Şimdi Ara

harici hdd mi fat32 ye formatlayamıyorum hata veriyor yardım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • geçenlerde 2. el samsung s2 portable 320 gb aldım bu diski hd uydu alıcımdan kayıt yapmak için kullanmak istiyorum onun içinde fat32 ye çevirmem gerekiyor

fat 32 formatter ,swissknife ,HP USB Disk Storage Format Tool programlarını hepsini denedim ama hep hata veriyor
    HP USB Disk programında -Device media is write-protected- hatasını alıyorum sizce ne yapabilirim bu işten anlayanlar lütfen yardım edin!

• Bir de fat32 formatter programını deneyiniz.

FAT32 formatter
    http://www.usbuzmani.com/fat32-formatter/
  • o programıda denedim ama olmuyor
  • Bilgisayarınızın biosunda format gibi işlemleri engelleyen koruma var mı? Boot sector portect gibi birşeyler . Amaç virüs programlarının harddiskin boot sektörüne yerleşmesini anakart biosu vasitasıyla önlemektir. Eğer bu korumayı açmazsanız fdisk ve format yapamayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mollamt

o programıda denedim ama olmuyor

Başka bir bilgisayarda bu işlemi deneyiniz.
  • Fat32, 32gbye kadar disklere destek verir. Bu değerden yukarıda olan diskler için ntfs lazım. Hem windows 98e filan takacaksan zaten fat32ye formatlasan bile, uyum soprunları yaşayacaktır. Eğer illada yapıcam diyorsan, bilgisayarım sağ tık>yönet>disk yönetimi'ne gel. HDDn takılı olsun. Disk yönediminde altta hddnin ismini göreceksin. Onun sağ yanında grafik gibi birşey var. Onun üzerinde sağ tık yap, mantıksal sürücüyü sil veya bölümü sil seçeneğini görürsün. Eğer mantıksal sürücüyü sil yazıyorsa onu sil, sonra bölümü sil seçeneği çıkar, onuda silersin. Bölümü sildikten sonra ayrılmamış alan yazacak. Ona tekrar sağ tıkla ve yeni bölüm oluştur de.Ve oradanda natıksal sürücü seçeneği seçili olsun. Fat32 için 30gblik bir bölüm yap, harfini filan ata ve fat32 ile hızlı biçimlendir. Kalan 290gblik ayrılmamış alan üzerinde de sağ tık bölüm oluştur ve aynı şekilde mantıksal sürücü seçili olsun. Bu sefer bütün kapasiteyi kulan. Harfini filan ata. Ve ntfs ile hızlı biçimlendir. Böylece fat32 için ayrı bir bölüm, normal ntfs için ayrı bir bölümün olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: sampiyon bilo

Fat32, 32gbye kadar disklere destek verir. Bu değerden yukarıda olan diskler için ntfs lazım.

1tb a kadar verdiğim programla fat32 yapılabilir ve hiç bir sorun da yaşanmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dejaay

quote:

Orijinalden alıntı: sampiyon bilo

Fat32, 32gbye kadar disklere destek verir. Bu değerden yukarıda olan diskler için ntfs lazım.

1tb a kadar verdiğim programla fat32 yapılabilir ve hiç bir sorun da yaşanmaz.

Hmm. Fat32yle 1tbye kadar biçimlenebildiğini bilmiyordum. Ama yinede eğer fat32, 32gb destek verseydi, yukarda değilim yol doğru olurdu. Şuanki durum için, hddyi başka bir makineden denenmesi gerekiyor, yukardada dediğin gibi.
  • 3 farklı bilgisayarda da denedim ama hep aynı sonuç fat32 formatter programında sırasıyla şu hataları veriyor -erişim engellendi- -FSCTL_LOCK_VOLUME failed!- Error in StartFormat- -Failed to format partition!- nerdeyse denemediğim program kalmadı yine olmuyor
    bir de diski bilgisayara her taktığımda yeni donanım bulundu donanımınız yüklendi kullanıma hazır yazısı çıkıyor
  • HD tune ile bad sector taraması yaptırırmısın?
  • Çok kullanışlı, küçük boyutlu, kurulum gerektirmeye ve basit bir programdır. Windowsun kendi format arayüzüne benzer. Windowsun kendi programında format32 gbdan sonra FAT seçeneği çıkmaz. Bu programda sorunsuz format atmak mümkün.

http://www.ridgecrop.demon.co.uk/guiformat.exe

Ayrıca diğer partion-format programlarını deneyebilirsiniz. 7-8 mb boyutları var ve ücretsiz programlar.

EASEUS Partition Master Home Edition:

http://www.easeus-download.com/download/epm.zip

Partition Wizard Home Edition 5.0 :

http://www.partitionwizard.com/download/pwhe5.exe

CrystalDiskInfo : Bu program ile harddiskinizde sorun var mı yok mu görebilirsiniz.

http://fr.sourceforge.jp/frs/redir.php?m=jaist&f=%2Fcrystaldiskinfo%2F48500%2FCrystalDiskInfo3_7_0.zip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ender123 -- 17 Ağustos 2010; 23:06:23 >

• yardımlarınız için çok teşekkür ederim önerdiğiniz programları deniycem sonuçları olumlu ya da olumsuz burada paylaşırım
  • hd tune ile bad sector taraması yaptırdım sonuç resimde ki gibi kafama takılan soru ise hdd im 320 lik olmasına rağmen burda 160gb yazıyor bir de 1 saniye gibi çok kısa bir sürede tarama yaptı şimdi ne yapmam gerekiyor teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mollamt -- 19 Ağustos 2010; 0:58:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mollamt

hd tune ile bad sector taraması yaptırdım sonuç resimde ki gibi kafama takılan soru ise hdd im 320 lik olmasına rağmen burda 160gb yazıyor bir de 1 saniye gibi çok kısa bir sürede tarama yaptı şimdi ne yapmam gerekiyor teşekkürler

Sizin diskte donanımsal bir hata var gibi görünüyor.

Peki normal olarak ntfsye formatlamayı dener misiniz? Onda da hata verecek mi?
  • hdd mi sonunda ender123 arkadaşın önerdiği FAT32format programı ile formatladım formatlarken hata da verdi ama nasıl olduysa formatladı
    burada yardımını esirgemeyen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
  • Gözünüz aydın, sorununuzun çözülmesine sevindim.

Format sonrası harddiski tam tarama yapın bakalım ne çıkacak, eğer bad sector veya başka sorun varsa şimdiden çıksın. İlerde içinde dosyalar varken sorunlu yere denk gelen dosyalar uçar ve daha büyük sıkıntı yaşarsınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.