Şimdi Ara

GÜÇ KAYNAĞI BOZULUR MU?ACABA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
3.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • s.a bozuk bir güç kaynağını herhangi bir sistemde denemek anakart veya diğer donanımlara zarar verir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lincoln49 -- 28 Şubat 2008; 18:39:55 >

• evet zarar verir %99.9 o donanımları bozar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: superdeve14

evet zarar verir %99.9 o donanımları bozar.

ama elimde bir tane güç kaynagı var sağlam mı değil mi nasıl öğrenicem ben denemesem bilgisayarda
  • 1yukarı
  • anakarta takıoan 20 pinli soketten bi şekilde anahtarlayıp power i calıstıracaksın sonra da voltmetre ile butun uclardan gelen voltajı tek tek olceceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Selcuk Igci -- 28 Şubat 2008; 18:50:26 >
  • Arızasının ne olduğuna, güç kaynağının marka ve modelinin ne olduğuna ve bağlamak istediğiniz bilgisayarın özelliklerine göre risk miktarı değişir. Fazla W çekmeyen eski bir bilgisayarda denemek son sistem bir bilgisayarda denemekten daha az risklidir. Güç kaynağının arızası Voltajı ve akımı ayarlayamaması ya da hatalı dağıtmasıyla ilgili bir şeyse risk daha büyüktür. Ancak sadece fanı yandıysa açılıp iyice ısınana kadar bir süreliğine çalışacaktır. Hatta teorik olarak masaüstünde birkaç saat kullanabilirsiniz bile (tavsiye etmiyorum ne olur ne olmaz). Ayrıca güç kaynağının voltaj ve ısı koruma özellikleri varsa ters bir durumda bilgisayarı kapatacak ve bir süre açılmasına engel olacaktır. Bu da riski azaltan bir unsur. Ancak kaliteli olmayan ya da bu önlemleri bulundurmayan bir PSU'da ısı ve voltaj sorunları varsa diğer bileşenlerin yanmasına neden olabilir.

Güç kaynağını açık şekilde çalıştırmak tehlikelidir. Dokunduğunuz herhangi bir parçası sizi ciddi şekilde çarpabilir. Arızayı tespit ve tamir için yeterli tecrübeniz ve aletleriniz yoksa büyük ihtimalle sadece fanı kontrol edebilirsiniz. Fanın dönüp dönmediğini anlamak için de güç kaynağını açmaya gerek yok kasanın arkasına bakarsanız görürsünüz zaten dönüp dönmediğini.

Standart bir kullanıcı için bu riskin alınmasını önermiyorum. (Kendim çok yaptım ama başkasına önermeye gelince öneremiyorum ). Biraz cüretkar davrandım allahtan başıma bir iş gelmedi. Yine de bu sizin de sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Kullandığınız ucuz (markasız, oem) bir güç kaynağıysa bunu tamir etmek zaten mantıklı değil. O güç kaynakları en fazla 35-40 YTL.. Sorun fanının yanmasıysa fanı değiştirebilirsiniz. 10YTL'ye mal olur. Kaliteli bir güç kaynağının da sorun çıkarttığı pek vaki değil ama pahalı bir güç kaynağı kullanıyorsanız ve garantisi de yoksa bunu mutlaka uzman bir serviste tamir ettiriniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: thunderwatcher

Arızasının ne olduğuna, güç kaynağının marka ve modelinin ne olduğuna ve bağlamak istediğiniz bilgisayarın özelliklerine göre risk miktarı değişir. Fazla W çekmeyen eski bir bilgisayarda denemek son sistem bir bilgisayarda denemekten daha az risklidir. Güç kaynağının arızası Voltajı ve akımı ayarlayamaması ya da hatalı dağıtmasıyla ilgili bir şeyse risk daha büyüktür. Ancak sadece fanı yandıysa açılıp iyice ısınana kadar bir süreliğine çalışacaktır. Hatta teorik olarak masaüstünde birkaç saat kullanabilirsiniz bile (tavsiye etmiyorum ne olur ne olmaz). Ayrıca güç kaynağının voltaj ve ısı koruma özellikleri varsa ters bir durumda bilgisayarı kapatacak ve bir süre açılmasına engel olacaktır. Bu da riski azaltan bir unsur. Ancak kaliteli olmayan ya da bu önlemleri bulundurmayan bir PSU'da ısı ve voltaj sorunları varsa diğer bileşenlerin yanmasına neden olabilir.

Güç kaynağını açık şekilde çalıştırmak tehlikelidir. Dokunduğunuz herhangi bir parçası sizi ciddi şekilde çarpabilir. Arızayı tespit ve tamir için yeterli tecrübeniz ve aletleriniz yoksa büyük ihtimalle sadece fanı kontrol edebilirsiniz. Fanın dönüp dönmediğini anlamak için de güç kaynağını açmaya gerek yok kasanın arkasına bakarsanız görürsünüz zaten dönüp dönmediğini.

Standart bir kullanıcı için bu riskin alınmasını önermiyorum. (Kendim çok yaptım ama başkasına önermeye gelince öneremiyorum ). Biraz cüretkar davrandım allahtan başıma bir iş gelmedi. Yine de bu sizin de sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Kullandığınız ucuz (markasız, oem) bir güç kaynağıysa bunu tamir etmek zaten mantıklı değil. O güç kaynakları en fazla 35-40 YTL.. Sorun fanının yanmasıysa fanı değiştirebilirsiniz. 10YTL'ye mal olur. Kaliteli bir güç kaynağının da sorun çıkarttığı pek vaki değil ama pahalı bir güç kaynağı kullanıyorsanız ve garantisi de yoksa bunu mutlaka uzman bir serviste tamir ettiriniz.

güç kaynağının markası termaltake ın eskilerden 230 vatt ya pc işinde de hep risk var kardeşim evde kendi pc var ama ben kendime bi tane fazla kotu değil ii de değil bir sistem kuracagım için elimde bir kaç parça var ve yeniden para verip almak istemiyorum güç kaynağıyla denemenin sonu hep risk mi ya kurtuluş yok mu

• yukarı ya 2
  • anlaşılır bi, basit bi şekilde çalışıp çalışmadıgını anlatan yok mu
  • 3
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.