Şimdi Ara

Ghost 11 (Windows YEDEKLEME) ve Disk isleri hakkinda HERSEY (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
2
Favori
15.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ben bu cdyi tasinabilir harddiskime kaydetmek istiyorum ancak bu iso dosyasini cdye bootable yazioyomus gibi nasil hddmin bi partitionina yazacagimi bulamadim yardimci olabilirmisin
  • quote:

Orjinalden alıntı: darkreign

lancelot;

ben bu cdyi tasinabilir harddiskime kaydetmek istiyorum ancak bu iso dosyasini cdye bootable yazioyomus gibi nasil hddmin bi partitionina yazacagimi bulamadim yardimci olabilirmisin

o dedigini bende bulamadim.
    ama
    cd nin icinde ghost11 i 2. disk (yada tasinabilir disk) ile nasil calistirilacagina dair bol resimli ve ayrintili yazi var.

-----------------
    bunun haricinde ilgini ceker ugrasmak istersen diye şunlari yazayim:
    cd nin icindekilerin buyuk bir kismini grub4dos kullanarak 2. diskte yapabilirsin, ama o ayri ve uzuuuun bir konu, kurcalayip kesfetme kismini sana birakiyorum. Once harici diskte primary-active fat32 bir partition yaratip (mesela en az 1gb) sonra grub un menu.lst ini duzenlemeyi ogrenmen gerekiyor. Bu konu cok uzun olacagindan yardimci olamiyacagim, grub ogrenip tatbik etmek iyi bir kisisel caba gerektiriyor. Lakin ogrendikten sonra cok kolay.
    -----------------

ghost11 basliginda bulunan 2. link ile ultra iso kullanilarak nasil update yapildigini ogren. Bir de pm ini kontrol et.

• ilk öncelikle bu emeginizden dolayi teşekürler ama bilen kişi gayet normal ve akıcı ...

ilk olarak benim sorunum leptoptaki vistayi kaldirip , xp sp2 yuklemek , normal olarak biostan ayarları yaptıktan sonra ısleme dewam edıyorum kur dosyalarını yukluyor ve sonunda karsıma bir pencere cikıyor ...

"Kur, bilgisayiniza takılı hic bir sabit disk bulunamadı .

Sabit disklerin açık ve pcnize dogru sekılde baglanmasını dıskle ilgili donanım yapılandırılmasının dogru olmasını saglayın .bu işlem üreticinin tanılama ya da kur programini çalıstırmayı içerebilir .

Kur devam edemiyor , Kur 'dan çıkmak için F3 'e basin . "

işte bu ustteki sorun ile karsılasıyorum , ne yapmam gerek ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PompalaNecla -- 20 Şubat 2008; 10:41:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: PompalaNecla

ilk öncelikle bu emeginizden dolayi teşekürler ama bilen kişi gayet normal ve akıcı ...

ilk olarak benim sorunum leptoptaki vistayi kaldirip , xp sp2 yuklemek , normal olarak biostan ayarları yaptıktan sonra ısleme dewam edıyorum kur dosyalarını yukluyor ve sonunda karsıma bir pencere cikıyor ...

Sabit disklerin açık ve pcnize dogru sekılde baglanmasını dıskle ilgili donanım yapılandırılmasının dogru olmasını saglayın .bu işlem üreticinin tanılama ya da kur programini çalıstırmayı içerebilir .

Bios tan AHCI yi ide yapin. MS isletim sistemleri konusunda ve teknik servis konusunda bol bol yaziyor.

ilk attiginiz mesaja da (degistirmeden once) cevap icin pm nize bakin.

• quote:

Orjinalden alıntı: PompalaNecla

ilk öncelikle bu emeginizden dolayi teşekürler ama bilen kişi gayet normal ve akıcı ...

sata sürücülü xp den kurman gerekli. Windows XP yi normal de kurarken Üçüncü Parti bir sürücü kurmak için F6 ya basın yazısı çıkıyor. Fakat F6 ya bastığınızda disketi yerleştirin diyor. Malum yeni laptoplarda disket sürücü olmadığı için disketi yerleştiremiyorsunuz. SATA sürücülü bir XP yüklerseniz o zaman bu sorun ortadan kalkacaktır.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen,en son 2 sene önce yapmıştım bu işi. Unutmuş olabilirim.

• quote:

Orjinalden alıntı: dr.excellent
    ...
    Yanlışım varsa düzeltin lütfen,en son 2 sene önce yapmıştım bu işi. Unutmuş olabilirim.

yanlışın yok, eksigin var.
    ben xp kurulum cd sine sürücü yuklemek yerine bir mesaj once attigim yontemi kullaniyorum, cok daha pratiktir.

bu konu burada daha uzamasin diyerekten ayrintili bilgi icin:
    dejaay arkadasimizin hazirladigi,
    "Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa çözüm".
    konusuna bakarsiniz.
    http://forum.donanimhaber.com/m_19629307/mpage_1/key_/tm.htm

Tabi Ghost ile ilgili sorulariniz olursa burada zevkle cevaplarim.

• tekrar merhaba lancelot hocam,

hocam bu v42 yi cd ye yazıp boot ettim fakat ghost u baslatıp 1,2,3 seceneklerinden herhangi birine basınca "unknown command ..." deyip ghostu acmıyor bu nedendir acaba?

not: su bana gonderdigin bartpe nin içindeki ghost calısıyor bi problem yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: haspko39

tekrar merhaba lancelot hocam,

hocam bu v42 yi cd ye yazıp boot ettim fakat ghost u baslatıp 1,2,3 seceneklerinden herhangi birine basınca "unknown command ..." deyip ghostu acmıyor bu nedendir acaba?

not: su bana gonderdigin bartpe nin içindeki ghost calısıyor bi problem yok.

okumadan indirdigin icin bu sorun karsina cikiyor.
    pm den gonderecegim .iso yu indirip onun icine bu konuda anlatildigi gibi elindeki bartpe yi ekle. (eklemen şart degil, her ikiside tek başına 2 cdden calisir)
    1. mesajda yazdigim yazilarin en azindan 1/3 ünü okuduktan sonra
    Voltran Voltran Voltran
    diyerek tek cd ile hepsini calistir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 20 Şubat 2008; 20:43:06 >

• merhaba link için teşekürler ama o linkteki herşeyi indirdim ama benim anlamadiğim "tamiso.rar" ile "miniyasaliso" arasindaki baglantiyi cozemedim , hatta siz bir video vemissiniz dosya eklemek icin miniyasalisoya , bu "tamiso.rar" yani herşeyin yapilmış hali mi oluyor ...

Ghost11_s421_TAM_YASAL.iso Dosyasinin icerigi---------:
    ->Cd den calismasi icin menuleri hazir programlar (Filmi seyredersiniz) :
    *Ghost11
    *Partition Magic 8.05
    *APC (Active Password Changer) (Unutulan Windows (XP/Vista) Sifresini bulma)
    *Easy Recovery 6 (Dosya Kurtarma)

->Cd den istege bagli calisan Programlar (Icerikte bulunan dokumanlarda nasil eklenecegi yaziyor):
    BartPE Calisan CD
    Hiren Calisan CD
    Vista Konsol
    XP Konsol

bu yukardaki dosyalari o klasorlerin icinde goremedim ... siz hatta yardimci olmak icin video yapmişsiniz sizin o IMAGE klasorunun icindekileri goremedim sizden aldıgım klasorlerde , video da ne gosteriyorsa yaptim ...

• PompalaNecla ve diğer arkadaşlar.
    ilk mesajimda da yazdim, burada da yazayim. (sanirim iyi okumuyoruz)

Ghost konusunda daha once actigim konular ne yazikki yasadışı program paylaşımı nedeni ile kapatildi. Bende yasal bir sekilde hazirlayip (1.link) gerikalanlari kolaylikla ekleyebileceginiz (2. link) bir temel platform u koydum bu konuya. Ufak tefek guncellemeleride (3.link) ekledim.

PompalaNecla, pm den aldigin dosyayi uzerinde hicbir degisiklik yapmadan cd ye yazip kullanabilirsin.
    yazdigin mesajda * * * * isaretli olanlar calisacakdir.
    geri kalanlar icinde indirdigin dokumanlarda bol bol ayrintili-resimli aciklama bulunuyor.

quote:

PompalaNecla PM:
    bios pek fazla bilmem , ahc ide yap demişsiniz nasil yapicam ve format atamadiğim pc de dizüstü olup icindeki işletim sistemi vista idi ,

3 mesaj once yazdigim gibi, buraya bakin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_19629307/mpage_1/key_/tm.htm

ghost11 cd si aslen 2.8 mb lik cd dir. Cd nin geri kalaninida faydali arac-gerec le dolduracaginiz hazir bir platform ve harddisk islerinde ihtiyac duydugunuz bir ton bilgi koydum.
    Sizlere sadece soru sormadan once okumak kaliyor.

• arkadaşlar ghost 11 ile wd 320gb sata2 hdd min yeni kurdğum windovs yedeğini aldım ntfs sistemli.
    ancak bu yedeği 2.hdd olan seagate 250gb sata2 ntfs de açmak içn programı çalştrdım normal şekilde dostan açılımı yaptı.

ammaaa sistemi yeniden açtığmda
    NTLDR eksik
    yeniden başlat hatası verdi ve yedekten açılmıyor bi türlü
    image da sorun yok kontrol ettim ama ghost yedeklerini başka hdd içinde kullanamıyormuyuzz??
    yedeğini aldğm hddnin bölümü 100 gb.
    yedeği açmak istediğm hddnin bölümü 85 gb.
    image dosyası 73 gb byüklüğünde.(tüm oyunlar vs yükledğm için)
    acaba bölümler arasndaki kapasite farkndanmı ntldr hatası veriyor yoksa başka bir sorunmu var??
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarhanos
    .....

mbr genel kultur yazisini okumamışsın. tabi bölüt (partition) taşıma ile ilgili yaziyida okumamışsın.

kisaca bu sorun ghosttan kaynaklanmiyor. "NTLDR eksik" hatasi ciktigina gore bu islemi xp ile yapmissin. ghost ile xp yi tasidigin bölütte (partition) ntldr hatasi zaten cikmasi beklenen bisi. ondan sonra tek yapacagin ntldr yi yüklemek. nette bu konuda bol bol bilgi bulabilirsin. XP cdsi ile 1 dkkada yapilan basit bir islemdir.
  • hocam az önce xp cdsinden dos altnda ntldr ve ntdetect.com dosyalarını hddye kopyaladım sorun şu:
    seagate 250gb sata2 diskim var c: 85 d:154 şeklinde formatlı ve tmamen boş sadece d de image dosyası var.
    ghostu dostan çalıştırıp d deki imagı gösterdim ama kurulacağı yeri seçmem içn hdd ekranında şu hatayı verdi:

select destination partion from basic drive: 2

Part Type Description Size Data Size
    1 Primary NTFS 80003 67

2 Logical NTFS Extd 158461 66281

işte bu ekranda 1. partın olduğu ksım seçilmiyor gri renkte ve işlem yapılmıyor onda.
    sadece 2. seçebiliyorum o zmanda şu uyarı veriyor:

Preserve İmage (1958)
    The destination partion contains the image file.To contunie you may either preserve the image file or delete the image file at successful completion of the clone.

Preserve Delete Cancel

ne yapacağımı şaşrdım valla şimdi ben birinci bölüme image dosyasını açamycakmıyım??
    ayrıca xp cdsinden ntldr ve ntdetect.com dosyalarını dos dan attım c: ye.

acil yardım bekliyorum lancelot hocam..lütfen ne yapmam gerektğni açklarmısın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi toz-koparan -- 22 Şubat 2008; 21:04:09 >

• sarhanos:
    1) sana pm den gonderdigim iso da (aynilari burada 1. linkte de bulunuyor) bulunan ghost ile ilgili seyleri okumamissin. Basit bir hata yapiyorsun ve verilen ingilizce uyariyi tr ye cevirsen abuk subuk ceviri bile olsa yaptigin hatayi gorursun.
    2) ntldr eksigi oyle duzeltilmez, google dan, donanim haberden aramadan vede okumadan islem yapiyorsun.

bu kadar basit bir isi bu kadar zor hale getirmenin sebebi aceleci olmandir. Hd den hd ye sistem transferi cok yaptim, cok basit bir islemdir. Sakin sakin okuyup sonra yaparsan sende ogrenirsin.
  • hocam pm gelmedi ayrıca okumamşsın diyorsun ama baktım tek tek ama hangisi benm sorunumla ilgili çıkamadım işin içnden??
    aceleci olmamla ilgisi yok kaç gündür bunla uğraşıyom valla...ilk kez yaptğmdan zorlanıyorum belki ama mesela ntldr nin copy ile olacağnı okumuştum googleden baknca
    şimdi yeniden bakacam ghost 11 iso içine.. ama hangi dosyayı okuyayım bilmyorum...
  • kullanacagin cd yi pm den gonderdim. bu konunun ilk mesajinda bulunan 1. ve 2. linklerin toplamidir.

soruna cevap olarakta:

Ghost11_0_Kullanimi.htm
    Harddisk degistirme Beni Oku.txt
    Ghost11_MBR Genel Kultur.htm

baslangic icin yeterlidir.

Ayrica aceleci oldugun icin cok vakit kaybediyorsun.

ntldr tamiri icin gerekli yontem ve araclarada googlden bakarsin. Ghost11_MBR Genel Kultur.htm unun icindeki tamir yontemini uygulayamazsin cunku sana gonderdigim cd nin icinde yok. zaten tum xp kurulum cdleri ile yapilan ve googlde aradiginda resimli resimsiz, forum.donanim da aradiginda resimli resimsiz zilyon tane sey bulabilirsin bu konuda. Ne ile hasir nesir oldugunu bilmeden karanliga mermi sıktıgından ilk gördügün 3 satirlik seyi okuyup uyguladiginda ise yaramamasi ve nihayetinde hatalar yapman normaldir.

Umarim okursun.

Allah sabir versin.

• hocam okudum sabırla..
    yalnz anlatamadğm sorun şu:
    ghost11 kullanımı klasöründe GHOST11 B06 DİSK TİP 1_A ismli resimde oluyor...
    işte o ekran geldğnde primary olan c kısmı hiç seçilmiyor alttaki extd. kısım mavi oluyor yani d: kullanılabilr oluyor.

tüm sorun bu..ne yapmam gerekir bu durumda??
  • quote:

tüm sorun bu

dedigin icin bu seferlik cevap vereyim.
    quote:

tüm sorun bu
    dedigine göre orda yazan başka birşeyi de sormazsin umarim. Zaten yazmissam baska cevapta veremiyecegim.

Ghost11_A04_Disk Tip_1_a.png
    daki gibi 1disk 1. partitionu secip
    Ghost11_A05_a.png
    da gosterildigi gibi 1disk 2. partitiona yedek dosyasi konuldugunda.

O yazdigin sorunda olMAZ zaten.

Ama sen imaj koymayi dusundugun partitionun icine o imaji koyarsan tabiki calismaz.
    ilgili gho dosyasini başka bir partitiona alip yapinca görürsün.

Ayrica bu uyari
    Harddisk degistirme Beni Oku.txt
    dokumaninda da NET bi sekilde yaziyor.

ayrica senin bu konuda takilmamis olman gerekir cunku 21 Şubat 2008; 23:09:24 tarihli yazinda karsilastigin sorun bu isi duzgun yaptigini gosteriyor. Zaten sonrasi icinde gerekli seyleri yazdim.

Kendi kuyrugunu kovaladigina gore sana yapacak bir yardimim yok.

Allah Sabrin versin.

Daha once dedigim gibi, yazmak icin bu kadar zahmet verdigim dokumanlarin okuyup anlaşılmadan soru sorulmasina verecegim EN SON cevap bu.

okumak: Yazıya geçirilmiş bir metne bakarak bunu sessizce çözümleyip anlamak veya aynı zamanda seslere çevirmek.

ikra: Bagzilari arapça bu kelimeyi kullanmayi daha cok sever, sebebide okumak ile anlamanin farkini gostermek icindir. Boyle dusunenler okumanin anlamini bilmeyip baska hevesleri sebebiyle okumak yerine ikra yi kullanirlar. Okuma nin anlamini yanlis bilenler veya arapça kelime olan ikrayi sevenler okuma ile kastettigimin arapça ikra oldugunu bilsinler.

hatirlatma:
    "ikra. bismirabbikellezi alak" (oku. yaradan rabbinin adıyla)

• 320 gb diskimin c bölümünün yedeğini almş ve seagate 250 gb ın iknci bölümüne atmştım.
    320 yi tamamen çıkardm ve seagate kurayım dedim yedeğimi..
    ancak ghostu açtm yedeği gösterdim yukarda dedğm resim çktı yani hddnin c kısmı tamamen gri renkli işlem yapılmıyor..
    bunun benmle ilgli bir hata oldğunu sanmıyorum ama ısrarla anlamadğmı söylüyorsunn.
    herneyse genede ilgilenip bişeyler yazdğn içn teşekkür ederim
    günlerce uğraştm tüm çabam boşa gitti bi sonuç da çıkaramadım buna üzüldüm sadece.
    bi yardım alablrim diye dşündüm ama aradğmı bulamadım sana da vakit kaybı olduk hakkını helal et.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sarhanos
    bunun benmle ilgli bir hata oldğunu sanmıyorum

1) yukleyecegin yeri once primary partition yap.
    2) 21 Şubat 2008; 23:09:24 deki yazinda yukledigini solemistin.

kafani toplayip bir daha ugrastiginda yaparsin. Hemen herkes bunu kolaylikla yapar. google a nasil girilir sorusunun cevabi gibi basit bir islemdir.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.