Şimdi Ara

Güncel Motor Devir, Nakil İşlemleri ve Paracıklar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.124
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Motorsiklet forumumuzda bu topiğin aramam sonucunda daha önce açılmamış olduğunu gördüğüm için açıyorum. İşlemlerin nasıl gerçekleştiğini yazıyorum. Benim motor tescili başka ilde olduğu için onu istanbula alıyorum yani hem devir hem de nakil işlemi var.

Yapılan işleler sırasıyla ve parasıyla

1- Satıcı vergi dairesinden motorun vergi borcu olmadığını ve satışında bir engel olamdığını belirtir belgeyi alır...

2- Beraber notere gidersiniz. Zaten noterde yeterince yardımcı oluyorlar. Satış sözleşmesini imzalamadan hemen önce karşı tarafa parasını sayıp veriniz ve sözleşmeyi imzalayınız. Noter masrafı benim 190YTL tuttu. Satıcıdan kendisi adına olan eski tescil ve traif belgelerini alınız. Motorun gördüğü servis işlemlerinin yazıldığı kağıdı da alınız.(opsiyonel,bu ilerde siz sattığınızda servisi tam diye göstermeniz için işe yarar)

3- Trafik Tescil (Karakolun içinde) 'e gidin. Oradan ilk etapta noter satış sözleşmesi fotokopisi (1 adet), eski trafik ve tescil belgelerinin fotokopileri(birer adet), Sizin nüfus cüzdanı fotokopisi (1 adet) vererek devir işlemi yapacağınızı söyleyiniz.

4- Görevli memur bunları alıp motorun bağlı olduğu il-ilçenin trafik tesciline e-mail atarak (aynı ilde olsa sizin gitmeniz gerekir mi bilemiyorum.) motorun çalıntı,haciz gibi durumlarını sorguluyor. Cevap mailinde satışa engel bir durum olup olmadığı yazıyor. BEN burada kaldım çünkü mail cevabı bir günde gelmediNe yapalım yarın yine beklicem.

5- Beklerken de memur bana bazı işler verdi onları hallet dedi. Gayrettepe' de Ali Sami Yen stadının arkasında Esnaf ve Söförler Odası var oraya gidip 2 adet ek-1; 3 adet ek-3 formu (ek-3 ilden ile nakil için gerekli, yani ben eski plakayı bulunduğum ilin plakası ile değiştireceğim) alıp doldurmamı ve de bana yine burada üzerinde yeni İstanbul plakasının yazılı olduğu bir fiş vererek bunu oraya ver ve yeni plakayı bastır ve eskisini de sökerek buraya tekrar gel dedi. Ayrıca kendi adıma yeni verdiği plakayla trafik sigortası yapmamı söyledi.

Oraya gittiğimde form doldurma işini parayla yapan adamlar kurumun dış kapısında etrafını sarıyorlar. Onlardan ben plakayı çıkartıp geliyorum formu sizden alırım diyerek sıyrıldım. İçeride 7.5YTL vererek plaka başvurusu yaptım. Saat 11:30 idi. Adam bana 15:00 da hazır olur dedi. Orada zamanında alınmayan plakalar gün sonunda imha edilir deniyor. Geç kalırsanız yandınız. Sil baştan. Sonra içeride görevli memurlar formu daktilo ile doldurman gerekebilir deyince, formu plaka başvurusu yaptığım gişeden alıp el yazısı ile dolunca kabul etmezlerse bir daha buraya gelmek istemediğimden dışarı çıkıp o adamlara formları (2 adet ek-1, 3 adet ek-3) 15YTL 'e satın alıp daktilo ile onlara doldurttum. Daha sonra hemen aynı apartmanda bulunan Koç Alianz 'dan trafik sigortası yaptırdım. Bu da 28.35YTL tuttu. Öğleden sonra da gidip plakayı aldım ve tekrar başvurduğum trafik tescile döndüm.

6- İşte burada tıkanmış durumdayım. Çünkü evraklarım tam ama diğer ilden mail cevabı daha gelmedi... O mail cevabı gelirse neler yaptığımı sizlere anlatacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanmj -- 16 Ağustos 2007; 9:18:38 >

• Arkadaşlar eğer motorun plakası başka şehirde ise ve siz o şehirden emniyetin email sistemi ile cevap bekliyorsanız , yani işiniz bu aşamaya kaldı ise ki benimki şu anda bu aşamada, bu işin 2-3 gün sürebilceğini hesaba katınız. Ben 2 gündür bekliyorum hala cevap yok.

Beklemek beklemek ve beklemek zorundayım...Tüm planlarım alt üst oldu ya

• 3. Gün nihayet diğer şehirden motorun temiz olduğuna dair e-posta geldi. Görevli memur benden aşağıdaki listedeki evrak ve gereçleri istedi ;

---Size tavsiyem siz de eğer içiniz rahat değilse motoru almadan önce satıcıdan plakasını öğrenip ona göre emniyetin sitesinde sicilini araştırbilirsiniz... Yani bunun resmi bir anlamı yok ama önceden bilmekte fayda var... Emniyetteki kayıt ile vergi dairesinden alınan kayıt (temiz kağıdı) aynı şeyler değil...Birisi vergi borcu,haciz, rehin gibi motorun satış için ticari bir sıkıntısı var mı diye sorguluyor, diğeri ise güvenlik olarak çalıntı vs... gibi sorgusunu yapıyor...---

a- 2 adet ek-1 kağıdının daktilo ile doldurulmuş halini (görevli memur özellikle daktilo dedi)
    b- 3 adet ek-3 kağıdının daktilo ile doldurulmuş halini ve fotokopisini (görevli memur özellikle daktilo dedi)
    c- Noter satışının aslını ve iki adet fotokopisini
    d- Eski ruhsatların asılları
    e- Eski plakayı
    f- 58.5 YTL
    g- Bana verdiği yeni plaka ile ilgili kendisinin verdiği bir belgenin fotokopisi
    h- 1 senelik kendi adıma yeniden yaptırdığım trafik sigortasının aslını ve fotokopisini
    i- Yeni plaka çıkartığımda bana verilen para makbuzu.

bunların hepsini hallettikten sonra bana yarın gel ruhsatlarını al dedi. İnşallah yarın bu işi bitireceğim.

Motor fiyatı üstüne benim yaptığım masraf son olarak;

1- 190YTL Noter
    2- 7.5 YTL Yeni plaka basımı
    3- 28 YTL sigorta
    4- 58.5 YTL ruhsat parası
    5- 15 YTL ek-1 ve ek-9 formları ve daktilo doldurulması olmak üzere

TOPLAM=299 YTL + 3 İnsan Ömür Günü (Belki de 4 olabilir bakacağız artık)

Umarım bu yazdıklarım bir gün birilerinin işine yarar...Herkese saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanmj -- 16 Ağustos 2007; 22:46:25 >

• Hadi hayırlı olsun inşallah bi sorun çıkmaz,gezersiniz yarın
  • İnşallah be abicim...Şu ruhsat ve plaka çıkmadığı için motor öylece yatıyor ya... son gün bi İstanbul havası aldıralım artık sarı kıza
  • bu prosedürler yokmu ömür törpüsü valla okurken bile içim sıkıldı
  • arkadaşım aslında yazdıklarıma bakılırsa insan korkuyor biraz ama ben çok detaylı yazmaya çalaıştığım için çok fazla görünüyor. Hem ayrıca bazı trafik müşavirliği adı altında bu işlemleri sizin yerinize belirli bir ücretle yapan adamlar veya firmalar var. Onlar da bir opsiyon olarak durabilir bir köşede... Tahminimce noterler bu adamları tanırlar... Yani bağlantı için notere sorulabilir sanki yada esnaf ve şöförler odasının etrafında konuşlanan insanlar da olabilir...

Ama yine de işlemleri kendi yapacak olan 4 günü gözden çıkarsın derim ben...

quote:

Orjinalden alıntı: _goLdEnSkuLL___

bu prosedürler yokmu ömür törpüsü valla okurken bile içim sıkıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanmj -- 16 Ağustos 2007; 9:22:41 >

• noter satışı 190 ytl çok tutmuş ya motorun silindir hacmi nedir?
    şehir değişikliği olduğu için 4 gün sürmüş. aynı şehir olursa daha kısa sürmesi lazım
    125 cc scooter almayı düşünüyorum aceba noter satışı ne kadar tutar bilginiz var mı?
    hayırlı olsun. Allah kazadan beladan korusun
  • hocam benim motor 200cc. Ya çaıkçası şehir değişikliği olmadan ne kadar tutar bilmiyorum ama bence o da bunun gibi bir soygundur. Paraların uçmasına hazır ol derim... İyi dileklerin için çok teşekkür ederim bu arada
  • 150 YTL FALAN TUTAR HOCAM BENİMKİ 150 CC ..160 TUTMUŞTU NOTER SATIŞI..
    quote:

Orjinalden alıntı: ahmetguncum

noter satışı 190 ytl çok tutmuş ya motorun silindir hacmi nedir?
    şehir değişikliği olduğu için 4 gün sürmüş. aynı şehir olursa daha kısa sürmesi lazım
    125 cc scooter almayı düşünüyorum aceba noter satışı ne kadar tutar bilginiz var mı?
    hayırlı olsun. Allah kazadan beladan korusun

• Bende 2 hafta önce SYM HD 200 model motor aldım.

Noter masrafı : 156.5 YTL

Evrak (ruhsat değişimi için) : 2YTL

Sigorta : 28YTL

Ruhsat parası : 26YTL tuttu .

toplamda : 212.5YTL tuttu hocam , Beşiktaş trafik te hallettim işlemlerimi.

Seninkiler biraz fazla tutmuş gibi geldi bana :( , birde benim motor 170cc ama ruhsatta 700küsür cc yazıyo , sanırım cc de fazla farketmiyor :) noterdeyken motorunun kasko bedeli nekadar dediler ? bendeki 4150ytl gibi bişeydi , belki ondan noterde fark olabilir , ama emniyette biraz fazla almışlar sanırım :(
  • bende bahsettiğim gibi 125 cc scooter aldım noter satışı 154 YTL sigorta 25 YTL ruhsat değişimi 26 YTL tuttu. aceba notere göre fiyat farkı olabilir mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.