Şimdi Ara

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Hakkında (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
135
Cevap
2
Favori
8.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: maafeles

Ben bu bölümü kendim çok araştırdım çok da fizyoterapistlerle hatta staj yapanlarla konuştum.Pek de o puanları gerektiren bi ayrıcalığı yok devlettede özeldede. İnsanlarla ilgilenmeyi çok seviyorsanız yazın ama puanına bakıp sakın aldanmayın yani.Ayrıca ücretleri için düşünen filan varsa hele hiç tercih etmesin.Sorularınız olursa cevaplandırabilirim.

Dostum okuması oldukça kolay olan bi meslek devlette dediğin doğru pek bi ücret vermiyor fakat özellerde gereken maaşlar veriliyor çok para kazananlar duyuyorum bir özel normal 5 cıvarı verıyor diyer duydum ancak cok daha fazla kazananlarda duydum.
  • Alıntıdır...
    Arkadaslar 8 yıllık fizyoterapistim.bizim ftr okudugumuz zamanlarda mesleğin adı bile bilinmiyordu.coğu kişi 2 yıllıkmı diye sorardı.biz mesleği yazarken alacagmız maasa değil yapacagımız işe baktık.sağlık bölümü dedik iş imkanı olur dedik.ikinci senemde tr de rehabilitasyon merkezlerinin sayısı artmaya basladı ve dolayısı ile fzt ihtiyacı özelde arttı.buna pararlel olarak da maaslar yükseldi.iş bile aramadım hiç.hep arandım.bi çok yerde çalıstım doğu dahil.doğuda maaslar doğal olarak kımse tercih etmedıgı ıcın daha yüksek.şu an cok yerde ftr okulu acıldı.hatta dısarıdan bile fzt ler gelmeye basladı düşük fiyatlara.şimdiki ezun olanlara bakıorum.iş görüşmesinde ilk sordukları maas oluyor.doğal olarak buda işverenın canını sıkıyo ve tercih etmıyor.evet şu an yenı mezun olan biri minimum 3000 tl ile baslayabilir.tabi bu özelde.devlette 1800-2200 arası değişir.deneyimli bir fizyoterapist 5000 e kadar maas alabilir.bunun haricinde cevreniz geniştir yorulmam dersenız özel hasta almakla birlikte dahada yüksek rakamlar kazanırsınız.bundan ne 5 sene sora nede 10 sene sora bu maaslar düşmez.türkiyede fzt sayısı şu an max 20000.olması gerekn minimum 45000 fzt.bu sayıya ulaşmak yıllar alır.birde eğer mesleginizi iyi yaparsanız önem gösterirsenız sadece parayı düşünmeyip kendınızı geliştirirsenız zaten siz tercih edilirsiniz.ben su an özel rehabilitasyon merkezındeyım.serebral palsy li cocuklarla calısıyorum.4.250 alıyorum.ben buraya baslarken benımle beraber 3000 i kabul eden fzt de vardı.ama işveren bilgime samimiyetıme ve iş üzerindekı hakımıyetıme güvenerek benı tercih etti.ve halada çalısıyorum gitmek istesemde göndermezler.yanikısaca işinizi iyi yapın.gerisinden korkmayın.serebral palsy li cocuklarla calısmak zordur.sabır ister.cocukları seveceksınız.onlar engelli bireyler.sadece fiziksel değil zihinsel engelleri olan bireyler.yeri gelir salyaları akar yeri gelirüzerinize kusarlar yeri gelir 45 dk ağlarlar.bazıları sizi anlamaz dünyadan kopuktur.bişeyi basarmanız bazen yıllar alabilir.devlet hastaneleri daha rahattır ama maas yarı yarıyadır.özel dal merkezleri yogundur cok hasta alırsınız.ama özel hasta sansınız artar buda gelirinizi arttırır.sakın korkmayın bu meslek avrupa ülkelerınde gözde bir meslektir.tr de de yeni yeni duyulmaya ve önemı artmaya baslamıstır.kımse fzt olupta işsiz kalmaz.yeterkı işi sevin kendinizi geliştirin hakkınızı alın ama aklınızda tek olan para olmasın.insanla ugrasacaksınız bunu bilin öle tercih edin.sabırlıysanız bu meslegi tercih edin.insanlara yardım etmeyı seviyorsanız tercih edin.fizyoterapistler doktor değildirler.doktor teşhisi koyar.fizyoterapist teşhise göre tedavi programı çizer ve uygular.fizyoterapistin işini fizyoterapistten baska kımse yapamaz.ne bir hemşire nede beden eğitimi öğretmeni.2 yılllık olanlar fzt teknikerliğidir.bir nevi fizyoterapist yardımcısdır.imza yetkisi olmaz ve fizyoterapist kadar kazanamaz.maas konusu dediğim gibi kişiye ve deneyime göre değişir.net bir maas belli değildir.FİZYOTERAPİSTLİK ÖZGÜRLÜKTÜR.....herkese işinde yada okulunda basarılar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: |ant

quote:

Ben bu bölümü kendim çok araştırdım çok da fizyoterapistlerle hatta staj yapanlarla konuştum.Pek de o puanları gerektiren bi ayrıcalığı yok devlettede özeldede. İnsanlarla ilgilenmeyi çok seviyorsanız yazın ama puanına bakıp sakın aldanmayın yani.Ayrıca ücretleri için düşünen filan varsa hele hiç tercih etmesin.Sorularınız olursa cevaplandırabilirim.

Ücretleri nedir?ayrıca eczacılık mı bu mu?

Bence tabikii eczacılık. Dedikleri gibi devlette 1800-2200 arası maaş alıyorlar(döner sermaye dahil).Ayrıca özelde 3500 alanda var 300 alanda var.Doğrudur 5000 alanda olabilir ama ben daha bugün 4-5 fizyoterapist ve 4-5 tanede stajer ile konuştum. Hatta bir tanesi 3500 alan özelden ayrılıp devlete girmiş.Özel de şartları çok ağır ayrıca.akşam 6 ya kadar cumartesileri de 4 e kadar çalışıyormuşsun.Yani insanların para çok diye özelde de kalabilir ama genelde devlete geçmek istiyorlar.Öyle belki bir mühendisliklere göre puanı yüksek hatta ne biliyim eczacılıktan bile daha yüksek puanları olan yerler var ama öyle çok da kolay bir iş değil.Ama konuştuklarımın çoğu insanlara yardım etmek, yürümeyeni yürütmek mutlu ediyor diyor bende onlar gibi olurum diyorsam seç.Yani ilk önce sevmek gerek.İş bulmada sıkıntı çekmezsiniz diyorlar ama bu gidişle maaşları azaladabilir diyorlar.Devlette aldıkları maaşı ne varki 4 yıllık bir hemşirede alıyor.Halbuki ikisinin puanlarına bakıyorsun bunun böyle olmamalı diyorsun.Genelde dedikleri fizyoterapistiliğin Türkiye de değeri yok diyorlar.Bir avrupa ülkesin de teşihisi de fizyoterapist koyuyor tedaviyide fizyoterapist yapıyor ama türkiye de teşhisi doktor koyup fizyoterapistte tedavi ediyor.Ayrıca bir doktorun yanında çalışıp bir alt kademede bir zaman sonra aşşağılık kompleksi bile insana koyuyor olabiliyor insana.He ama bunlara ben gücenmem diyorsan , İnsanları mutlu etmek benim de zevk alacağım birşey diyorsan seçebilirsin.

• geçen sene mesleği araştırmıştım ama meslek yasası çıktı diye biliyorum çünkü facebooktaki gruplarında hayırlı olsunlar vardı ayrıca denizliyide bu sene tıpı için araştırdım fena bi yer değil gibi yani afyon ve kütahyaya göre daha iyidir bence ama muğla ile karşılaştıramıycam ayrıca şehrine yakınlığıda önemli hangi şehirdesin bu arada? sonra yatay geçiş demişsiniz sanırım bunlar ygsden alıyor mf3 ten alan yerlere yatay geçiş olmazmış gibime geliyor ama araştırmak lazım. kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferrum.

geçen sene mesleği araştırmıştım ama meslek yasası çıktı diye biliyorum çünkü facebooktaki gruplarında hayırlı olsunlar vardı ayrıca denizliyide bu sene tıpı için araştırdım fena bi yer değil gibi yani afyon ve kütahyaya göre daha iyidir bence ama muğla ile karşılaştıramıycam ayrıca şehrine yakınlığıda önemli hangi şehirdesin bu arada? sonra yatay geçiş demişsiniz sanırım bunlar ygsden alıyor mf3 ten alan yerlere yatay geçiş olmazmış gibime geliyor ama araştırmak lazım. kolay gelsin...

Tesekkur ederim bilgilendirmen için. Karamanda ikamet etmekteyim hepsi yaklaşık aynı yerlerde satende Muğla ile Denizli biraz daha uzak.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: |ant

quote:

Ücretleri nedir?ayrıca eczacılık mı bu mu?

Bence tabikii eczacılık. Dedikleri gibi devlette 1800-2200 arası maaş alıyorlar(döner sermaye dahil).Ayrıca özelde 3500 alanda var 300 alanda var.Doğrudur 5000 alanda olabilir ama ben daha bugün 4-5 fizyoterapist ve 4-5 tanede stajer ile konuştum. Hatta bir tanesi 3500 alan özelden ayrılıp devlete girmiş.Özel de şartları çok ağır ayrıca.akşam 6 ya kadar cumartesileri de 4 e kadar çalışıyormuşsun.Yani insanların para çok diye özelde de kalabilir ama genelde devlete geçmek istiyorlar.Öyle belki bir mühendisliklere göre puanı yüksek hatta ne biliyim eczacılıktan bile daha yüksek puanları olan yerler var ama öyle çok da kolay bir iş değil.Ama konuştuklarımın çoğu insanlara yardım etmek, yürümeyeni yürütmek mutlu ediyor diyor bende onlar gibi olurum diyorsam seç.Yani ilk önce sevmek gerek.İş bulmada sıkıntı çekmezsiniz diyorlar ama bu gidişle maaşları azaladabilir diyorlar.Devlette aldıkları maaşı ne varki 4 yıllık bir hemşirede alıyor.Halbuki ikisinin puanlarına bakıyorsun bunun böyle olmamalı diyorsun.Genelde dedikleri fizyoterapistiliğin Türkiye de değeri yok diyorlar.Bir avrupa ülkesin de teşihisi de fizyoterapist koyuyor tedaviyide fizyoterapist yapıyor ama türkiye de teşhisi doktor koyup fizyoterapistte tedavi ediyor.Ayrıca bir doktorun yanında çalışıp bir alt kademede bir zaman sonra aşşağılık kompleksi bile insana koyuyor olabiliyor insana.He ama bunlara ben gücenmem diyorsan , İnsanları mutlu etmek benim de zevk alacağım birşey diyorsan seçebilirsin.

Bu arada eczacılıkta yeni bir yasa çıktı diye biliyorum mahalle nufusuna gore eczane sayısı belirleniyor diye biliyorum onu iyi araştır. Yani hastanelerın oralara doluşan eczaneler yuzunden yenı acacak olan kimseler kıytırık yere açacak sanırsam.

• karamandamısın ccobain hangi okul mezunuzun ve karamanın neresindensn bende karamanlıyım karamanda ikamet ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: hüseyin selvi

karamandamısın ccobain hangi okul mezunuzun ve karamanın neresindensn bende karamanlıyım karamanda ikamet ediyorum

Fen lisesi mezunuyum . Gecen sene mezun oldum dostum sen?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cobanibrahim

quote:

karamandamısın ccobain hangi okul mezunuzun ve karamanın neresindensn bende karamanlıyım karamanda ikamet ediyorum

toki anadolu gerçek isim soyismi alıyım bu yıl mezun oldum bir şeyde daha soracam tıp için bir sene daha kalınır mı
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cobanibrahim

quote:

toki anadolu gerçek isim soyismi alıyım bu yıl mezun oldum bir şeyde daha soracam tıp için bir sene daha kalınır mı

İbrahim Çoban . Ben kalmıştım tıp için bir sene daha gecen seneki derecem ygsde puanla birlikte 15700cıvarı bıseydı. Sonra kararlarım değişti bana daha uygun buldum Ftryi farklı alanlarla ilgilenebilmem için Tıptan daha rahat bir sağlık sektörü gerekiyordu okunması da çalısması da. Bu yüzden Ftryi seçtim . Diğer ilgi alanlarıma oldukça vakit olucak okurken . Arkadaşım var kütahya da ondan biliyorum okumasının zor olmadığını. Ancak hacettepede de var arkım ftrde onu zorluyorlardı galiba baya. Kendi isteklerine göre kal ya da tercih et ve de çalışkan ve disiplinlimisin tıp öyle yan gelip yatma yeri değil sürüyle tıpta arkadaşım var. Kaç derecen bu sene ygs de lys de

• ygs 18bin lys 26 bin lys ye pek çaılşmadım ftr ye giderimdiye biraz çalışmamamızlıkta oluyor bende karar veremiyorum
  • quote:

ygs 18bin lys 26 bin lys ye pek çaılşmadım ftr ye giderimdiye biraz çalışmamamızlıkta oluyor bende karar veremiyorum

Dostum kolay bi karar değil İyice düşün taşın bence. Ftrnın artıları da var eksileri de var tıpa göre bunlara iyice bak onra karar ver. Sen ftr yazarsan buyuk ıhtımal dumlupınar gelir
  • bilmiyorum dün 82.yıla gittim ordaki kadın devlette maaşın 2200-2500 arası olduğunıu ama ftr yasası ile ilgili bişeyler söyledi ama ben anlamadım senin bilgin var mı
  • quote:

bilmiyorum dün 82.yıla gittim ordaki kadın devlette maaşın 2200-2500 arası olduğunıu ama ftr yasası ile ilgili bişeyler söyledi ama ben anlamadım senin bilgin var mı

Dönerle 3e yaklaşır herhalde. Özelde 4 5 alanlar var eğer alanında iyi olursan saten baya baya ileri götürebilirsin bu rakamı her meslekte olduğu gibi. Yasayı özetleyen bir kısım
    Yeni yasayla kendi mesleklerini icra etme hakkı kazandı,kanunlar önünde "fizyoterapist" ünvanıyla çalışan profesyonel insanların meslekleri belirlendi.
    Hekimin sadece tehşis koyma hakkı,Fizyoterapist'in de mesleki hakkı olan hastayla yakından ilgilenme ve aldığı eğitim doğrultusunda rehabilitasyon çizelgesini belirleme,yani hasta/sakat/özürlü kardeşlerimize uygulanacak tedavi biçimini belirleme hakkı kazandı.

bknz; meslek yasası
    b) Fizyoterapist; fizyoterapi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun sağlık meslek mensubudur.

Fizyoterapist, hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Hastalık durumlarında ise fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı tabibin veya uzmanlık eğitimleri sırasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış veya uzmanlık sonrasında ilgili dalın rotasyon süresi kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi almış uzman tabiplerin kendi uzmanlık alanları ile ilgili teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli uygulamaları yapar. Hastaların tedavisi yönünden rehabilitasyon ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği içinde çalışır ve tedavinin gidişi hakkında ilgili uzman tabibe bilgi verir.

Yani Doktor teşhis koyuyor tedaviyi uygulayan sensin. Ancak Avrupa birliğine uyum konusunda her meslekte yenilikler var biz mezun oalsıya belki avrupadaki gibi teşhis koyanda tedavi uygulayan da biz olabiliriz.

• bize dönerle beraber 2200-2500 arası dedi biz mezun olasıya kadar 3 olur bi iyiliği daha var part time başka yerlerde çalışabilyorsun eve hizmette devletten para alıyor musun birde
  • quote:

bize dönerle beraber 2200-2500 arası dedi biz mezun olasıya kadar 3 olur bi iyiliği daha var part time başka yerlerde çalışabilyorsun eve hizmette devletten para alıyor musun birde

Eve hizmet derken devlete bağlı olmayan diye duymuştum aynı öğretmenin ek ders vermesi gibi olarak biliyorum bu fiyatı yukarı baya baya ceker yani. OLay o kadar para değil eğer seversen mesleğini saten yukarı çekersin dostum. İşi severek yapan insan o işte ehil olur ve aranan isim olur özellerde iş bulma olasılığı da şu an için çok fazla. Bir çok alanda fizyoterapist arıyorlar
  • işte kanunda çok yerde çalışıyor görünüyor örneğin nöroloji tramvatoloji bu olursa dah çok ftrciye ihtiyaç olacak ama devlet böyle olmuyor
  • quote:

işte kanunda çok yerde çalışıyor görünüyor örneğin nöroloji tramvatoloji bu olursa dah çok ftrciye ihtiyaç olacak ama devlet böyle olmuyor

Devlet Sağlık sektöründe bi doktorlara doğru düzgün önem veriyor saten. Ancak özel olarak huzurevleri gibi bir çok seçenek mevcut.
  • sen ftrleri kime sordun
  • quote:

sen ftrleri kime sordun

İnternetten araştırdım bi de huzurevinde çalışan bir bayan var (Dumlupınar mezunu) babamın iş arkadaşının hanımı oluyor ondan biliyorum biraz. Okumasını da arkadaşlarımdan öğreniyorum.

Dumlupınar iline göre sandığından çok daha iyi bir kampüse sahip gittim ve gördüm.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.