Şimdi Ara

Hangi Linux sürümünü kullanmalıyım ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
47
Cevap
1
Favori
16.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARKADAŞIM BENDE WİN7 OLSUN WİN8 OLSUN 32BİT OLANI YÜKLEMİŞTİM
    Açıkçası ben pc nin işlemcisinin 32 bit olduğunu sanırdım
    Amd athlon 64x2 dual core processor 4200 2.21ghz
    kırmızı olan yerden mi anladınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: alsancak988

ARKADAŞIM BENDE WİN7 OLSUN WİN8 OLSUN 32BİT OLANI YÜKLEMİŞTİM
    Açıkçası ben pc nin işlemcisinin 32 bit olduğunu sanırdım
    Amd athlon 64x2 dual core processor 4200 2.21ghz
    kırmızı olan yerden mi anladınız

yılların tecrübesi ;D bilen bilir athlonu..ayrıca çok bir performans kaybı olmaz gibime geliyor..özellikle de düşük işlemler sırasında
  • teşekkürler ama kaç tane usb boot programı denendiysenmde aynı hata verdi;
    syslinux 4.03.2010-10-22 chs copyright...
    ERROR: no configuration file found
    no DEFAULT or UI configuration directive found!
    boot:
  • quote:

teşekkürler ama kaç tane usb boot programı denendiysenmde aynı hata verdi;
    syslinux 4.03.2010-10-22 chs copyright...
    ERROR: no configuration file found
    no DEFAULT or UI configuration directive found!
    boot:

flash bellek içindeki dosya isimlerini aşağıdaki gibi değiştirip deneyin.
    isolinux klasörünün asını syslinux yapın
    isolinux.bin dosyasının adını syslinux.bin
    isolinux.cfg dosyasının adını syslinux.cfg

yukarıdaki işlemlerişe yaramazsahttp://www.pendrivelinux.com/downloads/YUMI/YUMI-2.0.1.5.exe programı ile Flash beleğinize ISO yu atın..

• uzun süre linux mint kullandım.Ama ubuntu da ki uyumluluk veya stabilite yok maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekotim

uzun süre linux mint kullandım.Ama ubuntu da ki uyumluluk veya stabilite yok maalesef.

Bende şuan linux mint cinnamon 17.1 kullanıyorum daha öncede mint 14 kullanmıştım windowsa göre uyumluluğu stabilitesi harika driverlarla falan bile uğraşmıyorsun üstelik çok şık, ama hiç ubuntu kullanmadım nedir ubuntunun minte göre fazlası ona göre denemeyi düşünüyorum
  • Merhaba ben bilgisayar müh. öğrencisiyim ve kendimi web developer olarak geliştiriyorum, lenovo y580e 120gb ssd takıcam ve bu ssd'ye linux kurmayı istiyorum. Sizce benim için en uygun linux sürümü hangisi olur?
  • C0MPUTER kullanıcısına yanıt
    teşekkürler
    önce hp usb format ile fat32 şkelinde
    sonra da Universal-USB-Installer-1.9.5.9 programı ile kurulum yaptım.
    hem linux mint mate ve hemde ubuntu 14.04.2 denedim. Tabi ubuntu 14.04.2 daha cafcaflı geldi bana.
    şuan linux mint kurulu. ancak acele ettim. hd yi hepsini sildim .şuan içine de giremiyorum.
    silinen dosyaları linux mint mate de geri alabilir miyim?
  • quote:

teşekkürler
    önce hp usb format ile fat32 şkelinde
    sonra da Universal-USB-Installer-1.9.5.9 programı ile kurulum yaptım.
    hem linux mint mate ve hemde ubuntu 14.04.2 denedim. Tabi ubuntu 14.04.2 daha cafcaflı geldi bana.
    şuan linux mint kurulu. ancak acele ettim. hd yi hepsini sildim .şuan içine de giremiyorum.
    silinen dosyaları linux mint mate de geri alabilir miyim?

silinen dosyaları geri getirmek pek mümkün değil yeniden kur sistemi
  • nexaert kullanıcısına yanıt
    kesinlikle centos kurmalısın, sürüm olarakta Centos 5.5 olabilir. Centos ağır kaçar dersen, personal computer alanında aynı kütüphaneleri kullanan scientific linux var. onu da denyebilirsin.

Red hat i duyduysan eğer, red hat tabanlıdır bu iki işletim sistemi de, tek fark ise red hat ücretlidir diğerleri ücretsiz. Ücret diyince yanlış anlaşılmasın, işletim sistemine değil, 7/24 online desteğe ücret alır redhat.

Bunun dışında arkadaşın biri karışık olması benim için çok önemli değil demiş. Çoğu linux işletim sisteminde tecrübem var, yalnız şiddetle tavsiye ettiğim bir tanesi var ki, o da slackware linux + xfce compiz paketi dir. Müthiş, inanılmaz, kelimeler kifayetsiz kalır denilecek cinsten bi işletim sistemi. Slackware in espirisi ise, kullanacağınız programı derlenmiş bi şekilde bulamıyosunuz. Binary olarak indirdiğiniz programı, kendiniz tamamen sisteminize uygun bir şekilde derleyerek kullanıyorsunuz. Bu sebeple sistemin çalışma hızı inanılmaz derecede artıyor. Daha anlaşılabilir bir dille söylemek gerekirse i7 makineye windows 98 kurmak gibi bişey. Onboard gpu ile neler yapabileceğinizi hayal dahi edemezsiniz.
    Slackware için advanced kullanıcı olmak şart ama, söylemedi demeyin. Oldukça zorlar.
    stabil sistem elde etmem en az 1 haftamı aldı.

neye benzediğini merak edenler, aşağıdaki video fikir verebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=8HfTR96-FbU

dip not: imla kurallarına uymadığım için üzgünüm :(

• psychic2 P kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim hocam baya güzel anlatmışsınız önerinize uyarak hem centosu hem scientific linux'u deneyeceğim hangisi daha çok hoşuma giderse onunla devam ederim.
  • Selam arkadaşlar,

Bu konuya en son Mart 2015 'te cevap gelmiş. Aradan geçen 1 seneden sonra değişik öneri var mı ? Ben de Linux'u denemek istiyorum ama hangi sürümü kuracağım konusunda tamamen boşluktayım. Orta seviyeli bir bilgisayarım var. Kararlı, hızlı ve beni Linux'tan soğutmayacak bir sürüm kurmak istiyorum. Tavsiyelerinizi rica ederim.
  • kasolet kullanıcısına yanıt
    Ram, Y?lemci vb. bilgileri verirsen hocam hem i?letim sistemi hem de Masaüstü seçimi hakkynda yardymcy olabiliriz.
    Sistemini soyle sana Linux ini soyleyelim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pentium Dual Core - CPU E5200 @2.50 Ghz 1.30 Ghz / 2 GB Ram

Masaüstü seçeneği konusunda hiçbir fikrim yok. Cinnamon ve Mate var galiba. Daha önce hiç Linux kullanmadığım için masaüstü içerikleri nasıldır bilmiyorum.
    Dün inceleme ve araştırmaya devam ettim. Gördüğüm kadarıyla çoğu insan Mint tavsiye ediyor. Siz ne dersiniz ve hangi masaüstünü tavsiye edersiniz ? Gerçi dün gördüğüm kadarıyla masaüstü seçeneklerinde bir diğerine kolayca geçiş yapılabiliyormuş, öyle değil mi ?
  • Bu sistemle Linux Mint 18 MATE sürümü deneyebilirsiniz. İsterseniz yeni bir kurulum yapmadan ek olarak Cinnamon masaüstünü de ekleyebilirsiniz. Masaüstü ortamları arasında kullanıcı giriş ekranından seçim yapılabiliyor.

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=220
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    Hocam cevap ve tavsiye için teşekkürler. Kurulum kısa yolu olarak 64 bit versiyonunu vermişsin. Benim ram 2 GB. 32 bit kursam daha iyi olmaz mı ? Linux mantığını bilmiyorum, Windows 'tan düşünerek yazıyorum, eğer Ram 4 GB ve üzeri ise 64 bit kurmak gerekiyor. 4 Gb altı için 32 bit yeterli oluyor. Aynı durum Linux için de geçerli mi ? Ayrıca benim Windows'tan gelen 64 bit 'e karşı bir uyuzluğum var, sevdiğim bazı programları 64 bit 'de çalıştıramadığım için (uyumluluk seçenekleri de yemiyor maalesef).
    64 bit daha performanslidir,sadece ram mevzusuna takilmayin

İsterse makinanizda 1 gb ram olsun,yine 64 kurabilirsiniz

Ha,mevcut 2 gb raminin yanina ikinci el bir 2 gb daha eklersen(15 tl civarina bulursubn)makina ilerisi icin cok rahatlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Sağol hocam, yardımların için teşekkür ederim.
    Hocam Linux Mint 18'in Cinammon'u stabil değil, Mate arayüzü de o kadar güzel değil. 18. sürümle başlama hevesin kaçmasın. Bunun yanında sana direkt olarak Debian XFCE ya da Manjaro XFCE ile başlamanı öneririm. Özellikle Manjaro 16.06 XFCE yukarıda bahsettiğim tüm sistemlerden daha stabil.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.