Şimdi Ara

[FORMAT İLE SORUNU ÇÖZDÜM] GRUB Sorunu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
3
Favori
5.799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hâlen live üzerinden. Devam ederse değiştiririm ama Linux'un daha iyi olduğunu düşünüyorum benim için. İnternette fazla bir program kullanmıyorum. Olsa olsa LibreOffice kullanırım. Onun da Linux sürümü vardır. Yazıcı sıkıntı çıkarırsa Windows var yanında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 27 Mayıs 2017; 16:16:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Hâlen live üzerinden. Devam ederse değiştiririm ama Linux'un daha iyi olduğunu düşünüyorum benim için. İnternette fazla bir program kullanmıyorum. Olsa olsa LibreOffice kullanırım. Onun da Linux sürümü vardır. Yazıcı sıkıntı çıkarırsa Windows var yanında.

Hocam sen bence tekrar kuruluma geç. Ekran görüntüsü alarak buraya ekle.
  • İşte, Windows'a geçtim demin. Tekrar boot menüden geri geldim, hâlen aynı.

• Yaklaşık 6 senelik Linux kullanıcısıyım. Başlarda insan alışmakta biraz sıkıntı çekebiliyor ama sonrasında windows u açmaya tenezzül bile etmiyorsun. Biraz sabır , sonrası müthiş olacaktır.

• Windowsta MiniTool Partition Wizard yükleyerek ext4(linuxun kurulacağı yer) ve swap disklerini oluştur sonra live usbden kuruluma geç. Bu benim disk: [FORMAT İLE SORUNU ÇÖZDÜM] GRUB Sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Katalikitci -- 27 Mayıs 2017; 17:3:13 >
  • karakteristik61 kullanıcısına yanıt
    Hangi distro?

• Adamlar iki kişi popüler konu yapmış helal valla.

• Live cd kurulumunda Turkce calismaz tam olarak. Normal kurulumda calisir.

Live da calismasi icin Linux u kura bas , sonra oradaki dillerden Turkce yi sec ama kuruluma devam etme. Calismaya baslayacaktir Turkce karakterler

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Windows elden gitti maalesef. Geçmiş olsun bana. "GRUB" çalışıyor ama Windows seçeneği yok. 1. seçeneği yapmam lazımdı bence. Boş alana kurdum bir de 60 GB'lık.

• Başka bir şeyi secerek ben uzun sure dual boot kullandim.

W10+Mint olarak

Buraya baktiniz mi?

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=99.0

• ***Leopard*** kullanıcısına yanıt
    Sağ ol, deneyeceğim bilgisayar başına geçince. Umarım çözülür.

• Şu an aktif olarak pc de kullandığım Manjaro ve Linux Mint. Cinnammon arayüzü bana daga kullanışlı ve kolay geliyor. Bu zamama kadar ise ubuntu, suse ,zorin os , elemantary, fedora, mandriva , peppermint, pardus gibi bir sürüsünü deneyim ettim. Zaten bir başladın mı pc de sabit bir dağıtımı en fazla 1 ay kullanırsın , sonra merak edip diğer dağıtımları kurmak istersin. Eskiden vaktim bol olduğu için çok uğraşırdım. Şu an ise 2 yıldır aynı dağıtımlar pc de sabit. Hemen her işimi görüyor.

Meraklıysan eğer, gerçekten vakit problemin yok ve birazcık sabırlı isen linux mint ve ubuntu nun forum sitelerine üye olup kendini geliştirebilirsin. Gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Sağolsunlar, az nazımız geçmedi...

• Geçme.

• Kod yazmaya ancak Linux'ta alışırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: -sKypeR-

Kod yazmaya ancak Linux'ta alışırsın.

Şimdi birader, Windows'ta her şey için bi program var. Ama herşey için..

Ancak Linux'ta sürekli terminale ottan ..oktan kod yazıyorsun. Yok sudo bilmem ne..

Linuxla yeni tanıştım. İlk Pardus'la başladım. Grub sorunu için bana bissürü kod önerdiler. Yaz da yaz, yaz da yaz.. Hiçbiri işe yaramadı.

Bilmiyorum nerde hata yaptım ama sonunda grub tan vazgeçip, her seferinde Pardus'un kurulu olduğu diski seçip başlatmak zorunda kaldım. Boot repair disk i denedim, o da olmadı. Kafam patatese döndü. Hayatında hiç kod yazmamış biri için Linux iyi bir deneyim diye düşünüyorum.

Ayrıca muhahaha yerine bilgilendirme yapsaydın daha çok makbule geçerdi.

Şimdi söyle bakalım, grub sorununu nasıl çözebiliriz? Hadi onu da geç, Konu sahibi arkadaş, Windows u nasıl kurtarır, mint kurulu iken?

• @KALEMLİK100 Hocam,

Linux ortamında bootable usb hiç yazmadım. Ancak forumlarda unetbootin önerilmiş. Onun için onu yazdım. Ancak eğer hiçbir şekilde olmazsa Windows live kullanıp, canlı ortamda rufus kullanarak istediğin iso dosyasını bootable olarak yazdırabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: karakteristik61

Yaklaşık 6 senelik Linux kullanıcısıyım. Başlarda insan alışmakta biraz sıkıntı çekebiliyor ama sonrasında windows u açmaya tenezzül bile etmiyorsun. Biraz sabır , sonrası müthiş olacaktır.

Hocam benim Pardus'la ilgili yaşadığım sorunlara bi yardımın dokunur mu acaba?

• Yarın senin denediklerini tekrar deneyeceğim. Olmazsa format atarız. Bu Linux saçmalığı da son bulur böylece (umarım) :)

• Grubu onarmak için Linux Mint'te "Önyükleme Onarımı" diye bir program var. Onu çalıştırırsanız. Grub'ta hem windows hem de Mint yer alır. Tek yapmak gereken ubuntu önyüklemesini bios'ta başa almak ve oradan başlatmak.
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    60 GB'lık alan ayırdım ve Linux Mint'i kurdum. Sonra Windows seçeneği görünmedi GRUB'da. Galiba @EfeYakupKarahanlı da aynı sorunla uğraşıyor. Bunu nasıl çözebiliriz? O kadar kod falan denemiş arkadaş. Ama ben daha bilgisizim. Hatalı bir şey de yapmak istemiyorum. Yardımcı olursanız seviniriz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.