Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (169. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 167168169170171
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    özgür kardeşim
    Ot var mı evde?
    Ben 6 saati yanlış yazdım.
    12 saat çalışıyor.
    Diğer 12 saat evi soğutuyorsunuz.
    Soğuyan ev kolay ısınmaz.
    Akşam geldiğinizde de ısıtmak için yapmış olduğunuz tasarrufu tekrar kaybediyorsunuz.
    Hem de konforunuz kalmıyor.

Ban sorar sanız (ot var sanırım 18 dediğine göre) gündüz ot yi 20 ye ayarlayıp bırakın.
    İlk 3 gün fazla yakar.
    4. günden itibaren tüketime bir bakın.

Benim kombi 3-5 dk çalışıyor demiştim.
    Bu kombiyle alakalı değil. Ot o kadar çalıştırıyor.
    Kombi 9 yıllık yoğuşmasız ucuz bir kombi.

Siz ot li kullanımda 65C nin altına düşürmeyin.
    Gündüz ot yi 20C akşamgeldiğinizde de yeterse 22C civarı ayarlayın.
    3 gün bu şekilde kullanın.
    Yavaş yavaş düşecek.
    Soğuyan duvarlar ancak ısınır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

özgür kardeşim
    Ot var mı evde?
    12 saat çalışıyor.
    Akşam geldiğinizde de ısıtmak için yapmış olduğunuz tasarrufu tekrar kaybediyorsunuz.

Ban sorar sanız (ot var sanırım 18 dediğine göre) gündüz ot yi 20 ye ayarlayıp bırakın.
    İlk 3 gün fazla yakar.

Yavaş yavaş düşecek.

Birde sizin dedinizi yapalim ama fatura kabarirsa karti size yollar zarari yuklersiniz dediniz gibi 3 gun denerim giderse 50 lira gider ama sizden tabi:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sabanoz

Aç kapa daha tasarruflu mu olur yoksa kombiyi düşürmek mı ben evden çıkınca kombi 30c alıyorum forumdan bunu anladım eşimin arkadaşlari kapatıp çıkıyor eşim de kapatıp çıkıyor ve beni dinlemiyor

Ot almayı düşünüyorum ya modülasyon Yada on off şeklinde hangisi daha tasarruflu olur

Kombi yoğuşmalı mı?
    Ot mutlaka alın.
    Yoğuşmalı ise 30 da bırakıp gidebilirsiniz.
    Yoğuşmasızlara düşük sıcaklık iyi değildir.
    Ot ile gündüz 20C ye ayarlayıp yapıp bırakın.
    Yoğuşmasız ise kombi 60-65 e yoğuşmalı ise 45-55 yapabilirsiniz.
    Asla kombiyi kapatıp çıkmayın.
  • hasanemmii kullanıcısına yanıt
    valla tebrik etmek lazım hocam :)
    ben geçen ay 263 tl. doğalgaz parası ödedim
  • quote:

özgür kardeşim
    Ot var mı evde?
    12 saat çalışıyor.

İlk 3 gün fazla yakar.

Yavaş yavaş düşecek.

aksam saat 7,30 da kombi 65 dereceye ayarladım odayıda 20 derece kombi 15 dakikadan biraz daha az çalıştı kapattı saat 9,30 da tekrar çalıştı akşam saate baktığımda tam 60.158 metre küp vardı sabah 7,30 da 57 880 metreküp vardı gece olmasına rağmen tüketim 2,228 gece olmasına rağmen kabul edilebilir bir tüketim şimdi güzndüz oda sıcaklığını 18 dereceden 19,5 dereceye yükselttim akşam tekrar bakıcam tabi evde çift taraflı ve çatıda yalıtım olması + termostatik vanaların büyük avantajı var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi özgürkuaför -- 25 Ocak 2017; 8:21:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: -ForeverY-

Geliboluda Lanet İnesice yetkililer yüzünden doğalgaz yok. Altyapı kalorifer merkezi sistemi yakanların işsiz kalacağı bahanesi ile Engel oluyorlar. Anlamadım ben bu nasıl bir düşüncedir. Kalorifer s,stemi gider yerine Doğalgazcı gelir sayaç okuyan eleman gelir. Hatta üstüne Her firma Teknik servis açacağından Kat kat daha fazla kişi çalışmayabaşlar bunlar az Buz sayı değilki ?

matbaanın icadı ve karşı çıkılması olayı kafa aynı kafa. diğer taraftan birilerinin tanıdıkları iyi para kaldırıyor bu işten demek ki karşı çıkılıyor kolaylığa.
  • özgürkuaför kullanıcısına yanıt
    3 gün takip edin. Sonra eski tüketiminizle karşılaştırın.
    Konforunuz kesin artacak.
    Tüketim de makul seviyede olacak.
  • quote:

hocam benim evde ot yok evin sıcaklığı 25 derece, günlük tüketim şuan için 7-8 m3 leri görüyor.
    ot sipariş verdim geldiğinde aklımda şöyle bir program var. gece 11 den sabah 7 ye kadar 21 derece. sabah 7 den gece 11 e kadar ise 22-23 duruma göre ayarlamak var.sizin öneriniz nedir bu konuda.
    ayrıca aklıma takılan soru şu evin içinde yalıtım iyi olduğunu düşünüyorum.ot 22-23 dereceye geldi kombiyi kapattı.tekrar kombiyi devreye sokana kadar petekteki sular soğusa,petekteki suları ısıtınca tüketim daha fazla olmaz mı.
  • fantastik74 kullanıcısına yanıt
    dur kalk tuketımı arttırır fakat
    öncelikle termostat normal tüketiiniz düşürmese de konfor sağlar
    ayrıca peteklerdeki su soğuyacaktır dur kalktan dolayı tuketım artacak diye düşünebilrsin
    bu durum gunde kaç defa olacak önemli olan o bence
    şöyle düşünelim.
    istanbul trafiğindeki bir araba mı dur kalk yaparak çok yakar
    ona göre nufusu az yoğunluğu az olan yerdeki araba mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: fantastik74

quote:

hocam benim evde ot yok evin sıcaklığı 25 derece, günlük tüketim şuan için 7-8 m3 leri görüyor.
    ot sipariş verdim geldiğinde aklımda şöyle bir program var. gece 11 den sabah 7 ye kadar 21 derece. sabah 7 den gece 11 e kadar ise 22-23 duruma göre ayarlamak var.sizin öneriniz nedir bu konuda.
    ayrıca aklıma takılan soru şu evin içinde yalıtım iyi olduğunu düşünüyorum.ot 22-23 dereceye geldi kombiyi kapattı.tekrar kombiyi devreye sokana kadar petekteki sular soğusa,petekteki suları ısıtınca tüketim daha fazla olmaz mı.

Programı deneyerek en uygun hale getirirsiniz.
    Kombi durunca petekler soğuyacak.
    Dokunursanız üşüme hissi verebilir.

Peki soğuyan peteklerin ısısı nereye gitti?
    Eve gitti değil mi?
    O halde kayıp yok.
    Tekrar ısınması 2 dk yı almaz.
    Ve bu arada uzun zamandır bahsettiğim kombiye dönen suyun soğuk olması gerekliliği de sağlanır.
    Kombi tam verimle çalışır.
    Yoğuşmalılar tam yoğuşma yapar.
    Yani sözün özü, peteklerin soğuması zarar değil faydadır.
    Önceki yazılarımı okuyun.

Edit:
    Bir de şu var.
    Emin olun ot takınca kombinizin dur kalk sayısı azalacaktır.
    Dur kalklada kayıp sadece ateşleme anında olur.
    Bir miktar yakıt ateşleme gerçekleşinceye kadar kayıp verir.
    Ancak bu göreceksiniz ki fark edilmeyecek miktardadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 25 Ocak 2017; 17:34:35 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fantastik74

quote:

Programı deneyerek en uygun hale getirirsiniz.
    Kombi durunca petekler soğuyacak.
    Dokunursanız üşüme hissi verebilir.

Peki soğuyan peteklerin ısısı nereye gitti?
    Eve gitti değil mi?
    O halde kayıp yok.
    Tekrar ısınması 2 dk yı almaz.
    Ve bu arada uzun zamandır bahsettiğim kombiye dönen suyun soğuk olması gerekliliği de sağlanır.
    Kombi tam verimle çalışır.
    Yoğuşmalılar tam yoğuşma yapar.
    Yani sözün özü, peteklerin soğuması zarar değil faydadır.
    Önceki yazılarımı okuyun.

Edit:
    Bir de şu var.
    Emin olun ot takınca kombinizin dur kalk sayısı azalacaktır.
    Dur kalklada kayıp sadece ateşleme anında olur.
    Bir miktar yakıt ateşleme gerçekleşinceye kadar kayıp verir.
    Ancak bu göreceksiniz ki fark edilmeyecek miktardadır.

teşekkür ederim hocam bilgiler için

• Simdi eve geldim saat 194:45sabah 19.5 dereceye ayarlamistim sayac sabah 57 880 idi simdi 56168 şakami bu falan dedim dereceyi 21e yukseltim merak ettim bir sey var simdi diyelimki 21 derece ayarladik 21.5 ta kapanan kombi 20.5 ta tekrar acilacak bir oyle dusunun birde 22 ye ayarlanan ile ayni metre kupu harcarmi sonucta isinan eve gore yaniyor kombi yani evdeki isiyi tutmaya calisiyor kazan suyu zaten 65 20 derecedeki evi 20.5 ile getirmekle 21.5 derecedeki ev isisini 22 ye getirmekle ayni olmali diye dusundum yaklasik 45 dakikadir kombi calisiyor eve geldigimde 19.5 dereceydi 20.5 derece oldu 0.700 metrekup yakti gunduz harcamamis verdim gazi simdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi özgürkuaför -- 25 Ocak 2017; 20:31:11 >
  • Kendi rekorumu egale ettim..,

• arkadslar mrb konuyu bugn baya bi okumaya calistim ogretmnem subat tatili malum evdeyim ev buzz o kadar can skici ki ...konuyu biraz okumaya calistim anladigim yalittim cok iyi olmali ve kombiyi belirli seviyede tutacak bir oda termostati kullanma..simdi ben de almayi dusundum cunku bende konfor diye bisey yok ev buzz ikinci kat kuzey doguya bakiyor evde durulmuyor..oda termostatini kombinin matkasina gore mi seciyoruz yardim ederseniz sevinirim ...yapmadigim kalmadi kombi veya petekler dolmusmudur falan die cok ugrastm baktim iyi temiz kombi petek 4 yillik falan ev kira bu arada...kombi beko kacta calistirmaliyim petekleri ve termostat ne almaliyim ...bu evden cikacagimi da hesaba katacsk olsak ne alinabilir ileride kullanmak amaciyla ..beko kombi termostat fazla fiyat farki yoksa kablosuz iyi olabilir bir de uzaktan direk acma kapama super olur..simdiden tsk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagdeg -- 26 Ocak 2017; 21:50:46 >
  • İzmir 3 katlı müstakil ev güneye bakıyor en üst ve orta katı yakıyorum toplam 6 metre petek odalar 22-23 derece arası değişiyor gece 12-5:30 arası 2 derece kısıyor termostat günlük tüketim 7.5m3 iyimi kötümü bilemedim. Evde yalıtım yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ay 500-600 bekliyorum bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: özgürkuaför

Simdi eve geldim saat 194:45sabah 19.5 dereceye ayarlamistim sayac sabah 57 880 idi simdi 56168 şakami bu falan dedim dereceyi 21e yukseltim merak ettim bir sey var simdi diyelimki 21 derece ayarladik 21.5 ta kapanan kombi 20.5 ta tekrar acilacak bir oyle dusunun birde 22 ye ayarlanan ile ayni metre kupu harcarmi sonucta isinan eve gore yaniyor kombi yani evdeki isiyi tutmaya calisiyor kazan suyu zaten 65 20 derecedeki evi 20.5 ile getirmekle 21.5 derecedeki ev isisini 22 ye getirmekle ayni olmali diye dusundum yaklasik 45 dakikadir kombi calisiyor eve geldigimde 19.5 dereceydi 20.5 derece oldu 0.700 metrekup yakti gunduz harcamamis verdim gazi simdi

Gündüz 20 ye ayarlamanızı tavsiye etmiştim.
    Güvenemediğinizden sanırım 19,5 yapmışsınız.
    Bakın öyle beklediğiniz gibi tüketim olmamış.
    Ayrıca akşam da ev daha kolay ısınacak.
    Gündüz 20,0 yapın.
    Akşam da 0,5 kademeli olarak arttırın.
    Hemen 20,0 dan 21,5 yapmayın.

20,5 dan 21,0 a tüketimle
    21,5 dan 22,0 a tüketim farklı olur.

İkincisi biraz daha artar.

• quote:

Orijinalden alıntı: MUTAF

Kendi rekorumu egale ettim..,

Ne oldu MUTAF?
    Merak ettim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MUTAF

Kendi rekorumu egale ettim..,

Ne oldu MUTAF?
    Merak ettim.

faturayı foruma yukledim ama çıkmadı hocam.

33 günlük, 351 metreküp ile, 412tl faturam geldi..
    Salonda TRV, Yatak odasında Oda Termostatı olmasına rağmen bu fatura geldi.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: özgürkuaför

Simdi eve geldim saat 194:45sabah 19.5 dereceye ayarlamistim sayac sabah 57 880 idi simdi 56168 şakami bu falan dedim dereceyi 21e yukseltim merak ettim bir sey var simdi diyelimki 21 derece ayarladik 21.5 ta kapanan kombi 20.5 ta tekrar acilacak bir oyle dusunun birde 22 ye ayarlanan ile ayni metre kupu harcarmi sonucta isinan eve gore yaniyor kombi yani evdeki isiyi tutmaya calisiyor kazan suyu zaten 65 20 derecedeki evi 20.5 ile getirmekle 21.5 derecedeki ev isisini 22 ye getirmekle ayni olmali diye dusundum yaklasik 45 dakikadir kombi calisiyor eve geldigimde 19.5 dereceydi 20.5 derece oldu 0.700 metrekup yakti gunduz harcamamis verdim gazi simdi

Gündüz 20 ye ayarlamanızı tavsiye etmiştim.
    Güvenemediğinizden sanırım 19,5 yapmışsınız.
    Bakın öyle beklediğiniz gibi tüketim olmamış.
    Ayrıca akşam da ev daha kolay ısınacak.
    Gündüz 20,0 yapın.
    Akşam da 0,5 kademeli olarak arttırın.
    Hemen 20,0 dan 21,5 yapmayın.

20,5 dan 21,0 a tüketimle
    21,5 dan 22,0 a tüketim farklı olur.

İkincisi biraz daha artar.

Simdi eve geldim saat aksam 10 dun aksam 7.45de 56kusurdu simdi 49.368 26 saatte 6.8 metre kup saat basina 0.263 ortalama ev 20.5 derece inanamiyorum

• 
Sayfa: önceki 167168169170171
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.