Şimdi Ara

Fikrinize ihtiyacım var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Hemen konuya girmek istiyorum, karar veremediğim bir durum var bu nedenle fikirlerinize açığım.

Çalıştığım işyerinden aynı patronumla aynı sektörde bir başka firmaya transfer olma durumumuz var ve bu durum gerçekleşirse o anki hak ettiğim kıdem tazminatı tutarım neyse yeni geçeceğim şirket bunu bana transfer parası olarak verecek. Mart civarında bu durumun netlik kazanacağını varsayarsak yaklaşık tutar 24k-25k civarı olacaktır.

Öte yandan 2017 Haziran'da aldığım 2012 model 1.16i aracımın kredi ödemesi devam ediyor. Aracımdan açıkçası çok memnunum, satmayı hiç düşünmedim şu ana kadar(hele şu anda satarsam bir daha kredi destekli alma ihtimalinin çok düşmesinden dolayı daha da satma fikrinden uzaklaşmıştım) ancak gerek Türkiye(ve aslında tüm dünya için geçerli ama bizim ülkemizde muhtemelen en şiddetli şekilde hissedileceği görüsü) için 2019 ekonomik öngörülerinin olumsuz oluşu(akaryakıt fiyatlarının muhtemelen durdurulamaz artışı, ÖTV'den kompanse etmek bir yere kadar çözüm olacaktır) sonucunda hayat pahalılığının inanılmaz derecede artacağı beklentisi araç sahibi olmayı biraz biraz lükse kaçırtıyor.

Benim aklımdaki plan şu; aracın şu anki güncel piyasa değeri 80k-85k civarı(KM'si yüksek 130k ancak trameri çok çok az bu araç için -3k civarı- artı olarak değişen ve boyalı parçası yok, sıkıntısız araç yani). 80k'dan sattığımı varsaydığımda bu gelecek olan transfer parasını da üstüne ekleyerek vadeli hesap açmayı planlıyorum. Bugün ING Bank 100k'ya 2k net aylık faiz veriyor(%24 faiz oranı) En azından 2019 yılının kötü geçecek beklentisinde kendimi kendimce koruma altına almayı planlıyorum.. Faiz+anapara üzerinden devam edeceğim tabiki, faizi çekmeyeceğim. Öte yandan aracın kalan kredisini ise ödemeye devam edeceğim(annemden destek alacağım bu noktada)

Maaşımlada geçinmeyi çabalayacağız artık olduğu kadar(Maaşım 700 € - yol, yemek, prim ve agi hariç)

Kafamdaki plan bu yönde ancak çok kararsızım o nedenle sizlerinde fikrini almak isterim..

Fikir beyan ederek yardımcı olacak olan herkese şimdiden teşekkürler)

Fikrinize ihtiyacım var

• İslam dininde faiz haramdır. Müslümansan, bence faize bulaşma.

Fikir belirttim. Teşekkür etmenize gerek yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • uchiha69 kullanıcısına yanıt
    Peki %25 gibi enflasyonda (ki bu açıklanan sayı, gerçeği %30'dan fazla bence) eriyen paranın değeri(alım gücü) için ne gibi bir öneriniz var? Zaten 3-5 kuruş, bırakalım erisin mi o da? :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: blaxis3

Peki %25 gibi enflasyonda (ki bu açıklanan sayı, gerçeği %30'dan fazla bence) eriyen paranın değeri(alım gücü) için ne gibi bir öneriniz var? Zaten 3-5 kuruş, bırakalım erisin mi o da? :)
    O konu hakkında pek bir önerim yok, ekonomi alanında bilgim kısıtlı olduğu için o konuda bir yorum yapmak istemiyorum. Ama açıkçası 100 000 TL'yi yastık altına koymak veya faize yatırmaktan başka birçok seçeneğin olduğunu görmemeniz beni biraz düşündürdü :)

• blaxis3 B kullanıcısına yanıt
    Eğer müslümansan onu allaha sor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • uchiha69 kullanıcısına yanıt
    Başka alternatif seçenekleri siz söylerseniz sevinirim:) Teşekkürler görüşünüz için.
  • Şu algı canımı sıkıyor,sanki sadece parayı faize yatırmak harammış da faizli borç ödemek haram değilmiş gibi.Bence aracını sat birikiminle de $ al riske girmem diyorsan bas faize.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blaxis3

Başka alternatif seçenekleri siz söylerseniz sevinirim:) Teşekkürler görüşünüz için.
    Hocam ekonomi uzmanı değilim o yüzden dediklerimi çok ciddiye almayın peşin söyleyim. Birşeyler üretmeye çalışın, iş kurun, ticaret yapın diyeceğim ama ne olduğunu da söylemedikten sonra boş. Sonuçta İslam üretmeyi teşvik ediyor. Ama nedense milletçe çok çekiniğiz bu konularda, rahatı seçiyoruz. Bunun haricinde dolar alabilirsiniz. Hatta dolar faizden daha çok kâr yaptırır. Ama milli duygularınız ağır basıyorsa altın olabilir. Bu geçen sene Aselsanın halka arzı olmuştu, o geçti ama bunları takip edebilirsiniz. Ekşi sözlükte konusu vardı bayağı kâra geçenler olmuş. Eğer ileride elime fazla para geçerse ve savunma sanayi firmaları yine böyle bir şey yaparsa değerlendirmeyi düşünüyorum. Bunlar aklıma geliyor seçenek olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: bilir-kişi

Şu algı canımı sıkıyor,sanki sadece parayı faize yatırmak harammış da faizli borç ödemek haram değilmiş gibi.Bence aracını sat birikiminle de $ al riske girmem diyorsan bas faize.
    Aynen o algı benim de canımı sıkıyor. Adam bir ev alıyor, gidiyor bir tane de bankaya alıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.