Şimdi Ara

go-kart yapalım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14.131
Cevap
134
Favori
3.331.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • akınco hocam eğer varsa bu aletin planını nerden aldığını yada kendin yaptıysan bana da gönderebilirimisin benim de bir çok go-kartım atv em filan vardı ama bununda zevki ayrı.dedim gibi planını yollarsan deli gibi sevap kaznırsın
  • quote:

Orjinalden alıntı: kertenkebelek

akınco hocam eğer varsa bu aletin planını nerden aldığını yada kendin yaptıysan bana da gönderebilirimisin benim de bir çok go-kartım atv em filan vardı ama bununda zevki ayrı.dedim gibi planını yollarsan deli gibi sevap kaznırsın

ewt aynen planı yollayabilirsen çok yardımcı olursun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AKINCO

Arkadaşlar kusura bakmayın cevap gecikti ama..
    Şimdi maliyet kalemlerini altlata bi yazayım.

9 Hp Motor (kavramalı Katana Marka): 650 YTL
    Lastikler ve Jantlar: 330 YTL + kdv
    3 adet çıkma amortisör: 90 YTL
    Şase malzemesi : 50 YTL
    Zincir ve Dişliler 50 YTL
    Koltuk (Deri kaplattım) 100 YTL
    Fren Sistemi (hidrolik) 150 YTL
    Direksiyon simidi 50 YTL
    Jant Poryoları, Arka aks(freze işçilikleri
    ile beraber) 200 YTL
    Boya 30 YTL

Not:Kaynak ve kesim işlerini ben yaptığım için maliyette yok.

İşin karar verilmesi ve bitişi 3haftamı aldı.Bu süreye malzeme arama,
    malzeme bekleme dahildir.Kendi yaptığım işçilikler toplamı(fırsat buldukça)
    10 gün diyebilirim.
    Ha... bu fiyata zaten bir atv filan alınır diyenler olabilir.Ama dikkatinizi
    çekmek isterim 'Bu aracı ben yaptım' demenin keyfini yaşamak başka
    bir şey.Megalomanlık falan değil bu birşeyi başarmanın keyfi.

Hocam eline ve zekana sağlık 1.500 ytl bence çok ideal seninde dediğin gibi kendim yaptım demek bam başka oluyo...

• Merhaba arkadaşlar..
    Bu gokartın planıwww.diyden.net adresinde var.Orada yapılmış
    araçlar da var.Ancak bunlar plandan ziyade cizim şeklinde ve
    ölçülendirme yok.Ölçüleri ben göz kararı çıkardım.Bazı yanlışlar
    oldu ama telafi ettim.
    Bu arac benim için birnevi prototip oldu.Şu anda yapmakta olduğum
    aracı görünce eskisine bakmayacaksınız diyebilirim.Maliyet olarak da
    bir artış yok.Resmini alta ekledim.

Bu arada arkadaşlar bir ricam olacak.Motosiklet motoru arıyorum,
    ama bulamıyorum.150-250cc çalışır vaziyette bir motor lazım.
    Tamirci arkadaşı olan arkadaşlar varsa bi ilgilenirlerse çok
    makbule geçer.

go-kart yapalım

• quote:

Orjinalden alıntı: Sentinal

fiyat konusunda bilgilendirdiğin için teşekkürler... bende karar verdim bu yaz böyle bi proje yapcam. okul olduğu için kışın pek vakit olmaz böyle bişi yapmaya. Ama motosiklet tamircisi tanıdığım var onla beraber güzel bişi yapmayı planlıyorm. Büyük ihtimal motosiklet motoru takıcaz ama

inş benimkide güzel olur...

bide bişi daha sorcam bu araçla arazide ne kadar zorlayabiliyosun? ve 9hplik motor ne kadar yetiyo öyle bi araç için offroad yapmaya pek gelmez gibi ama azami hızı kaç km?

Yahu offroad dediysek, asfalt dışında kullanmak daha güvenli olur bakımından dedim.
    Yoksa 9Hp motoru jeep gibi zorlayamazsın zaten.Yurt dışında bu tür araçlara vitesli
    motosiklet motoru takıyorlar.Vitesli olduğu için güç derdi de olmuyor.Bu araçla ben
    30 derece rampayı rahatlıkla çıkıyorum,araç 50km hız yapıyor.Ancak kavrama sisteminden
    dolayı bu araç gücünü kalkışta değil hızda üretiyor.Yani anlıyacağın bu motorla ya hıza
    razı olup güçten vazgeçicen ya güce razı olup hızdan.Ama yeni yaptığım araçta
    cvt vitesin özü olan varyatörlü kayış sistemi kullanacağım.Bu sistemle kısaca,
    aktarma oranı motor devrine göre değişiyor.Scooterlardaki otomatik vites
    dedikleri tam olarak bu sistemdir.Bu sistemle 70-80 km hızı görebileceğimi hespladım.
    Pratikte ne olacak, sonuçları yazarım.

• Varyatörlü Kayış Sistemi

go-kart yapalım
  • valla hoca sen bayaa iyi biliyosun bu işleri. biz amatörüz yav. Ama youtube ta "piranha buggy" diye arat videolarını izle hepsi seninki gibi aynı şaside ve racing motoru takılmış canavar gibi gidiyo. Bence sende motoru biraz güçlü tut.
  • Arkadaşlar araba bitti.Gerisi aksesuara kaldı.resmini ekliyorum.

go-kart yapalım
  • merhaba arkadaşlar bende go-kart yapmayı kafaya koydum ... @akınco hocam kullandığınız katana motorun üzerinde bir sanzuman mevcut mu yoksa harici mi(harici ise ben nereden temin edebilirim?) İstanbul /Avcilar da oturuyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 14 Ekim 2006; 11:45:24 >
  • ya herşey iyide o rotlar filan çok zor oluyodur yapması acaba hazır filan mı satılıyor bende yapıcam ama aklıma takılan kısım orası akınco hocam yardım edersen sevinirim
  • arkadaşlar sizi tebrik ediyorum gerçekten çok ii iş başarmışsınız bende istiyorum bunlardan bir tane
  • quote:

ya herşey iyide o rotlar filan çok zor oluyodur yapması acaba hazır filan mı satılıyor bende yapıcam ama aklıma takılan kısım orası akınco hocam yardım edersen sevinirim

Sen parçaları bir araya getir rot falan kolay.İstersen, sana basitçe çizerim yaptırırsın.Yada
    fotoğraflarını eklerim.

go-kart yapalım

go-kart yapalım

go-kart yapalım

• quote:

Bu tip motorlarda şnzımanlı şanzımazsız seçenekleri var.Ancak ben şanzımandan
    verim alamadım.(Şanzıman dediğn şey yağlı tip kavaramadır bu arada.)Onu söküp
    varyatörlü kayış kasnak kullandım.Çokkkk memnunum.Çekiş süper, hız oldukça tatminkar
    (yaklaşık 80km ).Bulabilirseniz bu kayış sistemini kullanmanızı öneririm.(motosiklet
    tamircilerine falan sormak lazım, mobilet ve scooterlarda kullanılıyor Tork converter diye de
    sorabilirsiniz).
    Benim size tavsiyem marşlı Katana 270 şanzımansız almanız ve Tork konverter kullamanız)
    Bulabilirseniz çıkma vitesli motosiklet motoru süper olur.
    Motoru Gürcan Ticaret'ten(Ersen Bey) temin edebilirsiniz 0216 354 34 91.
    Tork converter Agromak diye bir firmada var ancak motor parası kadar istiyor.
    Agromak (Yunus Bey) 0212 529 06 29
    Çalışmalarında başarılar dilerim.

Bu konuda destek için hazırım akinotomat@hotmail.com

teşekkürler hocam ben 30x30 profil ile bu işe bir gireyim şasiden, takıldığım yerler olunca size danışırım bu konuda.

motor olarak km390e (sadece marşlı) katana motor düşünüyorum 13hp ,ü

birde bizim için motorun duruş şeklini ,tork converter'in çalışma yapısını yakından gösteren bir video hazırlarsanız süper olur :D
    bu arada araçta süper olmuş:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 16 Ekim 2006; 18:55:07 >

• ok çok saol işime baya bi yarıyacak
    quote:

quote:

ya herşey iyide o rotlar filan çok zor oluyodur yapması acaba hazır filan mı satılıyor bende yapıcam ama aklıma takılan kısım orası akınco hocam yardım edersen sevinirim

Sen parçaları bir araya getir rot falan kolay.İstersen, sana basitçe çizerim yaptırırsın.Yada
    fotoğraflarını eklerim.

go-kart yapalım

go-kart yapalım

go-kart yapalım

• Orjinalden alıntı: Rc_A_BuTCH3R

teşekkürler hocam ben 30x30 profil ile bu işe bir gireyim şasiden, takıldığım yerler olunca size danışırım bu konuda.

motor olarak km390e (sadece marşlı) katana motor düşünüyorum 13hp ,ü

birde bizim için motorun duruş şeklini ,tork converter'in çalışma yapısını yakından gösteren bir video hazırlarsanız süper olur :D
    bu arada araçta süper olmuş:))

Motorun güçlü olduğu için şaseyi biraz daha sağlam tut.40x40x3 kullanırsan
    çok daha iyi olur.Özellikle platform sğlam olmalı.Yük taşımayacak yerleri ince malzeme kullanabilirsin.
    Sana tavsiyem sakın kavrama kullanma.Motorun gücü kavramayı çok çabuk bitirir.Ama istersen de
    elimde kullanmadığım bir tane var.
    Ben aracı yaparken tek modelden örnek almadım.Birkaç modeli harmanladım.
    Birkaç resim ekliycem, umarım faydalı olur.

go-kart yapalım

go-kart yapalım

go-kart yapalım

• Bu da başka bir model.Ben motoru bu şekilde yerleştirdim.

go-kart yapalım

go-kart yapalım
  • teşekkürler hocam ilgin için ben öncelikle bir amatör çalışma yapacağım amortisörden falan yoksun (daha doğusu işi öğrenecem :) ) motoru almam biraz gecikecek o nedenle nisanda falan ancak biter, işi kaparsak seneye inşallah yukarıdaki modellere benzer birşey tasarladım kafamda :)

çalışmalarınızda başarılar... tekrardan teşekkürler hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rc_A_BuTCH3R -- 17 Ekim 2006; 23:01:45 >
  • Arkadaşlar siz aşmışsınız ya...Özellikle AKINCO arkadaşımızın ne iş yaptığını merak ettim.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.