Şimdi Ara

Güç amfisi ohm kullanım seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Güç amfisinin TEK kanalına 2 adet lf verecek sürücüsü takacağım. Amfi 2-4 ve 8 ohm yi desteklemekte.

2 ohm -1500 w

4 ohm - 900 w

8 ohm - 440 w

Behringer nx3000D

Sürcüler

2 x 250 w (4 ohm)

Seri bağlantı yaptığımda 8 ohm çıktığından ötürü amfi 440 w (2x220w) besleyerek full güçte çalışacak.

Paralel bağlantıda 2 ohm ye düşecek 1500 w gücü dsp den limitleyerek hemen hemen 20-30 w güvenlik payı bırakıp 440 wattlara limitleyeceğim. Ve buda amfinin %30 civarında çalışması demek.

Ohm düştükçe amfilerin daha çok ısındığını güç çektiğini vs okumuştum. Buradaki bağlantı ve kullanım şekillerinden hangisi daha verimli olur ve hangisi amfiyi daha az yorar? Kısaca 8 ohm de full güçtemi yoksa 2 ohm de %30 güçtemi çalışmaya daha uygun olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dirençleri seri bağlayabilirsiniz.

Ama hoparlörler seri bağlanmaz. Gerçi ben yaptım oldu dersiniz, o mümkün...

İstisna: Eğer hoparlörünüz çift sargılı tek sürücü ise sargılar seri bağlanabilir. Onda bir sakınca yok.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt

”gerçi ben yaptım oldu dersiniz” den kastınızı anlıyorum. Bu işlerle uğraşmayanın okuyupta anlayamayacağı uzunca veri ve şemalarla dolu bir açıklaması vardır elbet. Fakat bu tür bağlantı yapan çok var. Araçlarda yada evde özellikle dıy subwooferlarda. Cihaz çift bobin değil. Ama bağlantı kuracağım markanın kendi siteside belirtmiş.

Peki bu ucundan değindiğiniz teknik detaya girmez isek. Hangi kullanım amfi için daha doğru olabilir?

• BuStaNT kullanıcısına yanıt

Elbette bu bağlantı şeklini önerecek kişi ve firmalar olacaktır.

Böyle bir bağlantı şekli öneren bir şema da göstereceğinizi tahmin etmiştim...

Cehalet sandığınızdan yaygındır.

Seri bağlantıda her sürücü diğer sürücünün ses bobininin dinamik endüktansı üzerinden sinyali alabilecektir.

Bu nedenle iki sürücü birbiri ile boğuşacaktır. Teknik detaya girmeyelim dediğiniz için daha detaylı yazmıyorum.

Neticede bu sistem ev için değil oto için olduğundan herşey mübah gözü ile de bakılabilir.

Seri sürücü bağlantısı onaylanabilecek bir konfigürasyon olmadığından 2 ohm paralel bağlantı üzerinden yorum yapabilirim.

Kullanacağınız amfi köprüleme yapmadan 2 kanal kullanımda, 2 ohm yükte güvenli gibi görünüyor.

Gücü yine de sınırlamakta yarar var.

8 Ohm elbette daha güvenli. Zira aynı güç için 2 ohm yükte daha yüksek (8 ohm'a göre ~2 katı) akım geçer.

İdeali 2 adet 8 ohm'luk sürücüyü paralel kullanıp 4 ohm elde etmek olabilirdi.

Ek Not: 2 ohm olarak kullanmanız halinde hoparlör kablolarını da kalın, en az 2x4 mm2 seçmekte yarar var. Zira 100W çıkışta bile ~7A geçirecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 2 Kasım 2022; 21:22:6 >

• Kursun_ kullanıcısına yanıt

Teşekkürler cevaplarınız için. Seri bağlantı hakkında söylediğinizi sıradan birinden duysaydım ‘hadi ordan’ derdim fakat sizin bilgi ve tecrübeleriniz yüksektir. Anlamadığım ülkemizde pek yaygın olmadığından yabancı forumları avs yi falan inceliyorum. Adamlar hoverboss platformu inşa ederek seri/paralel şeklinde 4 6 8..x sub sürmüş… gibi çok örnekleri var.

2 ohmde limitleyip dsp den frekans db ayarıda yapacagım zaten denemelerim de 10-25 hzlerde dibe vuruyor.

2.5 mm ofc kablo kullanıyorum 8 metre. Standart spekon adaptör, kablonun bağlantı ucundan az kırpmama rağmen zar zor kabul etti. En kötü senaryoda birçpk yerde max 50 feete 10 awg yi önerdiklerinden aldım. Bilmiyorum 4 mm yi kabul edecek varmıdır.

Söyledikleriniz birçok kullanıcının aksi yönünde. Siz daha çok kullanım klavuzu ve gerçek hayattaki kullanımı özetliyorsunuz. Kağıt üzerindeki rakamlar üzerine değerlendiriyorsunuz. Evet bu doğrudur da, matematik yalan söylemez. Ama son kullanıcı için sorun çıkmıyor ise sorun yoktur.

• BuStaNT kullanıcısına yanıt

Sayenizde hoverboss platformlardan haberdar oldum.

Anladığım kadarı ile bir tür bass shaker.

Amaç koltuk sallamak olduğundan hi-fi beklentisi yok.

Ev tipi çoklu woofer'lı tower hoparlör sistemlerinde ise üreticiler ya sürücüyü kendileri imal ettiklerinden, ya da özel sipariş verebildiklerinden paralel bağlantılarda empedans sıkıntıları olmuyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.