Şimdi Ara

Hangi Otomobil Hangi Ülkenin...! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
0
Favori
41.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nihilist76

Eskilerden bunlar da vardı ama soyları tükendi tabi.

Tavria - Rus
    Oltcit - Romen
    Trabant - D.Almanya
    Autobianchi - İtalya

Tavria bir model ismi, ZAZ markasi altinda Ukrayna üretimidir...
    Oltcit ise Citroen yardimiyla araba üretmine merhaba demistir
  • quote:

Orijinalden alıntı: genelkurmay89

quote:

Orijinalden alıntı: Ali777

Bu liste neye gore olusuyor ki?? Gunumuzde su araba bu ulkeye ait demek gercekten de cok zor...

quote:

Orijinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK
    otomobil olarak değerlendirmeseydik BMC için Türk markası diyebilirdik.

British Motor Corporation mi Turk markasi?

Esasinda Turkiyedeki BMC %100 Turk markasidir, ama orjinal ismi Ingiltereden.

quote:

Orijinalden alıntı: SieGeRRR

quote:

İNGİLTERE Aston MartinBentley Jaguar - Land RoverLotusMini � Morgan - Rolls Royce � Rover - TVR � Austin � Swift � Sunbeam � Abc � Bean � Wolseley Siddeley � Morris � MG � Crossley -

Şu araçları gördükten sonra nasıl hala en iyi arabalar Almanlarda diyebilir bir insan, anlayamıyorum.

Not: bir BMW ve FIAT Group Fan'i olarak söylüyorum.

Ingiliz markasi diye birsey kaldi mi?

MINI - BMW
    Aston Martin - Ford idi, ama su an Ingiliz birileri isletiyor
    Bentley - VW
    Jaguar - Ford idi, Tata oldu
    Land Rover - Ford idi, Tata oldu
    Rolls Royce - Bu karmasik biraz.. Firma olarak VW, ama isim hakki BMW.. Tam olarak detaylari bilmiyorum.
    TVR - Kapandi, bir Rus satin aldi
    Rover - 10 seneden beri araba uretmiyor, Ingilterede Rover diye bir sirket kalmadi. Rover isim hakki da 4-5 kez el degistirdi ve en son TATA'da

quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Avrupa Ford'lar, yani Focus Mondeo gibi araçlar Almanya menşeili değil mi?

Avrupada satilan Ford'lar Avrupada dizayn edilir ve uretilir, gercegi dunyanin her yerinde fabrikalari var...

Ama bu Ford'un Alman yada Ingiliz markasi oldugu manasina gelmez. Ford gercek bir Amerikan markasidir.

hocam nerden çıkardınız bmc nin %100 yerli türk olduğunu...

Kullandığı motor cummıns motor ve şanzıman da başka ülkeden diye biliyorum yanlışsam düzeltin...

dediğiniz gibi de isim de ingilizlere ait...

Ben Diyorum Ama Anlamıyorlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Ekranika

quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Opel Alman değil Amerikandır. Düzeltiniz lütfen. Heralde babam doğduğu zamanlardan beri General Motors'dadır. Hisslerin bir kısmı ruslara satıldı ama hala büyük hisse ve yönetim GM'da. Başlarda Alman'dı ama artık değil. 100 yıl önce kimin malıydı çok ta önemli değil benim için. Önemli olan şimdi ve yakın geçmiştir. Bildiğim kadarıyla sadece %10'u alman işçilerine aittir. Yani Almanya'da üretilmesi Alman olduğu anlamına gelmez. Tıpkı Renault'un Türk, VW'in Meksika malı olmadığı gibi.

Not: Listede Dacia, Samsung gibi markalar yok sanki. Onlarda fransız olacak.

Arkadaşım Konudaki İlk Yorumun Son Cümlesini Okursanız Sevinirim...

Ayrıca Dacia'yi Da Renault Oalrak akbul Edin İşte...

Beni ordaki cümle değil şuan ne olduğu ilgilendiriyor. Bana neki 80 yıl önce kimindi. Geçmişle yaşamanın bir anlamı yok. Önemli olan şuanki durumdur. Son durumları çoğu kişi bilmiyor veya takip edemiyor. Geçen yüzyılda kime aitti çok ta önemli değil yani. Bazıları örneğin dikiş manikesi filan üretiyordu ilk zamanlar. O zaman onlarada araba firması olarak bakmayalım.

• quote:

quote:

quote:

Bu liste neye gore olusuyor ki?? Gunumuzde su araba bu ulkeye ait demek gercekten de cok zor...

quote:

Orijinalden alıntı: ÖfKeLiKaLaBaLıK
    otomobil olarak değerlendirmeseydik BMC için Türk markası diyebilirdik.

quote:

quote:

İNGİLTERE Aston MartinBentley Jaguar - Land RoverLotusMini � Morgan - Rolls Royce � Rover - TVR � Austin � Swift � Sunbeam � Abc � Bean � Wolseley Siddeley � Morris � MG � Crossley -

Şu araçları gördükten sonra nasıl hala en iyi arabalar Almanlarda diyebilir bir insan, anlayamıyorum.

Ingiliz markasi diye birsey kaldi mi?

MINI - BMW
    Aston Martin - Ford idi, ama su an Ingiliz birileri isletiyor
    Bentley - VW
    Jaguar - Ford idi, Tata oldu
    Land Rover - Ford idi, Tata oldu
    Rolls Royce - Bu karmasik biraz.. Firma olarak VW, ama isim hakki BMW.. Tam olarak detaylari bilmiyorum.
    TVR - Kapandi, bir Rus satin aldi
    Rover - 10 seneden beri araba uretmiyor, Ingilterede Rover diye bir sirket kalmadi. Rover isim hakki da 4-5 kez el degistirdi ve en son TATA'da

quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Avrupa Ford'lar, yani Focus Mondeo gibi araçlar Almanya menşeili değil mi?

Avrupada satilan Ford'lar Avrupada dizayn edilir ve uretilir, gercegi dunyanin her yerinde fabrikalari var...

Ama bu Ford'un Alman yada Ingiliz markasi oldugu manasina gelmez. Ford gercek bir Amerikan markasidir.

Kullandığı motor cummıns motor ve şanzıman da başka ülkeden diye biliyorum yanlışsam düzeltin...

Ben Diyorum Ama Anlamıyorlar :)

ayrıca yanlış bilmiyorsam bmc de ZF şanzımanlı araçlarda var ki ZF alman malı...

• quote:

quote:

İNGİLTERE Aston MartinBentley Jaguar - Land RoverLotusMini – Morgan - Rolls Royce – Rover - TVR – Austin – Swift – Sunbeam – Abc – Bean – Wolseley Siddeley – Morris – MG – Crossley -

Rolls Royce - BMW

Aston Martin - Ford Motor Company

Jaguar - TATA

Land Rover - TATA

Mini - BMW

Lotus - Proton

evet malesef almanlar hala önde.

• yıllardır ford alman malı diye bilirdim nerden kalmışsa aklımda iyi oldu bunu bilmem
  • quote:

quote:

Bildiğim kadarıyla BMC bir Çukurova holding şirketidir, yani sermayesi %100 Türk. Ürettikleri teknolojinin Türk olduğunu söylemedim zaten.

Dediğiniz gibi sağdan soldan motor ve şanzıman lisansları alarak araç üretiyor olabilirler.

Anlayacağınız çalışma prensibi Otokar ile aynı gibi...

Otokar ne kadar Türk ise, BMC de o kadar Türk. Buradaki İroni B harfinin British'ten gelmesi.

• quote:

ALMANYA Mercedes Benz – Bmw – Opel – Porsche – Volkswagen – Seat – Skoda – Maybach – Audi – Smart -

AMERİKA Buick – Cadillac – Chevrolet – Chrysler – Dodge – Ford – GMC – Hummer – Jeep – Lincoln – Mercury – Pontiac – Saturn – Paige – Chalmers – Oldsmobile -

İTALYA Alfa Romeo – Fiat - Lamborghini – Ferrari – Lancia – Maserati -
    FRANSA Renault – Citroen – Peugeot – Unic – Bugatti – Constantinesco
    GÜNEY KORE Hyundai - Kia - SsangYong

İNGİLTERE Aston Martin – Bentley – Jaguar - Land Rover – Lotus – Mini – Morgan - Rolls Royce – Rover - TVR – Austin – Swift – Sunbeam – Abc – Bean – Wolseley Siddeley – Morris – MG – Crossley -

İSVEÇ Volvo – Saab – Daf – Scania -

JAPONYA Daihatsu – Honda – Infiniti – Lexus – Mazda – Mitsubishi – Nissan – Scion – Subaru – Suzuki – Toyota

İRAN Khodro – İkco -
    RUSYA Lada – Avtotor – AvtoVAZ – GAZ (KAvZ · LiAZ · UralAZ) – IzhMASh – Kamaz – Marussia – Moskvitch NefAZ PAZ SeAZ- Sollers JSC (UAZ · ZMA) TagAZ · ZiL

UKRAYNA Bohdan – KrAZ – LAZ – LuAZ – AvtoZAZ
    LETONYA Russo-Balt – RAF
    LİTVANYA KAG
    ERMENİSTAN ErAZ
    GÜRCİSTAN Kaz
    AZERBAYCAN GyAZ
    KAZAKİSTAN Aziya-Avto
    HİNDİSTAN TATA

Keşke Aralarında Bir De TÜRKİYE Olsaydı ... !

Bu Listede Sadece Otomobil Markaları Başlangıçta Hangi Ülkeninse O Ülkenin İsmi Yazılmıştır...

opel orjin olarak alman ama şuada GM'nin
    aynı şekilde seat orjin olarak ispanya ama şuan vw'nin aynı drum skoda(çekoslovakya),..vb de de mevcut yani listeniz tutarsızlıklar içeriyor
    sizin mantığınıza göre seat almansa opel amerikan, volvo çinli
    ayrıca günay kore de Renault-samsung markasıyla araçlar satılıyor
    çinli gelly ,chery..vb markaları da ekleyebilirisiniz

• Bizim eşeğimiz olsun artık diğerlerinin eşeklerine niye biniyoruz umarım bir otomobilimiz olur ve artık ona geçer almanımış fransızmış geri göndeririz alın tenekelerinizi diye ama yakında inanıyorum olucak
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

Orijinalden alıntı: rbyygt2

opel ALAMANDIR ALAMAN KALACAK
    GM markası olsada

Üzgünüm ama tamamen Amerikan. Alman deyince Alman olmuyor malesef. Yeni astra tamamen cruze platformudur. Ayrıca corsa da yeni aveo platformunda üretilecek. Dizel motorları fiattan. Ticari araçları renaulttan. Şimdi dedem zamnından kalma önü tarihi eser corsa, arkası ne idüğü belirsiz comboyu fiatın doblosu olarak ürettirecek. Mesela eski opel omega vardı, Cadillactı o da. Yani pek Alman bi tarafı yok. Kendini kandırmak istiyorsan senin bileceğin iş tabi.

Düzeltme: Ekleme ve imla.

şirket merkezi almanyadadir, anonim şirket olarak karakterini koruyan hisseleri GM ye ait bir şirkettir. ayrica üretilen platformlar yine almanyada opel mühendisleri tarafindan gelistirilmistir.
    bu arada şirketin %100 hisseleri Gm ye aittir. 2009 da bahsi gecen firmalara satisi düşünülmüş hatta masa üzerinde anlaşma sağlanıcakken son anda dönülmüştür.

http://www.reuters.com/article/2011/08/11/us-generalmotors-opel-idUSTRE77A0MN20110811

http://www.opel.com/experience_opel/company-information/facts-figures.html

http://en.wikipedia.org/wiki/GM_Delta_platform
    "Delta II is General Motors' future compact car platform, which was developed by Opel in Germany."

• Yani opel amerikandır işte. Almanyadaki mühendisler de GM'a çalışıyorlar sonuç itibariyle. Fiat ne kadar Türkse, opel de o kadar Almandır.
  • Ben Ford'u hep Harrison Ford'un ortak olduğu şirket sanıyordum. Yani Amerikan , ama Alman çıktı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lamborghini bentley bugatti scania volkswagene ait yani almanların
  • quote:

Orijinalden alıntı: BurkayT

Ben Ford'u hep Harrison Ford'un ortak olduğu şirket sanıyordum. Yani Amerikan , ama Alman çıktı.

Nasıl yani. Ford safkan bir amerikan şirketidir. Almanyada fabrikası var diye alman mı oldu şimdi. Opel gibi de değil. Ezelden beridir Amerikandır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amg6.3

Ford ingilizlerin değil miydi?

Bir dönem öyle anılıyordu ki akıllarda sizin dediğiniz gibi kalmıştır.

Amerika dışında Almanya ve İngiltere de fabrikaları olduğundan ve bizim ülkemize o ülkelerden ithal edilince sanki meşei o ülke gibi görmüşüz :)

Alman Ford, İngiliz Ford ve Amerikan Ford gibi.

Sağlıcakla.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Amg6.3

Ford ingilizlerin değil miydi?

Saçmaladınız ...

FORD , General Motors'un ...

Ford GM çatısı altında bir şirket midir ? Yoksa başlı başına bir Otomotiv şirketi midir ?
  • 2008 yılında açılan bir konu. Opel ve Ford ile alakalı güzel bilgiler verilmiş.
  • Ford safkan Amerika malıdır diye biliyorum. Mazda da bile hisseleri var. Jaguarı kaptırdılar. Mustang duruyor. Mercury ve lincoln de ellerinde duruyor sanırım.
  • Eski bir konuyu geri getiriyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ABD de Opel Saturn diye satar çünki Opel gm motor kullanıyor ve gm bu motoru verirken bu arabayı ABD de satmayacaksın şeklinde bir anlaşma mevcut ama opelde farklı bir isimle satıyor buyrun burdan bakın:
    http://www.saturn.com/content/saturn/northamerica/usa/nscwebsite/en/home.html
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.