Şimdi Ara

Güneşin Sözcüğü Cins İsim midir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
8.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Deneme sınavı çözüyordum güneşin sözcüğüne cins isim demiş.
    Güneş özel isim değil mi? Yıldız deseydi cins isim olurdu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• orada özel isim olmuyor mesela "Güneş galaximizdeki en büyük yıldızdır" gibi bir şey deseydi terim gibi anlam kazanıyor o yüzden özel isim ama "camdan içeri güneş doldu" cümlesinde bir terim anlam yok bu yüzden özel isim olmuyor. Yani böyle biliyorum.
  • Aslında hem cins hem özel isim diye düşünüyorum. Çünkü çevresindeki gezegenlere ısı ve ışık veren her gök cismine güneş deniyor.
  • Yazım yanlışı sorusu değilse, ve g harfini büyük yazdıysa özel küçük yazdıysa cins isimdir.
  • bu soruyu hazırlayan adam hangi üniversite sınavında cins isim-özel isim olayını görmüş merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: vascancelos

orada özel isim olmuyor mesela "Güneş galaximizdeki en büyük yıldızdır" gibi bir şey deseydi terim gibi anlam kazanıyor o yüzden özel isim ama "camdan içeri güneş doldu" cümlesinde bir terim anlam yok bu yüzden özel isim olmuyor. Yani böyle biliyorum.

Ben de aynen böyle biliyorum, Türkçe hocası böyle anlatmıştı. Mesela Dünya'nın uydusu Ay'dır da özel isim ama Dünyada keşke savaşlar olmasa da cins isim oluyor. Cümle başında olmasa küçük harfle yazılırdı.
  • jo_be kullanıcısına yanıt
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.