Şimdi Ara

Hangi MacBook'u öneriyorsunuz? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Arkadaşlar 2000 tl bütçem var.Sizde 2.el mac mi alayım yoksa windows pc mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuda son bilgileri vereyim; Macbook Pro Retina aldım.

İzlenimlerimi yazayım,

İşletim sistemi ve dış tasarım kesinlikle hayranlık uyandırıcı. Kaliteyi parmaklarınızda hissedebiliyorsunuz. Ancak iç donanım için aynı şeyleri söyleyemeceğim.

Nedenini bilemiyorum fakat pencereyi büyütüp küçültürken dahi yer yer kasmaları hissedebiliyorsunuz. Safari'de Javascript içerikli websayfalarında gülünç şekilde kasıyor. Chroma'a geçtim bir nebze azaldı kasmalar ancak hala sayfa geçişlerinde vs. bu durum mevcut. Pencere büyütüp küçültme taşıma gibi olaylarda da rahatsız edecek düzeyde kasmalar görünüyor. Belki düzeltmenin bir yolu vardır. Bilmiyorum.

Vaad edildiği gibi 8-10 saat pil ömrü alamıyorum. Şuanda 93%'de bilgisayar ve 5 saat 10 dakika kaldı diyor. (Ekran parlaklığı %75 oranında, klavye ışığı kapalı)

Oyun olarak CS:GO'yu denedim. Evet Mac'in oyun için tasarlanmadığını biliyorum ancak i5 işlemcili, 3.500 TL verdiğiniz bir bilgisayardan bir nebzede olsa birşeyler beklemelisiniz. Düşük çözünürlükte oyun sıkıntısız oynanbiliyor, bu açıdan hayal kırıklığı yaşadığım söylenemez. Fakat kesinlikle oyun oynanacak bir bilgisayar değil, o amaçla alan arkadaşlara uzak durmasını öneririm zira fan can çekişti.

Ne yazık ki sahip olduğum Asus'dan Mac'in bu performansı ile vazgeçmem mümkün değil. İkinci bilgisayar olarak aldığım için şuanda performansı beni çokta rahatsız etmedi.

Umarım şu pencere / website kasmalarına bir çözüm yolu vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yılmaz

Konuda son bilgileri vereyim; Macbook Pro Retina aldım.

İzlenimlerimi yazayım,

İşletim sistemi ve dış tasarım kesinlikle hayranlık uyandırıcı. Kaliteyi parmaklarınızda hissedebiliyorsunuz. Ancak iç donanım için aynı şeyleri söyleyemeceğim.

Nedenini bilemiyorum fakat pencereyi büyütüp küçültürken dahi yer yer kasmaları hissedebiliyorsunuz. Safari'de Javascript içerikli websayfalarında gülünç şekilde kasıyor. Chroma'a geçtim bir nebze azaldı kasmalar ancak hala sayfa geçişlerinde vs. bu durum mevcut. Pencere büyütüp küçültme taşıma gibi olaylarda da rahatsız edecek düzeyde kasmalar görünüyor. Belki düzeltmenin bir yolu vardır. Bilmiyorum.

Vaad edildiği gibi 8-10 saat pil ömrü alamıyorum. Şuanda 93%'de bilgisayar ve 5 saat 10 dakika kaldı diyor. (Ekran parlaklığı %75 oranında, klavye ışığı kapalı)

Oyun olarak CS:GO'yu denedim. Evet Mac'in oyun için tasarlanmadığını biliyorum ancak i5 işlemcili, 3.500 TL verdiğiniz bir bilgisayardan bir nebzede olsa birşeyler beklemelisiniz. Düşük çözünürlükte oyun sıkıntısız oynanbiliyor, bu açıdan hayal kırıklığı yaşadığım söylenemez. Fakat kesinlikle oyun oynanacak bir bilgisayar değil, o amaçla alan arkadaşlara uzak durmasını öneririm zira fan can çekişti.

Ne yazık ki sahip olduğum Asus'dan Mac'in bu performansı ile vazgeçmem mümkün değil. İkinci bilgisayar olarak aldığım için şuanda performansı beni çokta rahatsız etmedi.

Hangi modeli aldığınızı bilmiyorum sanırım 13 '' olan modeli aldınız.13'' lerde ekran kartından dolayı kasılmalar mevcut.Yetersiz gelebiliyor.Aynı şekilde scroll down yaparken de karşılaşabilirsiniz.

• mogosan kullanıcısına yanıt
    Hocam sifir 2300 e macbook pro 2012 buldum.Sizce alsam çok mu eski olur.Maks bütçem 2300 civarında ve bu bütçeye adam gibi pili uzun dayanan bir windows pc bulamadım.Tavsiyeniz nedir?

• Öncelikle hayırlı olsun. Ui animasyonlarındaki kasmalar Yosemite kaynaklı, El Capitan yorumlarını okursanız bu durumun geçtiğini göreceksiniz, şu an golden master sürümü mevcut 30 Eylül'de de nihai sürüm geliyor. 8 - 10 saat pil ömrünü Chrome ile göremezsiniz, Safari ile diğer tarayıcılar arasında uçurum düzeyinde farklar var pil tüketimi konusunda. Web'de gezerken ben Safari'yle kasma yaşamıyorum, Safari'nin nadiren sorun çıkardığı siteler dışında da başka tarayıcı kullanmıyorum, Safari gerek tasarım gerek işlevsellik olarak çok iyi bence, belki eklenti düzeyinde kurtarmayabilir. Web'deki kasmalar da El Capitan ile geçebilir, dediğim gibi ben yaşamıyorum dolayısıyla net bir şey söyleyemem. Safari ile webde gezinme (flash ağırlıklı olmamak kaydıyla), video izleme belge düzenleme gibi kullanım senaryolarında %75 parlaklık ile 8 saati rahat görebiliyor olmanız lazım, birebir deneyimleyip aldığım pil süresi bu şekilde. Yaşadığınız sorunlar yazılımsal ve yeni sürümde giderildi, cihazınıza önyargıyla yaklaşmayın derim, tekrardan hayırlı olsun keyifle kullanırsınız umarım

• Yılmaz kullanıcısına yanıt
    Batarya kullanım süresi (buna İngilizce olarak "battery life"=batarya ömrü deniyor ama bataryanın bozulur hale gelmesi anlamında değil!...) için ben şunları uyguluyorum ve benim emektar (tevellütü eski) 13" rMBP'nun kağıt üzerinde vadettiği değerleri yakalayabiliyorum.

Herşeyden önce laptonuz yane olduğundan, bataryayı birkaç kez %5'lere kadar düşürüp sonra %100'e kadar şarj etmenizi ve %100'ü gördükten sonra bile (yani Magsafe adaptör portundaki LED yeşile döndükten sonra) yine de 2-3 saat şarjda bıraktıktan sonra batarya konumunda kullanmaya başlamanızı öneririm. Bu işlemi 5-10 döngü olacak şekilde yapınız.

1) Aydınlık seviyesi %75 değil, %40-50 arasında olmalıdır. Normal ortamlarda bu kadarı zaten yeterli geliyor...
    2) Kullanmıyorsanız, Bluetooth kapalı olmalıdır. (Bende her zaman için açık; zira BT Fare kullanırım...)
    3) Sistem Tercihlerinde Enerji Tasarrufuna gidiniz. Her iki kullanım seçeneğinde (yukarıda, ortada : Pil // Güç Adaptörü) tüm kutucuklar işaretli olsun. Uyuma sürelerinin her ikisi de 12-15 dakika arasına ayarlanmış olsun.
    4) Yine Sistem Tercihlerinde Ekranlara gidiniz. Burada "Parlaklığı Otomatik olarak Ayarla" seçeneği işaretli OLMASIN.
    5) Sadece iTunes kullanıyor, ya da Ofis programlarıyla çalışıyor ve internete o anlık ihtiyacınız yoksa, wi-fi'yı da kapatınız. (Gerçi ben bu kurala da hemen hiç uymuyorum....)

Sizin aldığınız laptop 2015 model olduğuna göre, batarya tam rejime girdikten sonra internette dolaşırken, e-mail okurken, Ofis programlarıyla çalışırken, iTunes'da müzik dinlerken (volüm %40-50 arası...)
    10 saati elde edebileceksiniz...

Üst Bilgi Çubuğundaki pil ikonuna tıkladığınızda okuduğunuz süre ilk başta (yani bataryanın doluluğu daha %100 ya da biraz altındayken) daha düşük bir süre gösterirken; çalışma süreniz boyunca yavaş yavaş artar (batarya doluluk yüzdesi azalmasına rağmen...)

Bilginize...

• Yılmaz kullanıcısına yanıt
    Safari çok daha iyi chrome'dan hem daha akıcı hem daha hızlı sizin durum değişik olmuş . Flashmı kurdunuz yoksa ? Kasılma oluyor dediğiniz sitenin linkini verin deneyelim sorun farklıda olabilir . Ayrıca OS X ve dandik Windows'un pencere küçültme büyütme olayları çok farklı hocam . Windows'ta pencere küçültürken pek çok uygulama yeniden ölçeklendirmez . OS X'te ise pencereyi küçültürken ölçeklendirme yapar ve bu sayede daha küçük alanda aynı şeyi görürsünüz .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celaldk -- 20 Eylül 2015; 7:12:57 >
  • mafaky kullanıcısına yanıt
    @ celaldk :

Haklısınız, ben hiç kullanmadığım için orayı da atlamışım... Özellikle Chrome & Flash kullanmak da batarya kullanım süresinden ciddi olarak götürmekte...
  • quote:

Orijinalden alıntı: J.A.Cooper

Hocam sifir 2300 e macbook pro 2012 buldum.Sizce alsam çok mu eski olur.Maks bütçem 2300 civarında ve bu bütçeye adam gibi pili uzun dayanan bir windows pc bulamadım.Tavsiyeniz nedir?

Arkadaşlar biri bu konuda yardımcı olabilir mi?

• Beyler abimin bir arkadaşı 1400'e satıyormuş ikinci el. Ama tam bilgileri almamış. Ilanin ssini gösterdi.

13 inc. 4 gb 256 ssd.

Bu işlerden pek anlamam. Bu hangi model? Bu para uygun mu? Oyun oynanır mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Yılmaz

Konuda son bilgileri vereyim; Macbook Pro Retina aldım.

İzlenimlerimi yazayım,

Yukarıda bir arkadaş yazmış batarya 5-10 döngü kullanıldıktan sonra tam performans yakalıyor. Ben şahsen flash kullanmıyorum düşük ekran parlaklığında +10saat kullanabiliyorum.

Hayırlı olsun cihazınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.