Şimdi Ara

Fırçasız/Köpüklü/Cilalı oto yıkamanın zararı var mı? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
2
Favori
32.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı yıkamacılarda ucuz yollu köpüklü yıkama ilaçları kullanılıyor ve bunlar kesinlikle aracın üzerindeki vernik tabakasını aşındırıyor.Aracın boyası daha soluk ve matlaşmış duruyor.Bu dediklerim tecrübeyle sabittir.Kardeşim arabasını kendi yıkamaz ve hep köpüklü yıkamacılarda yıkatır,bense arac yıkamayı bir hobi olarak görürüm ve arabamı hep kendim cilalı şampuanla yıkarım,benim aracımın boyası çok daha parlak duruyor,kardeşimin arabasının boyası solmuş vaziyette.
  • kaliteli ürün kullanıldığı zaman birşeycik olmaz

ph dengeleri fosfat bulunup bulunmaması önemli
  • quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

kaliteli ürün kullanıldığı zaman birşeycik olmaz

Hangi yıkamacıda ne kalitede ürün olduğunu nasıl anlayacağız peki?Adamlara ph dengesini sorsak bön bön yüzümüze bakarlar.Onlar için genelde ucuz olsun bizim olsun mantığı geçerli oluyor.
  • İstanbul yolunda bir çok benzinlikte, iki adet bir lira ile çalışan basınçlı su makinaları var. İlk partide güzelce su tutup "meguiars soft wash" şampuan ve kurtçuklu mikrofiber eldiven ile köpürtüyorum. Sonra bir daha jeton atıp duruluyorum. En temizi bu, yıkamacılar ile uğraşamam.
  • en iyisi kendin yıkamak orta kalite şampuanı büyük marketlerden alıp kovamla hortumumla kendim yıkıyorum tatil günlerinde hem zevk alıyorum hemde dip köşe bilnçli bi şekilde yıkıyorum çoğu düzenbaz olan yıkamacılarla işim olmaz
  • Taner bey sizin Şampuan'ı kendiniz mi götürüyorsunuz? Markası nedir?

Bir de youtube videosu izlenmiyor. "This video is private" diyor
  • Kimyasal olan herşey bişekilde zararlıdır diye düşünüyorum. Bir kısmının henüz zararı ispat edilemese de ileride ortaya çıkar ve ondan vazgeçilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gh912

quote:

Orijinalden alıntı: Energetic

kaliteli ürün kullanıldığı zaman birşeycik olmaz

Hangi yıkamacıda ne kalitede ürün olduğunu nasıl anlayacağız peki?Adamlara ph dengesini sorsak bön bön yüzümüze bakarlar.Onlar için genelde ucuz olsun bizim olsun mantığı geçerli oluyor.

bildik yer olması lazım haklısınız...
  • Odakta iki kırmızı aracı da bu şekilde yıkadılar,sonuç boya yandı ,pasta cila yapılmak zorunda kalındı.
  • su ardindan kuruduktan sonra silikon sprey sonuc mükemmel kolay gelsin..
  • Bu konuda uzun zamandır forum sitelerinde sörf yapan biri olarak ufak bir yazı yazıyım. 4 yıkama alternatifimiz var.
    1- Benzincilerdeki hızlı otomobil yıkama fırçaları. Bunların oldukça zararının olduğunu bilenimiz çoktur. Harelenmeler, kılcal çizikler, kalıntılar, boya üstünde kalan kimyasallar gibi etmenler yüzünden boya büyük zarar görebilir.
    2- Evimizin önünde fırçayla otomobilimizi yıkamak. Bunun benzincilerde bulunan makineden daha fazla zararı vardır. Çünkü kendi bilek gücümüzde fırçayı hareket ettiriyoruz. Tüm gücümüzle fırçayı ileri geri kullanıyoruz ve her tarafta harelenmeler, büyük boylu kılcak çizikler, eskiden bulunan kirin fırçayla gidip gelirken bıraktığı çizikler olarak birçok zararı vardır.
    3- Evimizin önünde köpüklü ve fırçasız şekilde otomobili yıkamak. Ki konumuzda geçen tür. Görünüşte hiçbir problem oluşturmuyor. Aksiye mükemmel parlaklık, kayganlık ve şık görünüm sağlıyor. Ama boyamız bundan memnun mu? En büyük soru bu olmalı. Yüksek PH değerli her kimyasal boyaya zarar verir ki benim kanaatime göre pH derecesi 10'dan yüksek olanlar aracımızın boyasına zarar verir. Hatta dışarda bu uygulamayı yaptırıyorsanız ve güvenmediğiniz bir yerse içine toz deterjan atıp atıp yıkayanlar çok. Onlar sayesinde boyanızın özelliğini yitirebilirsiniz. Atas - Proteo bu alanda kendini kabul ettirmiş bir markadır. pH derecesi 11.5 olarak hatırlıyorum fakat dediğim gibi kendini ispatlamış bir marka ve kötü bir üne sahip değil. Ama pH derecesi yüzünden kuşkuları hala mevcut. Kısa vadede tabiki sorun yaratmaz sadece uzun vadede sorun yaratabileceği pH değerlerinden belli olmakta.
    4- Günümüzde en iyi yıkama yöntemi olarak kabul gören sünger-kova kombinasyonu. En son çift kova yöntemi ile bu konuda basamakları çıkartabilecek yöntemlerden biri. Çift kova yöntemini de kısa olarak anlatıyım. Ayrıca pH derecesi 8.50 yukarısı da derinize zarar verebilir.
    Malzemeler: 1 adet Mikrofiber yıkama eldiveni (Meguiar's) , 2 adet kova, bulundurmanız şart. En önemli kısım nasıl bir şampuan alınmalı? Cilalı mı cilasız mı? Eğer hemen yıkıyım cila görünümü kazansa yeter diyorsanız, kaliteli cilalı şampuanlar: Turtle Wax Zip(pH=6.0), Meguiar's Nxt Generation® Car Wash(pH=8.5) vs. Ama ben uğraşmayı severim cila görünümü daha kaliteli olsun diyorsanız cilasız kaliteli şampuanlarla birlikte hızlı cila spreyi işinizi görür. Kaliteli cilasız şampuanlar: Sonax Turuncu(pH=7.0), Atas Autobella(pH=7.0) ve hızlı cila için Sonax hızlı cila. Olabildiğince mikrofiber ya da yeni teknoloji olan mikrowiper bezlerden edinin. Kurutmada büyük kolaylık sağlıcak ve aracınızı kurularken çizilmesini azaltıcak.
    Uygulama: İki kova suyla doldurulur. Gerekli olacak kadar araç şampuanı bir kovaya doldurulur. Köpürtülür. Mikrofiber yıkama eldiveni takılır ve başlanır. Tavandan başlayarak yıkamaya başlayın. Kaputa geçin sonra bagaja sonra kapıların eteklerine kadar olan kısım. Bunları yaparken her bölümden sonra yada her bölümde 2 kere 2. kovadaki temiz suya daldırın eldiveni. Bu kısım önemli çünkü gün boyu boyanın üzerine yapışan toz zerrecikleri, küçük parçalar gibi boyayı çizebilcek şeylerden ikinci kovada kurtulun ve devam edin. En son etek altını tamamlayın. Yıkama bittikten sonra kurulamadan yani araç yarı ıslak iken hızlı cila uygulamasına geçin. Eğer cilalı bir şampuan aldıysanız buna zorunlu değilsiniz. Size o parlaklık yettiyse yapmayabilirsiniz. Bir de cilalı şampuan, plastiklerde iz bırakabilir. Buna da dikkat edin. Hızlı cila uygulamasını yaparsanız plastiklere bulaştırmayın. İz oluşuyor ve izler zor çıkıyor. Mikrofiberle hızlı cilayı iyice yedirin. Yedire yedire kurulayın. Bu sayede aracınız daha sağlıklı fakat zahmetli bir şekilde parlatmış olucaksınız.

• Beyler arabanızı kendiniz yıkayın eğer basınçlı su aparatnız varsa muazzam yoksa benim gibi asla bir şampuan vb. kullanmam önce arabaya güzel bir su atarım sonra 2 kova 2 microfiber bez kovaların birine bezi daldırır arabayı silerim diğerinde önce bezin üstünde kalabilecek kum vs. yıkar temizlerim sonra diğer kovaya daldırır yine arabayı yıkarım.Az önce yıkadım arabamı birde üstüne sonax hızlı cila attım hemencecik buyrun resimler.

Fırçasız/Köpüklü/Cilalı oto yıkamanın zararı var mı?
  • buda kovalar

• quote:

Orijinalden alıntı: meganers

Beyler arabanızı kendiniz yıkayın eğer basınçlı su aparatnız varsa muazzam yoksa benim gibi asla bir şampuan vb. kullanmam önce arabaya güzel bir su atarım sonra 2 kova 2 microfiber bez kovaların birine bezi daldırır arabayı silerim diğerinde önce bezin üstünde kalabilecek kum vs. yıkar temizlerim sonra diğer kovaya daldırır yine arabayı yıkarım.Az önce yıkadım arabamı birde üstüne sonax hızlı cila attım hemencecik buyrun resimler.

aracınız çok güzel temizlenmiş ama şampuan kullansanız bence daha iyi olur.Özellikle sonax cilalı oto şampuanı deneyin aradaki farkı kesinlikle anlarsınz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ercngc

quote:

Orijinalden alıntı: meganers

Beyler arabanızı kendiniz yıkayın eğer basınçlı su aparatnız varsa muazzam yoksa benim gibi asla bir şampuan vb. kullanmam önce arabaya güzel bir su atarım sonra 2 kova 2 microfiber bez kovaların birine bezi daldırır arabayı silerim diğerinde önce bezin üstünde kalabilecek kum vs. yıkar temizlerim sonra diğer kovaya daldırır yine arabayı yıkarım.Az önce yıkadım arabamı birde üstüne sonax hızlı cila attım hemencecik buyrun resimler.

aracınız çok güzel temizlenmiş ama şampuan kullansanız bence daha iyi olur.Özellikle sonax cilalı oto şampuanı deneyin aradaki farkı kesinlikle anlarsınz.

hocam bundan sonra cila haricinde arabaya kimyasal birsey surmeme karari aldim hicbirseye guvenmiyorum artik sadece suyla temizlicem nede olsa kir tutmuyor araba hem yeni oldugu icin hemde ciladan

• Bugun yikamacida sira beklerken gunesin alninda " kullanim klavuzunda da yazdigi gibi en iyi sonucu almak icin araba kirliyken arabaya siktigim SONAX HİZLİ CİLA" kurudu ve 3 kere arabayi yikattigim halde gecmedi leke kaldi! Cok tirstim boyada iz yapicak diye götürdüm aletli cila attirdim. Aman aklinizda bulunsun boyle birsey yapmayin yanliz hizli cilada boyaya tesir etmis olsa gerek yaptirdigim ciladan sonra araba yaniyo. Showroom'dakinden parlak oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aracı temiz kullanmak gibi bir takıntım var, kirliyken sürüşüm bile değişiyor, aracı kullanmak içimden gelmiyor. şu anda 3. aracımı kullanıyorum ilk iki aracımı sıfır aldım, ilk aracımın her yıkamasını haftada bir güvenilir bir oto yıkamacıda cilali şampuan + hızlı cila (wax it wet) ile yaptırdım. ziebart da boya korumasını yaptırdım, 3. senesinde boyası gayet parlaktı ama kılcal cizikler bariz belli oluyordu. bütün kaliteli cilali şampuanları da kullanmışımdır (sonax, turtle wax vs).

ikinci aracımı ayda 1, yada 2 ayda bir (belki daha az) yıkamaya götürdüm cilalı şampuan ile yıkattım fakat hızlı cila kullanmadım. haftada bir köpüklü yıkama ile yıkattım, 3. senesinde boyası yine parlaktı, 1 kere boya koruma yaptırmışımdır. Kılcak çizikler kesinlikle çok çok daha azdı. Bu arada hızlı cila gerçekten işe yarıyor, bir hafta etkisi sürüyor, ben ihmal ettiğim için kullanmadım.

üçüncü aracımı 3 ayda bir güvendiğim bir yerde boya koruma yaptırıyorum, sürekli köpüklü yıkama ile süngersiz firçasız yıkatıyorum. aracın ne boyasında ne de boya korumasında en ufak bir hasar olmadı. bazen haftada 2 kere köpüklü yıkamaya sokuyorum hala yağmur yagdığında su üzerinde toplu halde cilalın ilk yapıldığı zaman gibi duruyor.

eğer kendi aracınızı kendiniz yıkamıyorsanız yada zaman ve yer kıstından ötürü yıkayamıyorsanız yıkamacılarda fırça, sünger, bez ile araca istemeden ve farketmeden çok ciddi hasar verildiğini bilmelisiniz. süngerin arasına kum giriyor, kurulama bezi yerde yıkanıyor, aracın eteklerine süngeri vurup sonra aynı süngerle üst kısmı yıkanıyor derken arac parlak fakat çizik çizik olabiliyor. Tabi kendiniz yıkıyorsanız bunların hepsine dikkat ediyorsunuzdur. mekanik hasarın verdiği zararın kimyasalların vereceği hasardan fazla olduğunu gördüm. (her türlü şampuan da kimsayal sonuçta) ben kendim bile aracı süngerle yıkasam sürekli sürtünmeden ötürü boya koruma daha az dayanıyor. kimyasalın vereceği zararı daha sık yapacağınız boya koruma ile önleyebiliyorsunuz, ve aracınız sürtünmeden oluşacak hasara da uğramamış oluyor. boya korumanın ömrü de zaten taş çatlasın 5-6 aydır, 1 sene falan hikaye... hele carnauba ise çok iyi parlar ama 1,5 -2 ay...

ben gözlemlerimden böyle bir yol buldum, ilk mesajımda da sizlerle paylaşayım istedim...

• quote:

Orijinalden alıntı: hocalan

aracı temiz kullanmak gibi bir takıntım var, kirliyken sürüşüm bile değişiyor, aracı kullanmak içimden gelmiyor. şu anda 3. aracımı kullanıyorum ilk iki aracımı sıfır aldım, ilk aracımın her yıkamasını haftada bir güvenilir bir oto yıkamacıda cilali şampuan + hızlı cila (wax it wet) ile yaptırdım. ziebart da boya korumasını yaptırdım, 3. senesinde boyası gayet parlaktı ama kılcal cizikler bariz belli oluyordu. bütün kaliteli cilali şampuanları da kullanmışımdır (sonax, turtle wax vs).

ikinci aracımı ayda 1, yada 2 ayda bir (belki daha az) yıkamaya götürdüm cilalı şampuan ile yıkattım fakat hızlı cila kullanmadım. haftada bir köpüklü yıkama ile yıkattım, 3. senesinde boyası yine parlaktı, 1 kere boya koruma yaptırmışımdır. Kılcak çizikler kesinlikle çok çok daha azdı. Bu arada hızlı cila gerçekten işe yarıyor, bir hafta etkisi sürüyor, ben ihmal ettiğim için kullanmadım.

üçüncü aracımı 3 ayda bir güvendiğim bir yerde boya koruma yaptırıyorum, sürekli köpüklü yıkama ile süngersiz firçasız yıkatıyorum. aracın ne boyasında ne de boya korumasında en ufak bir hasar olmadı. bazen haftada 2 kere köpüklü yıkamaya sokuyorum hala yağmur yagdığında su üzerinde toplu halde cilalın ilk yapıldığı zaman gibi duruyor.

eğer kendi aracınızı kendiniz yıkamıyorsanız yada zaman ve yer kıstından ötürü yıkayamıyorsanız yıkamacılarda fırça, sünger, bez ile araca istemeden ve farketmeden çok ciddi hasar verildiğini bilmelisiniz. süngerin arasına kum giriyor, kurulama bezi yerde yıkanıyor, aracın eteklerine süngeri vurup sonra aynı süngerle üst kısmı yıkanıyor derken arac parlak fakat çizik çizik olabiliyor. Tabi kendiniz yıkıyorsanız bunların hepsine dikkat ediyorsunuzdur. mekanik hasarın verdiği zararın kimyasalların vereceği hasardan fazla olduğunu gördüm. (her türlü şampuan da kimsayal sonuçta) ben kendim bile aracı süngerle yıkasam sürekli sürtünmeden ötürü boya koruma daha az dayanıyor. kimyasalın vereceği zararı daha sık yapacağınız boya koruma ile önleyebiliyorsunuz, ve aracınız sürtünmeden oluşacak hasara da uğramamış oluyor. boya korumanın ömrü de zaten taş çatlasın 5-6 aydır, 1 sene falan hikaye... hele carnauba ise çok iyi parlar ama 1,5 -2 ay...

ben gözlemlerimden böyle bir yol buldum, ilk mesajımda da sizlerle paylaşayım istedim...

teşekkürler bilgi için,
    ancak 3 ayda bir boya koruma yaptırmak ta fazla masraflı olmuyor mu?

• hare gidericiler vardı sanırsam.kullanan varmı aranızda?

uygulaması hakkında bılgı verebılırmısınız?
  • önümüzdeki hafta newyork'a gidiyorum bütün megiuars ürünlerini toplayip getiricem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.