Şimdi Ara

Gigafiber Wifi Hız Sorunu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
2.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Oluşturduğunuz destek kaydına istinaden teknik uzmanlarımız 3 iş günü içerisinde kontrol sağlayacaktır. Bu süre içerisinde sorun çözümlenmezse benimle tekrar iletişime geçebilirsiniz.
  • Modem pek iyi değil. O hızlar için iyi bir router'a ihtiyacın var. Veya daha iyi bir fiber modem bulman lazım.

Veya kablo kullan.

• 866mbit hızla, ağ içinde nas cihazımla dosya transverinde 45-50mb/s gibi hızlara erişebiliyorum, buda nette bana takribi 500mbit gibi 1 hız'a ulaşabilirim mânâsına geliyor, yani 866mbit hızla nette 866mbit hızlara erişebileceğin anlamına gelmez ki o hız bile aslında teorik 1 hızdır yani labratuar ortamlarında test edilip verilen 1 hız bu 866 ve çevresel faktörler sebebiyle herkesin erişebileceği de 1 hız değil, erişebilen de dediğim gibi nette 500mbit civarı hızlara tekamül ediyor.

router ile wifi üzerinden gigabit hızlar görebilmek için 5ghz ac de 1733mbit'ki bu tarz 1 router bende var, ancak 4x4 ile bu hıza erişebiliyor, yani kullandığım wifi alıcı 866mbit çünkü 2 antenli, bu alıcı 2x2 ile 866 yapabiliyor bana 1733mbit hız alabilmem için 4 antenli (4x4) 1 alıcı gerekiyor ama internet hızım zaty gigabit değil bnm 1 işime yaramaz.

Sana lazım olan şey ise 5ghz ax vericili (yani wifi 6) 1 router ve ax uyumlu alıcılar, burada alıcılar ac nin axine 2 antenli olabilirler o konuda 1 sıkıntı olmaz.

Kısaca bugün gigabit hızlara wifi ile erişebilmek için 5ghz ax wifi sistem kullanman gerekir, çünkü 866mbit ile 500mbit üzerine çıkman zaty mümkün değil ve sen 650mbit wifi bağlantı ile 300mbit civarı hızlarda takılıyorum demişsin bu durum gayet doğal.

Edit:

2.4Ghz router lar, 1 anten ile 2.4ghz de (n modunda) en fazla 150mbit hız ile bağlanabiliyor, 2 ile 300 ve günümüzde 3 anten ise 450mbit, 4 ise 600mbit gibi.

5ghz ac router lar, 1 anten ile max 433mbit hız ile bağlanabiliyor, 2 anten ile 866mbit, 3 anten 1299 ve 4 anten 1733mbit.

5ghz ax router lar, 1 anten ile max 866mbit, 2 anten ile 1733, 3 anten 2598 ve 4 anten 3466mbit gibi, gibi, yani buradan yapılacak hesapla, router ların anten başına verdiği hıza göre görünmez (dahili) antenli versiyonlarınn kaç anteni olduğuda anlaşılabilir, hesaplar basit ve anlaşıldığı üzre hız lar anten başına değişkenlik gösteriyor.

Yani bu router lardan bu hızların alınabilmesi için alıcıların, hem o router ın wifi modlarını, hem de hızlarını, yani router ın verdiği hzılar için gerekli anten sayılarını karşılamaları gerekiyor.

Bu arada: Wifi da görülen bu hızlar, veri iletimi konusunda kablolu değerlere göre neredeyse yarı yarıya düşük olabiliyor. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conar-XP -- 24 Eylül 2021; 21:32:6 >

• Dostum asus dsl ax82u wifi6 modem alsam kablosuzda hızım artarmı. Gigafiber kullanıcısıyım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • cihatttayy C kullanıcısına yanıt
    www.tp-link.com
    Archer AX50 | AX3000 Dual Band Gigabit Wi-Fi 6 Router | TP-Link Türkiye
    https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax50/#overview

şöyle birşeyde iş görür

• e_capkan kullanıcısına yanıt
    İş görür derken, bir deneyim sağlanıldımı peki?

denemedimde

asusta çift 5ghz band var. gerek yok bence 4800mbps hız dediği 2400+2400mbps olması lazım.

ağ bağdaştırıcında wifi 6 olmalı tabiki.

Kullandığım cihaz wifi 6 destekli. Benim sadece isteğim türknetin getirdiği zyxel 3625 modeminde kablosuzda 300 megabit hızından daha yüksek almak. Bende Ax50 router düşündm fakat kesin çözümü getirebilirmi bilemedim.
    Bilgi paylaşmn için teşekkler

kullandığın wifi6 lı cihaz kaç mbps band genişliğini destekliyor ona bakmak lazım.

wifi5 e göre daha yüksek hız alacağın kesin ama

İphone 12 kullanıyorum. Wifi 5 e göre yüksek hız alabilebileceksem ax50 yi şipariş etmeyi düşünüyorm

iphone 12 de 867mbps yerine 1201mbps de çalışır wifi 5 ten wifi 6 ya geçince

İphone12 de wifi 5 de Kablosuzda 867 mbps göremedim ki en fazla 300,350 arası gördüm. wifi6 da geçince umarım görürüm.

Merhaba, yaşadığınız performans sorununu teknik uzmanlarımızın kontrol edebilmesi için test sonuçları ile birlikte www.turk.net/oim sayfamızdan destek kaydı oluşturabilir misiniz?
  • TurkNetDestek kullanıcısına yanıt
    Türknet 1 gigabit pketimden kablolu olarak alırsınız dedi, ve kablosuzda 300 mbps normal dedi.

O 867 dediği teorik hız zaten

Bilgilerin için teşekkürler.👋

Laptopa ax200 wifi karti, router olarak Xiaomi ax3600 aldim hiz testlerinde 850 mbps download görüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ens1252 kullanıcısına yanıt
    Bunu kablosuz olarak mı alıyorsunuz?

Evet konuyu açma sebebim buydu. Kendim cozdum

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.