Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (304. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: radko

Niye değiştirdin yorumunu ?

Pişman oldum :) sana açıklama yapmaya gerek olmadığına kanaat getirdim. SS almanda iyi olmuş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • radko kullanıcısına yanıt

Termostat kontrollü ise olmaz öyle şey. İstenilen set sıcaklık değerine yüksek radyatör sıcaklığı ile hızlıca getireceğinden dolayı devreden çıkıp kombi de sık sık aralıklarla duracaktır. Ancak istenilen set sıcaklığına gelmiyorsa mantıken durmadan çalışır daha fazla gaz sarfiyatı olur bu durumda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    Pratikte öyle olmuyor işte denendi 2 katı daha fazla gaz sarfiyatı oluyor.
  • Selam. Tasarruflu ısınmanın en iyi yolu, petek sayısını arttırıp delta tyi arttırmaktır .
    Delta T= ısıtıcıdan eve giden su derecesi-evden dönen su derecesi.

Bu , sizin ısıtıcıdan aldığınız enerjinin ne kadarını eve bıraktığınızı yani verimi gösterir.

Bu sebeple yerden ısıtma sistemleri bilinenin aksine son derece fazla tüketim yapan sistemlerdir. Çünkü plastik boru ve dolaylı ısıtmadan dolayı delta Tsi çok düşüktür.

Isıtıcı ısı üretir ama bunu eve aktaramaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 27 Ocak 2021; 20:45:32 >
  • Bu ay 500 altında gelmez hayırlı olsun 👍

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ozan Artun O kullanıcısına yanıt

Aradaki fark az olursa mi tasarruf ederiz?

O zaman petekleri kısmak mantıklı değil.

Yanılıyor muyum?

• Tam tersi. Fark yüksek olmalı. Arkadaş arttırmak yerine düşürmek yazmış ilk satırda. @Ozan Artun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 27 Ocak 2021; 20:6:17 >
  • Uyarı için Teşekkürler. Düzelttim. Evet delta t kesinlikle yüksek olmalı.

Peteklerin girişini değil çıkışını kısarsanız da delta T artar. Ya da şu yapılabilir. Isıtıcıya dönüş vanasını kısarsanız da sıcaklığın peteklerde daha uzun kalmasını sağlarsınız ve verim artar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 27 Ocak 2021; 20:51:40 >
  • Delta Tnin yüksek olmasının ısıtıcının verimini arttırdığı görüşüm tahmini değil bilimsel olarak da kanıtlandı.

Isıtma sistemleri araştırmacısı olarak 2 yıldır kalorimetre kullanıyorum ve bu kalorimetre sayesinde 16 kwlık ısı pompamızın cop değerini ölçebiliyorum.

Cop değeri= üretilen enerji/tüketilen enerji

Bu cop değeri verimi gösterir , ısıtıcıya giren çıkan su sıcaklık farkı ne kadar yüksekse cop değeri o kadar yüksek oluyor. Isıtıcıya giren çıkan su sıcaklığını kontrol panelinden görebiliyoruz.

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp**

• Yine bir başka gözlemimi de söyleyeyim.

Aşağıdaki ürünü banyomuzda kullanmaktayız. Eğer bu ani ısıtıcıyı çalıştırırken, suyun debisi yani akış hızını fazla tutarsanız ısıtıcıdan çıkan su sıcaklığı oldukça düşüyor. Halbuki ısıtıcının sarfettiği enerji değişmiyor. Yani 7 kwlık ayarda çalıştırırken suyu sonuna kadar açarsanız 30 derecelik su çıkışı oluyor suyu kısarsanız 50 derece su çıkışı oluyor.Ama sarfettiği 7kwlık tüketim sabit. İşte buradaki kural kombi ısı pompası v.b. için de geçerli.

Isıtıcıdan yüksek verim almak için suyun debisini yani pompa hız ayarını düşük tutmak çok önemli. . Pompa ayarı tüm peteklerin ısınmasını sağlayacak kadar yüksek olmalı ancak mümkün olan en alt seviyede olmalı. İşte pompa hız ayarını düşürmek, bazı peteklerin ısınmamasına sebep oluyorsa,

1-)Reglaj(Petek dönüş vanası alttaki vana) ayarı yaparak

2-)Kombinin ana dönüş vanasını kısarak da debiyi düşürmek mümkün.

• Bugün geldi 285₺ faturam (Ocağın ilk haftaları gayet ılık geçti İzmirde).

Karşı komşum evde kısa kollu dolaşıyor fatura 580₺ gelmiş onlarada.
  • 2 fatura da epey normal. Konfor arttıkça bedeli de artar ne yazık ki.

• Ozan Artun O kullanıcısına yanıt

alt vana üst vana bi fark nasıl oluyor çıkamayan su giremez yani aynı mantık olmuyormu merak ettim nette de üstden yapıyorlar bende üstten yaptım alttan yaptım bişey anlamadım da size danışmak istedim

• veliahht V kullanıcısına yanıt

Peteğin üst vanası giriş, alt vanası çıkıştır. Özellikle ısıtıcıya yakın peteklerde Çıkış vanasının kısılması, hem peteğin dahaiyi ısıtmasını sağlar hem de suyun gidemediği uzak peteklere sıcak suyun ulaşmasını sağlar.

• reglaj dönüş vanası ile yapılır. en yakın vanadan başlanarak uç noktadaki petek tam açık olacak şekilde oranlama uygulanarak yapılabilir.

büyük tesisatlarda dinamik(fark basınç) ya da statik balans vanaları ile reglaj yapılır ve reglaj uygulanacak hattın dönüşüne takılır.

ayrıca ülkemizde uygulanmasa da radyatör dönüşleri için özel vanalar vardır. biz de gidişte de dönüşte de aynı vana kullanılıyor malesef. radyatör geri dönüş vanası uygulandığında işinin ehli kişiler tarafından bir kere sistem reglaj ayarı yapılır ve kimse tarafından kurcalanmaz ve dengeli bir ısıtma sağlanır. bahsettiğim ürünün görseli aşağıdadır.

• Benjamin_09 B kullanıcısına yanıt
    Aynen dediğiniz gibi yaptım hocam... **Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp**
  • Millet ocak faturanız kaç tl paylaşın
  • en son 15 ocakta yazıldı fatura 232 lira gelmişti. 124m3 32 günlük 3.875 ortalama ile. faturanın yazıldığı günden bu yana havalar birden çok soğudu -16 -17 leri gördük bir ara. şu an 15 günlük 95m3 oldu. günlük ortalama 6.33m3 bende anlık borç bilgisi hesaplamada 181 lira şimdilik. havalar tekrar ılıyacak görünüyor hava durumunda. bu ayı 320 lira ile filan kapatırım diye düşünüyorum bakalım...

• Daha gelmedi fatura ama 185 m3 harcamam var.

• 
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.