Şimdi Ara

Harici flaş kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.882
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Nikon D3200 kullanıyorum, uzak mesafe çekim için kendi flaşı çok yetersiz kalıyor.

Bende 10-15 senelik bir flaş var, bunu takıyorum, makinenin flaşını kapatıyorum. Fotoğraf çekince harici flaş patlıyor. Ancak bu durumda da fotoğraflar çok parlak oluyor.

Flaş kullanımı nasıl yapılır, bir ayar mı yapmak gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: _ELNINO_

Arkadaşlar Nikon D3200 kullanıyorum, uzak mesafe çekim için kendi flaşı çok yetersiz kalıyor.

Bende 10-15 senelik bir flaş var, bunu takıyorum, makinenin flaşını kapatıyorum. Fotoğraf çekince harici flaş patlıyor. Ancak bu durumda da fotoğraflar çok parlak oluyor.

Flaş kullanımı nasıl yapılır, bir ayar mı yapmak gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ayar menüsünden flaşın etkisini artırıp azaltabilirsiniz. Harici flaş bölümünde TTL ve Manuel kısmı var. TTL yi seçerseniz otomatik ayarlar, manuel moddan el ile ayarlayabiliyorsunuz. Kapalı alanda tavandan yansıtarak doğal görünümlü fotoğraflar çekebilirsiniz.

Saygılar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ederim, deneyip dönüş yaparım size.
  • Arkadaşın söyledikleri haricinde softbox kullanabilirsiniz. Ben kendim plastik süt şişesinden yaptım. Önüne renkli jelatinler koyup efekt dahi uygula ya bilirsiniz.

• Y2kmtt kullanıcısına yanıt
    Denemekte yarar var, teşekkürler.
  • Ayrıca flaş ışığına diyaframda etki eder

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her şey iyi güzel de ben bu kadar profesyonel değilim. :D

En iyisi dahili flaşı kullanmak sanırım.
  • quote:

Her şey iyi güzel de ben bu kadar profesyonel değilim. :D

En iyisi dahili flaşı kullanmak sanırım.

Dahili flaş hem karanlıkta yeterli ışığı sağlayamaz hemde yüze direkt geldiği için yüzde parlamaya neden olur. Ayrıca makinanın bataryasını zayıflatır. Harici flaşta ışığı istediğiniz bölgeden gönderip hem parlamaya hem keskin gölgelere engel olur aynı zamanda kuvvetli bir ışık elde edersiniz.

Saygılar...

• Ama sanırım çok pil harcıyor. 4 pil kaç pozda biter mesela?
  • quote:

Ama sanırım çok pil harcıyor. 4 pil kaç pozda biter mesela?

Yüksek kapasiteli ve kaliteli şarjlı pil kullanırsanız sorun olmuyor. Ben Varta kullanıyorum şu konuda ayrıntılı bilgi mevcut;
    http://www.bascek.com/318/hangi-sarjli-pil-daha-uzun-omurlu/

Saygılar..

• Normal pil kullansam, kullan at?
  • quote:

Normal pil kullansam, kullan at?

İyi piller pahalıdır, sürekli kullanımda pahalıya gelir. Şarjlı pil kullanın.

Saygılar...

• Şimdi işin özetini geçeyim. Makine benim değil, ben çekimini yapıyorum, yani kullanıcısı benim. Haliyle yatırım yapmak gereksiz olur.

Zaten kendi cihazım olsa öncelikle kaliteli bir flaş alırdım çünkü elimdeki flaş 15 senelik Tumax 240Z modeli.

Yakın zamanda düğün var, kapalı salonda olacak. Bir de öncesinde kına var tabi :D Yaklaşık 2000 civarı poz çekilir diye tahmin ediyorum toplamda. Sağlam 1000 poz kalmıştı geçen düğünde.

Bu durumda harici flaş kullanırsam sanırım bi 7-8 set pil gider herhalde. En iyisi harici flaş kullanmamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ELNINO_ -- 24 Şubat 2015; 14:55:38 >
  • quote:

Şimdi işin özetini geçeyim. Makine benim değil, ben çekimini yapıyorum, yani kullanıcısı benim. Haliyle yatırım yapmak gereksiz olur.

Zaten kendi cihazım olsa öncelikle kaliteli bir flaş alırdım çünkü elimdeki flaş 15 senelik Tumax 240Z modeli.

Yakın zamanda düğün var, kapalı salonda olacak. Bir de öncesinde kına var tabi :D Yaklaşık 2000 civarı poz çekilir diye tahmin ediyorum toplamda. Sağlam 1000 poz kalmıştı geçen düğünde.

Bu durumda harici flaş kullanırsam sanırım bi 7-8 set pil gider herhalde. En iyisi harici flaş kullanmamak.

Düğünse harici flaş şart, önemli bir gün sonuçta masraftan kaçmayın. Ayrıca makinanın pili ile çok az resim çekebilirsiniz, flaş kullanırsanız.

Saygılarımla....

• Makineye yedek pil almıştım cihazı alırken.

Ayrıca nasıl pil yetiştireyim o flaşa ben.. Şarjlı pilim olsa bile o kadar fotoğraf için 4 set pil almam gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ELNINO_ -- 24 Şubat 2015; 15:36:02 >
  • quote:

Makineye yedek pil almıştım cihazı alırken.

Ayrıca nasıl pil yetiştireyim o flaşa ben.. Şarjlı pilim olsa bile o kadar fotoğraf için 4 set pil almam gerekir.

Önemli bir gün, masraftan kaçmamak gerekir. Makinanın flaşı düğün çekiminde tatmin etmeyebilir.

Saygılar...

• Peki bu rengin çok parlak olması, benim flaşın eski olmasından kaynaklı olabilir mi?
  • quote:

Peki bu rengin çok parlak olması, benim flaşın eski olmasından kaynaklı olabilir mi?

Gövdedeki flaş mı? Harici flaş mı?
  • Gövdedeki nasıl eski olsun. D3200 cihaz. :D

Harici flaş, üst mesajda modelini yazdım.
  • quote:

Gövdedeki nasıl eski olsun. D3200 cihaz. :D

Harici flaş, üst mesajda modelini yazdım.

Çok parlatıyorsa manuel seçimden düşük şiddete getirin veya TTL modda negatif flaş telafisi verin.

Saygılar...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.