Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (167. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 165166167168169
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: isnuerog

Hasanemmii

Benim kombi ilk aldigimda fabrika kombi kazan sicakligini ot de kullanma icin 80 dereceye ayarlamis..yani kombiyi acinca direk 80 derecede calisiyordu..tabi yogusmali oldugu icin ve 80 derecenom tesisata zarar verecegini dusundugum icin bu sicakliklarda calistirmayi istemiyorum..birde asiri isi dalgalanmasi olusuyor evde oyuzden yuksek kazan isisi cok konforlu olmuyor.

Yuksek kazan sicakligi gercekten verimlimi sizce...yani ne bileyim hani petek uzunlugu cok cok uzundur, donus suyu oda isinana kadar kombiye hala soguk donuyordur o zaman belki verim iyidir dicemde, donus suyu 70 lere dayandiginda yogusma felanda kalmiyor..bir tezatlik yokmu sizce.

isnuerog
    Üretici der ki;
    Yoğuşmasız kombi, 80C lerde yaklaşık %97 verimle çalışır. 45C lerde bu verim %75 civarındadır.
    Bu değerler yeterli petek uzunluklarıyla da ilgili tabi.
    100m2 eve 5m petek konursa, petekler ısıyı ortama yeterli miktarda transfer edemeyeceğinden ev ısınmaz.
    Isınmayınca ha bire kombi ayarı arttırılır.
    Sonuçta dönüş suyu da sıcak dönmeye başlar.
    Dönüş suyu ne kadar sıcak olursa, verim de o kadar düşer.
    Kural şudur; Isıttığınız suyun ısısını ortama atmadan kombiye geri döndürmeyin.
    Bunun için petek uzunluğu yeterli miktarda olmalıdır.

Aslında yoğuşmalılarda da durum pek farklı değil.
    Yoğuşmalılarda da dönüş suyu ne kadar soğuk olursa, yanma sonucu oluşan ısı o oranda daha fazla suya aktarılır.
    Ayrıca soğuk dönüş suyu, bacadan kaçan ısının daha yüksek miktarının tekrar tesisata kazandırılmasını sağlar.
    Yeterli petek metrajı özellikle yoğuşmalılar için çok gereklidir.

Her iki kombi tipi için de ortak söylenebilecek kural, dönüş suyunun olabildiğince soğuk olmasıdır.
    Bu nedenle banyolarda kullanılan havlupan denen zımpırtının bu kuralı mahvettiğini yazdım.
    Tepki de aldım. Ama zaman içinde haklı olduğumu anlayacaklar.
    Havlupan gelen sıcak suyun ısısını doğru dürüst ortama aktarmadan geri dönüş borusuna gönderir.
    Bu da dönüş suyunun sıcaklığını arttırır.
    Ayrıca su sirkülasyonun bir kısmını üzerinden geçirdiğinden, diğer peteklerin suyunu çalmış olur.
    Kapatılırsa havlupandan geçen su, diğer peteklere dağıtılacaktır.
    Havlupan mutlaka kullanılacaksa, en büyük boy olandan kullanılmalıdır. Veya havlupana seri bir petek takılmalıdır.

Havlupan için şu benzetme çok da abartı olmaz.
    Havlupan, gidiş ve dönüş borularının arasına bağlanmış bir boru gibidir.

Yoğuşmalılarda aynı anda yanma verimi ve yoğuşma verimi önem kazanıyor.
    Yüksek kazan sıcaklığında yanma verimi artarken yoğuşma verimi minimum oluyor.
    Düşük kazan sıcaklıklarında da yanma verimi bir miktar azalırken, yoğuşma verimi tepe yapıyor.

Eğer petek boyu yeterli uzunluktaysa,
    Ot kullanılıyorsa,
    Dönüş suyunun soğuk dönmesi sağlanıyorsa yoğuşmalılar, yüksek sıcaklıklarda da verimli çalışacaktır.

İşin özü; dönüş suyu ne kadar soğuk, o kadar verim.

• Ankara
    Son 3 gündür hava sıcaklık ortalaması +3 civarı
    95m2 yalıtımlı
    gece 20,0
    gündüz 21,0
    akşam 22,0

kombi 70C de yoğuşmasız

Günlük tüketim: 3,5m3

Edit:
    Bazı peteklerin su sirkülasyonu fazla olduğundan petek çıkışındaki su sıcaklığı fazla oluyordu.
    Bu petekler azar azar kısıldı.
    Ta ki tüm peteklerin alt sıcaklıkları eşitleninceye kadar.
    Ot kombiyi çalıştırıp durdurduğunda, ekranda görünen su sıcaklığı 3 dakika sonra buraya dikkat !!! 25C-30C civarındadır.

Kombi 70C de çalıştırılmaktadır. Ancak kombi çalışma süresi 4dk 5 dk civarındadır.
    Öğrenme modlu OT, ev sıcaklığı daha artmadan kombiyi kapatmakta ve petek sıcaklığı ile ev istenen değere gelmektedir.
    Bekleme süresi yaklaşık 30dk civarıdır. Yani kombi saatte 2 kez devreye girmektedir.

Bu değerler hava sıcaklığına göre değişmekte olup, OT yanma ve sönme sürelerini kendi ayarlamaktadır.

Havlupana seri bir petek takılıdır.

Ot bir günlüğüne çıkarılmış ve kombi 40C de 24 saat çalıştırılmıştır.
    Sonuç: 6m3 tüketim. Hava sıcaklık ortalaması +1,5C idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 21 Ocak 2017; 14:47:0 >

• hasanemmii kullanıcısına yanıt
    hocam merhabalar siz bu konularda bilginisiniz anladığım sizlere izninizle birkaç konuda danışmak istiyorum.

Evim güney cephe 2+1 105 net 80 m2 kusür.Ara kat mantolama ısıcam mevcut.

Güney önde 23 m2 salon iki adet 90*60 cm petek ve oda az ısınıyor petekler yeterli boyda mı ? tesisatcı ikisi toplam 4600 watt olduğunu söyledi.21 derece kadar ısınıyor oda.

Yine önde güney 12 m2 mutfak , 90 cm petek kombi mutfakta olduğundan fazla ısınıyor alt üst vana iki tur kadar acık.24 derece kadar ısınıyor

arka kuzey pencereli yatak odası 90 cm petek var normal ısınıyor .23derece kadar

arka batı pencereli küçük oda 120 cm petek 24 derece fazla ısınıyor.

kombim dizayn grubu fason ditroo yoğuşmasız .45 derece de günlük tüketim 7 m3, 50 55 derece ayarında 9 ile 12 m3 arasında değişiyor.

oda ısıları ortalamanın çok üzerinde ancak ben ısınsın istiyorum özellikle salon .sizde oda termostadı alsam salona ve mutfak küçük oda y.odasına termostatik vana alsam iyi olur mu?banyodaki havlupan da iki tur acık gidiş dönüşten.İki vanadan da kısmak doğrumu? kollektörden de fazla ısınan odaları kıstım ama yine fazla ısınıyor mutfak ve küçük oda. tavsiyelerinizi bekliyorum.teşeklürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

birde hocam ne yaptıysam 45 ve 50 derecede bile peteklerin altı ılık oluyor filtre temiz baktım sizce sorun devirdaim pompasından mıdır?

• meeb kullanıcısına yanıt
    Merhaba meeb
    Salon peteğiniz yeterli görünüyor. Yalıtım da varmış zaten.

Yapacağınız öncelikle ot almak.
    Ot siz tüketiminiz hem kontrolsüz olur, hem de fazla olur.
    Ot li kullanımda 65C de kullanın.
    TRV almak size kalmış. Olursa daha iyi olur.

Şu anda yapacağınız ise, çok ısınan peteklerin vanalarını kısmak.
    Ama öyle iki tur açtım falan olmaz.
    Önce tamamen kapatın.
    Sadece vananın biriyle ayar yapın.
    İkisini değiştirmenin faydası yok.
    Üst açık olsun. Altları ayarlayın.
    Çünkü üst vanaların ayarının, başka kişiler tarafından bozulması ihtimali daha fazladır.

Tamamen kapattığınız alt vanayı çeyrek turdan daha az açın.
    Bakın benim peteğin biri, çeyrek turun üçte biri kadar açık. En fazla ısınan petek hala o petek.
    Fazla ısınan petekleri kıstığınızda diğer peteklere daha fazla su gidecek ve daha fazla ısınacaktır.

Bu ayarı yavaş yavaş yenileyerek tüm peteklerin alt kısımlarındaki sıcaklıkların eşitlenmesini sağlayın.
    Alt sıcaklıklar eşit halde iken yine de fazla ısınan odalar varsa, onların vanalarını daha da kısabilirsiniz.
    Bu ayar bazen milimetrik değerde olabiliyor. Benim peteğin birinde olduğu gibi. (Azıcık kapatıyorum, tamamen kapanıyor. Azıcık açıyorum, fazla ısınıyor. Buradaki azıcık ifadesi mm :) )

İki vanadan ayar yapmak gereksiz. Sadece biri ile yapın. Önemli olan su geçişini azaltmak.

Havlupan ile ilgili düşüncemi biliyorsunuz. Yukarıda açıkladım.

Ayar işi vanadan zor oluyorsa, kollektörlerden de yapabilirsiniz.

Edit: Petek altlarının soğuk veya ılık olması kötü değil. Isının odaya atıldığını gösterir. (Petekleriniz tıkalı değilse) Pompada bir sorun olduğunu gösteren bir durum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanemmii -- 21 Ocak 2017; 16:12:19 >

OT çıkardığında evdeki sıcaklığı kontrol ettin mi hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

Ankara
    95m2 yalıtımlı
    gece 20,0
    gündüz 21,0
    akşam 22,0

kombi 70C de yoğuşmasız

Edit:
    Bazı peteklerin su sirkülasyonu fazla olduğundan petek çıkışındaki su sıcaklığı fazla oluyordu.
    Ot kombiyi çalıştırıp durdurduğunda, ekranda görünen su sıcaklığı 3 dakika sonra buraya dikkat !!! 25C-30C civarındadır.

Kombi 70C de çalıştırılmaktadır. Ancak kombi çalışma süresi 4dk 5 dk civarındadır.
    Öğrenme modlu OT, ev sıcaklığı daha artmadan kombiyi kapatmakta ve petek sıcaklığı ile ev istenen değere gelmektedir.
    Bekleme süresi yaklaşık 30dk civarıdır. Yani kombi saatte 2 kez devreye girmektedir.

Bu değerler hava sıcaklığına göre değişmekte olup, OT yanma ve sönme sürelerini kendi ayarlamaktadır.

Hocam seri petek nedir acaba

valla hocam sistem yeni tıkanıklık yok bencede alt kısımların soğuk olması mantıken ısının ortama atıldığını gösteriyor ama malum bilmiş kişiler şüphelenirdi beni yok pompa kademesi düşük seviyede , yok filtre tıkalı falan .neyse bunu öğrendiğim iyi oldu sağolun hocam.zaten kollektörde de dönüş hattında sadece dediğiniz gibi havlupan dönüşü sıcak.

oda termostadı olarak

n11'de in-therm MRL 300 RF TM Dijital Kablosuz Oda Termostatı İn-Therm 230,00 TL yerine 200,00 TL

http://urun.n11.com/termostat/in-therm-mrl-300-rf-tm-dijital-kablosuz-oda-termostati-in-therm-P37303605

n11'de General Yeni HT-300 Set Kablosuz Programlanabilir Oda Termostatı 315,00 TL yerine 265,00 TL

http://urun.n11.com/termostat/general-yeni-ht-300-set-kablosuz-programlanabilir-oda-termostati-P45541462

yada önerebileceğiniz başka model var mı hocam?

son sorum en azından şimdilik kombi kaçta kullanayım hocam 45 ile 50 arası kullanıyorum verimli aralıkta mı acaba hocam?

tekrar teşekkürler...

• fantastik74 kullanıcısına yanıt
    hocam havlupandan sonra dönüş borusuna küçük banyo peteği eklemekten bahsediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanemmii

Ankara
    95m2 yalıtımlı
    gece 20,0
    gündüz 21,0
    akşam 22,0

kombi 70C de yoğuşmasız

Edit:

Selam.Bu forumda öğrendiğim kadarıyla kombi sıcaklığının 70c ve üstü hatta 60 lı dereceler bile tesisata zarar verdiği yönünde.Fakat sizin gibi tecrübeli bir kullanıcının 70C de kombi çalıştırmasına çok şaşırdım.Yani iddia edildiği gibi 70 li dereceler tesisata zarar vermiyor mu?Ha tabi bu dediğim genelde kullanılan plastik borulu tesisatlar için (bende de böyle) geçerli.Sizin tesisatınız bakır boruluysa bilemem tabi.Aydınlatırsanız sevinirim.Yüksek sıcaklık tesisata zaralı mı değil mi?Saygılar..

• mac14 M kullanıcısına yanıt
    M 2 8 metre nasıl oluyor. Bende kalorifer ve katı yakıt, güneş enerjisi ustasıyım. 6 ay sonra yeni bir apartman yapıyorum ve yerden ısıtma sistemini araştırıyorum. Bu konu işe ilgileniyorum ancak yapmadığım bir iş olduğu içinde araştırıyorum. Bana biraz bilgi verirseniz sevinirim....@mac14

• meeb kullanıcısına yanıt
    Peteklerin yarısının yukarıdan aşağıya olan kısımda çok az fark olması normal, ancak sizinki %80 sirkülasyon pompası ile alakalı, diğer %20 peteklerde çamur ve tortu yani kalorifer çamuru tabir edilen birikmeden kaynaklanabilir. Tabi sistem ilk kurulduğundan berimi böyle yoksa Yenimi başladı ?@meeb

• quote:

Orijinalden alıntı: Prizmayapı

M 2 8 metre nasıl oluyor. Bende kalorifer ve katı yakıt, güneş enerjisi ustasıyım. 6 ay sonra yeni bir apartman yapıyorum ve yerden ısıtma sistemini araştırıyorum. Bu konu işe ilgileniyorum ancak yapmadığım bir iş olduğu içinde araştırıyorum. Bana biraz bilgi verirseniz sevinirim....@mac14

merhaba usta iseniz anlamanız gerekiyor m2 nedir bilmeniz gerekiyor yazılı yazayım anlayın kastettiğim 1 metre kareye 8 metre boru döşenmesi.kolay gelsin
  • Prizmayapı kullanıcısına yanıt
    hocam daire yeni sistem mobil haliyle temiz .

peteklerden berrak derecede su çıkıyor ben ve tüm dairelerin bu şekilde .tesisatcı filtreye bak harc alcı tozu birikmiş olabilir dedi tertemiz çıktı.

şimdi bizim tesisatcı ve kombi servisi biraz kötü ve ilgisiz benim elinden her iş gelir hocam şohben tamiri falan anlarım az çok tarif edildiğin de. ben kombi kapağını söksem pompa kademesini artırabilir miyim?

yani pompa kademesiyle peteklerin altının az ısınmasının ilişkisini merak ediyorum birde neticede dönüş hattı soğuk yukarıda hocama anlattığım gibi.

Selamünaleyküm üstad ankara gibi bir yerde günlük 3,5 metreküp süper yav hangi kombi bu yoksa gaz yerine 10 numara yağ mı kullanıyorsun kombi de :-D

• İstanbul Sancaktepe Safa Tepesi denilen bölgede yaz kış bayağı soğuk olan bir bölge.
    baymak falke condense yoğuşmalı+ot takılı 23,5-24 dereceye ayarlı 7/24 yanar 32 günlük tüketm 168 m3 198 TL fatura geldi ki bana göre çok iyi değer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaan08 -- 23 Ocak 2017; 8:37:55 >
  • coco1912 C kullanıcısına yanıt
    benim ocak ve banyo bile o değerlerden fazladır :)
  • kaan08 kullanıcısına yanıt
    Süper tüketimleri

• kaan08 kullanıcısına yanıt
    Oda isina bakilirsa bedavaya isiniyorsun..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Benim sabit 23 derecede

Kaloriferli evde oturup misafirliğe gelen arkadaşlar için

Evi 24.5 a kadar istiyorum sonra ev soğuk falan diyorlar strese giriyorum :)

Şuan için

17 günlük tüketim

135 M3

Ort 7.94 m3

• 
Sayfa: önceki 165166167168169
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.