Şimdi Ara

forumdaki genel yanılgı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
367
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • çocuk matematik kitabını alıyor anlıyor veya anlamıyor ama herhangi bir matematik problemi önüne geldiğinde yapması gereken işlemleri yapmıyor burada suç matematik kitabınındır veya yazarındır demek ne kadar mantıklı

konu islam olunca kurana bakmıyor hadise bakmıyor 700-1700 yılları arası yaşanan tarihe bakmıyor günde 40 defa okuduğu kelamın ne demek olduğunu anlama çabası olmayan insnın yaptığına bakıyor ve Allah yok diyor
    ne kadar mantıklı

• Kimisine gore de, sorun asla ve asla o matematik kitabinda olmuyor nedense.

Milyonlarca insan.
    Tek bir kitaba gore hareket etmeleri gerekiyor. ( Emir boyle )
    Ortaya cikan sonuc b*k gibi. ( Neredeyse )
    Ama suc, asla ve asla kitapta degil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    önce o kitaba bir uyarsın ondan sonra ahkam kesersin arkadaşım en açık şekilde yasaklanan şeyleri yapanları o kitabın uygulayıcıları olarak gördükten sonra sana ne anlatabilirim ki
    yukarıdaki örnek üzerinden tekrar anlatıyorum biraz daha somutlaştırarak en basit mat kitabında çarpma işlemi anlatılır çarpım yablosu verilir 2*2=4 denilir ama çocuk bunu anlar veya anlamaz ama 2*2=5 diye inat ederse suç kitapta mı
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Kitapta 2*2=4 yazarken, kitaba bakan çocuk, 2*2=5 diye inat ederse, suç kitapta değil.

Adam öldürmeyin yazan bir kitaba bakan müslüman, adam öldürürse de suç kitapta değil.

Ama,

İslamı yanlış bulmamızın sebebi, Müslüman'ların adam öldürmeleri değil ki. (Ya da belirli bir hata yapmaları değil.)
    Ateistler de adam öldürüyor, hatalar yapıyor. Öyle olsaydı, ateizmi de yanlış bulmamız gerekirdi.

İslam yanlış, çünkü kendisiyle çelişiyor. Kısaca şöyle anlatayım: Sana da, bana da; kalın birer hırka verilse, ikimiz de üşümeyiz. Fakat bana verilen hırka, daha ince olursa, ben üşürüm.

Sana da, bana da, aynı özgür iradeden verilse; ikimiz de mümin oluruz. Sana başka, bana başka özgür irade verilmiş ki, birimiz mümin oluyor, diğerimiz olmuyor.

Allah'ın her işi kusursuz bir hesap üzerinedir diye ayet var. Bize verdiği özgür iradenin şeklini şemalini ölçüp-biçip öyle yaratıyor.

Allah, her şeyi bilir diye bir ayette var. Yani bana bu şekil-şemalde bir irade verirse, ne olup bitecek; biliyor. Ama yine de bu iradeyi veriyor. Benim iradem de, bu iradenin seçeceklerini seçiyor.

Ve Allah, olanlardan dolayı beni sorumlu tutup bana öfkeleniyor. Oysa ki irademi bu surette yarattığı için iradem böyle davrandı.

Allah beni yarattıysa, sorumlu tutmamalı. Çünkü beni ben yapan her şey O'nun başının altından çıktı. Hadi sorumlu tutuldum diyelim, Allah'ın bana öfkelenmesi ne demek oluyor bu durumda? Kendi yarattığı şey, kendi yarattığı gibi davrandığı için, kendi yarattığı şeye öfkelenmiş oluyor.

Allah, kendi yaptığının, kendi istediği gibi olmasından rahatsızlık duymuş oluyor. Oysa ki Kur'an'da, hiç de böyle tanıtılmaz bu durum.

Şu apaçık mevzuyu hesaba katamadığı için din, sadece yanlış değil, düşünsel bakımdan ilkeldir de.

quote:

konu islam olunca kurana bakmıyor hadise bakmıyor 700-1700 yılları arası yaşanan tarihe bakmıyor

1000 yıllık tarihe sahip olmak bir dini doğru yapıyorsa, 2000-3000 yıllık dinler daha doğru demen gerekirdi o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 3 Nisan 2018; 8:37:28 >
  • quote:

mhmt042 @ 2 Nisan 2018 12:19:39

çocuk matematik kitabını alıyor anlıyor veya anlamıyor ama herhangi bir matematik problemi önüne geldiğinde yapması gereken işlemleri yapmıyor burada suç matematik kitabınındır veya yazarındır demek ne kadar mantıklı

konu islam olunca kurana bakmıyor hadise bakmıyor 700-1700 yılları arası yaşanan tarihe bakmıyor günde 40 defa okuduğu kelamın ne demek olduğunu anlama çabası olmayan insnın yaptığına bakıyor ve Allah yok diyor
    ne kadar mantıklı

Merhaba tüm zamanların din uzmanı.

Tanrıya inansaydım genel olarak yanılmamış olacaktım.
    Tanrıya inanmadığım için genel olarak yanılgı içindeyim. Hemi

Matematikte problemi çözemesen bile cözüm anaktarına bakarsın olay biter.

Kuran denen safsataları 1500 yıldır siz dahi çözemediğiniz için tevsir üzerine tevsir yumurtlamak zorunda kalmışsınız.
    Anlaşılmaz cümleler kuracaksınızki insanların kafası karışsın.
    Kuran dediğin 300 sayfa.
    Diyanet.com meali var. 3 kere okuyan insan aklı herşeyi çözer.
    Baştan aşağı çelişki salatası.

Bu adamı kale alıp cevap yazan bizlerde kabahat.
  • iman özümsenmeden diğer şeyler sorgulanırsa çıkarım yanlış olur
    mekki dönem 13 yıl sadece namaz emri var allah, peygamber, ahiret, hesap konuları işleniyor hüküm ayetleri yok kalbe yerleşmeyen iman insanı şüpheye götürür onun içindir ki 13 yıl iman denmiş başka bir şey dememiş
    rabbinin adıyla oku
    yaşa
    öğren

ayeti anlaşılmadan diğer meselelr hep yanıltır
    insaan kendinin bir mülk olduğunu bilmeli vazifesini verilenlerle yapmalı sana verilenden sorumlusun sende olmayan şeyin hesabı senden sorulmaz sen sana verilenin hakkını veriyor musun ki dahasını istiyorsun
  • solma kullanıcısına yanıt
    sana da merhaba ...............................
    noktalı yere kendini tanıtırsın zira ben seni tanımadan bir sıfat yakıştırmak istemedim
    inanıp inanmama konusu nereden çıktı konu islamı kaynaklarından değil de islamı yaşadığını sananlardan öğrenmenin eleştirisini yapıyor baştan yanlış 1
    kuran anlaşılmaz değil ANLAMAK İSTEYEN gayet net anlar
    kuran 300 değil 600 sayfa yanlış 2
    meal hepsini çözmez tevsir değil tefsir ve tefsir ilmi tarih ilmi gibi bir ilim dalı onun için tefsir dünya döndükçe gelişecektir
    kuran 1500 yıl önceden seni tarif etmiş bak
    kuran mümin için iman kafir için küfür kaynağı safsata görmek için kurana baktın safsata istedin kuranın sahibi de safsata verdi hayırlı olsun
    Merhaba.............+,,,,,,,,,,
    Sen istediğin gibi doldur. Ahlaki yargılarına göre bence mahsur yok.

Ben 21 yüzyıl çocuğuyum. Senin safsataların bana sökmez.
  • Matematik kitabi ya da ogretmeni yapilmasi gerekeni anlatamamissa suc kitabin ya da ogretmenindir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    eyvallah
    anlatabilirmiyim bi deneyelim
    kuran müslüman için dünya ve ahiret huzurunun kaynağıdır içindekileri UYGULARSAN iki cihanda da huzur verir.
    madde madde gideceğim ilgilenmediğin yerde kesersin
    1 iman Allahın varlığına ve birliğine tam iman
    hayatın her anına rahman ve rahim olan Allahın adıyla diyerek onu şahid ve gözetici olarak başlayabilirmisin
    yahu mehmet hocam seni severim, ama kusura bakma da çok anlamsız bu dediklerin. budist rahipler de 20 sene arzularını öldürüyorlar. eğer bir inançta 13 senelik pratik varsa, o inanç doğrudur diyorsan; 30-40 sene pratikli putperestleri daha doğru bulman lazım. ya da 40 yıl meditasyon yapmadan budizme yanlıştır diyememen lazım. yıl sayısı bir kıstas mı da sürekli gündeme getirip duruyorsun?

ayrıca hayatımda daha kaçamak bir cevap okumadım galiba. hiçbir dediğime bir şey yazmadan (gerçi diyecek bir şey de yok, her şey ortada) imandır 13 yıldır şudur budur konuyu değiştirmişsin

eğer imanı özümseme dediğin beyin yıkamaya yapışıp her koşulda inanacaksak, zaten neyi tartışıyoruz. beynini yıkayan inanır, yıkamayan inanmaz. kuranda yazanları değil, beyin yıkama tekniklerini konuşalım...

felsefi tartışma, içerik üzerinden yapılır. sen önce git şunu öğren diye bir olay yoktur. öğren dediğin şeyi açıklarsın. ben de öyle yaptım

eğee bilmek istersen ben, bana verildi diye kandırıldığım şeyin hakkını veriyordum ibadetlerle, kur'an ile ve tefekkür ile. hür iradeyle alakalı belki de literatürdeki tüm açıklamaları okudum, anladım. ama safsata olduklarını fark ettim.

esas benim sana 3 yıl boyunca araştır ve tefekkür et, öyle yaz demem lazım.

• teşekkürler en azından biraz ciddileşerek bir yerlere vardık
    yıl konusunu sürekli gündeme getirmemin sebebi (tam burada aklıma geldi hani bi anahtar vardı ya ) imanın anahtar olması kardeş imanın kalbe yerleşmesi anahtarı kukullanıp kaleye girmek demektir kaleye giren kale sahibinin zevkini tasarrufunu eleştirmez bu kaleye beni kabul ettiğin için teşekkür ederim der 13 yıl ahli hazırda ayetin indiği toplumun içinde her an müdahil olan peygamberin bulunduğu ortamda imanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir
    kuran felsefe kitabı değil kusura bakma iman kafa yıkama da değil dönüp dolaşıp süt - tereyağı meselesine gelmek çok acı ama sana anlatabileceğim bir şey yok senin gibi birkaç arkadaş kalbime saplanan bir hançer gibi acı verse de iman ettirmek benim elimde değil sizin gibiler için sadece dua edebilirim artık ne kadar makbulse
    Tamam. Bunu gectik.

Ikinci maddeye gelelim.

işte 1. maddeyi hayata geçiremezsen o kitap sana hep yanlış gelir bunu bilen yaratıcı ikinci maddeye geçmeden 13 yıl eğitim vermiştir 13 yıl iman taliminden sonra 10 yıl diğer tüm hükümlere yetmiştir
    Niye peki?

O zaman birinci maddeden baslayalim. Allahin kaniti ne? Niye ona iman ediyorsun da zeusa sacmalik diyorsun.

quote:

yıl konusunu sürekli gündeme getirmemin sebebi (tam burada aklıma geldi hani bi anahtar vardı ya ) imanın anahtar olması kardeş imanın kalbe yerleşmesi anahtarı kukullanıp kaleye girmek demektir kaleye giren kale sahibinin zevkini tasarrufunu eleştirmez bu kaleye beni kabul ettiğin için teşekkür ederim der 13 yıl ahli hazırda ayetin indiği toplumun içinde her an müdahil olan peygamberin bulunduğu ortamda imanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir

Sevgili Memoli hocam, iman anahtar diyorsun ya, bu, senin kafanda kurduğun bir hâyali görüntü. Hiçbir dayanağı olmadığı için, hiçbir bağlayıcılığı da yok. Örneğin ben de sana: "Budizm bir yüzüktür, onu takan Brahman'a erişir, yüreği huzur dolar." diyebilirim. Sonra da "Sen bu apaçık yüzüğü nasıl hiçe sayıyorsun?" diye devam ederim. Bu gibi ifadeler hiçbir şeyin göstergesi değil maalesef.

quote:

kuran felsefe kitabı değil kusura bakma iman kafa yıkama da değil dönüp dolaşıp süt - tereyağı meselesine gelmek çok acı ama sana anlatabileceğim bir şey yok senin gibi birkaç arkadaş kalbime saplanan bir hançer gibi acı verse de iman ettirmek benim elimde değil sizin gibiler için sadece dua edebilirim artık ne kadar makbulse

Değerli Memoli hocam; felsefe demek, düşünceleri açıklığa kavuşturmak demektir. Onların ne anlama geldiklerini sınamak demektir. Felsefe, aksiyon romanı gibi bir okuma türü değildir; felsefe, okuduğun şeyi akla vurmaktır. Kur'an'da da akıl etmez misiniz ibaresi sık sık geçer. Yani Kur'an'da, beni okurken düşünemezsin, yani felsefe yapamazsın diye bir kural da yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 3 Nisan 2018; 18:32:24 >
  • iman kalesinin anahtarı konusunu bul oku bir de bana diyor kurguluyor cevap yazıyor diye yazık ya hiç okumadan yapıştırmış bi resim bu da belgrad kalesinin anahtarı diye okumadan düşünebilen bir tek sensin dünyada müptezel gandalf hayal ürünüymüş yazık
    kuran felsefe kitabı değil dünya ahiret sadetinin ilacı besmeleyi idrak o ilacın vucuda ulaştığının göstergesi besmeleyi idrak eden ilacın faydasını görür edemeyene ilaç zehir olur küfrüne dalalet olur
    uzaklaşmışken boş durma şu ezberlemişsin sıralıyorsun dediğin sözlerine ispat ara yukarıdaki ifadeler nerede geçmiş ara bul ezberin manasını biliyorsundur inşaallah
    başta zeus hakkında en ufak bir yorumum yok saçma gelse de ifade etmem zira ona inananlar var birilerinin tanrısına hakaret etmem kuranda yasak
    Allahın kanıtı mevzusu kişiye göre değişir çok basit de olabilir çok karmaşık da
    bir teist olduğunu sanıyorum ama yanılıyor olabilirim
    bir tanrı olmalı diye mi düşünüyorsun yoksa tanrı diye bir şey yok mu diyordun şu anhatırlayamadım
    bir tanrı olmalı diyorsan tanrı olabilmenin şartları da olmalı
    devam etmeden herhalde fikrini tam olarak anlamlıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Matematik kitabi ya da ogretmeni yapilmasi gerekeni anlatamamissa suc kitabin ya da ogretmenindir.

Bencede ısrarla anlamamak isteyen öğrencilerdir, buna kim karar vericekki.
    Hani bazen herşeyi anlatırsın karşındakinin algısı açılmazya boşa konuşmuş hissedersin kendini, işte o hesap.
  • M3CSL M kullanıcısına yanıt
    Simdi bir kisi anlayip bir kisi anlamiyorsa sorun ogrencidir.

Ama sinifin tumu anlamiyorsa sorun ya ogretmendir, ya da kitap.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.