadın/erkek oranın neden dengeye gelmemesi gerektiğini anlayamadım. İlk yazıda anlatılan bütün mucize bu fikrin üstüne kurulmuş o bakımdan.

Böyle bir denge kaybı sonrasında daha çok erkek bebek dünyaya gelmeseymiş kadın erkek arasındaki denge hiç sağlanamazmış, sağlanmaması gerekirmiş ama mucize her defasında devreye girip dengeyi kuruyormuş deniyor ya. Bu nasıl oluyor peki. Kadınlar çoğunlukta olursa hep kız bebek mi dünyaya getirecekler diyorsunuz.

pacman;

bir savaş sonrasında 10 milyon nüfusun 5 milyon erkeğinin 2 milyonu ölmesi durumunda 5 milyon kadına 2 milyon erkek vardır ...

bundan sonraki doğumlarda yüzde 50 prensibine göre hareket edilirse bu fark daha uzun yıllar sonra kapanacaktır ancak yazının konusu gereği bu fark erkek doğum oranındaki artış ile kısa zamanda kapanmaktadır ...

ifade edilmek istenen budur ...

ayrıca ;

başka bir konuya parmak basmak istiyorum ...

bütün canlılarda bu oranın yüzde 50 olmasına rağmen inek ve koyun gibi hayvanlarda gördüğüm kadarıyla dişilerin sayısı erkeklerden kat kat fazla ...

bir koyun sürüsünde 10 koç varsa 50 de koyun var ...

acaba bu oran her canlı için farklılık mı arzediyor ?

yüzde 50 oranı geçerli değil mi ?

yoksa herbir canlı için farklı oranlar mı mevcut ?

• quote:

Değerli arkadaşlar, Dünya'daki insan türünün iki cinsi (erkek-kadın) arasındaki yaklaşık %50 lik oran tüm tarihsel veriler sonucunda nerdeyse çok kısa zaman aralıkları hariç hiç değişmez...

Hatta bilimsel veriler aşırı erkek kayıplarının olduğu ağır savaşlar sonucu azalan erkek nüfusu sonraki erkek doğumlarının artmasıyla kısa sürede dengeye gelir..
    Ayrıca yine tıbbi araştırmalar göstermiştir ki yoksulluğun hüküm sürdüğü bölgelerde erkek doğumu artarak dolayısıyla erkek nüfüsü artmasına karşılık refah ülkelerde de kız doğumun artarak kız oranı aşoro artmış görünür fakat dünya toplamında bakılır ki bu yine dengeyi bulmuş...
    Bilim çevresinde bunun bazı açıklamaları mevcuttur. Beslenme rejimi ve stress koşulları arttıkça erkek doğumun artttığı tersi durumda kız nüfusun etkili olabilieceği varsayılmaktadır. Bu konuda araştırmalar yapılmakta istatistik verilieri alınmaya devam etmektedir...

Şimdi acizane şahsım şu tesbitleri yapmış durumdayım:

1. Bu durum kaosçulara bir destek gelebilecek bir olay gibi de algılanabilir. Çünkü iki ihtimalin olduğu % 50 olasılık altında deney sayısı arttıkça bu % 50 korunur. Bu istatistik biliminin öngörülerine uyar.

2. Kaosçular umutlanabilirse de kanaatımca böyle birşey detaylı incelenirse kabaca bir deney sayısı artışıyla açılanamaz. Zira yoksul-refah kesim oranının birbirini dengelemesi savaşların nerede olduğu bilinmeden dünyanın taaa ötesinde bu dengeye katılım olacak tarzda birden örneğin kız doğumunun artıyor olması kuru bir olay sayısı artışıyla açıklanması mümkün değildir...

3. Ayrıca yoksul kesimde üretici ve koruma yanı daha güçlü olan erkek doğumun yükselmesi. Refah ortamında ise tersi olması sanki bilinçli bir dengeye getiren olduğu izlenimi vermiyor mu size?

4. Ayrıca farklı farklı bölgelerde bu farklı nüfus farklılaşması aynı zamanda insanların ırk ve renk üzerine değil insanlık olgusunda buluşturulmasını çağrıştırmıyor mu? Adeta biri, finli bir kızla pakistanlı bir erkeği bulıuşturmak istemiş olabilir mi?

Bunlar çoğaltılabilir. İşte size gene güzel ve köklü bir konu. Bilimsel güzel fikir katılımıyla derinleşeceğini umut ediyorum..

Bu konuda bir yazı var onu da alayım:

Ölenler daha çok erkeklerse, peki, denge nasıl sağlanıyor?

Hakkı Devrim

31/07/2004 (Radikal)
    Erkekler niye kadınlardan daha erken ölüyor sualinin cevabını konuştuk ya geçen gün. Arif Bilgin soruyor:
    – Dediklerinizden gayri savaşlarda, trafik kazalarında, kavgalarda, kan davalarında da daha çok erkekler ölüyor. Ama dünya nüfusunda oranın hiç açılmadığı, erkek ve kadın sayısının aşağı yukarı dengeli olduğu gözlemlenmektedir. Bozulmayan nüfus dengesini, doğumlarda daha çok erkek çocuğunun dünyaya gelişine mi bağlamak lazım?
    Demografinin konusu, insan nüfusunun özellikle sayı bakımından incelenmesidir. İlgi çekici sualinizin muhatabı ben değilim. Ama biraz yarenlik edelim istiyorsanız, bakın ona varım.
    Ben yaştakilerin bildiği bir nüfus olayı var. İkinci Dünya Savaşı'nda 5 milyon kadar Alman öldü; 4 milyonu çeşitli cephelerde can veren askerler, yani erkeklerdi. Bu yüzden savaş ertesi Almanya'sında kadın-erkek nüfus dengesi, erkekler aleyhinde adamakıllı bozulmuştu. Amerikalı askerlerden pek çoğunun o yıllarda Alman analardan çocuk sahibi olması da buna bağlandı.
    Tam süresini bilmiyorum ama on yıla varmadan kadın-erkek dengesinin Almanya'da yeniden kurulduğu o tarihte çok yazıldı, çizildi, konuşuldu.
    Nasıl oldu bu, sualinin tek bir cevabı vardı, benim bildiğim:
    – Tabiatın akıl ermez sırlarından biri. Tabiat bu, hikmetinden sual olunmaz ki!
    Bilimin verdiği, benim bilmediğim bir cevap olduysa bu arada, noksanımı telafi edecek bir dost nasıl olsa çıkar.

emeğine saygı duyuyorum bir konu hakkında tartışmak güzel bir şey,ama şu yazının bilimsel bir değeri yok.çünkü ortada ne bir rakam,ölçüm ne bir istatistik hiçbir şey yok.ülkelere göre nüfüs dağılımının dünyadaki olaylara göre değişimi vb. bu tip konuları tamamen bilimsel yorumlamanın tek koşulu kesin ölçümler ve rakamlar vermek,ardından o verilere göre yorum yapmaktır.

açıkçası ben şuan Türkiye'de bile kaç milyon kadın ve kaç milyon erkeğin yaşadığını bile bilmezken bu konu hakkında yorum yapmam sadece ''atmasyon'' olur.

saygılar

• dünyada her 100 kız doğuma karşın 105 erkek bebek doğar.
    çünkü erkekler her yaşta daha fazla ölür. 70-80 yaşına nüfusun % 80 kadınlardan oluşur.

görünüşte 30-40 yaş arası nüfus dengeleniyor ama aslında eşcinsellik oranı da erkeklerde daha fazla
    olduğu için gerçekte ergenlik çağında nüfus eşitlenir.

üreme hücreleri açısıondan cinsiyet belirleyici öge erkektedir kadınlar bu konuda nötr dür.
    yani kız-erkek herkes cinsiyetini babasından alır.

kız bebek genleri taşıyan spermler daha yavaş hareket eder ama daha uzun yaşar.
    erkek bebek geni taşıyan spermler daha hızlıdır ama çabuk ölür.
    farkı bu belirliyor ama işte bebeğin cinsiyeti tesadüfe bağlı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.