Şimdi Ara

fotoğrafçıda yaşadığım saçmalık... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
11.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Herkez kendine göre haklıdır teknosa 10 kuruşa basıyorsa para kazanmak için degil oraya müşteriyi kazandırmaktır.
    Bu işi hakkıyla yapan kazanır. Ağız dalaşına girmeye gerek yok.. İleriye dönük projeler yapmanız lazım. Kös kös oturup vesikalık stüdyo fotoğrafı çektirmek isteyen insanların gelmesini beklemiyeceksin yoksa daha çook beklersiniz
    Yukarıda arkadaş yazmış a4 ebat fotoğrafları kendim bastım diye o arkadaşa sesleniyorum Fotoğrafların solmazsa iyidir yoksa aldıgın kağıda ve kartuşlara yazık olur scan yaptıgındada bir nebzede olsa o fotoğrafların orjinal le karşılaştırdıgında netlik görüntü açısından farklılıklar olugunu görürsün

• quote:

Orijinalden alıntı: emre1834

Boşuna tartışmayı uzatmaya gerek yok.
    Herkez kendine göre haklıdır teknosa 10 kuruşa basıyorsa para kazanmak için degil oraya müşteriyi kazandırmaktır.
    Bu işi hakkıyla yapan kazanır. Ağız dalaşına girmeye gerek yok.. İleriye dönük projeler yapmanız lazım. Kös kös oturup vesikalık stüdyo fotoğrafı çektirmek isteyen insanların gelmesini beklemiyeceksin yoksa daha çook beklersiniz
    Yukarıda arkadaş yazmış a4 ebat fotoğrafları kendim bastım diye o arkadaşa sesleniyorum Fotoğrafların solmazsa iyidir yoksa aldıgın kağıda ve kartuşlara yazık olur scan yaptıgındada bir nebzede olsa o fotoğrafların orjinal le karşılaştırdıgında netlik görüntü açısından farklılıklar olugunu görürsün

galiba sizde fotoğrafçıydınız emre arkadaşım yazdıklarının altına imza atarım anlatmak istediğim baştan beri buydu siz kendinizi geliştirip teknolojiye uydukça para kazanacak çok yer var

• Normal fotoğraf 5 liraysa niye düğün fotoğrafı 50-100 lira ?Düğün fotoğrafı olunca ne değişiyor? Düğün fotoğrafı çekince daha fazla vergimi alınıyor ?
  • Ben de kendi vesikalıgımı kendm yaparım. Böyle bir durumda ben de kalmıştım. O yüzden öncelikli tercihim Teknosa'larda bastırmak,sorgusuz sualsiz ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Normal fotoğraf 5 liraysa niye düğün fotoğrafı 50-100 lira ?Düğün fotoğrafı olunca ne değişiyor? Düğün fotoğrafı çekince daha fazla vergimi alınıyor ?

Peki birde şu açıdan düşün. Sen hakkını vermissin stüdyonu kullandırmışsın photoshopta o kadar emek verip zahmet etmissin 5 tl ye mi verirsin 25 tl ye mi
  • Arkadaşlar,

Vesikalığa birşey demiyorum, sonuçta saçma sapan bir yere vermek üzere bastırılan, senin sen olduğunu gözteren bir formalite. Sen çekersin, 10x15'e hazırlarsın 8 tane, götürürsün fotoğrafçıya, onu basmayacak fotoğrafçının kompleksleri vardır, hırs yapmıştır, başka bir şekilde açıklanamaz.

Amaaaa...

Çerçeveletip duvara asacağın bir damat gelin fotografını, ya da çocuğunun ilkokula başladığı günkü fotoğrafını ya da mezuniyet fotoğrafını bir profyonele çektirmek çok farklıdır.

Benim bir slr'ım var. Giriş seviyesi ama sonuçta bir slr ve 2 tane de objektifim var. Gayet de güzel çekimler yaparım. Herhangi bir kompact makina çekimine 5 basar çektiklerim.

Fakat stüdyo olayı çok farklıdır. Ben evlilik fotograflarımı Kozyatağında "fotografya" diye bir yere çektirmiştim. Yok abi.. ben öğle fotoğraf çekebilmek için 40 fırın ekmek yemem lazım. Paşa paşa verdim 800 lirayı 10 tane fotografa. Adamın elinde 2-3 tane makina vardı 2'si Nikon D3 tü... her biri 10 bin liralık makine.

Kullandığı objektifler de makina bedeli kadar vardır herhalde.. eşşek kadar şeylerdi. Kullandığı şemsiye flaşları, reflektörleri, pozometreyi, makyaj yapan ve reflektör tutan personeli saymıyorum bile. Yani bu adam fotoğrafımı 35-40 bin liralık ekipmanla çekti. 1 saat uğraştı, 80-100 poz çekti. Benim 1500 liralık boktan slr'dan kullanmadı.

Adam zaten belli ki işi çok iyi biliyordu.... E peki n'oldu?

Ben bile bu kadar yakışıklı olduğumu bilmiyordum. Adamın çektiği açık hava fotoğrafları sanki yıldız parkında çekilmiş gibiydi. Halbuki kozyatağı sokak arasında çekti herif. Sonuç olarak adam bunların işlenmemiş hallerini bana hemen gösterdi.. seç dedi 10 tane... hepsini isterdim ama çok tuzlu oluyordu. seçtik biz de. Adam o mükemmel çekimleri photoshopla rötuşladı, hataları düzeltti, ortaya mükemmel birşey çıktı. Ben böyle fotoğraf görmedim arkadaş. Masal diyarında gibi çıkmış.

Sonuçta bana göre haketti parayı. O adam o hale gelebilmek için yıllarını harcamış. ayrca yetenek de var, ekipman da var. Mahalle arasında tozlu dükkanda d350 ile damat gelin fotosu çeken, 2 yıldır bu işi yapan mahmut efendiye tabii ki verilmez 1000 tl ama buna verilir abicim.

elmayla armutu birbirinden ayırmak lazım. yok fotoğraf kağıdı 50 kuruş, printer mürekkebi bu kadar diyebileceğin adam başka, bu tür profesyoneller farklı.

gidip kadıköyden al bakalım 100 liraya bir tuval, bir fırça, 10 tüp boya.. yapabilir misin 20.000 liralık resim? Yapan var.. sen yapabiliyorsan buyur yap, ben yapamam arkadaş. yapana da saygı duyarım. param varsa da veririm o 20.000 liralık resmi yapan ressama. Ama yok o ayrı :)

edit---

aha buyrun bakın fotograflara.. çeksenize bakalım çekebiliyor musunuz?http://www.photographia.com.tr/gallery.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi santi74 -- 16 Ekim 2010; 20:08:46 >

• Santi74
    verdiğin link teki fotolar da sen varmısın gerçekten çok merak ettim.
    Evet bu arada adamlar işini biliyorlarmış.
  • yokum diyooooor :)
  • benim başıma daha ilginci geldi ilginç diyemem ama kaıklandım. geçen gün bir işim oldu onun için 5'e 5 fotoğraf gerekti ama ijital ortamda gerekti daha önce konsolosluk için 5'e 5 çektirdiğim yere tekrar gittim ve aynı resmi bi cd'ye yazdırıp bana verip veremeyeceğini sordum. adam tamam dedi ve boş bi cdye resmi yazdırıp verdi. borcum ne kadar diye sorduğumda 10 lira dedi. şaştım kaldım daha önce yaptığı photo shop'dan para almıştı ve ekstra olarak kağıda bastığı için öncesinde ondanda para almıştı. ama bu resim hazır olduğu halde ve kağıda basmadığı halde 10 lira aldı. acil işime gerkliydi bu yüzden laf etmeden alıp çıktım ama birdahamı gitmem oraya
  • Şu anda elimde 5x5 çekilmiş fotoğraf var.
    Bunun normal vesikalık boyutlarına getirilmesi gerekiyor.

Scanner'dan taradığımda istediğim kalitede resim alamıyorum. Bunun çıktısını alsam çok iğrenç bir şey çıkar gibime geliyor.
    Acaba fotoğrafçılar çoğaltma yaparken nasıl bir scanner kullanıyor.
  • BENDE 5 tl ye 10*15 lik 1 adet foto çıkartırdım onların kayıtlarından. adam genede 1 fotuyu flash belleğime atmadı ne pis fotocular var yahu. hem 1 fotoya 5 tl al hemde kopyasını verme. terbiyesizlik
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhanbaba62

BENDE 5 tl ye 10*15 lik 1 adet foto çıkartırdım onların kayıtlarından. adam genede 1 fotuyu flash belleğime atmadı ne pis fotocular var yahu. hem 1 fotoya 5 tl al hemde kopyasını verme. terbiyesizlik

fotografin orjinalini kimse vermez. bakma ben istisnayim. cunku beni ceken arkadasimdi herkesin boyle arkadaslari yok ki olsada vermeyen cok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

quote:

BENDE 5 tl ye 10*15 lik 1 adet foto çıkartırdım onların kayıtlarından. adam genede 1 fotuyu flash belleğime atmadı ne pis fotocular var yahu. hem 1 fotoya 5 tl al hemde kopyasını verme. terbiyesizlik

fotografin orjinalini kimse vermez. bakma ben istisnayim. cunku beni ceken arkadasimdi herkesin boyle arkadaslari yok ki olsada vermeyen cok.

parasını verip aldığımız fotonun orjinalini vermeleri gerekir. vermiyorsa alsın turşusunu kursun. iyicene nefret ettin bu fotoculardan

• quote:

quote:

quote:

parasını verip aldığımız fotonun orjinalini vermeleri gerekir. vermiyorsa alsın turşusunu kursun. iyicene nefret ettin bu fotoculardan

sana orjini verirse bir daha nedne gidesin ona 4-8 fotoğraf için 5-10 lira para veresin? kimse vermez çünkü herkes gider kendi çıkarır ve işin sürekliliği olmaz.. ticari şeyler bunlar.. ama dediğim gibi, benim vesikalığımın orjinalini almam bir istisnaydı.. çünkü çeken yakın bir arkadaşımdı.. lakin onda hiçbir emeği olmayan ve çekmemiş birinin normal fiyata çıkaramam demesi saçmalıktı.. olay buydu zaten

• quote:

quote:

quote:

quote:

sana orjini verirse bir daha nedne gidesin ona 4-8 fotoğraf için 5-10 lira para veresin? kimse vermez çünkü herkes gider kendi çıkarır ve işin sürekliliği olmaz.. ticari şeyler bunlar.. ama dediğim gibi, benim vesikalığımın orjinalini almam bir istisnaydı.. çünkü çeken yakın bir arkadaşımdı.. lakin onda hiçbir emeği olmayan ve çekmemiş birinin normal fiyata çıkaramam demesi saçmalıktı.. olay buydu zaten

1.si vesikalık fotonun orjinalini istemeye gerek yok zaten yeniden çektirirsin. aynı para zaten.
    2.si normal bir fotonun orjinalini vermese bile zaten ona tekrar gitmem. zaten çıkartmışım bir kere fotoyu

• Sadece cevap vermek için üye oldum. Ben bir eğitmenim.
    Burada herkes, her zaman olduğu gibi empati yapmadan bir başkası hakkında eleştiride bulunuyor.
    Tahmin ediyorum ki şu an bana da giydiriyorsunuz.
    Ama unutmamanız gereken bir durum var. Bu gün mütevazi bir fotoğrafçı dükkanı yaklaşık 50-60.000 TL civarına kurulabilir. Ayrıca yaklaşık 2-3000 TL civarı kira, 500 TL civarı elektrik, 800 TL bağkur, muhasebeci vergi vs için 1000 tl ile aylık gideri 5000 TL nin üzerinde.
    İşe başladığında ekipman almak için çektiği kredi için de 5 yıl boyunca aylık 1500 TL ödesin.
    Bu adam bunca yıldır çalışıyor evine bir 3000 TL götürmesin mi (Kirada oturmadığını var sayarsak)

Ne yaptı: Aylık yaklaşık kazınılması gereken miktar 10.000 TL
    Bir vesikalık çekimi için 25 TL aldığını var sayalım ve tamamını kar hanesine yazalım

10.000 : 25 = Ayda 400 - günde 16 civarı vesikalığa denk gelir. Bu rakam da mütevazi bir dükkanın çekebileceği bir rakam değil. Ayrıca bu dükkanların ciddi başka gelirleri de yok

Her şeyi bir kenara bırakalım, bundan yıllar önce yazılan yazılara baktığımda teknoloji marketlerinden bahsediliyor. Bu gün neredeyse hiç biri artık fotoğraf basmıyor.

Herkes kendi vesikalığını kendi çeksin hatta ink jette kendi bassın. Ne olacak? Küçük fotoğrafçılar kaybolup gidecek. Belki de işsiz kaldığı için senin yaptığın işe salça olacak. Veee asıl senin canını sıkacak konu!!! Küçükler battı, şehirde 3-5 büyük fotoğrafçı kaldı senin de acil konsolosluğa fotoğraf yetiştirmen gerekti aradın taradııın 15 km ötedeki Büyüüüük fotoğrafçıya gittin, bi güzel seni 100 TL lik yaptı. hık mık dedin işine geliyosa kardeşim dedi!!

Ya arkadaş 5 TL 10 TL için insanların emeklerini hakir görmeyin herkes kendi işini yapsın. Kimse 5-10 tl ile zengin olmaz ama adamın dükkanında biriken o 5-10 tl ler bir bireyin ve ona tabi bir ailenin yaşama tutunmasını sağlayacaktır.

kalın sağlıcakla,

• vesikalık fotoğraf fiyatının ortalama 20 tl olduğunu düşünürsek ve cumartesi pazar günleri vesikalık çekimi olmadığını düşünürsek bir ayda ortalama 21 gün boyunca vesikalık fotoğraf çekimi yapılır bu da günde ortalama 5 kişi çektiğinizi düşündüğümüzde 21x5=105 adet ve 105 kişix20 tl=2100 tl yapar bunun dışında cep telefonu baskısı zaten yapılmıyor zira insanlar 1000 tane çekiyor ancak 1 yada 2 tane fotoğraf çıkartıyor ayrıca düğünlerini de kendileri veya arkadaşları çekiyor o halde 2100 tl kazanç ile ki ortalama bir işyerinin aylık giderinin 4000 tl olduğunu düşünürsek bırakın 20 tlyi vesikalık fotoğraf için 40 tl bile kurtarmaz.pekala o halde herkes kapatıp gitsin ayakta duranlar bu işi yapsın demek adalet mi?bu iş çok az talep ve fazlasıyla arz olduğu için ve insanlar üç kuruşun hesabını yaptıkları için bu kadar kötü durumda.zaten insanların 10 yıl içinde sadece 1 veya 2 kez fotoğrafa ihtiyacı olduğunu düşünürsek...ancak ahmak fotoğrafçılar olduğu müddetçe bu hesap her zaman dönecektir ve kısa bir süre sonra fotoğrafçı diye bir meslek kesinlikle kalmayacak.bu da böyle biline.

• Şuan ki ekonomide fotoğrafçılardan fotoğraf çıkartmak gerçekten çok pahalı. Ancak internet ortamında fotoğraf baskısı neredeyse bedava. Siz 4 adet vesikalığa 80 TL vermişsiniz. Mesala https://bizdemevcut.com.tr/urun/biyometrik-fotograf-baski/ burada 6 adet vesikalık 20 TL bu kadar ucuz. :)

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.