Şimdi Ara

Harddisk Pcb Kart Bios Çip değişimi İçin Tavsiye (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
35
Cevap
1
Favori
2.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

aynı sekılde olan benımde bır segeate 1 tb lık bır hadr dıskım var ıcınde genclıgımın cocuklugumun fotoları vıdeoları var benımde hdd calsıyor ama bıos ta gorunuyor vindowsta gorunmuyor ...

cinden ana kartının aynısını alıp taktım ama hala goruntu alamadım calısmadı ve ıcınden tık tık tık dıye ses gelıyor ? sizin hdd de aynı sekıldemıydı ??

verecegınız bılgıler benım ıcın cok degerlı olacak ...

peki daha once ıcındekı verılere bır zararı oldumu yoksa olmadımı bu bılgı benı cok sevındırır hdd cekmecemde 9 yıldır duruyor saklıyorum ..??

mehmet önay

05354363129

mehmet_onay_@hotmail.com

• quote:

Orijinalden alıntı: japon_japon

aynı sekılde olan benımde bır segeate 1 tb lık bır hadr dıskım var ıcınde genclıgımın cocuklugumun fotoları vıdeoları var benımde hdd calsıyor ama bıos ta gorunuyor vindowsta gorunmuyor ...

cinden ana kartının aynısını alıp taktım ama hala goruntu alamadım calısmadı ve ıcınden tık tık tık dıye ses gelıyor ? sizin hdd de aynı sekıldemıydı ??

verecegınız bılgıler benım ıcın cok degerlı olacak ...

peki daha once ıcındekı verılere bır zararı oldumu yoksa olmadımı bu bılgı benı cok sevındırır hdd cekmecemde 9 yıldır duruyor saklıyorum ..??

mehmet önay

05354363129

mehmet_onay_@hotmail.com

merhaba , benimde yaklaşık 5 yıldır duruyordu.

Benim sıkıntım şu şekilde oldu.Kasaya hdd yi takmaya çalışırken bir sorun oldu sanırım hdd hiç ses vermedi ve açılmadı . Hdd yi düşürmediğim için içim rahattı. Bu zamana kadar aynı hdd nin aynı pcb kartını bulmaya çalışıyordum.Mevcut bozulan hdd nin hiç sesi gelmiyordu. Bilgisayar hiç görmüyordu .(Pc ses veriyor ama herhangi bir isim vs. atamıyordu. ) Sahibinden sitesi üzerinden aynı pcb ye sahip hdd ye ulaştım :):).

Kartları değiştirdim.Kafası hiç dönmeyen ve ses vermeyen hdd ses vermeye başladı. Ancak Pc Hdd yi yine görmüyordu.Markası hitachi olan bu diskin biosunun da swap edilmesi yani taşınması gerekiyormuş.(internetten araştırınca öğrendim.Bazı disklerin sadece kartı depğiştirmek yetiyormuş ama bu markanın bios eeprom unun da değişmesi gerekliymiş.Kısaca markadan markaya değişiyormuş.) Bende pandemi sebebi ile elektronikçiye gidemedim ve kendim lehimleme videoları izleyerek değiştirdim.

Sonuç ; Pc tak diye hdd yi gördü ve hiç bir sıkıntı olmadan tüm dosyalarımı yedekledim.Ve Şu an hdd de test yapıyorum. Şu ana kadar bir sıkıntı olmadı . :):)

Gelelim sizin durumunuza .

1.Hdd çalışırken düştü mü ?

2.Hdd den bende hiç ses gelmiyordu(elektriksel olduğunu en başından beri düşünüyordum.Çünkü kullandığım güç kablosu kalitesizdi.) . Sizde tık tık diye sürekli bir ses mi geliyor ? .Ya da sesin tanımını yapar mısınız ? .

3.Pcb kartı değiştirdiğinizi söylediniz.Acaba sizin Hdd nin de mi biosu değiştirilmesi gerek li ? . Nette aradınız mı ?

• cevap verdıgın ıcın oncelikle cok tesekkur ederım

benım hdd segeate marka ve 1 tb benım hdd ılk basta sessız dı arıza yaptıgunda hıc ses yoktu motor dahı donmuyordu sanırım bır kac pc de denedım belkı acılır dıye yok acılmıyor

elektırık kesıntısı yuzunden ılk bu hale geldı sonra bende arastırma yaparken kartının aynısını buldum cınden sıfır olarak getırtım onu taktıktan sonra yıne pc aynı seılde gormuyor ama bıos ekranından baktıgımda marka mıodel bılgılerını goruyordum sonra ıcınden tık tık tık soreklı bır ses yapmaya basladı bende kendı kartını tekrar uzerıne taktım yıne aynı sekılde ıcınden tık tık tık dıye ses gelmeye devam ettı bende daha fazla bozulmasın dıye soktum ve sarıp sarmaladım cekmecemde saoklıyorum o sekılde..

• quote:

Orijinalden alıntı: japon_japon

cevap verdıgın ıcın oncelikle cok tesekkur ederım

benım hdd segeate marka ve 1 tb benım hdd ılk basta sessız dı arıza yaptıgunda hıc ses yoktu motor dahı donmuyordu sanırım bır kac pc de denedım belkı acılır dıye yok acılmıyor

elektırık kesıntısı yuzunden ılk bu hale geldı sonra bende arastırma yaparken kartının aynısını buldum cınden sıfır olarak getırtım onu taktıktan sonra yıne pc aynı seılde gormuyor ama bıos ekranından baktıgımda marka mıodel bılgılerını goruyordum sonra ıcınden tık tık tık soreklı bır ses yapmaya basladı bende kendı kartını tekrar uzerıne taktım yıne aynı sekılde ıcınden tık tık tık dıye ses gelmeye devam ettı bende daha fazla bozulmasın dıye soktum ve sarıp sarmaladım cekmecemde saoklıyorum o sekılde..

umarım farklı model kartla denememişssindir hocam. Bildiğim kadarı ile hdd ye zarar verme durumu var. Sorunun benim sorunuma çok benziyor ama bende tık tık sesi olmamıştı . Eğer tirmik bir şekilde atıyorsa hdd kafa vurması gibi duruyor. Eğer öyle bir durum mevcutsa o konuda bilgili değilim maalesef.

• japon_japon kullanıcısına yanıt

Sizin şu asansör işi ne oldu?

Merak ettim.

• japon_japon kullanıcısına yanıt

Tık tık ses gelmeye başladıysa kafa vuruyor demektir. üzülerek söylüyorum ki o diskin kırtulması pek mümkün olmuyor. manyetik okuyucular tambur üzerine sürttüğü için diski tamamen deformasyona uğratıyor.

Benim 2 tb 5900rpm disk de elektrik kesintisi sebebiyle bilgisayarda görmüyor, görse bile dosya okuma ya da kopyalama yapıştırma falan yapılmıyor. 10dk da falan içeriğe anca giriyor. 1 tb oyun ve 100gb yakın fotoğraflarım vardı. Ben de arkadaş gibi çinden kart getirttim. aras kargo dağıtıma çıkardığını söylüyor. muhtemelen pazartesi elimde olacak. önce direk kartı değişecem, olmadı biosu değişicem. o da olmazsa çöp 😔

ikisinde de aynı problem var 😔

Harddisk Pcb Kart Bios Çip değişimi İçin Tavsiye

• IItwentysixII kullanıcısına yanıt

kafa vurması sıkıntılı ama eğer diski çizmediyse onunda tamiri var .tabi daha profesyonel destek alınmalı.Muhtemelen sizin konu kart ve bios değişimi ile çözülür.

• sametkaan17 kullanıcısına yanıt

kartı da biosu da değiştim malesef çözülmedi. üst kapağı açtım ve ne göreyim, manyetik okuyucunun birisi yamuk. ara katmandaki diske ait olduğu için dedim salla bundan hayır gelmez. attım kenara bende

• Hayır istanbulda oturmuyorum. Kartınızı ya çin den getireceksiniz. Ya da sahibinden de kartı çalışan aynı model karta sahip hdd alacaksınız. Alacağınız hdd kartı sağlam olsun yeterki. bad sector lu olsa bile bozuk hdd alınabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sametkaan17 -- 15 Mart 2021; 17:29:41 >
  • Harddisk Pcb Kart Bios Çip değişimi İçin Tavsiye

Merhaba dostlar bu da benim kazazedem elektrik kablosu yüzünden motor yanmış bunu nasıl ya da nerede değiştirebilirim?WD1001Fals 1tb pc görmüyor seste gelmiyor kafası düzgün gibi yardımcı olabilirseniz cok memnun olurum...

• Dostum bende aynı pcb kart aldım bios transfer yaptım sıcak hava istasyonuyla ama hala harrdisk çalışmıyor flux siparişi verdim belki bacaklar oturmamıştır çipin diye onla deneyeceğim...bios transferi yapılmazsa hardisk hiçmi çalışmaz? yepyeni pcb taktım...

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.