Şimdi Ara

Emeğinin karşılığını veren bölümler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-6EE3C874A -- 17 Ağustos 2019; 23:1:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zenginlikten kastın ne? Bi hocam bana üniversite size sadece para verir zengin yapmaz demişti. Şuan dünyanın en zengin kişilerine bakarsak bu sözün doğru olduğunu görürüz. Lise veya üniversite terk hepsi.

Ama zengin olmadan kastın +5k maaş ise basit. Seni çok yormayan gelecekte ihtiyaç duyulan meslekerden aklıma gelen bilgisayar mühendisliği var. Yani biraz düşününce aslında çok yorulmuyosun. O proglamlama dillerini bilirsen birazda kafan çalışırsa oturduğun yerde para kazanırsın. Yurtdışında aylık 15-20 bin dolar veriyorlar bu kişilere. burada biraz daha düşük tabi. En kötü devlete gider 'yatarak' en az 4bin kazanırsın. Ama önermem. Özel bir şirkete gider çalışarak 2-15bin arası kazanırsın. Kolay meslek. Ama kafanın çalışması lazım. Bigisayara yatkınsan seni en çok bu zengin eder.
    Olmadı sağlık bölümlerinden birini seç.Tıp mesela. Okul bitene kadar ömründe biter ama olsun sonrası çok rahat. Diğer çok kazandıran meslek söyleyeyim sana. Diş hekimliği. Acayip zor bir meslek hayatın boyunca insanların ağız kokusunu çekiyosun ama olsun özelde en az 6bin kazanırsın. Hele kendi kliniğini açarsan hey yavrum hey.
    Aklımda bunlar var şuan.

• İstediğin şeyi bütün insanlar istiyor.
    Sadece pek azı başarabiliyor.

Ben çoğu mesleğin geleceğine baktım baya araştırdım. Sana biraz bilgi vereyim.

Öncelikle her yıl binlerce mühendis,doktor,avukat vs. mezun oluyor. Mühendis aşırı fazla yani şey gibi her yerde mühendislik veren yer, türüyor resmen.

Yani iş bulamazsın değil bulursun ama kimse yeni mezun mühendise 3,4 bin tl vermez.
    2kyla başlarsın. 5 yıl tecrübe sonrası 3 4 kya çıkar.

Eğer bir yerden tanıdıkların varsa, veya iyi firmalara girmiş tanıdıkların falan, 5k maaş alırsın. Sabah akşam çalışırsın.

Yormayacak türdene gelirsek, bu seçeceğin mesleğe göre değişkenlik gösterir. Misal, ben yazılıma aşinayım, sosyal biri değilim,böyle zevk alıyorum kod yazarken dersen,
    sana verilen projeleri kodlarsın hergün ,
    kodlamada iyi olursan 3 buçuk 4 k arası başlayan arkadaşlarım oldu. Oda ünide çeşitli projeleri,staj yaptığı yerleri vs. referans göstermişler yani iyi şekilde bildiğini kanıtlamış adamlar,
    haliyle girişimcilik ön plana çıkıyor burada.

En dolgun maaşlı meslekler, net garanti olarak;
    1.Pilotluk : min 15.000 tl diye biliyorum, kıdem arttıkçada 30.000 TL'a yolu var.
    Sosyal hayatı unut.Aile hayatı az denecek cinsten. Çok yorucu olduğunu söylüyorlar, her gün uçuş, her gün uçuş , onu geçtim her yıl sağlık testinden geçiriyorlar.
    kilo sorunun olsun , uçuşa elveremez, nebileyim kalbinde vs. biryerde sıkıntı çıktı , uçuşa elveremez, genetik hastalığın vs. var böyle atak yapan cinsten, uçuşa elveremez.

yani pilotluk nankör bir meslek derler. Başına gelen olayda işsiz kalırsın.

Pilot olmak için normalde 200 300 bin tl bayılman lazım, ama tam burslu gireceğini farzedersek bedava onada taban geçen sene 490 mf düşün.
    Onu geçtim pilotluk ömrüde kısa diyorlar, bu konuda uyaran kaptan pilot gürcan mantı kalpkrizinden geçen sene öldü düşün.Bunun sebeplerinede araştırabilirsin.

Yani adam sana o kadar parayı veriyorsa bi meslekte boşuna vermiyor, yarış atı gibi bakman lazım kendine hayatından ödün vermen lazım.

2.Gemi kaptanlığı : Sağlam maaşları var, 3 bin dolar falan veriyorlar, yani 8 10 bin maaşlı meslek, oda artıyor kaptanlığın arttıkça.
    Fakat..
    Aile hayatı : 0.
    Sosyal hayat : 0.

Çünkü aylık sözleşmeler verilir bi gidersen 4 ay dönmezsin eve. bi gidersin 6 ay dönmezsin. Sözleşmeli çalışırlar.
    O 4 ay , 6 ayda öyle gemide yan gel yatarak geçmez. Boş zamanları var gemide onları değerlendirirsin ama ne internet ne tv hiçbir şey yok , gemideki adamlarla bilardo , maç vs. atarsınız.
    Hayatın su üstünde geçer.
    Riski , korsan saldırısı diye biliyorum uzak yolda.

3.TIP
    Aile hayatıda var, sosyal hayatıda var. Tabi kimi zaman olmaz acil bir hasta çıkar vs. bazen gece nöbetlerine kalmak zorunda kalırsın amma velakin işin geneli her iş gibi bir düzeni vardır.
    Kariyeride vardır. Maaşıda iyidir yani 3 4 k gözüksede döner sermayeyle 6 7 kya çıkar. Diş hekimleri kendisine klinik açıyor 10k vs. buluyor.

Fakat, bir TIP doktoru olmak için çok fazla eğitimden geçersi yani kazanması ayrı bir ders, kazandın desek doktor olması ayrı bir ders baya bi sene yoğun çalışman lazım ki doktor olasın.
    Diş hekimleri , tıp doktorlarına göre daha kısa süreçtir yani öyle bi ton sınavmış şuymuş vs. yok diye biliyorum.
    İsteyen DUS'a girer uzman olur devlette biraz daha maaşı artar ama çok büyük artışı yok. İsteyen girmez.
    5 yıldan sonra diş doktoru olur çıkarsın, kendine güveniyorsan, çevrene güveniyorsan, açarsınız arkadaşlarınızla bir klinik, kazanırsınız. Artık her yer(istanbul için) diş kliniği doldu neredeyse.
    Diş hekiminin zorluğuda, işte her gün ağız kokusu çekersin,
    misal hasta dişi ağrı içinde gelir. Sen onu sakinleştirmeye ve ağrının geçeceğine dair ikna edici konuşup rahatlatmalısın mesela. Yani gerçekten işi bildiğini kanıtlamalısın ki hastada rahatlasan geçeceğine inansın gibi.

Ama diyorsan ki , ben az çalışıp dolgun maaş istiyorum. Maaşlı işlerde bu işi yapamazsın. Yani modern ülkelerde aslında bu mümkünde, bu ülkede mümkün değil bilmeni isterim. Nasıl yaparsın? onuda söyleyeyim.

Zenginliğin bir kuralı vardır. Tüm dünyada geçerli kanundur bu :D , Zenginlik ancak birilerinin sizin için çalışmasıyla mümkündür.

Peki adam senin için niye çalışsın? Senin işin için? Para. Para harekete geçirici güçtür. Koklatırsın parayı 10 kişi toplanır çalışır senin için.
    Bunun için okumayada gerek yok.

Girişimciliğin varsa,çalış bi yerde bi 10k 20k toplamaya çalış.

Sonra paraları koklatıp bir iş yerinde insanların senin için çalışmasını sağla. Bir restorant olur cafe olur.
    Ama riski nedir? Bu iş tutmazsa, batan o işçiler değil sen olursun. Senin paran yanar.

Tavsiye istersen, gir bir sevdiğin mesleğe. Mesleğinden kazandığın parayı topla, böyle cafeler birşeyler aç. Sen yine mesleğini severek yap, insanlarda senin için çalışmaya devam etsinler

• quote:

Orijinalden alıntı: Noxramma

Zenginlikten kastın ne? Bi hocam bana üniversite size sadece para verir zengin yapmaz demişti. Şuan dünyanın en zengin kişilerine bakarsak bu sözün doğru olduğunu görürüz. Lise veya üniversite terk hepsi.

Ama zengin olmadan kastın +5k maaş ise basit. Seni çok yormayan gelecekte ihtiyaç duyulan meslekerden aklıma gelen bilgisayar mühendisliği var. Yani biraz düşününce aslında çok yorulmuyosun. O proglamlama dillerini bilirsen birazda kafan çalışırsa oturduğun yerde para kazanırsın. Yurtdışında aylık 15-20 bin dolar veriyorlar bu kişilere. burada biraz daha düşük tabi. En kötü devlete gider 'yatarak' en az 4bin kazanırsın. Ama önermem. Özel bir şirkete gider çalışarak 2-15bin arası kazanırsın. Kolay meslek. Ama kafanın çalışması lazım. Bigisayara yatkınsan seni en çok bu zengin eder.
    Olmadı sağlık bölümlerinden birini seç.Tıp mesela. Okul bitene kadar ömründe biter ama olsun sonrası çok rahat. Diğer çok kazandıran meslek söyleyeyim sana. Diş hekimliği. Acayip zor bir meslek hayatın boyunca insanların ağız kokusunu çekiyosun ama olsun özelde en az 6bin kazanırsın. Hele kendi kliniğini açarsan hey yavrum hey.
    Aklımda bunlar var şuan.
    ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Somalilili -- 27 Ağustos 2017; 1:11:36 >

• Somalilili S kullanıcısına yanıt
    Kardeşim devlette maaşlar öyle ne hayali ne dünyası kimden ne duydunda böyle bi mesaj atıyosun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noxramma

Kardeşim devlette maaşlar öyle ne hayali ne dünyası kimden ne duydunda böyle bi mesaj atıyosun

neyin hesabındasın?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.