Şimdi Ara

Gigabyte - işlemci doğrumu ve 64bit desteği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İşlemcim, Pentium D Dual 3.00Ghz 2x2 MB L2Cache.. Önceki anakartım Gigabyte GA-945GMZ-S2 idi. Bilgisayarım/Özellikler altında benim işlemci şöyle gösteriliyordu; "Intel Pentium D CPU 3.00 Ghz, 3.00 Ghz". Ama şu anki anakartımda GA-945GM-S2 de '3.00 Ghz, 2.99 Ghz' yazıyor neden değişti böyle anlayamadım. PC açılırken BIOS'ta da 'CPU: 3.00 Ghz' diye gösteriyor. Yani bir sorun yoksa bile neden böyle merak ettim. Acaba İşlemciyi yerleştirirken pin'lerine hasar falanmı verildi diye çekiniyorumda...

Ayrıca Başlat/Donatılar/Sistem Bilgisi/ altında, iki satır alt alta aynı olmak üzere 'işlemci' diyerek; "X86 Family 15 Model 6 Stepping 5 GenauIntel 2992 Mhz" diye belirtilmiş bu doğru mu?. İşlemci 64 bit'lik diye biliyorum (bazı sitelerde de belirtimiş), GA-945GM-S2 anakartımda 64 bit'e desteği vardı. Bunun 64 bit olarak çalıştığını nasıl anlayabiliriz?...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ravenholm -- 21 Temmuz 2007; 9:51:40 >

• Yaw arkadaşlar bir cevap vereniniz, Gigabyte anakart kullanıcısı Pentium D Dual işlemcisi olan çıkmadımı nedir olay bir anlayalım demiştim. Bir anakart değişikliğiyle neden 3.00Ghz yazarken bu 2.99 olsun merak ettim zaten Başlat/Donatılar/Sistem Bilgisi/ altında da zaten 2992Mhz denmiş bu sanırım 3.00 Ghz'in Mhz olarak değerini ifade ediyor öyle değil mi?.. Ee mutlaka aranızda bu işlerde daha tecrübelileriniz vardır bir küçük cvp verin rahatlayalım yani. O kadar zaman sonra yeni işlemci anakart almışken, böyle ufak tefek şeyler insanın canını sıkabiliyor sorun problem olmasada...
  • Arkadaşım bunlar çok normal fsb dalgalanmaları. İşlemcin normalde 200x15=3000'de çalışıyor fakat bu frekans çok küçük bir oynamayla 199,5x15=2992 gibi yakın değerler alabilir boşuna telaşlanma.
  • quote:

Orjinalden alıntı: vipmail123
    Arkadaşım bunlar çok normal fsb dalgalanmaları. İşlemcin normalde 200x15=3000'de çalışıyor fakat bu frekans çok küçük bir oynamayla 199,5x15=2992 gibi yakın değerler alabilir boşuna telaşlanma.

Yaw tamam normal olabilirde işte işlemciyi anakartı yenilemişken 3.00 Ghz kullanacakken neden 2992 Mhz veya 2.99 Ghz olsun o düşündürdü.. Peki bu verdiğin değeri normalde olması gereken 200x15=3000 haline nasıl dönüştürürebiliriz?. Anakart Chipset sürücülerini tekrar kursam (http://www.gigabyte.eu/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2564&ProductName=GA-945GM-S2 ) veya güncellesem yada anakart Bios sürücüsünü güncellesem (http://www.gigabyte.eu/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2564&ProductName=GA-945GM-S2 ) bu düzelirmi? (sitede FA olan bendeki oluyor.. Oradaki F7, F8 kurmadım).. Kesin bir cvp vermezseniz bu guncelleme işine hiç kalkışmıycam...

• Yaa hocam 1 mhz için kendini yıpratma bukadar
  • bende de 1.80 var 1.81 gözüküo windowsta. olur öyle kafana takma. aynı şekilde 80gb harddisk alıosun windowsta kullanabilecegin alan 76gb gözüküo. ozaman harddisk alanların kafayı yemesi lazım. önemli olan ısınmaması kilitlenmemesi sorun cıkarmaması falan... senin önceki işlemcin 3 gözüküomuş ama o da gözüken detaya inersen onunda tam 3 ghz olmadıgını görebilirsin. bilmiom kesin bi cevap oldu mu...
  • quote:

Orjinalden alıntı: vipmail123

Arkadaşım bunlar çok normal fsb dalgalanmaları. İşlemcin normalde 200x15=3000'de çalışıyor fakat bu frekans çok küçük bir oynamayla 199,5x15=2992 gibi yakın değerler alabilir boşuna telaşlanma.

sana katılıyorum ve birde şöle bişi var 64 bit kullanabilmen için 64 bit işletim sistemi kurman gerekıyo ve bütün 64 bit driverlarını da kurman gerekıyoo
  • Neyse o zaman arkadaşlar cvp için sağolun yinede.. İşte 1Mhz tabiki önemi yoktur fakat orada 3.00 Ghz yazarken böyle olması falan can sıkabiliyor... Bakalım ilerde zaten format attığımda anakart sürücülerini Bios güncellemesi ile düzelebilir...
  • yaw seninki dogru olanı yazıyor formalite icabı 3 mü yazsın istiyorsun anlamadım ki :S
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.