Şimdi Ara

Hardisk Markaları ve Kullanımı Altın Kural Ve Açıklamalar (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
2
Favori
8.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "RAID0 disk ömrünü azaltır" diye ortaya bi fikir sunuyorsunuz, ben de size aslı var mı diye soruyorum.

2 diskle RAID0 yapınca, tek diske göre %200 performans alınması zaten beklenemez.

Ne SLI, CF gibi sistemlerde, ne RAID0 gibi sistemlerde, ne de çok işlemcili sistemlerde, direkt birim sayısı katınca verim alınamaz.
    Bundan doğal birşey yok.

RAID0 sadece benchmarklarda kendini gösteriyor diye düşünüyorsanız, bence yanılıyorsunuz.
    Tek diske göre farkedilir performans artışı yaşadım. Sadece benchmarklarda değil.

Diskten okuma yazma hızı gayet iyi zaten. Erişim süresi konusunda da problem yaşamadım.
    Normalde RAID0 çok diskli olduğundan, disklere üst üste çok fazla emir verince sapıtıp erişimi yükseltir diye düşünüyordum ama ilginçtir ki tam tersi, ne dersem anında yapıyor harddisk.

Başka bir tekil diskten 70-80MB/sn hızla veri yazarken, herhangi bir yazılımı başlattığımda tıkanıp kalmıyor sistem.

Her neyse...Size tek diskin 2 katı performansı vermediği konusunda katılıyorum, zaten kimse RAID0'ın tam verimli olduğunu söylemedi.
    Disk ömrünü kısalttığı konusunda ise katılmıyorum. RAID büyük bir nimettir bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: DiabloXT

"RAID0 disk ömrünü azaltır" diye ortaya bi fikir sunuyorsunuz, ben de size aslı var mı diye soruyorum.

2 diskle RAID0 yapınca, tek diske göre %200 performans alınması zaten beklenemez.

Ne SLI, CF gibi sistemlerde, ne RAID0 gibi sistemlerde, ne de çok işlemcili sistemlerde, direkt birim sayısı katınca verim alınamaz.
    Bundan doğal birşey yok.

RAID0 sadece benchmarklarda kendini gösteriyor diye düşünüyorsanız, bence yanılıyorsunuz.
    Tek diske göre farkedilir performans artışı yaşadım. Sadece benchmarklarda değil.

Diskten okuma yazma hızı gayet iyi zaten. Erişim süresi konusunda da problem yaşamadım.
    Normalde RAID0 çok diskli olduğundan, disklere üst üste çok fazla emir verince sapıtıp erişimi yükseltir diye düşünüyordum ama ilginçtir ki tam tersi, ne dersem anında yapıyor harddisk.

Başka bir tekil diskten 70-80MB/sn hızla veri yazarken, herhangi bir yazılımı başlattığımda tıkanıp kalmıyor sistem.

Her neyse...Size tek diskin 2 katı performansı vermediği konusunda katılıyorum, zaten kimse RAID0'ın tam verimli olduğunu söylemedi.
    Disk ömrünü kısalttığı konusunda ise katılmıyorum. RAID büyük bir nimettir bence.

ah sana imkanım olsada yüksek çözünürlüklü kamerayla cekip durumu göstersem discovery channeldaki time warp programında binlerce dolarlık kamera sistemim olsa ne kanıtlar göstericemde imkan kısıtlı.raid 0 sistemi güzel ama normal disk misal 10 sene gidiyor diyelim raid sistemi 5 yıl bunun gibi mesela.havasız ortamda cıplak disklerin çalışmalarını gözlemledim bir ara tek diskın kafa hızı saniyede 150 sefer yaparken raid 0 diskin 1.ci diski saniyede 300 veya daha fazla sefer yapıyor sorun nerden cıkıyor biliyormusun disk kafalarına bağlı bakır yol sablonunda kırılmalar oluyor yuksek hıza dayanmıyor ama hepsindede deformasyon olmuyor daha ince detaya girmicem.arkadaşım bravo benı gaza getırıp her seyı anlattırıyon yanı he.ekmeğimi elimden alacan yaw

• Harddisk okuma yazma kafası daha hızlı hareket ediyor diye ömrü kısalmaz. Bir miktar kısalma elbette olur ama bu göz ardı edilecek düzeydedir, %50 değil.

Harddisklerin çalışma ömrü saat cinsinden verilir ortalama olarak. Hiçbir üretici sitesinde "Bizim harddiskimizin kafası 10 trilyon sektörden sonra pes ediyor" diye bir ibare okumadım.
  • quote:

Harddisk okuma yazma kafası daha hızlı hareket ediyor diye ömrü kısalmaz. Bir miktar kısalma elbette olur ama bu göz ardı edilecek düzeydedir, %50 değil.

Harddisklerin çalışma ömrü saat cinsinden verilir ortalama olarak. Hiçbir üretici sitesinde "Bizim harddiskimizin kafası 10 trilyon sektörden sonra pes ediyor" diye bir ibare okumadım.

madem saat cinsinden veriliyor verilen ömurden daha cabuk bozulan veya daha uzun çalışan disk yokmu var.ortalamasını alıyorlar.adam sana 10 trilyon vargel hesabını yazacak hali yokya herkezin anlayabileçeği dilden yazıyorlar amacın ne yanı bana muhalefet olmakmı yada beni kızdırmakmı insan bile iki kat hızlı çalıştığında çöküyor,kıcı kırık metal parçasımı sağlam kalacak.dikkat ettimde çoğu konularda bişey yazmıssın bilgisayar ustune doktoramı yaptın her konuda varsın donanim haber senin gibi elemanı kaçırmasın.boyle seylerı bırak bizim gibi uzman arkadaşlar ilgilensin sen çok iyi bildiğin konularda arkadaşlara yardımcı ol tamam mı arkadaşım.yani çok mesaj yazanmı ağa kesiliyor bu forumda anlamadım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 1 Ocak 2010; 5:04:33 >

• Ben kimseye ağalık yapmıyorum. İnsan gibi gelip söyledim. Okuyabileceğin üzere mesajımda en ufak bi hakaret, aşağılama, veya kendimi sizden üstün kılma gibi bir hava yok.
    Hoşunuza gitmeyen bir tarafı varsa sileyim.

Size buyrun ispat edin diyorum, "kıçı kırık metal parçası mı sağlam kalacak" diyerek tarihte görülmemiş bilimsel açıklamalardan birini yapıyorsunuz.

Makine bu, insan değil. İnsan yorulur ama makine yorulmaz. Çünkü makinenin işi budur, çalışma amacı budur, üretim amacı budur.
    Hızlıca okusun yazsın diye üretilen bi harddisk kafası, okudu yazdı diye eskimez, çünkü işi budur.

Saat cinsinden verilen ömründen daha kısa sürede bozuluyorsa zaten arıza yapmıştır. Ömür kısalması ayrıdır, arıza ayrıdır.

Düzgün bir dille izah et, ispat et, ben de bu konuya daha 1 mesaj dahi atmam.
  • quote:

Ben kimseye ağalık yapmıyorum. İnsan gibi gelip söyledim. Okuyabileceğin üzere mesajımda en ufak bi hakaret, aşağılama, veya kendimi sizden üstün kılma gibi bir hava yok.
    Hoşunuza gitmeyen bir tarafı varsa sileyim.

Size buyrun ispat edin diyorum, "kıçı kırık metal parçası mı sağlam kalacak" diyerek tarihte görülmemiş bilimsel açıklamalardan birini yapıyorsunuz.

Makine bu, insan değil. İnsan yorulur ama makine yorulmaz. Çünkü makinenin işi budur, çalışma amacı budur, üretim amacı budur.
    Hızlıca okusun yazsın diye üretilen bi harddisk kafası, okudu yazdı diye eskimez, çünkü işi budur.

Saat cinsinden verilen ömründen daha kısa sürede bozuluyorsa zaten arıza yapmıştır. Ömür kısalması ayrıdır, arıza ayrıdır.

Düzgün bir dille izah et, ispat et, ben de bu konuya daha 1 mesaj dahi atmam.

makine nasıl yorulmaz ya arabayı bile servise göturmesen yolda bırakır senin bi halt bildıiğin yok madde yorulması diye birşey vardır.eline ince bir cubuk al sürekli tam tersi kuvvetle sağa ve sola bük bakalım
    bükülen yerde beyazlama ve ısınmalar oluyormu olmuyormu ulan fıtık ettin be...
    bu konuya dahada mesaj yazma şikayet edicem!

• quote:

Orijinalden alıntı: 1200gs

Konuyu değiştirelim

500 gb wd caviar blue hdd aldım kasada 200 gb samsung 7200/8mb takılıydı ikisi birden çalışırken
    devinimsel vınlama sesi geliyordu. WD in arızalı olduğunu sandım. Sonra wd yi 48 +48+kalanı şeklinde böldüm. 48 lik alana w7 kurdum samsung hdd sökünce wd den gelen ses yok oldu

Olağan bir durum mudur

bende wd caviar black 1 tb falls modelini aldım taktım kullandım bir sorun yok işletim sistemi kurdum sesli çaılışıyordu oyle boyle değil carıl carıl ediyordu sonra ertesi güne kadar çalıştı disk otrdum makına basına ses yok diskte inceledim kopyalama yaptım hd tunede healt kısmında 30 saatir çalıştığı yazıyor heralde parçaların yeni olduğu için birbirine alışmasından diye düşünüyorum bir nevi rodaj gibi şu an hiç ses yok sıcaklıkda 34 derece wd göre normal.

• quote:

Orijinalden alıntı: mertov

tamam hocam buraya kadar anladım windowsu ilk kurarken 4-5 kere format atmam gerekti bozuk dvd yüzünden sonra başka dvdye çektim windowsu sorunsuzca kurdum. ilk kurulum esnasında boyut ayarlayıp biçimlendr dediğimde hızlı biçimlendiriyo diye düşünüyorum yani hızlı biçimlendirilmiş disk üzerine windows kurulu. yavaş biçimlendirme için ne yapmam lazım? başka bi bilgisyra takıp disk yönetiminden mi yapıcam? yoksa C yi olabildiğince küçültüp disk yönetiminden D ye yavaş format atsam olurmu sonra C yi tekrar büyütürüm?
    quote:

Orijinalden alıntı: K@ptan41

mertov
    Bölümü, NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı) quick
    yazan hızlı formattır
    Bölümü, FAT dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı) quick yazan hızlı formattır
    Bölümü, NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir yavas format
    Bölümü, FAT dosya sistemi kullanarak biçimlendir yavas format

tabı ntfs format kullanıyoruz fat eskı formattır

ilk kurulum esnasında boyut ayarlayıp c surucusune yanı sıstemı kuracagın surucu neyse ona wındows kurulum yaparken
    Bölümü, NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir (Hızlı) quick
    yazan hızlı formattır

yukarıdakı yazının sonunda bu kelımeler varsa hızlı yoksa yavas format atar
    eger sıstem kurduysan bunun ıcın format atma yavas format dıskı daha ıyı temızler hızlı format yenı hardıskler 1 2 3 4 kez sıstemı cokenler kullanır
    hardısk sureklı format yemesı ıyı degıldır zamanla deformo oluyor benınkısı sımdı oyle hardısk her sıldıgın dosyalar fılımler vb hardısk sın parcalanması
    ve agır calısmasına performansı dusmesıne sebep olur oyuzden olusturdugun
    suruculer c/d/e gıbı bunların uzerıne gelıp sag tıklayıp dısk ınceleme yapmalısın
    dısk yeterı kadar parcalanmıssa sıstem sana soyler dıskı bırlestırıyım dıye
    wındows kendı dısk bırlestırmesı programı var ama tam bırlestırme yapmaz
    tam bırlestırme yapan programlar
    http://www.chip.com.tr/konu/disk-birlestiriciler-hdd-yi-duzenleme-vakti_17185.html

wındows calısırken yuklu olan surucudeki sıstemi sılemezsın
    dıger suruculerı boyut ayarlaması yapar ve sılersın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K@ptan41 -- 1 Ocak 2010; 19:42:17 >

• @Jakabo_ist Kardeş elimde depo amaçlı kullandığım 3 tane 1TB'lık WD FALS var. Yalnız birinde aşağıdaki gibi bir hata mesjı veriyor ama diski HDTune ile error scan yaptırdığımda ki üç saat filan sürdü o küçüçük karelerin içinde hiç kırmızı çıkmadı ama şimdi HEALTH yaptırdığımda bunun çıkması ne anlama geliyor? Acaba ilerde gitme ihtimali yakınmıdır? Verileri yedeklemem gerekirmi? Saygılar sunarım.
     Hardisk Markaları ve Kullanımı Altın Kural Ve Açıklamalar

• Reallocated Sector olması bad sector olmasını gerektirmez...
  •  Hardisk Markaları ve Kullanımı Altın Kural Ve Açıklamalar
  • @sahafiec Evet söylediğiniz gibi Reallocated Sector Count yazıyor. Teşekkürler.
  • bendeki 250 gb wd dede aynı durum vardı 4 yıldır 7/24 download sistem diski olarak çalışıyor aldığımdan 1 sene sonra sendeki durum oldu kullanmaya devam ettim 3 senede scan error da 6 kutucuk bad oluşmuş dun gece baska bir diske yedeği atıp diski bakıma aldım içini açtım bir sorun yoktu sonra maxtor firmasının hdd sıfırlama programı var 4 saat suruyo onla bi guzel formatladım sistem yedeğini wd e tekrar atıp hd tuneye baktığımda hiç bir sarı uyarı vermediğini gördum bu disk ucuz atlattı demekki her diskte işe yaramasada bazen yarıyor bi denemenizi tavsiye ederim.
  • @Sayın jakabo_ist bu bahsettiğiniz programın adını yazabilirmisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: akkaynak

@Sayın jakabo_ist bu bahsettiğiniz programın adını yazabilirmisiniz?

Harddisk Tamiri 'Fabrikadan Yeni Çıkmış Gibi Yap'!

Arkadaşlar bu program gerçekten süper biliyorsunuz ki ne kadar format atarsanız atın yine de izler silinmiyor.ve bu yıpranmalar bir mühdet sonra hdd de seslerin yükselmesine sebebiyet veriyor. Bu işlemden sonra seslerin dahi kesildiğini görür şaşırırsınız. 80 gb hdd için 7 saat gibi bir süre beklenebiliyor.
    Ayrıca bu prog ile harddiskinizi fabrika çıkış haline getirebilirsiniz harddiskinde badsektör ve sektörel arızalar olan yani donanımsal değil yazılımsal bütün arızaları giderir,

Bu programı indirdikten sonra WİNRAR dosyası olarak geliyor.
    WİNRARIN İCİNDE DOSYA İMAJLI HAZIR .ve bunu nero vasıtası ile İSO formatında CD ye YAZDIRIN

CD YAZDIRDIKTAN SONRA Şimdi
    biostan boot ayarını PC nin açılşında CD ROM'u görecek şekilde değiştiriyoruz. ( bazı bilgisayarlarda DEL,F8,ESC.... gibi tuşlarla da seçilebiliyor.) eğer bilmiyen varsa genellike sol üst ikinci seçenekte bulunan yer. (cd-rom seçeneğinin harddiskten önce olması yeterli)

Starting Caldera Dr-Dos....

araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C]

burada cd den çalıştırdığımız için (C) yi seçiyoruz

sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz

burada en üstte bulunan ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif)

kısa bir süre sonra karşımıza ekranın sağ tarafında 5 tane seçenek olan bir ekran açılıyor

En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin
    çıkan sözleşmeye i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz.

!!!!!! önemli !!!!!!

eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor.
    artık işimiz neredeyse bitti.
    sol taraftaki 5 işlemden üstten 4. olan utilities seçeneğine girin
    açılan ekrandan 3. sıradaki "zero fill drive (full)" seçeneğini tıklayın.
    !!!! eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor. bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.
    alıntı.

ÖNEMLİ BİR UYARI: HARDDİSKİ SIFIRLARKEN PROGRAMI DURDURMAYIN.

LİNK:http://rs90gc2.r*a*p*id*sh*are.com/files/30479872/HDD_SIFIRLAMA__mxblst4cd__By_NeRoN_64.zip

not:linkin arasındaki yıldızları kaldırıp indirin arkadaşlar program 71mb dır.
    Ayrıca sadece maxtor disklerde değil tüm markalarda sorunsuz çalışmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 2 Ocak 2010; 1:21:01 >

• Arkadaşlar sadece sorunlarınızı değil bildiklerinizi kullandığınız disk markası ve sistemini özelliklerini yaptığınız testleri uygulamaları paylaşırsanız sevinirim.hem benim için öğrenebileceğim bilgiler olmakla birlikte hemde diğer arkadaşlar için ön bilgi olur disk seçmede ve ihtiyacına göre karar vermede yardımcı olursunuz.şimdiden teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakabo_ist -- 2 Ocak 2010; 1:26:36 >
  • bende maxblsat4 le bi kaç kez format attım... 500 gb cavair blackte 11 tane badsector olmuştu maxblast4 le 20 saat süren format sonucu badsectör kalmadı ama hdd yine çalışmadı.. garantiye gönderdim yenisi geldi..
  • dediğim gibi hepsinde işe yaramıyor ama denemekte fayda var ben 2 diskimde denedim sorunlarım ortadan kalktı biri seagate 320 gb biride wd 250 gb
    şu çalışıyorlar download için gece gunduz demeden
  • bu kadar bilgilendirme özellikle forumun HDD topici için bulunmaz nimet çok teşekkür ederim @jakabo_ist

ben daha önce iki adet samsung HD250HJ 250 gb'lık modelinden almıştım.Bir süre sonra disklerin birinde (çok kısa bir süre sonra) vınlama sesi gelmeye başladı.ses sanki artan ve azalan ivmelerle geliyordu öyle klasik disk okumadaki yada motor vınlama sesi değil veya sürekli sabit bir ses değildi.daha sonra fark ettimki HDD kasaya monteliyken yani herhangi bir şeye temas ederken geliyordu bu ses.

HDD'i kasadan çıkarıp çok yumuşak bir zemine koyduğumda çalışırken o ses gelmiyordu ama elimle çok titrediğini hissedebiliyordum.HDD'i garantiye yolladım bad sector var deyip yenisini yolladılar.Şimdide daha yeni gelen bu HDD'dende aynı rahatsız edici ses gelmeye başladı.HDtune ile baktım herhangi bir bad sector yok ama HEALT Status kısmında "Ultra DMA CRC ERROR Count" sarı renkte ve uyarı veriyor.

Üç tane daha HDD takılı sistemimde ikisi WD caviar black 500 GB diğeri ise WD caviar blue 500 GB.Bunlarda öyle bir sorun yok çok şükür.Sence neden samsunglarda oluyor bu olay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skynet -- 2 Ocak 2010; 2:27:13 >

• kendime ait samsung marka disk olarak 320 gb kapasiteden aşağı elimde olmadığı için inceleyemiyorum ayrıca markalar arasında 1.sırada samsung 2. sırada western dijitale güveniyorum benim sahsi göruşum baskasını bilemem ve bugune kadar beni yüz üstü bırakmadılar.acaba 250 gb lık disklerde bir üretim hatasımı mevcut kesin bişey diyemicem.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.