Şimdi Ara

Focus Motor Arıza Lambası devamlı yanıyor (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
41
Cevap
1
Favori
96.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 9202 - Yakıt gönderim (yakıt pompa) devresi açık
    9204 - Yakıt Pompası kısa devre
    9213 - Hırsızlığa karşı koruma program anahtarı minimumun altında
    9232 - Anten bağlı değil – Radyo alıcısı arızalı
    A103 - Anten bağlı değil – Radyo alıcısı arızalı
    9317 - Akü voltajı yüksek
    9318 - Akü voltajı düşük
    9342 - ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) arızalı
    9356 - Ateşleme devirdaim devresi açık
    9364 - Ateşleme başlangıç devresi açık
    9600 - Anahtar algılama beyni sinyal almıyor Bozuk anahtar veya uygun anahtar değil
    9601 - Anahtar algılama ateşlemeden yanlış sinyal alıyor (Programlanmamış anahtar)
    9602 - Anahtar algılama ateşlemeden geçersiz sinyal alıyor (kısmi anahtar okumuyor
    9681 - Anahtar algılama ateşlemeden sinyal almıyor (Bağlantı yok veya hasarlı kablolama)
    A139 - Araç beyni enstruman panel ile uyum sağlamıyor
    A141 - NVM Konfrügasyon hatası (Enstruman panel ile beyin uyumsuz)
    A143 - NVM hafıza hatası
    5284 - Yağ basınç müşiri arızalı
    D027 - SCP geçersiz veya motor devir veri kaybı
    D043 - SCP geçersiz veya çekiş (şanzıman) veri kaybı
    D073 - SCP geçersiz veya yağ soğutucu veri kaybı
    D123 - SCP geçersiz veya odometre (yol ölçme) veri kaybı
    D147 - SCP geçersiz veya araç güvenlik veri kaybı
    D262 - SCP mesaj kaybı
    Arkadaşlar bu değerleri Fordum.net'ten almıştım.

• "Gazdan dolayı yanıyordur" bir servis yalanı. Ayar yapmayı beceremeyen servisler, bunu söylüyorlar. Ben lpg ile (Atiker) neredeyse 75000 Km yaptım. Motor lambası, sadece, dandik yerlerde ayar yaptırınca yandı.

Çok muhtemelen, ya "zengin yakıt karışımı", ya "fakir yakıt karışımı". Düzgün bir yere baktırmanı öneririm...

"Zararı yok" falan diyen arkadaşlar oldukça cahil. Bal gibi de zararı vardır. Motor lamban yanıyorsa, zaten aksi giden bir şey vardır ve araç bilgisayarına hata kodu da düşmüştür.

"Gazın iyi olması" ile de hiç alakası yok. Aklınıza gelecek her istasyondan aldım. Böyle bir şey yok... Şehir efsanesi... Tamamen yanlış ayardır ana neden. Focus'un özel ayarları olmayan, düzgün yapmayan, yanlış program kullanan yerlerde çözemezsiniz. İyi bir serviste şıp diye söner. Parça değiştirildiğini de görmedim...

(Not: Tabiri caizse, gaz ile aracın canına okuyan, 6000 devirde vites atan, her daim 150+ giden, 200 de fırsat buldukça zorlayan, yani aracı bildiğin test eden birisi olarak kullanıyorum... LPG'de lamba yanmaz... Yutmayın aptal servisleri... Düzgün yerler bulun...)

• quote:

Orijinalden alıntı: MORATORYUM

"Gazdan dolayı yanıyordur" bir servis yalanı. Ayar yapmayı beceremeyen servisler, bunu söylüyorlar. Ben lpg ile (Atiker) neredeyse 75000 Km yaptım. Motor lambası, sadece, dandik yerlerde ayar yaptırınca yandı.

Çok muhtemelen, ya "zengin yakıt karışımı", ya "fakir yakıt karışımı". Düzgün bir yere baktırmanı öneririm...

"Zararı yok" falan diyen arkadaşlar oldukça cahil. Bal gibi de zararı vardır. Motor lamban yanıyorsa, zaten aksi giden bir şey vardır ve araç bilgisayarına hata kodu da düşmüştür.

"Gazın iyi olması" ile de hiç alakası yok. Aklınıza gelecek her istasyondan aldım. Böyle bir şey yok... Şehir efsanesi... Tamamen yanlış ayardır ana neden. Focus'un özel ayarları olmayan, düzgün yapmayan, yanlış program kullanan yerlerde çözemezsiniz. İyi bir serviste şıp diye söner. Parça değiştirildiğini de görmedim...

(Not: Tabiri caizse, gaz ile aracın canına okuyan, 6000 devirde vites atan, her daim 150+ giden, 200 de fırsat buldukça zorlayan, yani aracı bildiğin test eden birisi olarak kullanıyorum... LPG'de lamba yanmaz... Yutmayın aptal servisleri... Düzgün yerler bulun...)

Üstadım lpg hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Sizin de bileceğiniz gibi lpg bütan propan karışımıdır. Oran 40/60 ile 60/40 arası değişir. Eğer bütan oranını artırırsanız yakıtınız görece daha uzun kilometre yapar ancak çalışmada isteksizlik ve çekiş düşüşüne yol açar. Oto Aygaz da olduğu gibi propan oranını yükseltirseniz aracınız sanki biraz fazla yakıyormuş gibi hissettirir ancak çkiş düşüşü ve çalışma isteksizliğine yol açmaz. Bu ön bilgiden sonra şunu düşünelim. Aracınızı ayarlattığınız zaman örneğin oto aygaz kullanıyor ve ayarın akabinde deponuzu milangaz ile doldurmuşsanız aracınızın arıza kaydına anlık ta olsa aracınız ecu suna işlenmiş olacaktır. zaten arıza lambasının yanıyor olması arızanın hala devam ediyor olduğunu göstermez. Hafızasında arıza kaydı olduğunu gösterir. Gauge test ile arıza kodunu kontrol ederek arıza kaydının ciddi mi yoksa basit mi olduğunu öğrenirsiniz. Zira Ecu nuz kontağı olması gereken bilgi toplama sürecinden önce bile açsanız arıza algılayıp lambayı yakabilir. Zararı yok ise lambanın yanıyor olmasının arızanın ne olduğunu bildiğiniz sürece ve arızanın halihazırda devam etmediğini bildiğiniz sürece geçerlidir. Yoksa araç beyni enstrüman ile uyum sağlamıyor arızası muhtemerlen Ecu nuzu hizmet dışı yapmaya aday bir arızanın göstergesidir. Bu noktada kurallara uyumlu hız limitleri içerisinde ve güvenli araç kullanan biri olarak uzun yıllar sağlıklı yaşamanızı dilerim. Hele ki lastikleriniz t sınıfı lastikler ise aman derim.

• kardeş obd 2 kiti var onu taktırırsan arıza göstergesi yanmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: commonwealth

9202 - Yakıt gönderim (yakıt pompa) devresi açık
    9204 - Yakıt Pompası kısa devre
    9213 - Hırsızlığa karşı koruma program anahtarı minimumun altında
    9232 - Anten bağlı değil – Radyo alıcısı arızalı
    A103 - Anten bağlı değil – Radyo alıcısı arızalı
    9317 - Akü voltajı yüksek
    9318 - Akü voltajı düşük
    9342 - ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) arızalı
    9356 - Ateşleme devirdaim devresi açık
    9364 - Ateşleme başlangıç devresi açık
    9600 - Anahtar algılama beyni sinyal almıyor Bozuk anahtar veya uygun anahtar değil
    9601 - Anahtar algılama ateşlemeden yanlış sinyal alıyor (Programlanmamış anahtar)
    9602 - Anahtar algılama ateşlemeden geçersiz sinyal alıyor (kısmi anahtar okumuyor
    9681 - Anahtar algılama ateşlemeden sinyal almıyor (Bağlantı yok veya hasarlı kablolama)
    A139 - Araç beyni enstruman panel ile uyum sağlamıyor
    A141 - NVM Konfrügasyon hatası (Enstruman panel ile beyin uyumsuz)
    A143 - NVM hafıza hatası
    5284 - Yağ basınç müşiri arızalı
    D027 - SCP geçersiz veya motor devir veri kaybı
    D043 - SCP geçersiz veya çekiş (şanzıman) veri kaybı
    D073 - SCP geçersiz veya yağ soğutucu veri kaybı
    D123 - SCP geçersiz veya odometre (yol ölçme) veri kaybı
    D147 - SCP geçersiz veya araç güvenlik veri kaybı
    D262 - SCP mesaj kaybı
    Arkadaşlar bu değerleri Fordum.net'ten almıştım.

kod için teşekürler, benim aracımdaki kod, partiküler filtresindenmiş, 2010 model, yazılımla kodu silmek için 600 tl istedi sanko şahinler servis, kesin uzak durun burdan
    bir yetkili ise, yedek yakıt tankının değişmesi ile hallolacagini söyledi, 2 lt falan dolduruyormuş, 150 tl, pazartesi merter yetkili servise gideceğim, bakalım onlar ne diyecek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

kod için teşekürler, benim aracımdaki kod, partiküler filtresindenmiş, 2010 model, yazılımla kodu silmek için 600 tl istedi sanko şahinler servis, kesin uzak durun burdan
    bir yetkili ise, yedek yakıt tankının değişmesi ile hallolacagini söyledi, 2 lt falan dolduruyormuş, 150 tl, pazartesi merter yetkili servise gideceğim, bakalım onlar ne diyecek

Sonuç ne hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gentleman_

quote:

Sonuç ne hocam?

babam bir tanıdık servise gitti, eş dosttur diye direk almış 1 lt 350 liradan katkıyı
    sanko'da bosch servisinde 100 lira ücret karşılığı doldurttuk 1 lt , 60-70bin km sonra o da biter ,satmak lazım arabayı

• quote:

quote:

quote:

Sonuç ne hocam?

babam bir tanıdık servise gitti, eş dosttur diye direk almış 1 lt 350 liradan katkıyı
    sanko'da bosch servisinde 100 lira ücret karşılığı doldurttuk 1 lt , 60-70bin km sonra o da biter ,satmak lazım arabayı

Hep eş dost ya. Neyse geçmiş olsun hocam, satınca almayı düşündüğünüz model var mı?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sonuç ne hocam?

Hep eş dost ya. Neyse geçmiş olsun hocam, satınca almayı düşündüğünüz model var mı?

yine ford tabiki, bizdeki aracın hb modelini kiralayıp çanakkaleye gittim, 4 kişi, klima açık , çok rahat 160la gidebiliyordum , gerç, yolların düz olması da buna etkiydi
    para olsa şu fusion modelinden alınabilir
     Focus Motor Arıza Lambası devamlı yanıyor

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sonuç ne hocam?

yine ford tabiki, bizdeki aracın hb modelini kiralayıp çanakkaleye gittim, 4 kişi, klima açık , çok rahat 160la gidebiliyordum , gerç, yolların düz olması da buna etkiydi
    para olsa şu fusion modelinden alınabilir
     Focus Motor Arıza Lambası devamlı yanıyor

Hayırlısı olsun hocam. İnşallah gönlünüzden geçen araca sahip olursunuz.

• gentleman_ kullanıcısına yanıt
  • Arkadaşlar herkeze merhabalar,

Bende 2005 model mondeo var.Araç otomatik vites benzinli.Aracı çalıştırdıktan 5-10 dakka sonra kırmızı ışıkta durduğum zaman aracın gaz pedalına basıyorum ve raç gaz yemiyor.Vitesi N konumuna alıyorum ve araç kendi kendine gaz veriyor bu arada vitesi seri bir şekilde D konumuna alıp kalkış yapabiliyorum.Bu konu ile alaklı yardımcı olabilirmisiniz.

Bu arada araç baya fazla yakmaya başladı şehir içi ortalama 15 lt :(
  • Herkese selam
    Aracım 2010 Ford focus
    Opetten lpg'yi fulleyerek yola çıktım
    araç lpg bitmesine yakın motor arızası dedi ve hızınız azaltıldı dedi
    Durdum 5 dk filan sonra tekrardan yoluma devam ettim ama biraz çekiçten düştü araç
    100 km sonra tekrardan yaptı yolda ustaya götürdüm gaz testi ve motor testi için bilgisayara bağladı bir şey görünmedi
    Ama 100 km sonrası yine motor arıza yazdı
    Yardımcı olursanız sevinirim
  • omerkos O kullanıcısına yanıt
    Normalde Lpg li ford araçlarında motor ışığı kronik bir sorun. Göstermediğim servis, usta kalmamıştır. Ford lar lpg ye uyumlu değil diyorlar genel olarak. Fakat bir o kadar da uyumlu yakıt tüketiminde.
    Neyse uzatmadan sorununuzla ilgili düşüncemi söylemem gerekirse, aracın çekişten düşmesi normal birşey değil. Servise götürmeyin çünkü orda hiç anlamıyorlar. Yaşadığınız şehirde ford dan iyi anlayan bir ustaya gösterin, özellikle ford kullanmış bir ustaya.
    Ben aracı 120bin km den 160bin km ye kadar motor ışığı yanık kullandım fakat çekişten düşme sorunu yaşamamıştım. Sizin gaz ayarı yani gaz yeme sorunu olabilir, düşük yakıt ayarında olabilir, onu ustadan ortalama ayara getirmesini isteyebilirsiniz. Yüksek ayardayken benzinden farkı olmuyor.
  • Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim öncelikle...
    Lpg'den diye düşünerek araçı lpg'den Benzine geçirdim ve yaklaşık 40 km öyle gittim çekiş güçlüğü olmadı ama yine motor ışığı yandı.
    Merakım benzinde gittiğim halde oluyorsa yine lpg'lik bir problem olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MetuEs

arıza kodlarına kendinizde bakabiliyorsunuz.
    servise uzaksanız kendiniz bakın
    ama arıza kodunu sildirmek için servise gitmeniz şart..

merhabalar 2010 model ford focus hacbek benzin lpg motor sarı lambası yanıyor kendimiz nereden bakabiliriz.menü ve mesajlara baktım yok.
  • fakir karışımdan yanan sarı ikaz lambasını izmir ikinci sanayisinde meriç otogaz da sorunu çözüyorlar ben çok uğraştım sonunda ustasını burda buldum
  • buldummmmm sonundaa ..fakir karışımdan yanan sarı ikaz lambasını izmir ikinci sanayisinde meriç otogaz da sorunu çözüyorlar ben çok uğraştım sonunda ustasını burda buldum
  • Benim araç ford focus 1.6 2001 model mersinden Pozantı ya giderken varmaya 22 km kala sarı şanzıman arıza lambası yanıyordu. Sağ çektim stop edip tekrar çalıştırdım arıza lambası yanmaya devam ediyordu. Eve varınca bakayım dedim ve devam ettim. Yolda giderken kötü bi ses yoktu 4. 5. Viteste gidiyordum öncesinde lamba yanınca en fazla 3 ve 4. Vites te devam edip eve vardım. Kaputu açtım soğutma suyun da hidrolik fren yağında ve direksiyon yağında eksilme yoktur. Motor yağına bakmadım ama yola çıkmadan önce bakmıştım max daydı. Sonra dikkatimi çeken radyatör fanındaydı motordan epey sıcak hava gelirken fan çalışmıyordu. Hararet seviyesine gelince mi çalışıyor bilmiyorum yardımınızı bekliyorum araç sürüşünde anormallik görmedim

• İyi geceler
    Daha önce yazılmıştır belki ama konu güncellensin aynı sorunu yaşayan biri olursa yardımı olsun diye yazıyorum aracım focus 2009 model titanium modelidir yolda giderken tüm arıza ışıklarını yakıp yakıtta su var motor arızası elektronik hidrolik arızası ve direksiyon arızası gibi uyarılar verip hızlanma azaltıldı uyarısıyla gaz kesmeye başlıyor hatta hiç gitmiyor bile bilgisayara bağlayınca tüm hataları veriyor bunun sebebi kronik bir problem olan olan gösterge saati arızası imiş Allah razı olsun beyin tamiri yapan oto elektrik elektronikçi ustam işimi çözdü sizlere de belki bir yardımı olur diye yazmak istedim bu tür hata ile karşılaşırsanız direk beyin tamiri yapan bir yere gidin

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.