Şimdi Ara

'günlük süt' fırsatları (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
520
Cevap
30
Favori
29.453
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zotacing

Vay be süt fiyatlarına bak 3 lira olmuş yazık gerçekten.

Ulusal Süt Konseyi'nin belirlemiş olduğu üreticiden süt alim fiyati asgari 1.05 TL. Bu fiyata da ülkemizin doğu ve güneyinde uyulmuyor, 75-80 kuruşa ancak satiyor üretici sütünü sanayiciye.
    Markette sütün fiyatı belli, artık siz düşünün kim kaç para kazanıyor bu isten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kimse Yörsan yazmamış bende onu çok seviyorum.
    Bazı marketlerde ve bazı migroslarda da var.
    Çok güzel kokulu tadı var.
    Bir ara 500 ml dikip içiyordum
    1 Lt de var tavsiye ederim yörsan zaten kaliteli sütü de çok kaliteli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakaik

Kimse Yörsan yazmamış bende onu çok seviyorum.

Yörsan Dubai'li Abraaj'a satıldı.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/01/21/yorsan-abraaja-satildi

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

quote:

Orijinalden alıntı: cCc_Reis_cCc

Sitemize son model bir connect tarzi aracla süt getirwn var hanim ondan aliuor ltsi 2.5 tl, vergisiz algisi güzel kazanç

pahalıymış biraz, bizim burada 1.75-2 arası değişiyor.

Aydının bir ilçesinde annemler 1.5tl den alıyorlar. Sütçüyle anlaştılar her cumartesi akşamı 5lt getiriyor adam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ROLLING STONES

quote:

Bir yandan iyi bir yandan kötü üzüldüm açıkçası.
    İnşallah daha kaliteli ürünler çıkar ileride.

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

normal sütü bıraktım gibi ,size de tavsiye ederim , bunlarda gerçek tadı alabiliyorsunuz , katkı maddesi yok 2-3 gün içinde tüketilmesi lazım zaten
    4-5 marka var , ufaktan incelersek ;
    fiyat olarak
    bim-dost süt , 2 lira
    migros - Atatürk orman çiftliği -3 lira
    şok - sek süt 3.20 lira
    sütaş günlük süt 3 lira

içim olarak sıralama yaparsak
    Aoç > sek > sütaş > dost

özellikle , Aoç kaynarken üstte kaymak birikiyor, yağı alınmamış , biraz ağır gelebilir , ama faydası çok

Uht sütlerde yani uzun omurlu sütlerde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Biraz araştırıp öğrenin nasıl açılmadan 6 ay dayanıyor diye ki zaten uht sutlerin kutularınsa da açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketin diye yazı vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ReNeCaN

quote:

normal sütü bıraktım gibi ,size de tavsiye ederim , bunlarda gerçek tadı alabiliyorsunuz , katkı maddesi yok 2-3 gün içinde tüketilmesi lazım zaten
    fiyat olarak
    bim-dost süt , 2 lira
    şok - sek süt 3.20 lira
    sütaş günlük süt 3 lira

Aoç > sek > sütaş > dost

özellikle , Aoç kaynarken üstte kaymak birikiyor, yağı alınmamış , biraz ağır gelebilir , ama faydası çok

Uht sütlerde yani uzun omurlu sütlerde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Biraz araştırıp öğrenin nasıl açılmadan 6 ay dayanıyor diye ki zaten uht sutlerin kutularınsa da açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketin diye yazı vardır.

Öyle diyorsunda uzman bir doktor vardı heryere çıkan. Firmalar pek sevmez o adamı ürünlere zararlı diyor çünkü. Uht sütler çok zararlı falan demişti. 2güne tüketin diyor ama 2 gün içinde bozulmuyor açıkta bıraksanda 1 ay beklesende ne kokuyor ne ekşiyor. Bunu o doktor söylemişti doçent mi neydi öyle herkes cesaret edemez ve gerçek de budur. Almayın aldırmayın.

• izmir ve çevresindeyseniz tire organik günlük süt cam şişe şiddetle tavsiye ediyorum.fiyatı maalesef pahalı 4.25 tl
  • uygun olsun biraz diyorsanız da kipa kendi markalı günlük sütünü cam şişede deneyin o da tire yöresi sütü.
  • bir veteriner arkadaşım'UHT sütler antibiyotik yüklenip verimi arttırılan ineklerden elde ediliyor.antibiyotik katkısından dolayı peynir ürünleri yapılamıyor.yani bir yönüyle artık sütler UHT yapılıyor.'demişti.doğruluğunu bilmiyorum.
  • gunluk sutlerin yarım yaglı olanı var mı?

• Bir ürünün raf ömrü ne kadar uzunsa size de zararı o kadar çoktur. Taze gıda tüketmeye bakın, adı üstünde "günlük".
  • Bursa daki çoğu yerel marketde Özdilek dahil Eker günlük süt bulunabilir. lt fiyatı 2,55-2,65 civarıdır. Yoğurt içinde Sütaş ve Sek denediğim markalar ancak Eker daha iyi.
  • AOÇ Atatürk zamanında "halka hilesiz hurdasız, nefis gıda maddeleri üretmekle görevli " olarak kurulmuştur, sütüyle büyümüş bir ankara bebesi olarak diğer markalara göre kesinlikle tavsiye ederim hele birde aoç dondurması vardır ki dünyanın nerisinde olursan ol şimdi ankara da olmak vardı dedirtir insana
  • quote:

Orijinalden alıntı: seboist322

gunluk sutlerin yarım yaglı olanı var mı?

var ama her markanın yok , baltacı diye bir markada gördüm , o da litresi 6 lira civarı ,
    aslına şöyle yapabilirsin , sütü kaynat, üzerindeki yağı al, soğusun ,bi daha kaynat, tekrar üzerindeki yağı alırsan, nerdeyse hiç yağ kalmamış olacaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: ROLLING STONES

quote:

Alıntıları Göster
    Ben size daha uçurum birşey söyleyeyim, Kahraman Maraş köylerinde sütün litresi 25-50 kuruştan alınıyor.
    Üstelik ineğin randımanlı süt vermesi için, özel yem, küspe vs gibi şeyleride yine aynı sütü alan kişi ineğin sahibine satıyor(bir nevi sütü bedavaya almış gibi oluyor) ve inek besleyen kişide bunları satın almak zorunda kalıyor çünkü ineğinin fazla süt vermesi için doğal yolla çok çok beslemesi lazım ki buda aşırı zaman, emek ve para kaybı olduğu için kolay yoldan fazla süt almak için bu yolu seçiyor.

Aslında diyebiliriz ki süt üreticileri bir nevi inekleri çok doğal olmayan yollardan besleterek süt alıyor.

Bir ineği her gün taze yeşil ot, saman karışık küspe ve fıstık dalı ile günde en az 3 kere besler suyunu temiz ve tam zamanında hazır ederseniz minimum alacağınız süt 10 litreyi geçer öğünlerini ve suyunu arttırırsanız 20 litreye kadar gider, hollanda ineklerinin 25-30 litre verdiği bile olmuştur.

Fakat bunun yerine genelde saman küspe kepek ve su tercih ediliyor ve çok daha kolaya geliyor. Yine çok doğal olmayan yollardan 10-15 litre süt alınabiliyor.

Keza bunun dışında sütün kalitesini etkileyen psikolojik birkaç sebep daha olduğuna inanıyorum onlarda ineğin temiz bakılması sevilmesi hijyenik bir ortamda muhafaza edilmesi hatta klasik müzik ve günlük yürüyüşler.

Bunuda ne zaman köye gitsem ineklerimizle özel olarak ilgilendiğim için yaşıyorum diyebilirim artık placebo etkisi mi bilmiyorum fakat her gidişimde inek 2-3 gün sonra daha lezzetli ve fazla süt vermeye başlardı hatta yemine armut muz gibi meyvalar katardık bu seferde direk armutlu muzlu süt tadında süt çıkardı perakendecide avucunu yalardı.

• bimin günlük sütünü hiç beğenmedim
    Yörsan idare eder
    Sek gayet iyi
    Günlük süt ve cam şişe olması litre fiyatını 1tl artırıyor en azından depozitolu yapılıp ordan biraz indirim olabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • KEFİR KONUSUNDA TECRÜBELERİM:
    Kefir yapmak içi Kefirin mayasını almak gerekiyor. Eminönünde bulabilirsiniz. Karnıbahara benziyor fasülye büyüklüğünde alsanız yeterli. Sanırım fiyatı 5 ile 10 TL arasında, dikkat edin bazı yerler mercinek büyüklüğünde veya daha küçük büyüklüklerde satıyorlar onlar pek tutmuyor. Fasülye büyüklüğünde tek parça almaya gayret edin. Bir kere alınca kefir ölünceye kadar kullanabiliyorsunuz (Ölmesi için dışarıda sütsüz kalıp kuruması gerekiyor veya sütün içinde çok günlerce kalıp bozulması). Güzel tarafı kefir mayasının büyümesi. Büyüdükçe tanıdıklarınıza da dağıtabilirsiniz.

Yapılışı: Kefiri sütün içine atıyorsunuz. Başka bişey yapmaya gerek yok bir bardak süt ile de yapabilirsiniz bir kavanoz süt ile de, ben yarım litrelik kavanozda yapıyorum. Bir gün bekliyor, ortam sıcaklığana göre de süresi değişiyor. Çok beklerse ekşime yapar yaptıkça zaman ayarını tutturursunuz. Kefir olunca (yogurt kıvamında oluyor) süzgeçle mayayı ayırıp yeni süte kefiri aktarıyorum. O gün yapmak istemiyorsanız sütün içinde buzdolabında saklayınız, hatta uzun zaman yapmayacaksanız kefir bozulmasın diye derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Ben saklayıp kullanmıştım sıkıntı olmadı.

Sonuç olarak kefir mayası bulursanız yoğurt yerine çok daha faydalı olan kefir yapmanızı tafsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: AlpKhanate

quote:

Orijinalden alıntı: ReNeCaN

quote:

fiyat olarak
    bim-dost süt , 2 lira
    şok - sek süt 3.20 lira
    sütaş günlük süt 3 lira

Aoç > sek > sütaş > dost

Öyle diyorsunda uzman bir doktor vardı heryere çıkan. Firmalar pek sevmez o adamı ürünlere zararlı diyor çünkü. Uht sütler çok zararlı falan demişti. 2güne tüketin diyor ama 2 gün içinde bozulmuyor açıkta bıraksanda 1 ay beklesende ne kokuyor ne ekşiyor. Bunu o doktor söylemişti doçent mi neydi öyle herkes cesaret edemez ve gerçek de budur. Almayın aldırmayın.

ziraat mühendisi adayı olarak , süt ve süt teknolojisi dersi almış biri olarak söylüyorum. Bölümdeki proflarda bu adama ateş püskürüyor. bilip bilmeden halkı kandırıyor diyerek. bahsettiğiniz kişi sütü gidin dışardan alın diyor. hangi koşullarda ne şekilde sağıldığını bilmediğiniz sütü alın kullanın diyor. tv ye her çıkıp konuşana aldırmayın.

• volyas V kullanıcısına yanıt
    süt sığırlarında yemlerde antibiyotik kullanımı yasaktır. uht süt diye özel bir süt çeşidi yok zaten. sütü işleme sırasındaki kullanılan teknolojilerden alıyor adını uht.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReNeCaN -- 27 Ocak 2014; 12:20:41 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.