Şimdi Ara

HARİCİ ve DAHİLİ HDD BÖLÜM OLUŞTURMA (Fotolu Anlatım) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
492
Cevap
15
Favori
194.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 931gb demek istediniz galiba.. Bu şekil bir kayıp normaldır. Bunda herhangi bir terslik yok. Bazı karmaşık hesaplamalrdan dolayı olduklarından daha az kapasitede görünüyorlar.

Diski bölmenin bir standartı yok. İsteğe bağlı olrak 2'ye, 3'e, 4'e bölünebilir. Şimdi kullanım amacınız nedir onu bilmek lazım. Diskinizin büyüklüğü de göz önüne alırsak enaz 3'e bölmeniz gerekir.

quote:

Orjinalden alıntı: titan89

Ben daha yeni seagate 1 tb 32 mb harddisk aldım. Suan harddiski 931 mb olarak görüyor. Bu miktar biraz az değil mi? Ayrıca bu harddiski bölmem gerekir mi? Kaç parçaya bölmeliyim?

Bu arada dejaay yaptığın paylaşım için teşekkürler.
  • gerçekten güzel bir paylaşım teşekkür ederiz....
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

931gb demek istediniz galiba.. Bu şekil bir kayıp normaldır. Bunda herhangi bir terslik yok. Bazı karmaşık hesaplamalrdan dolayı olduklarından daha az kapasitede görünüyorlar.

Diski bölmenin bir standartı yok. İsteğe bağlı olrak 2'ye, 3'e, 4'e bölünebilir. Şimdi kullanım amacınız nedir onu bilmek lazım. Diskinizin büyüklüğü de göz önüne alırsak enaz 3'e bölmeniz gerekir.

quote:

Orjinalden alıntı: titan89

Ben daha yeni seagate 1 tb 32 mb harddisk aldım. Suan harddiski 931 mb olarak görüyor. Bu miktar biraz az değil mi? Ayrıca bu harddiski bölmem gerekir mi? Kaç parçaya bölmeliyim?

Bu arada dejaay yaptığın paylaşım için teşekkürler.

Pardon yanlıslıkla mb yazmışım. Evet bende kayıp bekliyordum ama bu kadar beklemiyordum ondan sormustum. En fazla 50 gb civarı olur diye tahmin ediyordum.
    Ayrıca yardım için saol

• quote:

Orjinalden alıntı: PMD

wd marka hdd ye

pc nin kopyasını alayım derken (partition manager programı ile) içindekilerin hepsi gitti

bana pc nin tam bir kopyasını yaptı.

sonra hddyi formatlayayım tek bölüm haline getireyim dedim

şuan 149 gb: 16000000000 byte görünüyor

1: bu hdd 160gb mı demek yoksa ben hddnin bir bölümünü göremiyormuyum

2: bazı pcler hdd yi 2 bölüm olarak görüyor:

2. bölüm 7,... mb (acaba pc windows kurarken 7 mb yer ayırıyor bu o mu:

oysa nasıl yokederim

Sorun harici hdd mi yoksa dahili hdd mi?
    160gb lık diskin 149gb görünmesi normal..Ancak içine 160gb lık veri almaz.
  • quote:

wd harici hdd (teşekkür ederim bilgi için)

part managerle pc hd ni kopyalarken sanırım birebir kopyala dedim

o yüzden hdd de 7 mb lık ekstra bir alan var her pc de görülmeyen

İsterseniz harici hddnizi biçimlendirebilirsiniz. Disk yönetiminde 7mb lık alan gözüküyor mu?
  • quote:

işyerindeki bilgisayarda evet F gibi bir isimle

O bölümü silin. Diğer bölümü de silin ve oluşan ayrılamamış alanı biçimlendirin.
  • quote:

neyle sileyim mouse ile mi?

Disk yönetiminden harici hdd bölümlenirinize sağ tıklarsanız bölüm sil çıkar.. Bu şekilde silebilirsiniz.
  • Merhaba, yazılarınızın tamamını okudum. Ama malesef olmuyor, yardımınıza ihtiyacım var. 1 TB Maxtor aldım. Söylediğiniz şekilde 3'e böldüm. Çok kolay oldu. Ancak sonra kaldırdım, yendien taktım tanımadı. Yani 43,5 GB falan gibi gösteriyor. Açıkçası saçmalıyor, çünkü laptopa takıyorum, hiç göstermiyor, bilgisayar yönetiminde sorunsuz gözüküyor. Başka bir defasında ise deneme için içine veri attım. Çıkardım, geri taktım yine tanımıyor, 43,5 GB ayrılmamış alan o kadar. Ben neyi yanlış yapıyorum. Doktor sizsiniz. Teşekkürler, saygılar
  • TY arkadasım bilgilendirdigin için :)
  • Ben bunu Vista da yapabilirmiyim? 160 Gb lik hardiskinde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Commander

Ben bunu Vista da yapabilirmiyim? 160 Gb lik hardiskinde.

Yapabilirsiniz.. Ben denemedim. Muhtemelen yine aynı sistem.
  • Norton PartitionMagic 8.0 ile 320 GB HDD mi bolmek isterken ya da formatını değiştirmek isterken FAT 32 formatında en fazla 196 GB a kadar yapabiliyorum..Hard diskimin tamammını neden fat 32 yapamıyorum??

Bide Philips DVP5980/12 Divx-DVD Player ımda USB ye 32 gb(Fat32) dan buyuk boyutta hdd taktığımda makine hdd yi goremiyor ancak 32 gb da gorebiliyor..??
  • quote:

Orjinalden alıntı: rom11

Norton PartitionMagic 8.0 ile 320 GB HDD mi bolmek isterken ya da formatını değiştirmek isterken FAT 32 formatında en fazla 196 GB a kadar yapabiliyorum..Hard diskimin tamammını neden fat 32 yapamıyorum??

Bide Philips DVP5980/12 Divx-DVD Player ımda USB ye 32 gb(Fat32) dan buyuk boyutta hdd taktığımda makine hdd yi goremiyor ancak 32 gb da gorebiliyor..??

FAT32 dosya sisteminin sınırı normal yollarla 200gb dır. Bundan sonrasını yani 320gb ın tamamını fat32 yapmak isterseniz program kullanmalsınız. Bahsettiğim programa buradan ulaşabilirsiniz..

DVD playerlerde sadece fat32 dosya sistemini tanıyor. Bunun haricindeki dosya sistemlerini tanımıyor.

Ayrıca hdd kullanımı ile ilgili buraya göz atsanız iyi olur.

• VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN ÇOK SAOL.
    DÜN WD 500 GB HARİCİ HDD ALDIM. BUGÜN 3 E BÖLDÜM. İNŞALLAH MUTLU MESUT KULLANIRIZ...
  • Çok güzel paylaşım olmuş.Benimde bir sorunum var.Bende 2 adet HDD var birisi samsung 250 sataII diğeri seagate 250 sataII 620AS.Benim sorunum şu.Seagate hdd'i Hiren's boot cd içindeki seagate kendi yazılımıyla erase disk yaptım belki performans artar diye.İşletim sistemimde samsunga yüklü.Herneyse seagate'i sıfırladıktan sonra windows disk yönetimiyle diski biçimlendirmek istedim.Disk yönetimini tıkladığımda seagate çevirimiçi olarak görünmüyordu üzerinde kırmızı bir çarpı vardı.Disk yönetiminin yönergeleriyle diski çalışır konuma getirdim.Daha sonra disk çevirim içi oldu ama bölüm oluşturamadım.Onun yerine Basit Birim diye birşey oluşturdu.Birincil yada mantıksal bölüm oluşturma seçenekleri hiç çıkmadı.Mecburen basit birim oluşturmak zorunda kaldım.Şimdi diskimi eski haline döndürmek için ne yapmam lazım.Yani birincil bölüm oluşturmak için.

Birde seagate HDD için windows "geri dönüşüm kutusu bozuk" diye bir uyarı veriyor.Ya aslında işin açıkcası aldığıma alacağıma pişman etti bu seagate beni.Bunu eski samsung HDD imden daha performanslı olacağını sanarak almıştım tam tersi daha düşük performanslı çıktı.Onun için uğraştım bu kadar sonunda da disk bu hale geldi.Acaba sata driver gömülü bir xp cd ile kursam biostan da gerekli ayarı yapsam bişey farkedermi performansta.Bir yardımcı olsanız çok makbule geçer.

Birşey daha;disk yönetimi seagate'i Temel olarak değil Dinamik olarak gösteriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skynet -- 21 Ekim 2008; 17:05:38 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sky27

Çok güzel paylaşım olmuş.Benimde bir sorunum var.Bende 2 adet HDD var birisi samsung 250 sataII diğeri seagate 250 sataII 620AS.Benim sorunum şu.Seagate hdd'i Hiren's boot cd içindeki seagate kendi yazılımıyla erase disk yaptım belki performans artar diye.İşletim sistemimde samsunga yüklü.Herneyse seagate'i sıfırladıktan sonra windows disk yönetimiyle diski biçimlendirmek istedim.Disk yönetimini tıkladığımda seagate çevirimiçi olarak görünmüyordu üzerinde kırmızı bir çarpı vardı.Disk yönetiminin yönergeleriyle diski çalışır konuma getirdim.Daha sonra disk çevirim içi oldu ama bölüm oluşturamadım.Onun yerine Basit Birim diye birşey oluşturdu.Birincil yada mantıksal bölüm oluşturma seçenekleri hiç çıkmadı.Mecburen basit birim oluşturmak zorunda kaldım.Şimdi diskimi eski haline döndürmek için ne yapmam lazım.Yani birincil bölüm oluşturmak için.

Birde seagate HDD için windows "geri dönüşüm kutusu bozuk" diye bir uyarı veriyor.Ya aslında işin açıkcası aldığıma alacağıma pişman etti bu seagate beni.Bunu eski samsung HDD imden daha performanslı olacağını sanarak almıştım tam tersi daha düşük performanslı çıktı.Onun için uğraştım bu kadar sonunda da disk bu hale geldi.Acaba sata driver gömülü bir xp cd ile kursam biostan da gerekli ayarı yapsam bişey farkedermi performansta.Bir yardımcı olsanız çok makbule geçer.

Birşey daha;disk yönetimi seagate'i Temel olarak değil Dinamik olarak gösteriyor.

Seagatenin özellikle AS veriyonlu diskleri deiğer disklerden daha performanslı. Şu an sata olrak kullanmıyorsunuz anladığım kadarıyla. Sata olrak kullansanız performansı daha yüksek olur..

Seagatenin üzerinde bölüm oluşturmak istiyorsunuz. Bait birim üzerine sağ tıklayıp bölüm oluşturabilirsiniz.

Olmazsa disk yönetiminin ekran görüntüsünü buraya bi yükleyin..

• Teşekkürler birim olayını hallettim.Birde HDD performansı hakkında daha önce bir konu açmıştım onun linkini vereyim.Orada resimleri yüklemiştim.Her iki HDD'e ait HD tune ve HD tach sonuçları.8 MB öbelleğe sahip samsung 16 MB önbellekli seagate'e göre daha hızlı çalışıyor.Acaba sorun nerde yoksa normalmidir böyle olması.

http://forum.donanimhaber.com/m_27228315/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skynet -- 21 Ekim 2008; 23:21:28 >
  • VİSTADA DENEDİM ÇALIŞIYOR... PAYLAŞIM İÇİN ÇOK SAOL

EDİT: İMLA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karantina61 -- 9 Kasım 2008; 17:20:51 >
  • Çok işime yaradı ya çok sağol...
  • Bende Bugün Maxtor 640 GB Hdd aldim , yanliz 2 ye bölmeye kalktığımda ,disk yönetiminde ntfs olarak biçimlendirebiliyorum sadece , Fat32 olarak bi türlü biçimlendiremedim,swissknife prog unu da denedim onu da pek anlamadim,yapamadim. neden böle bi sorun çıkıyo olabilir. ya da neyi yanlış yapıyo olabilirim..
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.