Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yer Erzurum, sabah ısı -16 idi, akşam namazı civarı ise -17. Evimiz 200 metrekare

Oda sıcaklığım ortalama 20-21 derece 24 saat ful yanıyor. Günlük tüketim ortalama 20 metreküp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mert25 -- 20 Aralık 2013; 20:36:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert25

Yer Erzurum, sabah ısı -16 idi, akşam namazı civarı ise -17. Evimiz 200 metrekare

Oda sıcaklığım ortalama 20-21 derece 24 saat ful yanıyor. Günlük tüketim ortalama 20 metreküp

allah sabir versin...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Orijinalden alıntı: odevinimo

quote:

quote:

kollektör derken o mavi ve kırmızı musluklar mı eğer öyleyse o peteğe ait kollektörü nerden bulacaz

Tek tek kapatarak tespit edin, hangi musluk hangi peteğe ait olduğunu bulunca işaret koyun.

peki hangisini kıscaz maviyi mi kırmızıyı mı

Fark etmez, önemli olan sirkülasyonu yavaşlatmak.

mutfağın vanalarından birini tam açıp diğerini çeyrek tur açsam yanındaki salonun petek sıcaklığı artar mı

• quote:

mutfağın vanalarından birini tam açıp diğerini çeyrek tur açsam yanındaki salonun petek sıcaklığı artar mı

Sizde mobil sistem olduğu için fazla etkisi olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: connect201010

allah sabir versin...

Teşekkür ederim, çünkü doğalgaz faturasını görünce gerçekten sabıra ihtiyacımız oluyor
  • Nerede kaldı o günü 3-5 m3 ile geçirdiğimiz günler. Dışarı ortalama -10 derece 10 gündür. Kombi 24 saat 45-49 aralığında çalışıyor. İç sıcaklık zar zor 22 civarında duruyor. 1 ay önce kombi kapalıyken bu sıcaklığa zor iniyordu :)

Şuan günlük tüketim 12-14 m3.

Bu soğuklar 1 hafta daha devam edecekmiş. Dış duvarlar her geçen gün biraz daha soğuyor. Yalıtım yok ama olsa da (ülkemizdeki gibi 2-3 cm) aynı soğuma olacaktı sanırım. 20 gün aralıksız gece gündüz -10 derecede mutlaka kademeli olarak soğuma olur.
  • kedoxs K kullanıcısına yanıt
    Mersin'de bile geceleri 1-2C'ye kadar indi ki yıllardır olmamıştı...

Kombinizi 7/24 aynı kombi set sıcaklığında kullanmaktansa, gündüz 40C, akşam 55C, gece ise yine 40C'da kullanmayı veya kapatmayı denediniz mi? Bu şekilde günün farklı saatlerindeki ısınma ihtiyacına göre gerektiği kadar ısıtma yapmış olursunuz. Yani evin içi sabit 22C olacağına gündüz 20-21, akşam 22-23, gece 20-21 olacak şekilde kombiyi kullanırsanız, sarfiyatı arttırmadan ısıyı daha çok akşam saatlerine kaydırıp konforu yükseltebilirsiniz...
  • demirdöküm nitron kullanıyorum ev 150m2 mantaloma var.bina daha yeni 3-4 yıllık günlük 8-10 m3 arası değişiyor ev genelde 20 derece oluyor ama kombiye uzak odalar biraz soğuk oluyor
  • Merhaba arkadaşlar yer Ankara Batıkent, dış sıcaklık -8 , -10 arasında değişiyor. 165 m2 üç katlı ev, dış cephe ve çatı 5 cm yalıtım malzemesi ile yalıtımlı , ayrıca alt kat içeridende yalıtımlı, Kombi hiç kapatılmaz bizim evde. Kombi ferroli econcept 35 C , kombi şu an 38C de ayarlı ( min 38C maksimum 48 C arasında değişiyor yanınca) toplam 10 mt petek boyu var (petek vanalarını kısıyorum yani peteğin üst yarısı sıcak , alt yarısı soğuk olacak şekilde ayarlı bu dönüş suyunu soğuk yapıyor ve max yoğuşma ile verim artıyor hemde uzak ve yüksekteki odalarada sıcak su çıkmasını sağlıyor) oda sıcaklığı alt kat 22 C , üst kat 21 C günlük tüketim 10m3.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vedatkerem -- 22 Aralık 2013; 12:58:14 >
  • quote:

quote:

peki mobil sistemde vanayı kısmak hiç mi tasarruf sağlamaz zira vanayı kısınca sıcaklık azalıyo. mesela ben şu anda az kullanılan oda koridor ve havlupanı çeyrek tur açtım peteklerin sıcaklıkları azaldı bu bana ne kadar tasarruf sağlar ya da tasarruf sağlar mı
  • quote:

quote:

quote:

peki mobil sistemde vanayı kısmak hiç mi tasarruf sağlamaz zira vanayı kısınca sıcaklık azalıyo. mesela ben şu anda az kullanılan oda koridor ve havlupanı çeyrek tur açtım peteklerin sıcaklıkları azaldı bu bana ne kadar tasarruf sağlar ya da tasarruf sağlar mı

bir de bu kullanım suyu çok geç ısınıyo mutfakta
    banyoda sorun yok halbuki kombi mutfakta. nasıl oluyor da banyo ısınırken mutfak geç ısınıyo sıcaklık 50 dereceye ayarlı maximum 60 derece acaba dereceyi 60 a getirsem işe yarar mı en azından mutfakta iş yapılırken

• quote:

quote:

bir de bu kullanım suyu çok geç ısınıyo mutfakta
    banyoda sorun yok halbuki kombi mutfakta. nasıl oluyor da banyo ısınırken mutfak geç ısınıyo sıcaklık 50 dereceye ayarlı maximum 60 derece acaba dereceyi 60 a getirsem işe yarar mı en azından mutfakta iş yapılırken

1. Vanayı kısmakla o odanın ısısını düşürerek tasarruf sağlarsınız, ama diğer odaların ısısını artıramazsınız.
    2. Banyo ısınıyor, mutfak ısınmıyorsa tesisatta bir problem var demek.

• odevinimo O kullanıcısına yanıt
    @Zebza arkadaşımızın düşüncesi doğru, mutfak musluğundan sıcak suyun alınması banyoya göre uzun sürüyorsa tesisatta sorun var veya eksik tesisat var...

Eğer sıcak su tesisatı önceden banyodaki bir ısıtıcıya (termosifon, şofben vd.) göre yapıldıysa ve kombi için mutfak musluğuna yeni bağlantı çekilmediyse soruna neden olabilir. Yani durum böyleyse kombiden çıkan sıcak su, banyo üzerinden mutfağa geliyor olabilir :)

Komşularınızda durum nasıl? Onlarda da aynıysa konu netleşir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

@Zebza arkadaşımızın düşüncesi doğru, mutfak musluğundan sıcak suyun alınması banyoya göre uzun sürüyorsa tesisatta sorun var veya eksik tesisat var...

Eğer sıcak su tesisatı önceden banyodaki bir ısıtıcıya (termosifon, şofben vd.) göre yapıldıysa ve kombi için mutfak musluğuna yeni bağlantı çekilmediyse soruna neden olabilir. Yani durum böyleyse kombiden çıkan sıcak su, banyo üzerinden mutfağa geliyor olabilir :)

Komşularınızda durum nasıl? Onlarda da aynıysa konu netleşir...

binada eskiden şofben kullanılmıyodu yeni bina
    bi de şunu sormak isterim havlupan ne kadar gerekli bi şey yani ısıya çok fazla katkısı var mı kapatsak nasıl olur

• yarin fatura gelecek suan tam 120m3 yakmisim kombi 45derecede yaniyo ev suan 23.8 derecede sabah 23.3 tu 2 aylik bebegim var 23altina inmiyor.

• odevinimo O kullanıcısına yanıt
    Kombi ile mutfak arasındaki sıcak su tesisatını ve musluk başını çap daralması, kireçlenme vd yönünden gözden geçirmek gerekir o zaman...

Havlupan biraz ısıtır çokça kurutur (havlu vb.) :)

Kapatınca yapacağınız tasarruf devede kulak kadar...
  • Ev 200m2
    yaklaşık 11-12 metre/tül petek var,
    Hafta içi tüketim : 11m3
    otm cihazı var, günde 10 saat çalışıyor.
    iç sıcaklık 21-22 derece arası değişiyor.
    alt kat ve üst kat boş
    buderus gb012,
    kombi 53 dereceye ayarlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pdk54 -- 23 Aralık 2013; 22:18:35 >
  • son 1 haftadır ortalama 3.7 ile 4.3 metreküp arası yakıyorum...kombi 24 saat çalışıyor....oda sıcaklıkları gece dahil en düşük 21.3 lere düşüyor...ağırlıklı olarak 23 civarlarında dolaşıyor...11-12 metre küpleri görünce tarsusta yaşadığıma şükrediyorum....havalar çok iyi gidiyor......bir ara 6-7 lere çıkmıştı rakam......
  • Yeni bina, dün akşam doğalgaz açılışı yapıldı , ilk defa yandı. 57 derecede 13 saatte 10metreküp yanmış. 90m2 ev yalıtımlı,altı dükkan.
  • simdi geldi taze fatura 124m3 yakmisim 119,32 tl geldi gayette iyi isindik

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.