Şimdi Ara

GPRS üzerinden hızlı ve ucuz bir şekilde Internet'de gezin ; Planon Webracer

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Akıllı telefonlar üzerinden Internete bağlanmak ve HTML tabanlı web sitelerini gezmek son zamanlarda kullanıcılar arasında oldukça popüler. Fakat akıllı telefonların küçük ekranları, HTML sayfaların grafiksel ve kod yönünden zengin olmaları nedeniyle izleme yapabilmek için çok miktarda veri download edilmesinin gerekli olması, kullanıcının zaman kaybetmesine ve GPRS üzerinden fazla veri download edildiği için kabarık telefon faturaları ödemesine neden olmakta.

Zaman kaybetme ve GPRS faturaları ara sıra HTML tabanlı sitelere deneysel bağlanan ve çok az sürelerle bağlantılarını açık tutan kişiler için pek önemli olmasada işlerini Internet üzerinden yürüten ve HTML tabanlı arayüzlere mahkum olan kişiler için tam bir eziyet demek.

Planon tarafından üretilen Webracer, sürekli olarak mobile ortamdan HTML tabanlı sitelere bağlanmak ve Internet ortamında iş yapma zorunluluğu olan kişilere hem hız kazanma hemde GPRS faturasından tasarruf etme fırsatı sunuyor.

Görünüm olarak küçük bir notebook'u andıran Webracer, tam QWERTY klavye ve mouse kontrolü için parmak ucu ile kontrol edilebilen yön tuşlarına sahip. 640x240 piksel renkli ekrana sahip olan cihazın ekranının kaç renk olduğu ne üreticinin sitesinde nede satışı yapılan sitelerde belirtilmemiş fakat belirtilmediğine göre büyük bir olasılıkla 4096 renktir, çünkü 256 renk ekran web sayfalarında gezmeye yetmeyecektir fakat 65K veya üzeri renklere sahip bir ekranda belirtilmeden geçilmezdi herhalde. Webracer, devamlı taşınmaya uygun bir şekilde küçük ve oldukça hafif, 14 x 7 x 1.5 cm boyutlarında ve 150 gram ağırlığında.

Webracer çalışma mantığı olarak eskiden JAVA destekli Motorola Acompli 008 de HTML tabanlı sitelere girmek için kullandığım ReqWireless WebViewer'ın aynısı. Bu tip programlarda tarayıcı, bilgisayarlarımızdaki yada smart phone'larımızdaki HTML tarayıcılardan farklı çalışmakta. Bilgisayarlarda ve smart phone'larda ki tarayıcılar direk TCP/IP protokolünü kullanarak GPRS üzerinden web sunucusuna bağlanır ve sitenin ilgili sayfasındaki içeriği tamamen download ettikten sonra ekranımıza uygun bir halde yorumlayarak gösterim yaparlar. Webracer ve WebViewer'da ise tarayıcılar yorumlama yapmaktan acizdirler.

Bu tip tarayıcılar HTML tabanlı sayfayı gösterebilmek için, devamlı online kalan ve tarayıcının GPRS üzerinden bağlandığı yorumlayıcı server'a istekte bulunurlar. Server tarayıcı yerine kendisi ilgili sayfayı alır tarayıcının bulunduğu cihaza göre resimleri ve içeriği düzenler, gereksiz bir çok ayrıntıdan arındırır ve tarayıcının anlayacağa şekle dönüştürüp yollar. Böylece hem sayfa boş yere büyük resimlerle birlikte download edilmemiş olur hemde yorumlama zamanı gerekmediğinden zamandan tasarruf edilmiş olur.

Aşağıdaki tabloda bir (1) saat boyunca aynı sayfalarda gezilen PDA ve smart phone'lar ile Webracer'ın sayfa açım hızı ve bir (1) saat sonunda GPRS üzerinden yaptıkları veri transfer değerlerini görebilirsiniz.

Tabloda açıkça görülebileceği gibi Webracer en yakın rakibi olan Blackberry 7230'a sayfa açış hızında ve GPRS üzerinden download edilmesi gereken veri miktarında tam beş (5) kat fark atmış (Tabloda verilen zaman bir sayfanın açılması için geçen süredir. Veri büyüklüğü ise bir (1) saat sonunda test esnasında indirilen veri miktarıdır). Webracer sadece görüntüleyici olarak görev yapmakta ve Internet'e GPRS üzerinden bağlanabilmek için Bluetooth destekli bir telefona ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca arada devamlı aracı bir server olduğundan bu servisten yararlanabilmek için aylık sabit ücret ödenmesi gerekiyor. Servis için ödenen aylık ücret ise 10$. Belki bir çoğunuza çok fazla gelebilir fakat bankacılık, e-mail alıp-gönderme ve benzeri Internet üzerinden devamlı iş yapmak zorunda olan hareketli kullanıcılar için 10$ aylık ücret devamlı ödedikleri GPRS faturalarından ettikleri karın yanında gözle görülmeyecektir bile.

Cihaz ülkemizde GENPA tarafından Cep İnternet ismi ile KDV dahil 323.5 YTL fiyat ile satılmakta.

• süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

• çok sağlam alet
  • nesi guzel anlamadım?
    Birincisi bluetooth destekli telefon istiyor demişsin bağlantı için.
    İkinciside diğerleri saat te 7.5 mb den çok veri indirebilirken bu alet maximum 1.5 mb indirebiliyormus.
    Neresi faydalı yada daha ucuz ben keşfedemedim.
  • nesi guzel anlamadım?
    İkinciside diğerleri saat te 7.5 mb den çok veri indirebilirken bu alet maximum 1.5 mb indirebiliyormus.
  • p910i 3. sırada
  • quote:

Orjinalden alıntı: register

nesi guzel anlamadım?

maximum 1.5mb indirmiyor. aynı sayfada diğerleri 7.5mb veri indiriken bu alet 1.5mb veri indiriyor.
  • quote:

nesi guzel anlamadım?

Merhaba,
    Orada yazan değerler bir (1) saat boyunca cihazlan internette gezilmesinin ardından cihazın GPRS üzerinden indirme ihtiyacı duyduğu veri miktarını gösteriyor. Küöük değer daha iyi yani. Bir örnekle açıklarsan daha güzel olacak sanırım.

Mesela Donanimhaber.com 'u bu cihazla açtığınızda GPRS üzerinden 100 KB download ediliyor ve 100 Kuruş ödüyorsanız.

Diğer cihazlarla 500 KB download ediliyor ve 500 kuruş ödüyorsunuz. İkisindede aynı site açıldı fakat birisinde daha ucuz ödediniz ve daha az beklediniz...

• buna benzer bi cihazdawww.hepsiburada.com da var Philips marka ürünleri gezerken görmüştüm GPRS bağlantılı cep ve hizmeti veren firmaya yıllık 110 $ karşılığında abone ve ya üye olmak gerekiyormuş internete bağlanabilmek için
    hepsiburada.com fiyat 275 Lira idi
  • Güzel bir alet denemek lazım ....
  • aynı sayfayı daha az veri yükleyip nasıl gösterebilir ki?
    böyle bir teknoloji var mı?
    selamlar
    quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

quote:

nesi guzel anlamadım?

Merhaba,
    Orada yazan değerler bir (1) saat boyunca cihazlan internette gezilmesinin ardından cihazın GPRS üzerinden indirme ihtiyacı duyduğu veri miktarını gösteriyor. Küöük değer daha iyi yani. Bir örnekle açıklarsan daha güzel olacak sanırım.

Mesela Donanimhaber.com 'u bu cihazla açtığınızda GPRS üzerinden 100 KB download ediliyor ve 100 Kuruş ödüyorsanız.

Diğer cihazlarla 500 KB download ediliyor ve 500 kuruş ödüyorsunuz. İkisindede aynı site açıldı fakat birisinde daha ucuz ödediniz ve daha az beklediniz...

• quote:

Orjinalden alıntı: lazzeus

aynı sayfayı daha az veri yükleyip nasıl gösterebilir ki?
    selamlar

Merhaba,
    Haberi dikkatlice okursanız. Sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 2 Haziran 2005, 9:43:07 >
  • haklısınız kusura bakmayın...
    selamlar.
    quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Orjinalden alıntı: lazzeus

aynı sayfayı daha az veri yükleyip nasıl gösterebilir ki?
    selamlar

Merhaba,
    Haberi dikkatlice okursanız. Sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

• İyi de Explorer ayarlarından, "resimleri gösterme" yi seçerseniz ya da Süperonline ve e kolay'ın sunduğu Turbo programını yüklerseniz(Bu programlar,resimlerin çözünürlüğünü düşürerek veri boyutunu küçültür ve benzer şekilde server desteğiyle çalışır üstelik abonelik ücreti çok daha ucuz) bu cihazı almaya ihtiyacınız kalmaz.O zaman cihaza vereceğiniz para cebinizde kalır + GPRS ücretinden gene aynı tasarrufu edersiniz.Ben sürekli GPRS kullanıyorum.Bence bu alet tamamen gereksiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jerry Seinfeld -- 3 Haziran 2005, 11:21:02 >
  • bu turbo denen programı cebe yüklüyoza değilmi.Abonelik ücreti derken cepten nası abone oluyoz.
  • Harika bi alet de; bi cebinde bu, diğer cebinde telefon... olmaz bee.
  • ulen ne alet bee kaç para acep
  • quote:

Orjinalden alıntı: qoobe

İyi de Explorer ayarlarından, "resimleri gösterme" yi seçerseniz ya da Süperonline ve e kolay'ın sunduğu Turbo programını yüklerseniz(Bu programlar,resimlerin çözünürlüğünü düşürerek veri boyutunu küçültür ve benzer şekilde server desteğiyle çalışır üstelik abonelik ücreti çok daha ucuz) bu cihazı almaya ihtiyacınız kalmaz.O zaman cihaza vereceğiniz para cebinizde kalır + GPRS ücretinden gene aynı tasarrufu edersiniz.Ben sürekli GPRS kullanıyorum.Bence bu alet tamamen gereksiz.

Tüm bunları cep telefonunda veya palm da yapabiliyormusun?Ayrıca kullanmadığın bir teknolojiye gereksiz demek ne kadar doğru?
  • quote:

Orjinalden alıntı: faruk

Tüm bunları cep telefonunda veya palm da yapabiliyormusun?Ayrıca kullanmadığın bir teknolojiye gereksiz demek ne kadar doğru?

"Tüm bunları cep telefonunda veya palm da yapabiliyor musun?"
    1)Bahsedilen teknolojide zaten bunlar cep telefonu veya palmde yapılmıyor ki!!! Bahsedilen aleti almak gerekiyor.
    2)Evet kullanamadığım bir teknolojiye gereksiz diyebilirim çünki ne olduğunu anlamak için illa da kullanmak gerekmez.
    3)Bu aletle yapabildiğin şeyi bir laptopla da yapabilirsin.Bu alet laptop taşımak istemeyenler için yapılmış . Yani neye karşı çıktığını anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jerry Seinfeld -- 10 Haziran 2005, 10:49:01 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.